Mistrovství světa - kvalifikace FIFA - Mistrovství světa - kvalifikace 2014

07.09.2012 20:30 CET
2 : 0
(1:0)

Nizozemsko - Turecko 2:0

Louis van Gaal slaví první vítězství po návratu na nizozemskou reprezentační lavičku. Oranjes v duelu značně omlazených mužstev porazili nebezpečné Turky 2:0, k čemuž jim vedle branek van Persieho a Narsingha pomohl i velký kus štěstí.

Hosté z krajiny půlměsíce totiž začali neohroženě a měli první příležitost, po rohovém kopu z levé strany hlavičkoval těsně vedle Toprak. Stoper německého Leverkusenu si další úspěšný výskok a neúspěšnou hlavičku zopakoval i o pár minut později, tentokrát projektil z jeho čela skončil v náručí brankáře Krula.

Aktivní nástup a hmatatelná převaha přišla pro Turky vniveč, přeci jen zkušenější domácí se totiž ze své první příležitosti dostali do vedení. Stalo se tak v šestnácté minutě, kdy si Sneijderův centr našel van Persie a hlavičkou vstřelil svůj třicátý gól v národním týmu - 1:0.

Chvíli nato to zkoušel sám Sneijder, hosté pak dvojnásobně odpověděli ránami Turana, ani opora madridského Atlética ovšem nedokázala dopravit míč na kýžené místo. Ve čtyřicáté minutě pak na standardku Toruna naskočil Bulut a většina obecenstva v Amsterdam Aréně děkovala spojnici břevna a tyčky.

I po změně stran měli navrch svěřenci Abdullaha Avciho a v sedmapadesáté minutě si vzal slovo Hamit Altintop, proti jehož střele se musel vytáhnout Krul. Ojedinělou nizozemskou šancí byl pokus Fera, jinak to ale stále hořelo před svatyní oranžových, kterou se neúspěšně pokoušel dobýt hlavičkující Sararer.

Když pak nevyužil svojí příležitost ani Topal, vzaly veškeré turecké naděje na remízu za své. V nastaveném čase se dostal ke slovu Narsingh, utekl všem a povedeným lobem překonal hostujícího brankáře Zengina podruhé, čímž potvrdil úspěšný vstup své země do kvalifikační skupiny D.

Autor: Petr Vaněček / sportinglife.com