15.09.2015 20:45 CET
2 : 0
(0:0)

SL Benfica - FC Astana 2:0

Fotbalisté portugalské Benfiky Lisabon potvrdili úlohu favorita v domácím prostředí proti kazašské Astaně po výsledku 2:0 a do tabulky si připsali první povinné tři body. Nicméně jejich vítězství se nerodilo snadno, v úvodním dějství se hrálo téměř bez šancí a teprve po první brance zhruba pět minut po přestávce předváděly oba výběry útočný fotbal. Výhru domácího týmu zařídili Nicolás Gaitán s Konstantinosem Mitroglouem.

Hosté předváděli v úvodním dějství pevnou obranu a favorit úterního střetnutí zahrozil poprvé až po půl hodině hry. Do dobré pozice se dostal Jonas, ovšem brankář Erič dokázal jeho pokus brilantním zákrokem odvrátit do bezpečí. Aktivní Jonas zahrozil znovu v poslední minutě prvního poločasu, jenže i tentokráte si vylámal zuby na skvělém Eričovi. Ihned po změně stran mohl senzačně poslat Astanu do vedení Ščetkin.

Ten pobyl na hřišti sotva pár vteřin a po přiťuknutí Žukova hlavou se v pokutovém území natáhl po balónu špičkou kopačky, nakonec trefil pouze levou tyč. Lisabonský výběr prokázal své letité zkušenosti s touto soutěží a do vedení se dostal v 51. minutě. Skvělou individuální akci předvedl Gaitán, který se prokličkoval až do šestnáctky a osamocen před Eričem zachoval chladnou hlavu, ze sedmi metrů zamířil přímo k pravé tyčce.

Od této chvíle vzrostl tlak domácích a ti se dostávali do jedné vyložené možnosti za druhou. Nejprve spálil svou třetí tutovku v utkání Jonas, který po pasu Samarise vypálil z voleje těsně mimo. Ihned na to se k nebezpečnému hlavičkovému pokusu probojoval Mitroglou a hostující svatyni minul o pár decimetrů. Sedmadvacetiletý řecký útočník dokázal zvýšit vedení svého celku v 62. minutě po nádherné kombinaci spoluhráčů.

Po ťukesu na jeden dotek dostal krásnou přihrávku do běhu Eliseu a z levé strany pokutového území poslal přihrávku před branku, kde už neměl Mitroglou problém se zakončením. Hosté mohli snížit v polovině druhého dějství, kdy po rohovém kopu vypálil jedovatě Ilič a bližší tyč minul o pár centimetrů. Vzápětí mohl podruhé v utkání skórovat Gaitán, ale jeho pokus o obstřelení dloubákem dokázal brankář Erič přečíst a balón chytil.

V samém závěru zahrozila Benfika ještě dvakrát. Nejprve si v 87. minutě narazil střídající Jiménez s Eliseuem a ve skluzu mířil těsně vedle, ve čtvrté nastavené minutě vypálil Eliseu náramně z přímého volného kopu a Erič se musel vytasit s dalším famózním zákrokem. V příštím utkání zavítá portugalský výběr na půdu vysoce favorizovaného Atlética Madrid, Astana se doma pokusí překvapit turecký Galatasaray Istanbul.

Autor: Viktor Sandev / uefa.com, espnfc.com