Fortuna liga - souhrn 28. kola

19.04.2016, 18:53, aktualizováno 20.04.2016, 21:51
Podbrezová si poradila s Myjavou, Skalica pozdním gólem vyhrála nad Zlatými Moravcemi a dostala se na úroveň Michalovců, které se rozešly smírně s Dunajskou Stredou. Trenčín napravil víkendové zaváhání a před vlastními fanoušky nejtěsnějším možným způsobem udolal Ružomberok, Slovan na to zareagoval triumfem nad Trnavou...

MŠK Žilina - FK Senica 0:0

20.04.2016 20:00

Góly: -

Dohrávka vloženého kola bola na programe v Žiline, kde však šošoni nepotvrdili zlepšené formu a doma len remizovali so Senicou 0:0. Pre hostí je tento zisk bodu s cenou zlata, pretože v poslednej dobe sa nebezpečne začali približovať zóne zostupu.

Zápas mal jednoznačného favorita, veď Žilinčania sa v poslednej dobe dostali do niekdašej formy a poriadne sa rozstrieľali. Lenže proti Senici to nebolo ono a bezgólová remíza je stratou. Veď v boji o pohárovú Európu to ešte môže byť poriadne zamotané, no šošoni odmietli upevniť si dobrú východiskovú pozíciu. Od začiatku to nebolo ono a šance sa pred bránou Šullu rodili len sporadicky. Práve brankár hostí mal prsty v tom, že skóre sa nie a nie meniť a zuby si na ňom vylámali hneď niekoľkí hráči. Napríklad šanca Hlohovského volala po góle, ale gólmana neprekonal. Potom sa Pillárova rana z voleja neujala takisto, Volešák nemal problém loptu mimo brány vytesniť očami. Seničania pozorne bránili a snažili sa využívať každú šancu na brejk, a tak ďalšia veľká príležitosť domácich prišla až po polhodine hry. Haskič mal neskôr šancu, no zaujímavú ranu namieril tiež iba vedľa svätyne. Po polhodine hry prišla veľká šanca Hlohovského, ale tú zneškodnil Šulla a dorážka Mabouka skončila iba na žrdi. Aj preto polčas gól nepriniesol.

Domáci boli po prestávke aktívnejším tímom, ale k videniu boli najmä nepresnosti a nepokoj pri zakončení. Senici neostávalo nič iné, iba sa spoliehať na pozornú defenzívu a čarovné ruky Šullu. A stále im to vychádzalo. Brankár musel byť neraz v pohotovosti, ale vyloženú šancu neriešil. Žilinčania pôsobili stále viac a viac bezzubo, s pribudajúcim časom sa už na ich kopačky vkrádala aj nervozita. Pred bránou hostí sa nič pozítívne pre MŠK nedialo ani v záverených minútach, vyložené šance neprichádzali, takže medzišestnástkový duel v tejto fáze zápasu Senici vyhovoval. Nakoniec si Záhoráci odniesli cenný bod, pretože v ostatnom období sa nebezpečne priblížili k záchranárskym prácam. Naopak, šošoni nepotvrdili dobrú formu a v boji o čo najlepšie umiestnenie a smer do Európy zbytočne stratili.

Slovan Bratislava - Spartak Trnava 4:1

20.04.2016 17:55

Góly: 5. Róbert Vittek, 23. Adam Zreľák, 47. Adam Zreľák, 70. Róbert Vittek - 61. Róbert Jež

Katastrofálna obrana Trnavy ponúkla Slovanu tri body ako na podnose, takže útok na prvú priečku v podaní belasých naďalej pokračuje. Dvakrát sa presadili kanonieri Zreľák s Vittekom, za hostí skóroval len Róbert Jež.

Nebol to dobrý deň pre Trnavu, pretože tej sa nedarilo od začiatku zápasu a po hrubých chybách pred Jakubechom inkasovala už v 5. minúte. Vittekovi stačilo len počkať na zmätky obrancov a do prázdnej brány poslal loptu potom, čo vyškolil aj brankára - 1:0. Slušná divácka návšteva a na pomery Pasienkov priam rekordná videla dobrý futbal a najmä domáci cítili formu a dobrú pohodu po rýchlom góle. Jež mohol vyrovnať o pár minút, ale nevyužil center Mikoviča. Zaujímavé nožničky skúsil neskôr Depetris, no neuspel a pískal sa ešte aj ofsajd. Potom sa peknou strelou po akcii naľavo prezentoval Zreľák a upravil na 2:0. Keďže neskôr neuspel na druhej strane Jež, do kabín sa šlo za priaznivého stavu pre belasých.

Od Trnavy sa pred zápasom čakalo oveľa viac, ale prestížne derby mali jasne pod palcom hráči domácich. Tesne po prestávke blo navyše už rozhodnuté, pretože Zreľák hlavičkou upravil po centri na 3:0. Celok bojujúci o titul sa prakticky už nemal kam ponáhľať a Spartak sa nedostával do šancí, ojedinelá šanca Mikoviča skončila nad. Jakubech si neskôr poradil s akciou Kubíka s Crnkičom a potom sa radoval so spoluhráčmi zo zníženia Ježom. Skvelú strelu namieril do čierneho a zároveň na 3:1. Slovan odpovedal ďalšou nenápadnou akciou a napriek početnej nevýhode sa dvaja hráči domácich postarali o štvrý gó. Kubík bez problémov odcentroval a Vittek sa nemusel ani pohnúť, aby hlavičkou prekonal Jakubecha na 4:1. V závere mohol korunovať hattrick Zreľák, ale trafil len brvno. Slovan však vyhral rozdielom triedy, Spartak ukázal najmä chyby v obrane. Boj o titul je stále otvorený.

Zemplín Michalovce - DAC Dunajská Streda 1:1

19.04.2016 19:00

Góly: 44. Michal Hamuľák - 85. Roland Černák

Zachraňujúce sa Michalovce prišli o tesné víťazstvo nad Dunajskou Stredou päť minút pred koncom zápasu. Zemplín remizoval s DAC-om 1:1 (1:0).

V piatej minúte poslal Hamuľák hlavičku do pravej žrde Tujvelovej bránky. O päť minút nato rovnaký hráč ľavačkou zakončil tesne vedľa ľavej žrde. V 14. minúte domáci zahrali nakrátko štandardnú situáciu. K hlavičke sa dostal Podhorin, ale Tujvel úspešne zasiahol. V 21. minúte akrobaticky zakončoval Stephens. Jeho nožničky smerovali tesne vedľa michalovskej bránky. V 28. minúte nebezpečne vystrelil Pačinda potom, čo sa presadil na pravom krídle. Strelu dunajskostredského špílmachra vyrazil gólman domácich na roh.

V 33. minúte DAC pochybil v rozohrávke a Serečin išiel sám na bránu. Tujvel však jeho pokus dokázal vyraziť na roh. V 39. minúte sa k Sedlákovi dostala odhlavičkovaná lopta a z prvej napálil na miesta, kde stál Tujvel. V predposlednej minúte prvého polčasu Kelemen poslal dlhý center do šestnástky súpera, kde Morlacchi vyhral hlavičkový súboj a Hamuľák s trochou šťastia otvoril skóre - 1:0.

V 52. minúte centrovaná lopta smerovala na zadnú tyč na Hamuľáka. Ten ale zľuftoval. V 55. minúte sa vo veľkej príležitosti ocitol Serečin. Jeho pokus sa napokon odrazil len od ľavej žrde von z ihriska. V 68. minúte Morlacchi zasiahol obranne, keď eliminoval nebezpečnú spätnú prihrávku Pačindu. V 69. minúte podržal Michalovce Kelemen, ktorý chytil strelu zblízka v podaní Polievku. V 79. minúte Hamuľákov volej skončil na obrancovi hostí. Päť minút pred koncom striedajúci Černák spracoval prihrávku z pravej strany a strelou k vzdialenejšej žrdi zrovnal skóre - 1:1.

Dunajská Streda remizovala na pôde Michaloviec 1:1. Zemplín má tak teraz 21 bodov ako posledná Skalica, ktorú predbehol iba o skóre.

MFK Skalica - FC Zlaté Moravce 1:0

Góly: 90+4. Marek Hlinka

MFK Skalica vyhrala nad ďalším z ašpirantov na zostup Zlatými Moravcami 1:0. Rozhodujúci a jediný gól na Záhorí padol v tretej nadstavenej minúte.

V deviatej minúte po pravej strane nabehol Ulrich a zacentroval. Vaško ani Jakubek nedokázali loptu usmerniť do siete. Následný pokus Pirosku hlavičkovať bol zmarený. V 13. minúte nastala pred gólmanom Kováčom trma vrma, ale stav sa ani tentoraz nemenil. V 20. minúte mohol skóre otvoriť Jakubek. Z hranice šestnástky vystrelil loptu, ktorá mierila k vzdialenejšej žrdi, ale Kováča neprekonal. Ulrichovi lopta nesadla, následný pokus Hlavatoviča zneškodnil znova Kováč.

V 59. minúte hostia z Moraviec nepremenili dve veľké príležitosti. Najprv išiel sám na brankára Perišić. Následne zakončoval Krznarić, ale v prvej situácii zasiahol brankár, a potom obranca. Lopta smerovala na roh. V 63. minúte nezahlavičkoval center v šestnástke Masaryk. V koncovke ho preto nahradil Ulrich, ale pálil vysoko. V nadstavenom čase druhého polčasu kopali po faule domáci priamo na bránu. Po sebe nasledovalo niekoľko pokusov Skalice rozvlniť sieť, no svetelná tabuľa nie a nie zaznamenať zmenu. V tretej minúte nadstaveného času sa z poslednej akcie zápasu predsa len presadil Michal Hlinka. Na trávniku sa v tej chvíli ocitol i radujúci sa realizačný tím.

MFK Skalica porazila ViON Zlaté Moravce 1:0 gólom v nadstavenom čase. Záhoráci sa tak dotiahli na predposledné Michalovce, s ktorými majú zhodne po 21 bodov.

ŠPORT Podbrezová - Spartak Myjava 2:0

Góly: 62. Pablo Joaquin Podio, 68. Patrik Vajda

ŽP Šport Podbrezová zdolal na domácom ihrisku tretí celok Spartak Myjava 2:0 a pomohol si tak v boji o záchranu.

Prvých desať minút boli lepším tímom domáci. V 26. minúte vydarená akcia hostí začala od Kóňu, ktorý videl na ľavom krídle voľného Machovca. Center ľavého beka našiel v šestnástke Daniela. Ten vzduchom prihral pred prázdnu bránu Sládekovi. Nie ľahkú loptu útočník hostí nedokázal usmerniť do brány a našiel iba Kuciaka. Hlavička hráča Podbrezovej v 29. minúte do bočnej siete bola neškodná.

V 34. minúte to na seba zobral Kochan a nevyšlo mu to. Napálil múr, ale Rendla spadol na hranici šestnástky a hlavný arbiter zapískal faul. Najprv prisúdil poškodenému mužstvu priamy kop tesne spred šestnástky, a potom penaltu. Napokon to bol iba priamy kop, ktorý domáci odpálili nad bránu. V 39. minúte Kochan prestrčil loptu oblúčikom do veľkého vápna, kde si nabehol Viazanko. Ex-Košičan nabil Rendlovi, ktorý trafil iba brvno.

V 56. minúte Peševski prihral Kochanovi, ktorý sa zbavil dvoch protihráčov, ale trafil iba do myjavského brankára. V 62. minúte Podio spred šestnástky trafil po zemi k žrdi - 1:0 pre železiarov. V 65. minúte Myjava zatlačila domácich. Hlavička Sládeka z malého vápna šla tesne vedľa. V 68. minúte Podio zakončil do žrde a odrazenú loptu poslal do brány druhýkrát Vajda - 2:0. V poslednej minúte riadneho hracieho času Viazanko v dobrej príležitosti tesne minul bránu. Po troch nadstavených minútach rozhodca zápas ukončil.

Šport Podbrezová porazil Spartak Myjava 2:0 (0:0) a pripísal si tri body v boji o zotrvanie v najvyššej súťaži.

AS Trenčín - MFK Ružomberok 1:0

19.04.2016 17:00

Góly: 3. Samuel Kalu

V 28. kole Fortunaligy potvrdil Trenčín najvyššie ambície a tesne zdolal na svojej umelej tráve Ružomberok 1:0 (1:0).

Od prvých sekúnd dominovali na ihrisku domáci. Držali loptu a Liptákov k hre prakticky vôbec nepúšťali. V tretej minúte Trenčín potiahol po pravom krídle, Bero nacentroval, ďalší z Trenčanov loptu iba jemne pohladil a tá prešla na Kalua. Hráč tmavej pleti na dvakrát zblízka dorazil loptu do brány - 1:0.

Pri prevahe Považanov na opačnej strane zaujala najmä hlavička Gál-Andrezlyho, ktorá nemierila do priestoru medzi tromi žrďami. V 20. minúte Guba hlavičkoval z veľkého uhla. Trochu nečakane vystrelil na Tofilovského zľava Kalu, ale jeho zakončenie išlo presne na gólmana Liptákov. AS v prvom dejstve vysoko dominoval v držaní lopty, no ďalšiu čistú šancu si už nevypracoval. Do kabín schádzali celky za stavu 1:0 pre Trenčín.

Kaluova stečovaná strela po obrátke išla mimo žrde. V 62. minúte Guba ideálne nagúľal loptu do šestnástky Holúbekovi, no ten z jedinečnej pozície vysoko prekopol. V 67. minúte sa do veľkej šance dostával Nagy, no rozhodcovia odmávali Ružomberku ofsajd. Nagy však v ofsajde rozhodne nebol. Na center Gubu nedosiahol Maierhofer. Kontru 'Ruže' zastavil potom fakt, že Lačnému ušla lopta. Strela Rabia spoza šestnástky mierila do brány, ale zároveň do rúk Tofilovského.

V 84. minúte ďalšiu tutovku zmaril Holúbek, ktorý dostal prihrávku na päťku. Lopta mu pri spracovaní odskočila a druhý pokus zblokovala obrana hostí. Trenčín i v druhom polčase dominoval v držaní lopty, no nevedel sa presadiť. Keďže Ružomberok neuspel ani z jednej z centrovaných lôpt, Trenčín zaknihoval víťazstvo 1:0. Jeho náskok na čele tabuľky je pred zajtrajším derby Slovan - Trnava znova deväť bodov.