Liga Portugal - souhrn 29. kola: Sporting si smlsnul na Gil Vicente

12.04., 23:25, aktualizováno 15.04., 23:25
Francisco Trincao (© AFP)

Gil Vicente nedokázalo vzdorovat tlaku lisabonského Sportingu a podlehlo mu 0:4. V dresu vítězů dal dva góly Francisco Trincão. Benfica v neděli uměla reagovat svou výhrou, pořád ale ztrácí na první příčku čtyři body. Vitória v sobotu pouze remizovala s Farense a další ztrátu zaznamenalo Porto, naopak zabrala Braga.

SL Benfica - Moreirense FC 3:0

14.04.2024 21:30

Góly: 18. Orkun Kökçü, 45+1. Tomás Araújo, 78. Benjamín Rollheiser

Fotbalisté Benficy porazili v rámci 29. kola před vlastními diváky 3:0 Moreirense a udržují alespoň malou naději na zvrat v boji o mistrovský titul. Improvizovanou sestavu Rogera Schmidta poslal do vedení Kokcü a druhý gól před koncem první půle přidal Araújo. Po změně stran se poprvé prosadila zimní posila Rollheiser.

Nejsilnější možná sestava Benficy si po prohraném klíčovém derby minulý týden spravila chuť ve čtvrtfinále Evropské ligy s Marseille, a tak proti Moreirense dostala šanci řada náhradníků. Ti se odměnili za šanci dobrým výkonem a poprvé rozjásali své fanoušky už v 18. minutě. Kokcü si vyměnil při rychlém přechodu do protiútoku míč s Gouveiou a z hranice velkého vápna propálil brankáře Kewina.

Moreirense rozhodně nezvolilo na hřišti favorita ryze obrannou taktiku, chtělo využít dobré formy a Benficu překvapit. Ve 34. minutě trefil tyč Alan a díky ležérnosti obrany domácích se málem dostal i k dorážce, ale naposlední chvíli proti němu zasáhl brankář Soares. O pár minut později pomáhala branková konstrukce i na druhé straně, když Cabral svým dalekonosným pokusem protáhl Kewina, který míč vytáhl na břevno.

V nastaveném čase prvního poločasu se domácí celek dostal do většího klidu. Neresův centr z rohového kopu skoničl přesně na hlavě Tomáse Araúja, který poslal Benficu do vedení 2:0. Jednadvacetiletý stoper se v prvním týmu Benficy prosadil gólově poprvé.

Průběh druhého poločasu nahrával spíše dalšímu gólu domácích než zdramatizování zápasu. Ten však po sérii špatně zakončených akcí stále nepřicházel. Nakonec až v 78. minutě našel skvěle hrající Gouveia obloučkem za obranu nabíhajícího Rollheisera a zimní posila z Argentiny stvrdila výhru 3:0.

Benfica tak stále může živit naději na mistrovský titul, ale na vedoucí Sporting ztrácí čtyři body a ještě má zápas navíc. Nesmí si tedy ve zbývajících pěti zápasech dovolit žádné zaváhání, přičemž ještě hraje o úspěch v Evropské lize.

Estoril Praia - SC Braga 0:1

13.04.2024 21:30

Góly: 64. Álvaro Djaló

Fotbalisté Bragy v rámci 29. kola Ligy Portugal vyhráli 1:0 venkovní zápas nad Estorilem a dotáhli se bodově na třetí Porto. O jejich výhře rozhodl čtvrt hodiny po začátku druhé půle Álvaro Djaló, který klub po sezóně opustí.

Braga po ostudném domácím výkonu s Aroucou měla co napravovat, ale úvodní minuty byly spíše v režii domácího Estorilu. Až v pozdější fázi prvního poločasu se začala více útočit, ale ani jeden z týmů si během úvodních 45 minut nevypracoval výraznější šanci.

Po změně stran zápas o moc atraktivnější nebyl, ale vstup do druhé půle se hostům povedl. V 53. minutě vyslal ze střední vzdálenosti nebezpečnou střelu Bruma, ale brankář Carné byl připraven a vyrazil míč na roh.

O doset minut později na sebe Bruma natáhl hned tři obránce a přihrávkou vytvořil Borjovi prostor k centru do pokutového území. Tam na míč čekal dobře postavený Djaló a prudkou hlavičkou do odkryté brány poslal Arsenalistas do vedení.

Estoril se ještě snažil zvrátit nepříznivý výsledek, ale kromě standardních situací nepředstavoval pro obranu Bragy nebezpečí. Po rohové kopu hlavičkoval těsně vedle Basso a v 86. minutě vypadl Matheusovi z rukou vysoký centr, ale míč kutálející se do prázdné brány odkopl do bezpečí Oliveira.

Braga tak vydřela na půdě Estorilu těsnou výhru 1:0, čímž si výrazně pomohla. Po další ztrátě Porta se na něj totiž bodově dotáhla a navíc odskočila o dva body páté Vitórii, která také ztratila.

FC Porto - FC Famalicão 2:2

13.04.2024 19:00

Góly: 17. Zaydou Youssouf (vl.), 82. Mehdi Taremi - 9. Jhonder Cádiz, 45+1. Jhonder Cádiz

FC Porto ve 29. kole Ligy Portugal prodloužilo svou mizérii a doma překvapivě jen remizovalo s Famalicãem 2:2. Domácí do zápasu už špatně vstoupili, když za hosty skórova Cádiz. Ten se trefil i nakonci první půle, kdy opět vracel vedení na stranu svého týmu. O konečném výsledku nakonec rozhodl až necelých deset minut před koncem základní doby Taremi.

Porto bývá každoročně jedním z nejvážnějších kandidátů na zisk mistrovského titulu, ale už před utkáním bylo jasné, že jeho hlavním cílem do konce ligové sezóny bude udržení 3. místa. I tento cíl ale začal nabírat hned v úvodu prvního poločasu trhliny. V 9. minutě měl Puma dostatek času na centr z pravého křídla a našel přesně Cádize, který hlavou poslal hosty do vedení.

Z úvodu zápasu šokované publikum na chudě zaplněném Estádio do Dragão vidělo nakonec velmi brzy vyrovnávací gól. Jako obvykle velmi aktivní Francisco Conceição zatáhl z pravého křídla míč do pokutového území, kde si jeho přízemní centr nešťastně srazil do vlastní brány Zaydou Youssouf - 1:1.

Porto sice častěji drželo míč, ale stejně jako hosté většinu první půle žádnou kloudnou šanci nevymyslelo. Až v nastaveném čase prvního poločasu se dostal velmi aktivní Gustavo Sá k přízemnímu centru opět z pravé strany, který nečekaně prošel celým malým vápnem až k volnému Cadízovi a ten vrátil vedení na stranu hostů.

Gól do šatny významně ovlivnil průběh druhého poločasu, ve kterém Portu trvalo dobrých 20 minut, než se dostalo do nadějné šance. V té však Evanilson proti brankáři Reisovi selhal. V 72. minutě měl Evanilson po Taremiho přiklepnutí ještě větší šanci, ale opět proti němu skvěle zasáhl jeho krajan Reis.

Vyrovnávacího gólu se tak Porto dočkalo až 82. minutě. To na levém křídle nastartoval své rychlé nohy Galeno, zatáhl míč do šestnáctky a přesnou přihrávkou našel Taremiho, který se v dresu Porta prosadil poprvé od konce loňského roku - 2:2.

K zásadnímu výsledkovému zvratu už na hřišti nedošlo. Pouze v nastaveném čase neunesl Evanilson neutěšenou situaci svého týmu a udeřil hlavou soupeře, za což viděl červenou kartu. Tento moment podtrhl nepovedený výkon Porta, které po remíze 2:2 dává šanci svým pronásledovatelům na uzmutí třetího místa.

Gil Vicente FC - Sporting CP 0:4

12.04.2024 21:15

Góly: 7. Trincão, 11. Ousmane Diomande, 31. Trincão, 38. Andrew (vl.)

Lídr Ligy Portugal Sporting CP perfektně zvládl páteční předehrávku 29. kola v Barcelos a domácí Gil Vicente porazil 4:0. Vytvořil si tak na čele tabulky minimálně dočasně sedmibodový náskok a stačil mu k tomu jen skvělý první poločas, ve kterém vsítil všechny čtyři góly.

Start do zápasu měli favorizovaní hosté ideální. Už v 7. minutě se napřáhl k dalekonosnému pokusu Morita a jeho střela se od tyče odrazila zpět do hry. Japonský záložník ale společně s Trincãem rychle vybojoval míč zpátky a ten s pomocí stejné tyče poslal Sporting do vedení.

Jen o čtyři minuty později nacpaný kotel hostujících fanoušků za bránou domácího Andrewa jásal podruhé. Na krátko rozehraný rohový kop nakonec stejně skončil centrem Pedra Gonçalvese do pokutového území, kde se nejvýš ze všech odrazil Diomande a přesnou hlavičkou zvýšil už na 2:0 z pohledu Sportingu.

Sporting má velmi blízko k mistrovskému titulu a z jeho hry šlo poznat, že tohoto cíle chce dosáhnout co nejdříve. Svého soupeře v první půli prakticky k ničemu nepouštěl a hnal se za dalším gólem. Bragança v 31. minutě vyvezl míč na hranici pokutového území a nahrál ho volnému Trincãovi, který svým druhým gólem v zápase dal zapomenout na skoro dva měsíce sucha.

Dílo zkázy bylo pro Gil Vicente dokonáno už ve 38. minutě. Pedro Gonçalves se uvolnil na pravém křídle a poslal přesný centr na hlavu Gyökerese. Ten sice trefil břevno, ale od něj se míč odrazil do brankáře Andrewa a nakonec zamířil za brankovou čáru. Švédský útočník si tak nepřipsal 23. ligový gól v sezoně, ale jeho Sporting vedl už 4:0.

Po změně stran už se skóre neměnilo. Sporting čeká v úterý dohrávka odloženého zápasu s Famalicãem a na jeho hře v druhé půli to šlo poznat. Šanci dostali postupně náhradníci a domácí tým mohl několikrát snížit. Tu vůbec největší měl v nastaveném čase angolský útočník Depú, ale sám před brankářem Israelem trestuhodně minul bránu.

Sporting tak splnil proti Gil Vicente roli favorita a po výhře má minimálně na dva dny sedmibodový náskok na čele ligy. Gil Vicente naopak čtvrtou prohrou v řadě prohloubilo mizérii a může do posledního kola očekávat tvrdý boj o záchranu.

Rio Ave FC
Góly: 43. Leonardo Cordeiro, 88. Kikas - 12. Aderllan Santos, 90+9. Marios Vrousai