Fortuna liga - souhrn 30. kola

06.05.2017, 21:03, aktualizováno 07.05.2017, 19:22
Jubilejní třicáté kolo slovenské ligy odstartovalo hned třemi venkovními výhrami. Žilina veze body z Michalovců, Podbrezová vyloupila Prešov a Rožomberok si poradil se Senicí. V neděli v podobném trendu pokračovala Trnava v Trenčíně...

FC Zlaté Moravce - DAC Dunajská Streda 1:2

07.05.2017 17:30

Góly: 38. Michal Pintér - 83. Marin Ljubičič, 88. Erik Pačinda

V 30. kole Fortunaligy vyhral aj ďalší z pohárových ašpirantov DAC Dunajská Streda, ktorý zdolal domáci ViOn Zlaté Moravce 2:1 (0:1).

V úvodnom dejstve boli očividne aktívnejší domáci hráči. Vo štvrtej minúte rozohral Orávik štandardnú situáciu, na center vyskočil Kapor a Slávik jeho hlavičku kryl. Vo ôsmej minúte Kapor z hranice malého vápna hlavou netrafil odkrytú polovicu brány DAC. Po polhodine hry sa Živkovič ocitol zoči-voči Kováčovi, ale koncovku nezvládol. Z následnej kontry prišla čistá príležitosť ViOnu. Válovčanovu strelu Slávik vyrazil a následnú dorážku Ewertona z bránkovej čiary vyhlavičkoval Kocsis. V 35. minúte Ewerton posunul Orávikovi. Jeho technická strela skončila na ľavej žrdi. V 37. minúte po závare v pokutovom územi skóroval Pintér - 1:0. V závere polčasu Ewerton ani z troch metrov nevedel loptu dopraviť do prázdnej brány.

V 57. minúte došlo k nepríjemnej zrážke hlavami medzi Kaporom a Pačindom. Domáci stopér opustil ihrisko na nosidlách. V 65. minúte striedajúci Kostadinov uvoľnil Válovčana, ktorý išiel sám na bránu, ale zakončil mimo pravej žrde. V 83. minúte Ljubičič prudko vystrelil, Kováč loptu vyrazil, ale Ljubičič ju už dorazil do brány - 1:1. V 88. minúte Pačinda po centri Davisa hlavou poslal loptu za Kováčov chrbát - 2:1 pre DAC. ViOn Zlaté Moravce podľahol DAC Dunajská Streda 1:2 (1:0).

"My sme hrali fantasticky už v Prešove a aj dnešný zápas bol výborný. Nemám chlapcom čo vyčítať, do polčasu to mohlo byť skutočne tri - štyri nula, hostia si nevypracovali prakticky žiadnu šancu. Chlapci v kabíne plačú, že prvý gól bol z ofsajdu a víťazný po faule na Orávika, mne však neprináleží hodnotiť výkon rozhodcu," skonštatoval tréner Zlatých Moraviec Juraj Jarábek.

"Musím úprimne povedať, že futbal býva niekedy brutálny. Po prvom polčase mohlo byť kľudne 4:0. Na zápas sme prišli veľmi sústredení, avšak so začiatkom stretnutia sa to zmenilo. Do druhého polčasu som išiel do rizika, prestriedal som, riskoval som hlavne s Mervóom, ktorý nie je úplne fit. V závere sme sa vrátili do stretnutia. Bojovnosť bola dnes nad taktikou a dokázali sme preto tento zápas otočiť," hodnotil priebeh aj Jarábkov náprotivok na lavičke DAC-u Csaba László.

AS Trenčín - Spartak Trnava 3:4

07.05.2017 15:20

Góly: 22. Rangelo Janga, 71. Hilary Gong, 85. Antonio Mance - 37. Matej Oravec, 54. Erik Jirka, 60. Erik Jirka, 78. Erik Jirka

Skvelý zápas s gólovými hodmi videli diváci v Trenčíne. AS však boj o tretiu priečku najmä v druhom polčase nezvládol a dovolil Trnave po čase opäť naplno bodovať. Poriadne sa tak situácia v tabuľke zamotala a to najmä vďaka hattricku striedajúceho Jirku na strane Trnavy.

V jednej z nedeľných dohrávok sa hralo o veľa, pretože obaja súperi chcú pomýšľať na pohárovú Európu. Najmä AS je k tomu blízko, Trnavu by zachránila len výhra. A k nej sa hostia aj dopracovali, na góly bohatý zápas napokon vyhrali 4:3. Prvú možnosť mal Schranz, ale jeho lob skončil tesne nad. Tímy sa potom len zoznamovali s taktikou, Spartak navyše musel po štvrťhodine striedať. A to bol rozhodujúci moment v zápase, do hry naskočil totiž Jirka. Potom až po dvadsiatej minúte pohrozil Janga a hneď z toho bol zásah. Do prázdnej brány zakončil po brejku - 1:0. Viac sa smerom dopredu darilo domácim, no po polhodine hry bolo napriek tomu vyrovnané. Oravec hlavičkoval presne a zmenil stav na 1:1. Beridze v závere polčasu takmer poslal svoj tím do vedenia, ale po peknej akcii mierila jeho strela z uhla len do žrde. Aj preto polčas víťaza nemal.

A po zmene strán sa začali diať veci. V priebehu šiestich minút hostia zasadili dva veľké údery do siete AS a presadil sa pritom striedajúci Jirka. Najprv zužitkoval akciu Kadleca a potom premenil aj šancu po chybe obstrelením Šemrinca - 1:3. Hoci to domácimi otriaslo, stále živili šancu na body. Dvadsať minút pred koncom znížil Gong, ale Čonka v 79. minúte ešte spolupracoval s Jirkom, ktorý zavŕšil skvelý hattrick. V závere síce AS ešte namieril pesne Mance, ale to už veľa nezmenilo. Diváci si prišli na krásny duel, Trnava sa ako-tak vracia do boja o pohárovú Európu. Trenčín si to skomplikoval, ešte sa teda v lige bude o čo hrať.

Tatran Prešov - ŠPORT Podbrezová 0:2

06.05.2017 19:00

Góly: 43. Matej Kochan (pen.), 70. Miroslav Viazanko

Ďalší ašpirant na 3. miesto nazaváhal, v Poprade sa totiž Horehronci postarali o dvojgólové víťazstvo na úkor posledného Prešova. Po jednom góle dali v každom polčase.

V druhom zápase počas jedného týždňa Prešov nenadviazal na solídne vystúpenie proti Zlatým Moravciam a tentoraz proti pevnej obrane vyšiel naprázdno. Prvá vážna šanca prišla už po 10. minútach, prešovský odchovanec Viazanko však neskóroval. Dzurík potom po priamom kope mieril hlavičkou vedľa. Neskôr nedal Petko v dobrej pozícii, minul len tesne. Na ihrisku sa potom dlho nič nedialo, ale pár minút pred koncom polčasu mohol zmeniť skóre po rohovom kope Viazanko, mieril tesne mimo. Napokon však hostia uspeli z penalty, pretože po faule domácich sa presadil Kochan a určil stav na 0:1.

Po prestávke sa hostia mohli sústrediť už len na brejky a pozornú defenzívu. Je totiž vždy málo pravdepodobné, že sa Prešov začne predbiehať v gólostroji a inak tomu nebolo ani tentoraz. Hostia pohrozili ďalšou šancou, Bernadina vška mieril tesne nad. O chvíľu neskôr poslal z hĺbky poľa krásnu prihrávku Kochan, čím vyslal do samostatného nájazdu Viazanka, ktorý si posadil Taliana, lenže pred bránkovou čiarou zakročil Keresteš a nepustil loptu do siete. Po hodine hry mieril Turňa vedľa brány, hoci sa pekne zbavil Kačalu. V 70. minúte hostia potvridli tri body, pretože Viazanko sa pred prázdnou časťou brány nemýlil - 0:2. Hostia tak potvrdili záujem udržať si tretie miesto, Prešov opäť strelecky vyšiel naprázdno.

FK Senica - MFK Ružomberok 1:2

Góly: 90. Adam Pajer - 76. Erik Daniel, 80. Erik Daniel

V 30. kole Fortunaligy pohárový ašpirant z Ružomberka potvrdil papierové prognózy a zvíťazil na Záhorí v Senici 2:1 (0:0).

Prvý polčas veľa vzruchu nepriniesol. Územnú prevahu mali hostia, ale Záhoráci prehusťovali obranu, a tak si gólovú príležitosť nevypracovali. Na druhej strane sa domáci snažili o rýchle protiútoky. Aj tu však chýbal najdôležitejší moment - gól. Tesne pred odchodom do kabín na polčasovú prestávku zaujala hlavička Pillára po rohu Briganta. Lopta letela tesne nad hosťujúcu bránku. Prvá štyridsaťpäťminútovka skončila teda bez gólov 0:0.

Aj druhý polčas priniesol územnú prevahu hostí, ktorí zvýšili útočné snahy. V 56. minúte lopta po Faškovej technickej strele preletela tesne vedľa. O desať minút nato sa presadil v súboji jeden na jedného Mareš. Strelu menovaného hráča Šulla dokázal vyraziť. V posledných 15-tich minútach Záhoráci poľavili. V 77. minúte po centri Ďubeka zakončil pod brvno Daniel - 1:0. O tri minúty potom vyšiel Liptákom rýchly protiútok, na konci ktorého bol opäť Daniel. Po jeho strele lopta za pomoci pravej žrde skončila v senickej sieti - 2:0 pre hostí. Domáci strelili čestný gól v 90. minúte: po nákope Kotulu vybehol brankár Macík a striedajúci Pajer ho hlavou prehodil - 1:2 z pohľadu domácich. MFK Ružomberok zvíťazil na Záhorí 2:1 (0:0).

Zemplín Michalovce - MŠK Žilina 0:1

Góly: 84. Ramil Šejdajev

Majster zo Žiliny chytil druhý dych a v 30. kole najvyššej súťaže zvíťazil v Michalovciach, ktoré boli v Žiline vedené ako domáci celok, gólom v závere 1:0 (0:0).

Žilinčania sa po prvý raz od zisku siedmeho majstrovského titulu predstavili na domácej tráve. Tu však boli podľa oficiálneho zápisu iba hosťami "domácich" Michaloviec. 'Šošoni' nastúpili podľa očakávania s viacerými zmenami v základnej zostave. V bráne bol Mandous, ktorý mal menej práce ako jeho náprotivok Kira. Východniar musel vo štvrtej minúte dostávať loptu do bezpečia po zlej rozohrávke Michaloviec. V desiatej minúte ho od gólu zachránila iba nepresnosť Škvarku. O desať minút sa po centri od Hlohovského dostal do zakončenia, ale Kira zachránil. Potom si žilinskí ofenzívni hráči úlohy vymenili, no bol z toho iba rohový kop. Prvú strelu Michaloviec videli diváci až v 29. minúte - Kušta napálil vysoko nad. V 34. minúte diváci zaregistrovali druhú veľkú šancu Žiliny. Mráz po Káčerovom vysunutí zakončil iba do Kiru.

Počas prestávky začalo poriadne pršať. V 49. minúte Mabouka prízemnou strelou tesne minul. Kira a ďalší obrancovia priestoru medzi tromi žrďami v michalovských dresoch hájili čisté konto. Po hodine hry sa dostal na trávnik nigérijský kanonier Otubanjo, ktorý po novembrovom zranení nastúpil na svoj prvý duel. Po dvoch minútach pobytu na ihrisku sa dostal po centri Špaleka z pravej strany do zakončenia, ale jeho hlavičku Kira zastavil. Adrián Guľa poslal do hry ďalšieho útočníka Šejdajeva. V 80. minúte sa po dlhom zranení z jesene vrátil do hry aj reprezentačný defenzívny stredopoliar Pečovský. O minútu mal gól na kopačke Hlohovský, ale zoči-voči Kirovi oblúčikom neprekvapil. V 84. minúte Otubanjovu strelu Kira iba vyrazil pred Šejdajeva a útočník MŠK zakončil presne - 1:0 pre 'Šošonov'. Michalovce ani jednu z nádejne vyzerajúcich situácií v závere gólom nezakončili. Šejdajev ešte v posledných sekundách nedostal loptu do brány po dobrom zákroku Qoseho na bránkovej čiare. MŠK Žilina zvíťazil nad Michalovcami 1:0 s viacerými zmenami v základe.