Portugalské okénko (18.) - souhrn

31.03.2013, 05:05, aktualizováno 02.04.2013, 01:09
Druhý hattrick v Portugalsku a opět proti Braze, tentokrát ale mnohem důležitější než v loňském posledním kole. Ricky Van Wolfswinkel dnes notně přiblížil svůj Sporting k pohárovým příčkám. V sobotu jinak řádili oba lídři tabulky: Benfica zničila Rio Ave, zatímco Porto hravě vyloupilo Coimbru...

SC Braga - Sporting CP 2:3

01.04.2013 21:30

Góly: 25. Elderson Echiéjilé, 36. Carlão - 8. Ricky van Wolfswinkel, 29. Ricky van Wolfswinkel, 90+2. Ricky van Wolfswinkel

Neustále vysmívaný, "chronicky neproduktivní" Ricky Van Wolfswinkel hattrickem potopil aspiranta na Ligu mistrů z Bragy. Ne, to není apríl, nýbrž holý fakt. Nizozemský forvard, který se před časem domluvil na přestupu do anglického Norwiche, zkrátka na velikonoční pondělí řádil - a Arsenalistas si mohou připsat další čárku do soukromé kolonky "co všechno jsme letos zpackali".

Těžko říct, co za tohle zmrtvýchvstání mohlo: zda to byla nová motivace pro samotného Wolfswinkela, který se může předvádět novému zaměstnavateli; nebo velikonoční atmosféra; či snad přítomnost nově jmenovaného předsedy klubu Bruna de Carvalha. Na každý pád dnes Sporting vypadal v kontextu celé sezony opravdu dobře, od samého začátku. Konkrétně Van Wolfswinkel se svou střeleckou aktivitou dvakrát neotálel. Nejprve centrem hledal Andrého Martinse, aby posléze již v osmé minutě nepohrdl záložníkovou "oplátkou" - 0:1.

Braga zanedlouho prohodila křídelníky Alana s Hélderem Barbosou a začala cíleně přetěžovat levou stranu, Sporting se však těmito manévry nenechal vykolejit - dál to byl hlavně on, kdo dohlížel na tempo zápasu. Vyrovnávací trefa Nigerijce Echiejileho tedy přišla jako blesk z čistého nebe: Elderson si taky jen v cukuletu narazil na hraně vápna se spoluhráčem a vyslal na Ruie Patrícia nechytatelnou bombici. Blik cvak - 24. minuta, 1:1.

Avšak stejným "blik cvak" způsobem se hned vzápětí projevili také Lvi, kteří rovněž po celý zbytek poločasu vykazovali větší míru nebezpečí (Capel s Baianem byli velmi aktivní). Právě prvně jmenovaný křídelník pak byl Wolfswinkelovým asistentem u druhého gólu Sportingu z 28. minuty.

Co nicméně hostům celý ročník dělá slušné problémy, je defenzíva a vůbec koncentrace - což dnes šmahem nevymizelo. Nevalná kvalita obou těchto prvků totiž brzy stála za dalším srovnáním, které se narodilo ve 35. minutě. Na svědomí ho měl centrující Mossoró a hlavičkující Carlão, jehož projektil sice nebyl z nechytatelných, Rui Patrício ale zrovna nebyl v ideálním postavení a snad i správně soustředěném rozpoložení.

Už po tomto gólu začali Arsenalistas vykazovat známky zlepšení (Mossoró koneckonců mohl za přispění Carlãa klidně otočit), což byla jedině předzvěst jejich nové tváře z druhého poločasu. Braze hodně pomohlo brzké vysvlečení Joãa Pedra, za jehož asistence se domácí mužstvo konečně dalo považovat za tu lepší stranu. Tedy, opticky: co do šancí, nebyli Arsenalistas nadále příliš schopní. Naopak Van Wolfswinkel byl blízko hattricku už v 51. minutě, když z velké dálky napálil břevno.

Postupem času to každopádně vypadalo na solidní dominanci Bragy; a tuhle domněnku jedině potvrdilo vyloučení obránce Joãozinha po druhé žluté kartě. Jesualdo Ferreira tehdy reagoval defenzivním střídáním a Sporting by i ve finále určitě s radostí bral bod.

Koneckonců Echiejileho tečovaná rána málem deset minut před koncem převrátila skóre ve prospěch domácích. Jenže Van Wolfswinkel se na rozdíl od kolegy Joãozinha nikam neporoučel - a to se ukázalo být rozhodujícím ukazatelem. Na tabuli svítila právě třetí minuta nastavení, když Sporting rozjel svou poslední akci po pravé straně a Van Wolfswinkel si záhy na malém vápně umně počíhal na centr Cedrica.

SL Benfica - Rio Ave FC 6:1

30.03.2013 21:30

Góly: 11. Lorenzo Melgarejo, 15. Nemanja Matić, 42. Lima, 49. Lima, 75. Lima, 82. Enzo Pérez - 51. Tarantini

Benfica v divokém utkání rozstřílela doma Rio Ave 6:1 a ideálně tak odpověděla na výhru Porta; její náskok na čele tabulky zůstává i nadále čtyřbodový. Hosté stále bojují o pohárové pozice, kterým se však dnes rozhodně nepřiblížili.

Lisabonský klub vstupuje do závěrečné fáze sezony ve fantastické formě - vyhrál už pošesté za sebou a gólový účet z těchto zápasů zaokrouhlil na dvacítku. Ani reprezentační přestávka svěřence Jorge Jesúse evidentně nijak nerozhodila; diváci navíc kromě sedmi branek viděli také hned tři červené karty.

Domácí byli před utkáním jasným favoritem, a tuto pozici potvrzovali od samého začátku - Melgarejo hned v první šanci poslal Gaitánovu přihrávku přesně pod břevno, a než se Rio Ave stačilo vzpamatovat, prohrávalo už o dvě branky. Úspěšným střelcem byl tentokrát Matić, kterému asistoval opět Gaitán - v tomto případě z rohového kopu, jejž rozehrál přesně na hlavu srbského záložníka.

Po pouhé čtvrthodině hry tak bylo prakticky jasno; Benfica působila nezastavitelným dojmem, zejména pak čtveřice Gaitán, Enzo Pérez, Lima a Melgarejo. Otevřenost utkání však do určité míry vyhovovala i hostům, kteří se nehodlali vzdát bez boje a sami několikrát zahrozili - Ukrův přímý kop skončil na tyči, a domácí obrana se musela mít hodně na pozoru před aktivním Bebém, kterého v největší šanci vychytal Artur (poté, co mladý křídelník obešel hned trojici protihráčů).

Definitivního rozuzlení se zápas dočkal těsně před pauzou, když Pérezův přímý kop zblízka dorážel do sítě Lima. Tentýž hráč také (už po přestávce) zvyšoval na 4:0 překrásně zatočenou střelou z rohu vápna; za této situace to vypadalo na jasný debakl, avšak hráči Rio Ave se nevzdávali ani tentokrát a dokázali snížit. Tarantiniho střelu tečoval Hassan, a protože gólman Moraes reagoval na původní trajektorii míče, dokutálela se až do sítě.

Po hodině hry přišla první červená karta - a bylo to možná trochu přísné. Viníkem byl Wíres, který si vysloužil druhou žlutou kartu za zákrok na Péreze. I v oslabení však hosté ukazovali, že mohou být nepříjemným soupeřem, a nadále pokračovali v útočných pokusech - aktivní Bebé se málem prosadil po dalším sólu v 72. minutě, kdy sice proběhl s míčem u nohy téměř 60 metrů, ale výslednou střelu vykopával z brány pozorný Artur.

Wírese brzy následoval kolega Edímar, čehož Benfica využila k navýšení náskoku o další dvě branky. Nejprve Lima dokonal hattrick poté, co se k němu ve vápně dostal odražený míč, a poté si svůj zasloužený zápis do utkání zajistil také Pérez - akci započala skvělá individuální práce Oly Johna, který nastřelil tyč, a argentinský záložník se z dorážky ani nemohl mýlit.

Radost domácím fanouškům jen trochu zkalila 90. minuta, kdy se už za rozhodnutého stavu pakoval pod sprchy také dvakrát žlutý Melgarejo. Kouč Jesús tak už může přemýšlet nad tím, jak tuto famózní formu co nejlépe potvrdit v těžkém čtvrtfinálovém dvojutkání v Evropské lize proti Newcastle..

Académica Coimbra - FC Porto 0:3

30.03.2013 19:15

Góly: 16. Eliaquim Mangala, 52. Danilo, 89. Castro

Porto poslední dobou klopýtalo více, než by v těžkém boji o portugalský titul bývalo zdrávo, dnes však opět najelo zpět do starých kolejí - fanoušci Académiky Coimbra museli přihlížet těžké domácí prohře 0:3.

Pro svěřence Vítora Pereiry je to velká úleva - zatímco na Estadio do Dragao pořád válí, venku to poslední dobou rozhodně nebylo tak slavné, a z posledních tří utkání přivezli Draci domů pouhé dva body. Dnes jako by se však úřadující mistr rozpomenul na své umění a jasnou výhrou dal najevo, že to s obhajobou stále myslí vážně; Coimbra naopak zůstává viset pouhé dva body nad sestupovou zónou.

Skóre utkání otevřel už po čtvrthodině hry stoper Eliaquim Mangala, který se prosadil svojí typicky přímou a tvrdou hlavičkou. Tentýž hráč poté mohl ještě před pauzou zdvojnásobit vedení, ale naneštěstí pro favorita opřel svoji střelu pouze do tyče; totožný osud potkal také jiného hostujícího borce, hvězdného forvarda Jamese Rodrígueze.

Porto tak mířilo do šaten s nejistým vedením 1:0, ale po změně stran to netrvalo dlouho a přišla uklidňující druhá branka - Lucho González dobře zakombinoval s Danilem, který zakončil celou akci přesnou střelou za Ricardova záda. Académica, která letos hrála Evropskou ligu, zareagovala až za tohoto stavu - ani zvýšená útočná aktivita však k žádným vyloženým šancím či byť jen vážnějšímu ohrožení Héltona v hostující bráně nevedla, a Studenty tak po osmi nevyhraných duelech v řadě čeká ještě přetěžký závěr sezony.

Symbolickou tečku za utkáním navíc ještě 2 minuty před koncem napsal střídající André Castro, který se opřel do míče za hranicí vápna a propálil Ricarda potřetí. Generálka na dost možná klíčový záchranářský duel na půdě předposledního Gil Vicente tak svěřencům Pedra Emanuela ani náhodou nevyšla..

CS Marítimo
Góly: 79. José Pedro, 83. José Pedro - 7. Artur, 25. Héldon, 36. Hyun-jun Suk, 57. Sami
29.03. 21:00
Ferreira
3:2
Gil Vicente
Góly: 14. Manuel José, 35. Vítor, 56. Manuel José - 24. Hugo Vieira, 82. Kalidou Yéro