01.11.2011 20:45 CET
2 : 1
(1:0)

APOEL zdolal Porto a míří za postupem

Cestu za postupem ze skupiny G si dnes velmi výrazně zkomplikovalo Porto, vítěz posledního ročníku Evropské ligy totiž prohrál na půdě kyperského Apoelu a na kýženou druhou pozici nyní ztrácí tři body. Nikósie se naopak překvapivě udržela na první příčce a směřuje za účastí ve vyřazovacích bojích. Skóre otevřel v závěru první půle proměněnou penaltou Aílton, hostující Hulk pak sice dokázal dvě minuty před koncem z totožné situace vyrovnat, jenže hned v zápětí se trefil Manduca a rozhodl o konečném výsledku 2:1 ve prospěch Apoelu.

Hosté začali lépe a v deváté minutě měli blízko k vedoucímu gólu, to když Belluschiho centr od rohového praporku odvrátila obrana Apoelu jen k Hulkovi, jeho dělovku z hranice šestnáctky ale dokázal zkrotit gólman Pardo. Na druhé straně zahrozil Nuno Morais, prostor mezi třemi tyčemi ale netrefil.

Porto mělo jasnou územní převahu, převážně zásluhou Hulka se dostávalo i do slibných střeleckých příležitostí, jenže brazilský útočník ve všech případech ztroskotal na výborně připraveném Pardovi. Domácí se snažili hrozit z rychlých protiútoků, jeden takový předvedli v sedmnácté minutě, ale Aíltonova trefa nemohla být uznána pro ofsajd. V devatenácté minutě to byl znovu Hulk, kdo zaměstnal obranu Apoelu a nakonec i z velmi dobré pozice vystřelil, jenže Pardo dokázal konečky prstů míč vytěsnit na roh.

Jednadvacátá minuta přinesla obrovskou šanci Nikósie, hlavička Aíltona ale skončila jen na tyči. Závěr prvního poločasu už zase patřil Portu, po další Hulkově neúspěšné ráně ale přišel trest na opačné straně hřiště. Předcházel tomu velmi sporný moment, protože Aílton si hodil dlouhý míč mezi oba stopery Porta a když viděl, že ho nemůže dostihnout, otřel se o Mangalu a upadl. Rozhodčí Rocchi mu na jeho herecké představení skočil a odpískal pokutový kop ve prospěch Apoelu. K němu se postavil sám faulovaný Aílton Almeida, poslal Héltona na druhou stranu a otevřel skóre zápasu.

Druhá půle přinesla výrazně méně zajímavých momentů před oběma brankami, jedno se však nezměnilo, Porto i po přestávce tlačilo a po třech nevyužitých slibných možnostech i zaslouženě vyrovnalo. I když také z nezasloužené penalty, tu si v 89. minutě vymodlil James Rodriguez, když hodně přihrál svůj pád přes nohu Moraise. I Hulk zachoval chladnou hlavu, bezpečně proměnil a přiblížil Portu alespoň bod.

Jenže ani ten si hosté z Kypru neodvážejí, v devadesáté minutě rozjel rychlou akci Jahič, Charalambidis poslal z pravé strany ideální prudký centr na Manducu, který střelou pod tělem Héltona rozhodl. Zaplněný stadion GSP hned v zápětí vyprovodil mohutným potleskem hlavního hrdinu ze hřiště, Apoel tak našetřil další cenné vteřinky a dokráčel si pro veledůležité vítězství. Nyní má na svém kontě už 8 bodů a je stále neporažen, proto vládne skupině G. Na třetí Porto má dvě kola před koncem náskok čtyř bodů.

Autor: Michal Hruška / uefa.com