Portugalské okénko (19.) - souhrn

07.04.2013, 02:02, aktualizováno 08.04.2013, 23:43
Benfica bez zádrhelu pokračuje v mistrovské jízdě, tentokrát povinné tři body veze z Algarve a drží čtyřbodový náskok na Porto, které porazilo ve šlágru kola Bragu. Sportingu se už v sobotu podařilo navázat na zlepšenou formu, když na svém stánku udolalo v pětigólovém dramatu Moreirense...

FC Porto - SC Braga 3:1

08.04.2013 21:00

Góly: 37. James Rodríguez, 83. Kelvin, 86. Kelvin - 23. Alan

Velice důležitou konfrontaci má za sebou Porto, které muselo odpovídat na další nástup vedoucí Benficy, nakonec však proti Braze zabralo a nepříznivý stav proměnilo ve výhru 3:1. Vedoucí Orli tak na čele drží čtyřbodový náskok.

Ani přes absenci Silvestre Varely a Marata Izmailova (disciplinární trest) neopustili Draci své tradiční rozestavení a kromě Jamese Rodrígueze se na křídle představil belgický univerzál Steven Defour, jehož to logicky daleko více táhlo do středu pole. Naproti tomu hostující ekipa vsadila na defenzivnější pojetí a Hugo Vianu s Custódiem ve středu pole doplnil Maurinho.

Velice kompaktní rozestavení přinášelo od první minuty svěřencům Josého Peseira kýžené ovoce, herní převaha mohla zakrátko vyústit ve vedoucí branku, João Pedro však zaváhání Otamendiho potrestat nedokázal! Portský velkoklub se nemohl dostat do tempa, hned několikrát dokonce změnil systém a pozice jednotlivých hráčů, ovšem ani to nepomáhalo. Druhá strana naproti tomu těžila z rychlého protiútoku: João Pedro na nic nečekal a okamžitě z první oslovil Alana, který už nezaváhal a střelou podél Heltona otevřel skóre - 0:1. SCB se tak po zásluze ujalo vedení.

Hostující radost ovšem neměla přílišného trvání. A kdo jiný by mohl za Porto srovnat krok, než jeden z kolumbijských zabijáků, tentokráte se do střelecké listiny zapsal pro změnu James Rodríguez a svým devátým ligovým zásahem dodal poločasu konečnou podobu - 1:1.

Po obrátce si střelec vyrovnávací branky prohodil místo s Defourem, který tak mohl alespoň častěji využívat svoji silnější pravou nohu k centrům. Hodně pozitivně se však na hře Dragões projevilo přesunutí Lucha Gonzáleze těsně za Jacksona Martíneze a rozestavení FCP se tímto rázem přeskupilo na jakési 4-2-3-1. Další výrazné oživění hry později znamenal nástup uzdraveného Christiana Atsua (nahradil Defoura).

Ghanský rychlík svým pohybem přidělával hostující defenzivě nemalé problémy (to samé rovněž čerstvý Kelvin na opačné straně) a zvýšená aktivita nakonec přeci jen přinesla kýžený efekt. Sedm minut před koncem řádné hrací doby to byl právě často kritizovaný Kelvin, kdo překonal Quima a mladý Brazilec za pár minut dodal výsledku i definitivní podobu - 3:1.

Více informací k zápasu

SC Olhanense - SL Benfica 0:2

07.04.2013 21:15

Góly: 52. Eduardo Salvio, 64. Nemanja Matić

Benfica posledně přišla o pětizápasovou šňůru bez inkasované branky, teď však dost možná zadělala na další. Suverénní jízda lisabonských Orlů se totiž v Olhãu vskutku nezadrhla - dvěma góly po přestávce bylo vyřízeno i totálně bezzubé mužstvo z kouzelného regionu Algarve.

Po prvním poločase si nejspíš fanoušci Porta mnuli ruce. Ačkoliv Jorge Jesus nakonec v sestavě neopomenul žádného z borců, nad nímž se před výkopem vznášel otazník (Salvio, Pérez, Matić), zejména v ofenzivní fázi favoritovy hry to před pauzou notně skřípalo. Třebaže Artur za celých 90 minut nebyl přinucen k nějakému významnému zákroku, kouskované úvodní dějství a jediný těžký zákrok pro Bracaliho po střele Salvia - to si Orli za rámeček rozhodně nedají.

Naproti tomu po obrátce, to se už k obligátní územní převaze a vrchovatému množství polovičatých šancí přidaly také opravdové tutovky, které nešlo neproměnit. V 52. minutě musel být sám Salvio zaskočen vlnou nezájmu, jakou vyvolal svým vniknutím do šestnáctky Olhanense, a tak při zemi pohodlně zakončil k tyči - 0:1.

Posléze neuplynula ani další čtvrthodina a ukazatel skóre musel vykázat další práci: Nemanja Matić, jenž po celé utkání nevykazoval žádné známky mizerné kondice, bez přípravy natáhl ke střele zpoza šestnáctky a Bracali se pro jeho levonohý projektil natahoval marně.

Zejména závěrečná 25minutovka pak tedy mohla připomínat obyčejný trénink lídra tabulky, což bylo zvláště na pováženou, uvědomíme-li si, že Olhanense po tomto výsledku dřepí o pouhé skóre před sestupujícím Moreirense (což se mimochodem týká i Coimbry).

Sporting CP - Moreirense FC 3:2

06.04.2013 21:30

Góly: 40. Diego Capel (pen.), 66. Ricky van Wolfswinkel, 90+3. Valentín Viola - 47. Nabil Ghilas, 72. Aníbal

Pořádné drama zažili diváci v Lisabonu - Sporting sice opět zvítězil, ale ani tentokrát nešlo o žádnou krasojízdu a rozhodovalo se na poslední chvíli, konkrétně Violovou hlavičkou v závěrečné minutě nastaveného času.

Lvi tak dokázali své vedení uhájit až napotřetí; předchozí zásahy Capela s Wolfswinkelem srdnatě bojující soupeř pokaždé vymazal. Po cenné výhře 3:2 v Braze si tak Ferreirův tým zopakoval totéž skóre a posunul se už na šestou příčku, o jediný bod za kýženými pohárovými pozicemi (tu poslední momentálně okupuje Marítimo). Moreirense zůstává čtrnácté a může se po víkendu propadnout na sestupové pozice.

V první půli to přitom na žádné velké drama nevypadalo - oba soupeři si vytvořili minimum šancí a diváky tak vzrušila vlastně pouze penaltová situace, která pět minut před koncem znamenala vedoucí gól pro domácí. Anílton nešikovně fauloval Brumu, k nařízenému kopu se postavil Capel a napálil míč do vinglu Ricardovy brány.

Po přestávce se však tempo mnohanásobně zvýšilo, oba celky zařadily vyšší rychlostí stupeň a konečně bylo na co koukat. Nabil Ghilas, největší hvěza Moreirense, kterou v létě dost možná čeká přesun právě do Sportingu, vyrovnával po krásné akci - nejprve ukázal brilantní techniku, s níž přešel přes svého strážce, a následně chytře poslal míč z těžkého úhlu za Patrícia.

Sporting na vyrovnávací gól zareagoval zvýšením tlaku a zejména mladíci Bruma, Cédric a André Martins způsobovali hostům hodně problémů. Druhý vedoucí gól však vstřelil Ricky van Wolfswinkel, autor hattricku v Braze; nizozemský střelec plně využil šance, která se mu naskytla po úvodní nahrávce Iloriho a Cédrikově přiťuknutí pod sebe. Šlo o jeho už osmnáctou branku v sezoně.

Domácí následně mohli zvyšovat skóre prostřednictvím Brumy a Labyada, leč neúspěšně; bylo to tak Moreirense, kdo se překvapivě dočkal čtvrté branky utkání. Druhý vyrovnávací gól začal přímým kopem Fábia Espinha, který ve vápně hlavou trknul do brány Aníbal Capela.

Za těchto okolností museli domácí chtě nechtě skórovat potřetí, na což kouč Ferreira zareagoval odvážnými střídáními: ze hřiště se odporoučeli oba krajní obránci, které nahradili hráči vyloženě do útoku. To pochopitelně poskytlo Moreirense ideální příležitost k brejkům, a zejména Ghilas v nich vypadal hodně nebezpečný, ač se do skutečné gólovky dostat nedokázal.

Na druhé straně si další šance připsali postupně Dier, Labyad, Viola a Wolfswinkel, nicméně po uplynutí 90 minut na tabuli stále svítilo skóre 2:2. Kýžený třetí gól tak nakonec spadl favoritovi do klína až v nastaveném čase - Iloriho centr do vápna našel Wolfswinkela, který dokázal v těžké situaci hlavou přiťuknout míč Violovi, jehož hlavička v pádu zhatila šance hostů na úspěch.