04.02.2012 14:00 CET
7 : 1
(3:1)

Arsenal si smlsl na Blackburnu. Kean po sedmigólovém debaklu čelí vyhazovu

Ještě horší debakl než ten z října 2009 (2:6) si dnes odnáší z Emirates Stadium Blackburn Rovers. A nikdo se nemůže divit. Jednou jedinkrát vystřelil na Szczesného, z čehož tedy vytěžil maximum - podobně si ovšem vedli i Gunners, když z 9 pokusů mířících na branku vytěžili hned sedm branek. Sám hvězdný Van Persie se potom podepsal pod pět, Walcott pod tři a Henry vše symbolicky dovršil svým 175. zásahem v rámci Premier League.

Starý dobrý Arsenal, musel si oddechnout po poločase očekávaného, takřka existenčního zápasu každý fanoušek londýnského velkoklubu. Drtivý nástup, procentuální poměr držení míče 80:20 po 12 minutách, první faul až po půl hodině hry, naprostá bezmoc Blackburnu, co se snahy vymanit se ze sevření tyče, krásné góly a nakonec i červená karta bez zdravotních následků, jež zápas už v oné 45. minutě prakticky uzavřela.

Gunners odstartovali vskutku snově: ve druhé minutě Petrovićův mizerný pokus o odkop balonu do autu vystihl Coquelin, jenž pomalu z první vystřihl kolmici pro Walcotta, jenž zpoza obranné linie jenom předával míč před prázdnou bránu Van Persiemu. Totéž se fakticky v bleděmodrém opakovalo před druhým gólem z 38. minuty; akorát s tím rozdílem, že Song přihrával více ze středu, z hloubi pole, zkrátka na větší vzdálenost a do zkonsolidované obrany. V tu chvíli nicméně, leč by to každý normální smrtelník dle průběhu hry očekával, nešlo o zdvojnásobení vedení, nýbrž o jeho znovunabytí. Jediná střela Blackburnu právě po prvním nedovoleném zákroku Arsenalu v tomto utkání totiž vyvrcholila v parádní trefu Pedersena, jenž svou kouzelnou levačkou zakroutil míč akorát do pravé šibenice.

Každopádně druhý zásah Londýňanů se vskutku oprávněně zdál být jen otázkou času. Před Van Persieho úderem ještě Rosický povedeně pálil jen do blokujícího Petroviće, Mertesacker neukormidloval sám sebe při náběhu do nadějně kopnuté standardky Artety a Persiemu se pro změnu nevyvedl lob slabší pravačkou z hranice šestnáctky (jeho specialita, která letos už dvakrát skončila na břevně). Nicméně poté, co kapitán domácích vrátil favorita do vedení, už to byl rychlý proces. Nejprve nepřirozeně geniální kolmicí vyzval k úspěšné kličce golmanovi a prvnímu gólu v Premier League Oxladea-Chamberlaina; posléze se "nechal" sestřelit sáňkařem Givetem, který bez protestů a ještě s omluvou Wengerovi zamířil předčasně do kabin. A to ještě Vermaelen v samotném závěru dějství trefil tyč.

Po přestávce už to bylo jen regulérní znásilnění, na které se těžko dobrovolně vydržel koukat i jen jediný fanoušek Blackburnu. Nejprve v 51. minutě zpola odvrácený roh přispěchal proměnit v gólovou akci nekompromisní Arteta, když z hranice velkého vápna za pomoci jemné teče debutanta Orra zatloukl míč k pravé tyči. Hnedle vzápětí se Walcott kolem tří hráčů protancoval k přihrávce Chamberlainovi, který ještě zachoval chladnou hlavu a pak po krátkém manévru skóroval do odkryté klece. A nakonec Van Persie dokonale technicky zvládnutým finišem zakončil po hodině hry skvělou akci Coquelina.

Pak už se dohrávalo opravdu jen z povinnosti. Blackburn dál zůstával v 10 lidech zalezlý na vlastní půlce, zatímco Gunners si mezi ne zcela odevzdanými soupeři kombinovali uvolněně a povětšinou bez valného finálního úspěchu. Nadlouho jedinou povedenou střelu si až v nastavení připsal na konto Benayoun, až poté předvedli exhibiční vzájemně nesobeckou kombinaci dvě arsenalské ikony - Van Persie přihrával Henrymu a ten za vydatné pomoci Loweova zásahu vsítil po dlouhé době svůj další gól v Premier League.

Autor: Tomáš Daníček