28.09.2011 20:45 CET
0 : 5
(0:3)

Barcelona jde do čela, Borisov nenechala ani doma vydechnout

Bez debat a sebemenšího zaváhání si Barcelona na běloruské půdě došla pro první tři body v plzeňské skupině Ligy mistrů. Už o poločase vedla o pohodlné tři branky, po přestávce pak svůj náskok málem zdvojnásobila. BATE se takto rozsypaly korálky z 16zápasové šňůrky bez domácí porážky.

Josep Guardiola neponechal nic náhodě a celých 90 minut nechal v Bělorusku fungovat i Messiho s Villou. Tito dva se také většinově podepsali pod debakl Borisova, který přitom v evropských pohárech neprohrál dlouhých devět zápasů v řadě - od prosincového krachu s Alkmaarem. Také tenkrát běloruský mistr prohrál jasně, pořád ale soupeři zvládal vzdorovat spíše než dnes. Barcelona, na jejíž lavičce zůstalo z obvyklých opor odpočívat snad jen trio Busquets-Fabregas-Piqué, si pěla tu svou písničku od úvodního hvizdu, po 16 minutách se pyšnila neuvěřitelnými 80 procenty držení míče na své straně a obraz hry tak místy připomínal katalánský trénink.

Barcelonským se navíc dařilo mimořádnou optickou převahu celkem adekvátně promítat i na ukazatel skóre. Poprvé zahřmělo ve 20. minutě, kdy Messi mohl úderem kolenem položit základy hattricku, místo toho si ale pro sebe gólovou "slávu" uzurpoval domácí Volodko, jenž byl tedy oficiálním zápisem UEFA popsán jako první nešťastný střelec. A tím pro něj těžké časy rozhodně nekončily. Právě jeho strana, po níž se v černém dresu proháněla zejména dvojice Abidal-Villa, byla totiž většinu času až přetížena.

Vždyť odtud hned za dvě minuty pramenil další zásah do týlu běloruského celku. Villa centroval, Pedro včas dorazil na místo činu a hlavou překonal bezmocného Hutora - 2:0. Aktivní asistent se potom sám dvakrát pokoušel o skórování, dnes mu ale zkrátka dlouho nebylo přáno. Prvně ho u tyčky vychytal rychle se přemísťující brankář a také podruhé se proti Villovi Hutor vytáhl, když tentokrát španělský křídelník předvedl brilantní individuální průnik. Bělorusové přitom dál nevěděli, kde jim hlava stojí. Ke Kataláncům se často nestihli dostat ani na dva kroky a už se zase museli stěhovat někam jinam. Vše pak podtrhla hrubka dosud jistého Hutora, jenž před Messim upustil centr a argentinská modla neměla problém se zatlučením třetího hřebíku do běloruské rakve.

Exhibice nicméně v žádném případě nekončila. Hned v 50. minutě se Messi řítil sám na Hutora, jeho obstřelení však postrádalo potřebnou přesnost. A lépe si měl počínat i Villa, když jej po chvíli našel v dobré pozici Pedro a barcelonská sedmička zamířila akorát do Hutorovy náruče. Skóre se tak opět měnilo "až" v 56. minutě, kdy se rozeběhl Alves, předal balon Messimu a tomu stačily jen dva dotyky k preciznímu překonání soupeřova golmana.

Přestože se na poslední zásah Katalánci hodně načekali, samozřejmě dál přinášeli svým soukmenovcům v hledišti jenom radost. Po 67 minutách měli na kontě už 19 střeleckých pokusů, což sice neznačí bůhvíjakou efektivitu, ovšem na druhou stranu jsme v tomto ročníku Ligy mistrů ještě ani omylem nepřihlíželi jednoznačnějšímu utkání. Jemu se pečeť mermomocí snažil přisoudit David Villa, což se mu nakonec ve druhé půli napotřetí povedlo. V 88. minutě symbolicky "jesličkami" potupil Hutora a upravil na konečných 5:0.

Autor: Tomáš Daníček / uefa.com, eurosport.com