05.04.2016 20:45 CET
1 : 0
(1:0)

Bayern těsně porazil Benfiku, rozhodl Vidal

Bayern Mnichov splnil povinnost, ale nijak výrazně neoslnil. Benfiku Lisabon porazil na domácí půdě o jednu branku a podařilo se mu udržet čisté konto. Odveta v Portugalsku tak zůstává pořád poměrně otevřená.

Dobře známá hymna dala znát, že se každý fotbalový fanoušek nachází v té nejlepší společnosti. Allianz Arena se chystala na očekávané střetnutí dvou elitních celků, z nichž domácí jsou jasnou mašinou a hosté mohou jen překvapit. O to se měli starat hráči jako Jardel, Eliseu, Fejsa, Sanches, Gaitán nebo Jonas. Dalo se čekat, že především obránci budou mít plné nohy práce.

Bayern se totiž hodlal ukázat a do ofenzívy poslal trenér Pep Guardioly hvězdy jako Costa, Müller, Alcântara, Ribéry nebo Lewandowski. A ofenzíva Bayernu nedala hostům vydechnout hned od úvodu. Sotva se diváci usadili a začali se orientovat v tom, co se na hřišti děje, už měla Allianz Arena důvod burácet. Juan Bernat z levého křídla poslal před bránu krásný pas, na který si ze druhé vlny naběhl Arturo Vidal. Zkušený chilský záložník měl výhodu oproti svému soupeři a přesnou hlavičkou poslal míč k tyči!

Bayern se hned od úvodu ujal vedení - evidentně se poučil z domácího duelu proti Juventusu Turín, v němž totálně zaspal právě začátek. Dnes už to bylo o něčem jiném a Benfica od úvodu musela dohánět. Což je přesně situace, která Bayernu naprosto vyhovuje. To samozřejmě neznamená, že by Bayern přestal hrát. Naopak se do soupeře obul a po akci Douglase Costy zakončoval Lewandowski jen těsně mimo.

Portugalci se postupem času z náhlého šoku oklepali a začali trochu častěji držet míč na nohou. Obranu bavorského celku ale dlouho nedokázala ani ohrozit, natož pak překonat. Pokusil se o to i řecký útočník Mitroglu, jenže jeho hlavička po centru ze strany mířila hodně mimo. Na opačné straně se pokoušel zakončovat Robert Lewandowski, kterého parádně vybídl kapitán Philipp Lahm, jenže brankář Ederson byl včas na zemi a balon skryl do náruče.

Mnichovský gigant dál vesele praktikoval svůj tradiční styl s množstvím nahrávek, které nakonec vždy hledaly Roberta Lewandowskiho, ale obránci Benfiky si již dávali pozor. Rovněž portugalský celek se pokoušel ohrozit Neuerovu bránu skrze svého nejlepšího snajpra, Jonase. Nebo Gaitána, který si s míčem náramně rozumí. To předvedl také pár minut před koncem první půle, ale nakonec míč neprocpal přes ležícího Lahma. Německý veterán možná zasáhl balon rukou, ale polský arbitr Marciniak křik hostujících fandů neslyšel.

Elegantní akci Thiaga na Thomase Müllera vyřešil se vším štěstím brankář Ederson. Deset minut před koncem mohl opakovat svůj úspěch Arturo Vidal, ale tentokrát se již jeho hlavička do sítě nevešla. První půle skončila těsným vedením Bayernu, který však s koncem poločasu přestal být aktivní. Benfica působila vyčkávajícího týmu a s podobnými úmysly nastoupila i do druhé půle. Jako první se do šance dostal Robert Lewandowski, leč pálil mimo. Na opačné straně se s obránci Bayernu srdnatě pral Kostas Mitroglu, ale ani jeho snaha neměla očekávaný výsledek.

Benfica poté přidala na tempu a vytvořila si skvělou šanci. Mitroglu předal míč volnějšímu spoluhráči Jonasovi, který platí za obávaného střelce. To mohl potvrdit, když se dostal do zakončení. Jenže proti byl brankář Manuel Neuer, kterého je velmi těžké překonat! Benfica pochopila, že i s Bayernem se dá hrát, takže začala mnohem častěji napadat. Vizuální vyrovnání sil však zapříčinilo také opadnutí tlaku domácích, což dával najevo i nespokojený trenér Guardiola.

A pískot z tribun sílil. Domácí totiž opět chybovali v obraně, když se míč dostal k Jonasovi. Ten nastřel Javiho Martineze, od něhož se balon odrazil k Mitrogluovi. Ani řecký útočník však neuspěl, protože jeho dorážku zastavil za překonaným Neuerem pohotový Thiago! Výrazné zlepšení či zrychlení hry neznamenaly ani příchody Comana nebo Jiméneze.

Deset minut před koncem se zajímavou střelou prezentoval také Franck Ribéry, muž se slavnou jizvou v obličeji však narazil na skvělého Edersona! Toho nepřekonal ani Lewandowski krátce před koncem. Bayern brzy vedl, ale od té doby polevil a další branku už nepřidal. Odvetné utkání tak slibuje pořádné nervy.

Autor: Ondřej Pražák