Portugalské okénko (14.) - souhrn

20.12.2014, 03:18, aktualizováno 22.12.2014, 01:59
Poslední letošní kolo portugalské ligy načala předehrávka Porta s Vitórií Setúbal, kde domácí potvrdili úlohu favorita a vyhráli jasně 4:0. Také v neděli se dařilo favoritům, i když žádné další přestřelky se diváci nedočkali - Benfica udolala 1:0 Gil Vicente, Sporting stejným poměrem vyhrál na Nacionalu...

CD Nacional - Sporting CP 0:1

21.12.2014 20:15

Góly: 51. Carlos Mané

Sporting sice v průběhu celého podzimu hledal optimální formu, rok 2014 ale zakončil na vítězné vlně, když triumfoval v nelehkém utkání na půdě Nacionalu. Jediný gól zápasu vstřelil Carlos Mané a hosté udrželi vedení i po vyloučení Adriena Silvy.

Že to Lvi nebudou mít na Madeiře jednoduché bylo jasné už po deseti minutách, kdy musel střídat zraněný Martins; na hřišti jej nahradil Joao Mário. Zpočátku toho k vidění příliš nebylo a diváci se spíše nudily, po půlhodině hry však jakoby oba týmy najednou "zapnuly": hostující Carrillo parádním pasem vyzval Slimaniho, ten však ztroskotal na domácím gólmanovi.

Na druhé straně se ve výborné šanci ocitl Rondón, jenže přestřelil; následně dostal šanci na reparát Slimani a obránci Nacionalu mohou být rádi, že mířil mimo. William Carvalho jej totiž našel zcela neobsazeného, a takovou hrubku by si domácí defenziva za rámeček určitě nedala.

Lehce lepším týmem byl Sporting, který také krátce po změně stran šel do zaslouženého vedení. Mané nejprve nastřelil bránícího hráče, z následující šance však už skóroval - Slimani sice opět neuspěl, když jeho hlavičku vyrazil gólman Eduardo, míč se však naštěstí pro hostující fanoušky odrazil před úspěšného střelce. Stačilo doklepávat do prázdné brány.

Ve druhé půli už byla favoritova převaha o něco výraznější a Eduardo se musel činit, aby uchránil domácí naděje na zvrat; jeho zákrok z 62. minuty proti aktivnímu Carrillovi snesl ta nejpřísnější měřítka. Peruánský útočník mohl spravit reparát o deset minut později, kdy zpracoval krásný centr Maného, jenže mířil mimo tři tyče.

Neschopnost Sportingu přidat pojišťující trefu se nakonec mohla těžce nevyplatit - v 77. minutě se totiž do sprch po druhé žluté kartě poroučel Adrien Silva, a Nacional vycítil šanci na body. Brankář Lvů Rui Patrício však ukázal, že je mužem na svém místě, když odvážným výběhem čtyři minuty před koncem překazil nebezpečnou akci domácích.

Sporting tak nakonec získal tři body a posunul se na čtvrté místo, o bod za třetí Vitórii; předstihnout jej může ještě Braga, kterou čeká domácí dohrávka s Pacosem Ferreira. Naopak Nacional končí podzimní část ve spodní polovině tabulky, na sestupovou zónu má náskok pouze dva body a na jaře jej čeká ještě spousta práce..

SL Benfica - Gil Vicente FC 1:0

21.12.2014 18:00

Góly: 30. Nicolás Gaitán

Jediná dorážka Nicoláse Gaitána stačila Benfice k tomu, aby doma udolala Gil Vicente těsně 1:0 a zakončila tak kalendářní rok 2014 s šestibodovým náskokem na čele tabulky. Hosté nepředvedli na Estádio da Luz špatný výkon, nakonec však mohli prohrát i výraznějším rozdílem..

Benfica už před výkopem věděla, že přezimuje na první příčce; toto privilegium si zajistila veledůležitou výhrou v O Clásicu na půdě Porta. Šlo pouze o to, jak velký bude její náskok. A svěřenci Jorgeho Jesúse dávali od začátku jasně najevo, že žádnou zbytečnou ztrátu nehodlají připustit - už ve 13. minutě šikovný Talisca skvěle obstřelil obránce a hostující gólman Anderson se proti jeho technické ráně musel blýsknout parádním zákrokem.

Brazilský mladík byl také strůjcem další nebezpečné situace, když po jeho pasu Jonás donutil Andersona k dalšímu zásahu. Průlom přišel po půlhodině hry - Ola John nacentroval na nabíhajícího Pereiru, který se uvolnil z hraničního ofsajdového postavení a šikovně přeloboval vybíhajícího Andersona. Trefil sice smolně pouze tyč, dorážející Gaitán se však už před prázdnou klecí mýlit ani nemohl.

Herně suverénní první poločas ze strany Orlů mohl ještě o deset minut později podtrhnout Jonas, který hlavou těsně minul; do kabin se tak šlo za stavu 1:0 pro domácí. Druhé dějství překvapivě otevřela vůbec první šance Gil Vicente - psala se 56. minuta, kdy se utrhl Nwankwo a běžel sám na Júlia Césara. Brazilský veterán si však s nepříjemnou situací poradil, a jen o pár desítek vteřin později už bylo všechno zase při starém - Jonás z následného protiútoku jen těsně netrefil prostor u Andersonovy tyče.

Hostující gólman občas působil dojmem, že je snad z gumy; skvěle to bylo opět vidět v 64. minutě, kdy úchvatným reflexivním zásahem zneškodnil Taliscův razantní pokus. Ještě jednou se fanoušci Orlů třásli o výsledek, to když César musel předvést svoji třídu proti Pécksově hlavičce; jinak byla ale otázkou spíše hodnota celkového skóre.

Talisca dnes předvedl velice dobrý výkon, ale na Andersona nepřišel - hostující strážce proti němu vytáhl další brilantní zákrok deset minut před koncem. Ve zbytku utkání už se nic podstatného nestalo a Benfica tak uhlídala důležité tři body. Tedy pouze v samém závěru, ve třetí minutě nastavení, šlo Gil Vicente po zbytečném faulu Dioga Viany do deseti; to už ale nemohlo mít na výsledek žádný vliv.

FC Porto - Vitória FC Setúbal 4:0

19.12.2014 21:30

Góly: 22. Ricardo Quaresma (pen.), 26. Jackson Martínez, 88. Yacine Brahimi, 90+4. Danilo (pen.)

Porto si doma se Setúbalem vůbec nedělalo potíže, splnilo úlohu jasného favorita a po výhře 4:0 se mu dýchá přece jen o něco volněji; tříbodový úspěch totiž přišel po minisérii dvou utkání bez vítězství. Dnes bylo rozhodnuto už po necelé půlhodině hry..

Po suverénním startu Draků se v průběhu pouhých čtyř minut prosadili postupně Quaresma s Jacksonem a dali tak domácím pohodlné poločasové vedení. Skóre ještě v samém závěru navýšili Brahimi, který se prosadil prakticky okamžitě po svém příchodu na hřiště, a ve čtvrté minutě nastavení Danilo. Konečná výhra 4:0 tak posouvá Porto dočasně tři body za vedoucí Benfiku, zatímco Vitória prohrála pátý zápas v řadě a nervózně se ohlíží přes rameno směrem k sestupovým vodám.

Domácí si toužili spravit chuť po zpackaném Clásicu a začali z tohoto pohledu dobře - první šanci sice ještě Martínez nevyužil, když po Torresově pasu do vápna mířil mimo, po 20 minutách už se ale skóre poprvé měnilo. Manu ve vápně zatáhl za záchrannou brzdu, fauloval unikajícího Danila a sudí Oliveira nařídil penaltu, kterou Quaresma bez potíží proměnil.

Jen pár vteřin poté ztratili hosté míč a Tello málem zakončil svůj samostatný únik druhým gólem; trefil však pouze boční síť. Na další trefu nicméně domácí fanoušci přesto dlouho nečekali. Psala se 26. minuta, když se Tello převtělil do role asistenta a pohotovým pasem našel na bližší tyči volného Jacksona, který tečoval míč mimo dosah gólmana Batisty.

Po změně stran pak Porto s náskokem v kapse logicky trochu zvolnilo a dalo tak "čuchnout" i soupeři. Nejprve ještě Torres "vykoupal" hned tři obránce, vyměnil si míč s Jacksonem a donutil Batistu k výbornému zákroku, poté však už přišla první varování na druhé straně - jak Tavares z dálky (51'), tak Queiros z hranice vápna (62') netrefili Fabianovu klec jen o vlásek.

To však bylo ze strany Setúbalu vše; Porto utkání pohodlně kontrolovalo a v závěru si ještě dokázalo vylepšit skóre. Brahimi přišel na hřiště teprve v 88. minutě, po pár vteřinách ale už slavil gól - stačilo mu k tomu dorážet do prázdné brány poté, co Batista vyrazil Quinterovu střelu. Prakticky tatáž situace se opakovala i po uplynutí předepsaných 90 minut; Quintero pálil, hostující gólman vyrážel a Brahimi se chystal doklepávat.

Tentokrát však Batista zasáhl, když alžírského štírka fauloval ve vápně, za což si vysloužil rovnou červenou kartu - a Porto druhou penaltu v zápase. Mezi tyče tak musel obránce Zequinha, který si s Danilovou střelou neporadil, a domácí tedy nakonec vyprovodili bezbranného soka jasně 4:0.