22.10.2014 20:45 CET
2 : 0
(0:0)

Bayer Leverkusen - Zenit Petrohrad 2:0

Fotbalisté německého Leverkusenu potvrdili úlohu mírného favorita proti ruskému Zenitu a po výhře 2:0 zaznamenali své druhé vítězství ve skupině, se šesti body se posunuli na vedoucí místo díky remíze francouzského Monaka s portugalskou Benficou. Zenit naopak klesl až na třetí místo se čtyřmi body, ovšem stále má slušnou šanci na postup do osmifinále. Leverkusen rozhodl o své výhře po hodině hry, kdy vsítil během pěti minut obě své branky.

Německý celek sice dohrával utkání v deseti mužích, avšak těsný náskok dokázal až do závěrečného hvizdu udržet. Od samého začátku se hrálo z obou stran velmi opatrně a celých čtyřicet minut nebyla ani z jedné strany k vidění nějaká povedená gólová šance. Teprve ke konci poločasu poprvé vážněji zahrozili domácí, když po krásné souhře vypálil nebezpečně z pětadvaceti metrů Heung-Min Son a brankář Lodygin se štěstím vyrazil míč nohou.

Ihned na to po centru z levé strany hlavičkoval Çalhanoğlu asi z osmi metrů a gólman Lodygin opět pohotovým zákrokem udržel míč před brankovou čarou. Po změně stran se skoro čtvrthodinu hrálo opět téměř bez šancí, jenže poté se z ničeho nic dostali do vedení domácí. Po přihrávce Çalhanoğlua na pravou stranu vypálil z dvaceti metrů Giulio Donati, a i když jeho přesnou ránu Lodygin škrtal, tak míč s pomocí levé tyče zapadl do sítě.

Neuběhlo ani pět minut a Bayer dokázal svůj náskok pojistit. Po dlouhém přímém kopu Çalhanoğla z nějakých pětatřiceti metrů se do vzduchu pověsil Kyriakos Papadopoulos a naprosto přesnou hlavičkou z hranice brankového území umístil balón milimetrově k pravé tyči, brankář Lodygin zůstal přikovaný na brankové čáře a za míčem se pouze ohlédl. Od této chvíle působil Leverkusen zkušenějším dojmem a určoval tempo hry.

Petrohrad si sice snažil vypracovat nějakou gólovou příležitost, ale brankáře Lena nedokázal nijak výrazněji ohrozit, ten zasahoval v devadesáti minutách jen dvakrát a s těmito ranami navíc neměl větší problémy. Domácí výběr se dostal do lehkých problémů v 79. minutě, kdy rukou zastavil slibně se rozvíjející akci Wendell a po druhé žluté kartě se pakoval předčasně do sprch. Nicméně tato početní výhoda nebyla ve zbývajícím průběhu vůbec znát a německý celek si s přehledem dokráčel pro tři body.

Autor: Viktor Sandev / uefa.com, espnfc.com