Mistrovství světa - kvalifikace FIFA - Mistrovství světa - kvalifikace 2014

1 : 0
(0:0)
Maksimir, Záhřeb

Chorvatsko - Makedonie 1:0

Fotbalisté Chorvatska přežili svou smrt v prvním poločase a nakonec získali vydřené tři body. Málokdo asi čekal, že domácí celek bude mít v balkánském derby takové problémy, ovšem díky bance střídajícího Jelaviče dvacet minut před koncem nakonec zvítězil 1:0. Makedonie může litovat nevyužitých šancí v prvním poločase, kde hned třikrát spálila stoprocentní tutovku. Po změně stran už byl výrazně lepší favorizovaný chorvatský celek.

Domácí začali v prvním poločase velice dobře, jenže postupem času přebírala taktovku zápasu Makedonie a měla blíže k brance ona. Už ve 2. minutě mohlo být v domácím táboře klidněji, jenže Eduardo z dobré pozice trefil pouze tyč. Hosté následně srovnali se soupeřem krok a po dvaceti minutách hry mohli jít do vedení oni. Goran Pandev byl totiž ve vápně jasně podražen brankářem Pletikosou, píšťalka sudího ale k údivu všech zůstala němá.

Po půlhodině hry byl blízko brance Tričovski, jenže z deseti metrů trefil jen jednoho z protihráčů stojícího na brankové čáře. Pět minut před koncem půle se pak ukázala největší makedonská hvězda. Pandev totiž napřáhl z více jak pětadvaceti metrů a jeho ukázková střela se odrazila pouze od břevna. O poločase musel kabinu Chorvatska provětrat pořádný průvan a hned na to na hře favorita bylo znát.

V úvodní dvacetiminutovce se sice žádná větší šance neurodila a spíše se přitvrdilo, jedna povedená akce ze 69. minuty však rozhodla o vítězi utkání. Po dlouhém centru na zadní tyč vyskočil Jelavič nejvýše a hlavou pokořil makedonského strážce. Hostům v závěru zápasu evidentně nezbyly síly na útočení a nakonec se museli před soupeřem sklonit, ovšem tentokráte se za svůj výkon nemusejí stydět a mohou vzhlížet do budoucnosti.

Autor: Viktor Sandev / uefa.com