16.02.2010 18:45 CET
2 : 1
(1:0)

Sporting vytěžil z minima maximum, odveta je otevřená

Pro Everton šlo vše hladce. Nad Sportingem Lisabon vedl dlouho 2:0, ale v závěru si vše zkomplikoval. Distinova červená a následná proměněná penalta Velosa v posledních minutách zápasu totiž dává Portugalcům do odvety mnohem větší naděje.

Toffees šli do zápasu se skvělou bilancí a výhrou nad Chelsea v zádech a po 12. minutách mohli zchladit soupeře první brankou. Tim Cahill poslal kupředu Louise Sahu, ale ten ztroskotal na brankáři Patríciovi. S následnou dorážkou neuspěl ani Osman. První výpadu Sporting odolal, ale o čtyři minuty později se musel opět postavit do obranného bloku, Cahill po Bainesově rohu hlavičkoval těsně vedle.

K útočným kreacím se následně propracovali i hosté, přímočarý protiútok ale zmařil dobrým obranným zákrokem Steven Pienaar. Akce Matiase Fernandeze tak přišla vniveč. V Goodison Parku se hrál otevřený fotbal, hra se přelévala z jedné strany na druhou. Úvodní branky se nakonec diváci ve 35. minutě, to Everton svého soupeře rozebral pohlednou kombinací. Phil Neville vyslal Cahilla, jenž patičkou připravil střeleckou pozici pro Pienaara a ten se nemýlil.

Jenže lisabonští mohli rychle srovnat, naneštěstí pro ně ale dobře zakročil Tim Howard. Maret Izmailov ukázal své schopnosti, přihrál Mendesovi, ale domácí strážce svatyně se rychle složil k zemi a bývalého záložníka Rangers zlikvidoval. Sporting se poločasové remízy nevzdal, pět minut před koncem ale Izmailova zastavila tyč.

Druhý poločas už ale začal plně v režii Evertonu. Uplynuly jen čtyři minuty, což stačilo Bainesovi, aby odcentroval, Patrício nedokázal míč zachytit a všeho využil za bukem číhající Distin a poslal Toffees se štěstím do dvoubrankového vedení. Domácí kontrolovali hru a po v 59. minutě snažil zaskočit gólmana Donovan, ale padáček se mu nevyvedl. V další akci se Američan převtělil do role nahrávače, Saha hlavičkoval nad. Situace se poté znovu vyměnila, ale ani tentokrát Donovan neuspěl.

Everton skutečně neuvěřitelně tlačil a dvanáct minut před koncem měl další šanci na zvýšení svého náskoku, ale pálícího Yakubua zneškodnil dobrý Patrício. Za další čtyři minuty se musel Patrício ohánět znovu, tentokrát proti Sahovi. Sporting vypadal skutečně bezradně, jenže fotbal opět ukázal, jak umí být nevyzpytatelný. Tři minuty před koncem fauloval ve vápně Distin, inkasoval červenou kartu a navíc daroval soupeři obrovskou šanci. Tu využil Miguel Veloso a rázem zcela změnil naděje hostů do odvety.

Autor: Ondřej Holzman / soccernet.com