10.09.2011 16:00 CET
1 : 0
(1:0)

Arsenal se proti Swansea protrápil ke klíčové výhře

Arsenal se konečně dočkal svého prvního vítězství v ligové sezoně. Šlo však o tři body darované, o které navíc Kanonýři v závěru klidně mohli zase přijít. "Nová éra" nicméně odstartovala takovým ziskem, jaký si fanoušci londýnského celku vysnili, zatímco Swans na výhru dál čekají.

Arsene Wenger udělal oproti debaklu od United pět změn v základní sestavě, z toho dvě zahrnovaly i debut nových tváří - Mertesackera na stoperu a Artety na Fabregasově místě. Kanonýři nicméně úplně nezformovaně nepůsobili, vepředu si španělský virtuos párkrát vyhověl s Van Persiem a prim dokázal hrát i Ramsey. Jednou například vypustil precizní kolmici pro Walcotta, ten v souboji zboural protivníka, procedil míč skrz Vorma a pak jen přihlížel tomu, jak Caulker při skvělém obranném zákroku páře síť.

Vzadu v dresu Arsenalu exceloval Koscielny a své si odehráli i krajní beci Sagna s Gibbsem, ovšem Mertesacker se povětšinu času rozkoukával. Brzy tedy neodhadl Agustienův centr a Grahamův náběh, takže se pak Szczesny musel vytasit s překrásným reflexním zákrokem. A pak ještě chyboval při Taylorově centru, který nechal nebezpečně proplout napříč celou šestnáctkou. K jeho duhu ale šlo, že pak ve 40. minutě vyrobil nepochopitelnou hrubku brankář Vorm a daroval tak Gunners teprve třetí gól v ligové sezoně. Při rozehrávce totiž vhodil míč do paty spoluhráče a Aršavin pak z úplného kraje pokutového území a nepříznivého úhlu trefil levačkou prostor mezi třemi tyčemi. V lize se tak prosadil poprvé od měsíce března.

Úvod druhého poločasu nasadil laťku hodně vysoko. A přes tu se také všichni aktéři přenesli až na úplném konci zápasu. Poté, co tedy Sinclair z přímého kopu napodoboval Rooneyho a orazítkoval břevno, ještě Van Persie oplácel stejnou mincí - po individuální akci nastřelil tyčku. Pak už ale akorát zacílil vysoko nad a předurčil tak další vývoj poločasu. Obě mužstva vzápětí tři desítky minut nebyla schopna dát svým projevům hlavu a patu, takže se dlouho nebylo na co koukat.

Vše se zlomilo s 83. minutou, kdy Ramsey po dlouhé době rozjel první kloudnou akci svého týmu a po Gibbsově centru nebezpečně hlavičkoval Chamakh. Větší slovo ale měli v závěru hosté. Sagna nejprve dvakrát na poslední chvíli zatahoval za záchrannou brzdu a pak díky Szczesného špatnému odhadu mohl do odkryté klece zakončovat Dobbie. Ze záklonu však trestuhodně přestřelil. Na poslední mohutný nádech se pak zmohl i domácí celek, ale Gibbs po narážečce s Benayounem trefil jen Vorma.

Autor: Tomáš Daníček