Mistrovství světa - kvalifikace FIFA - Mistrovství světa - kvalifikace 2014

15.11.2013 20:45 CET
1 : 0
(0:0)

Portugalci díky Ronaldovi zlomili domácí prokletí

Výběr přezdívaný Seleccao možná nezažíval na domácí půdě proti Švédům nejlepší okamžiky, ale dlouhá série hostí dnes skončila. Portugalci totiž díky brance Cristiana Ronalda zvítězili a vysněný postup mají o něco blíže...

Svěřenci trenéra Paula Benta vyrukovali na Hamrenův výběr s poměrně ofenzivním pojetím, protože si byli vědomi mimo jiné obrovské síly Zlatana Ibrahimoviće. Útočník pařížského SG se v posledních měsících prezentuje výbornými výkony, na které chtěl navázat ve veledůležitém utkání proti Portugalcům. První barážové utkání za podpory vášnivých ochozů naplněného stadionu da Luz dostal na starost zkušený italský arbitr Nicola Rizzoli.

Ještě před úvodním výkopem se pozornost médií strhla především na hvězdnou dvojici v podání Cristiano Ronaldo - Zlatan Ibrahimović. Který z nominovaných v prestižní anketě Zlatý míč nakročí lépe k celkovému prvenství? Vlastně už po dvaaosmdesáti minutách je odpověď jasná: Cristiano Ronaldo totiž klíčovým zásahem poslal Portugalce do výhodnějšího postavení.

Do prvních šancí se dostali hráči portugalského výběru. Po Ronaldově nahrávce si s míčem na chvíli pohrál Raul Meireles, který ještě vybízel lépe postaveného Moutinha. Švédská odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Nejprve se do zakončení dostal útočník Johan Elmander, který jen těsně nevyužil Lustigův skvostný centr za obranu. Míče se ujal také Sebastian Larsson, jehož střelu z hranice pokutového území musel Patricio vyrážet; následně brankáře Ruie Patricia nepřekonal ani Kim Källström. Přímý volný kop záložníka Spartaku Moskva totiž prolétl jen těsně vedle tyče.

Jinak se ale až do konce první půle oba celky potýkaly s úpornou defenzívou toho druhého, což vedlo k minimu vytvářených šancí a ani jedné proměněné. Do druhé poloviny utkání však vyběhl zcela jiný portugalský tým - domácí totiž svého soka přitlačili množstvím šancí a brankář Andreas Isaksson musel několikrát odvracet nebezpečí jen s vypětím všech sil. Když už byl Isaksson překonán, na jeho místě se na poslední chvíli objevil obránce Mikael Lustig, který likvidoval šanci soupeře včasným zákrokem na brankové čáře.

Deset minut poté se k centru dostal křídelník Nani, jenž před bránou hledal nabíhajícího Héldera Postigu, ale před ním míč odhlavičkoval Per Nilsson. Aktivita Portugalců se zvyšovala každou minutou a Moutinhova akce neskončila úvodním gólem jen díky Postigově selhání. Když už to vypadalo, že se oba týmy rozejdou s remízovým výsledkem, zakročila největší hvězda na trávníku. Cristiano Ronaldo se dlouhodobě přetahuje o titul nejlepšího hráče planety s Lionelem Messim a k dosavadnímu "překonání" Argentince mu chyběl jen výraznější úspěch v reprezentačním dresu. Jak moc je Portugalsko na schopnostech Ronaldových závislé, je vidět ze závěru zápasu.

Miguel Veloso totiž přesným pasem našel číhajícího útočníka a Ronaldo se do jeho centru citlivě položil. Umístěná hlavička napnula síť a otevřela stavidla domácí radosti - 1:0.

Hvězda Realu Madrid se mohla zapsat do historie ještě výraznějším počinem, ale na druhý zásah již nedosáhla. Další hlavičku portugalského fenoménu totiž zastavilo břevno Isakssonovy brány! Švédskému výběru se druhý poločas příliš nepovedl a jeho šancí bylo pomálu. Vázla především přechodová fáze a "Ibra" byl v útočné vozbě poněkud odříznut. Portugalci tedy vítězí, nicméně, jediná branka slibuje ve Friends Areně v Solně velmi zajímavou podívanou. Dokáže se v ní prosadit střelec Ibrahimović, nebo dodá Cristiano Ronaldo díky dalším možným trefám své prestiži punc postupem na světový šampionát?

Autor: Ondřej Pražák / onlajny.cz, goal.com