Fortuna liga - souhrn 13. kola

03.10.2014, 20:21, aktualizováno 05.10.2014, 20:57
Bratislavský Slovan znovu propadl, tentokráte mu nadělil čtyři kousky Trenčín. Košice se rozešly se Žilinou smírně, zatímco Ružomberok rozstřílel Zlaté Moravce. Trnava si před vlastními fanoušky poradila s Dunajskou Stredou, Myjava udolala Podbrezovou a už v pátek si Senica věděla rady s Banskou Bystricou...

AS Trenčín - Slovan Bratislava 4:0

05.10.2014 19:00

Góly: 9. Kingsley Madu, 52. Moses Simon, 62. Haris Hajradinovič (pen.), 75. Haris Hajradinovič

Ďalší výbuch Slovana, ktorý by už neustál zrejme ani taký velikán ako Arsene Wenger či Alex Ferguson. Katastrofálne výsledky belasých pokračujú, tentoraz nemali šancu v Trenčíne. Tam ich miestny AS vyškolil a štyrmi gólmi nechal pozdraviť z prvého miesta.

V tomto prípade platí to najhoršie nakoniec, tréner František Straka si vypil kalich horkosti až do dna a to v pravdepodobne poslednom zápase na lavičke Slovana. Väz mu síce zlomili slabé výsledky už skôr, ktoré sa postupne nabaľovali, ale s výnimkou zápasu v Berne ani raz neinkasoval výraznejší debakel. Trenčín je však doma silný proti komukoľvek a potvrdil to aj v nedeľňajšej dohrávke. Hostia pokračovali a nadväzovali v bezduchom výkone od začiatku zápasu a nechali Trenčanov hrať svoju hru. To sa im nevyplatilo už po desiatich minútach, Jairo totiž poslal do šance Madua, ktorý nemal problém otvoriť skóre ranou zblízka a bolo 1:0. Trenčania v úvodných minútach na ihrisku kraľovali a iba nedôraz v zakončení zachránil majstra od ďalších gólov. O tri minúty po úvodnom presnom zásahu Jairov pokus z uhla brankár vyrazil. Neujalo sa ani Simonovo sólo, ktoré skončilo až v päťke súpera. Postupne sa hra mierne vyrovnala a k slovu sa dostal aj Slovan. V 23. min vzal Niňajovi v dobrej príležitosti loptu z hlavy Peltier. Na opačnej strane sa uvoľnil striedajúci Holúbek, trafil však iba vlastného spoluhráča. Trenčín si náskok kontroloval, Slovan sa na veľa nezmohol v závere polčasu a preto sa viac gólov nezrodilo v tejto časti hry.

Nabudení Trenčania nemali rešpekt pred majstrom ani náhodou a pokračovali v svojej ofenzívnej nakladačke, či sú to belasí alebo nie. Guba po pravej strane unikol a poslal prudký center do vápna, kde Simon skvele trafil loptu a nedal Pernišovi šancu - 2:0. So Slovanom to už tradične vyzeralo na ihrisku súpera zle nedobre, znížiť však mohol Peltier hlavičkou o niečo neskôr. Ale nedal a preto sa útok domácich po hodine hry zmenil na pokutový kop, faulu sa totiž dopustil Kolčák. Hajradinovič bombou do vinkľa jasne premenil a zvýšil už na 3:0. To však ešte nebolo šetko, nádhernú bodku za skóre dodal ten istý hráč štvrťhodinu pred koncom, keď napriahol z diaľky a vsietil gól mesiaca typickým angličákom. Perniš sa márne naťahoval, viac ako 4000 ľudí tlieskalo domácim, ktorí využili zaváhanie Žiliny a upevnili si prvé miesto. Naopak, Slovan prehĺbil krízu a má o čom rozmýšľať. Ako vedenie, tak aj hráči.

Spartak Myjava - ŠPORT Podbrezová 1:0

04.10.2014 19:00

Góly: 2. Štefan Pekár

Všetko podstatné sa na kopaniciach udialo už v úvode duelu. Pekár dal jediný gól a zaistil pre svoj tím tri body. Opäť sa tak v súboji s nováčikom tešil menší Spartak, nadviazal na skoršiu dobrú bilanciu pred vlastnými fanúšikmi.

Diváci sa ani poriadne nestihli usadiť a už vstávali kvôli potlesku ku gólu. Kanonier Štefan Pekár sa totiž opäť raz vymkol obrane súpera spod kontroly a potešil svojich spoluhráčov i fanúšikov. Už po dvoch minútach namieril do čierneho, loptu z ľavej strany si spracoval a keď nevedel, čo s ňou, namieril do siete. Nasledoval tlak kopaničiarov, z ktorého vyústila aj pohotová strela Ciprysa v 11. minúte, ktorá vystrašila Maťašovského. Železiari po prvý raz pohrozili Podiovým pokusom zo strednej vzdialenosti v 18. minúte tesne minul bránu. Po polhodine hry Daniel prihral pred bránu Oršulovi, ten sa vo vyloženej príležitosti nezorientoval dobre a bránu minul. V závere polčasu ešte mieril zaujímavo Daniel, ale napokon to šlo mimo a tímy sa do kabín pobrali za tesného stavu pre Spartak.

Po zmene strán domáci strážili náskok a Šport sa nevedel presadiť cez pozornú defenzívu. Už bolo strát v domácom meraní síl asi dosť, povedali si hostitelia a veľa toho nováčikovi nedovolili. Tesne nad brvno mieril Pekár po hodine hry a takmer zvýšil náskok. Podbrezová postupom času preberala iniciatívu. V 70. minúte zakončoval prudko Vaščák, bránu netrafil. Príležitosť domácich sa rodila v 75. minúte. Sládek hľadal Pekára, ktorý len tesne nedosiahol na prihrávku. O tri minúty opäť kontra so Sládekom ako prihrávajúcim, tentokrát zakončoval Daniel, priestor troch žrdí minul o centimetre. V poslednej minúte mali ešte hostia šancu z priameho kopu. Podio to myslel dobre, ale namieril len do bočnej siete, čím ukončil možnosti na delenie bodov. To sa totiž nekonalo, rýchly gól Pekára bol napokon jediný v zápase a Myjava si už víťazstvo udržala.

MFK Košice - MŠK Žilina 1:1

04.10.2014 14:30

Góly: 64. Dávid Škutka - 88. William

Oba tímy na Čermeli napokon body stratili, ale zároveň predĺžili sériu bez prehry. Spokojnejší budú Žilinčania, ktorí zachraňovali remízu v hodine dvanástej.

Slabšia návšteva na to, že v Košiciach sa séria bez prehry opäť ustálila sa prizerala k tomu, ako po niekoľkých sekundách hry vypálil do priestoru brány Novák. Nemieril však presne, hostia sa preto nemuseli strachovať. Netradične to o niečo neskôr skúšal Škutka, ale Volešáka neprekvapil. Obidva tímy pozorne bránili, čakali na chybu súpera a hrozili rýchlymi protiútokmi. Po strele Huka v 26. minúte vytlačil Volešák loptu na ľavú žrď, stav sa však nezmenil. O tri minúty neskôr vyrobil hrúbku v defenzíve domáci Kavka. Šancu na zmenu skóre mal Jelič, ktorý sa mohol zapísať do streleckej listiny, lenže Tofiloski bol pozorný. Šancu mu zmaril a neskôr aj Škvarkov pokus nebol presný, takže skóre ostalo nezmenené.

Po prestávke sa čakala podobná aktivita od oboch mužstiev, pretože futbal diváci nevideli zlý. Domáci sa spoliehali na rýchle brejky, čo však žilinská obrana neponúkala často. Opäť sa chcel predstaviť Novák, ale v 55. minúte namieril tesne vedľa. Žilinčania sa k prvému zakončeniu dostali v 59. minúte, Mihalíkov strelecký pokus Tofiloski bez väčších problémov kryl. Skóre duelu otvoril v 64. minúte na opačnej strane Škutka, ktorý sa presadil v súboji jeden na jedného a z ťažkého uhla poslal loptu pomedzi Volešákove nohy do siete, čiže bolo 1:0. So Žilinou to nevyzeralo najlepšie, Bukata desať minút pred koncom mohol rozhodnúť, no mieril tesne nad. William však v závere predsa len spasil šošonov, najlepšie sa totiž v šestnástke presadil práve on a stanovil presnou ranou skóre. Viac teda budú s výsledkom 1:1 spokojnejší hostia, ktorí sa na vyrovnanie poriadne nadreli. Oba tímy si však sériu bez prehry opäť o jeden duel predĺžili.

MFK Ružomberok - FC Zlaté Moravce 3:0

Góly: 61. Lukáš Janič, 67. Adam Zreľák, 82. Boris Turčák

Jednoznačný výsledok si pripísali na svoje konto Ružomberčania, čím aspoň nateraz sňali zo seba deku neúspechu. Posunuli sa o čosi vyššie z posledného miesta, čo si odniesli Zlaté Moravce.

Veľa toho futbalisti ale v prvom dejstve nepredviedli. Zreľák dostal síce loptu tesne za hranicou pokutového územia hostí po prvej štvrťhodine, odkiaľ posielal krížnu strelu, lenže tá tesne minula bránu Zlatých Moraviec. Viac sa hralo pred bránou hostí, opäť sa aktívny Zreľák skúšal presadiť, hoci aj prihrávkou a to po polhodine hry. Tentokrát potiahol loptu po ľavom krídle, odkiaľ nahrával na Luptáka, ktorý bol pripravený pred bránou, lenže ten zblízka netrafil loptu ideálne a minul bránu. Na konci polčasu si zodpovednosť napokon zobral na svoje ramená Janič, no jeho strela spoza veľkého vápna minula bránu, čím aj potvrdil bezgólový výsledok pre prvé dejstvo.

Diváci si teda museli počkať na prípadné gólové hody až po zmene strán. Snažil sa ich potešiť Almaský so Zreľákom, no Kováč napokon vychytal po ich spolupráci Turčáka. Ani po tejto šanci sa preto skóre nemenilo. Liptáci si však veľmi dobre uvedomovali, že čas veľmi rýchlo letí a pohodu si pred reprezentačnou pauzou nechceli nechať ujsť. Po hodine hry to preto už prišlo. Janič po akcii Almaského prevahu pretavil vo vedúci gól a bolo 1:0. Ružomberčania pokračovali v ofenzívnom naladení a v 68. minúte Zreľák upravil na 2:0, keď po pase od Janiča obišiel aj Kováča. V 78. minúte sa najprv domáci kapitán Nagy snažil trafiť opustenú bránu hostí, ale jeden so spoluhráčov Kováča zastúpil a vzápätí sa Valenta uvoľnil v hĺbke ružomberskej šestnástky, keď pri ľavej žrdi musel zasahovať Putnocký. Ten si napokon udržal čisté konto a v závere sa ešte mohol radovať aj z tretieho zásahu v bráne hosti. Turčák totiž v šancu v závere premenil plnohodnotne a zvýšil na 3:0. Body tak ostali doma a MFK sa aspoň nateraz mohol odraziť z dna trochu vyššie.

Spartak Trnava - DAC Dunajská Streda 3:1

Góly: 34. Martin Vyskočil, 69. Martin Vyskočil, 89. Erik Jendrišek - 79. Peter Štepanovský

Na víťaznú vlnu sa vrátil aj Spartak Trnava. V sobotňajšom kole nedal doma šancu bodovať ambicióznemu DACu a zostrelil ho tromi zásahmi. Hostia sa tešili iba raz, za domácich sa opäť presadil Jendrišek.

Futbalistov privítala na štadióne početná návšteva, čo sa premietlo aj do diania na ihrisku. Obaja súperi sa snažili hrať pre ich oko a nevypustili žiaden súboj. Aj preto sa však viac lopta sústredila v strede poľa a brankári mali o starosť menej, keďže pozorná bola aj defenzíva. V prvej štvrťhodine videli diváci len jeden strelecký pokus, ale lopta z kopačky Kuzmu letela vedľa brány. Prvú priamu strelu na bránu vyslal presne po polhodine z rohu šestnástky Vyskočil a tá akoby bola predzvesťou prvého gólu. V 34. minúte vyšla domácim akcia po ľavej strane a centrovanú loptu Čonku hlavou podvihol Vyskočil tak, že tá prelobovala brankára Pensku a skončila v sieti hostí - 1:0. V závere polčasu sa žlto-modrí snažili o vyrovnanie, no nepodarilo sa im to a do kabín išli za nepriaznivého stavu.

Viac boli nabudení na ešte lepšie manévre po prestávke Trnavčania, pretože potrebovali dobrý výsledok ako soľ. Proti však bola už trochu poučená defenzíva Radványiovcov. Dokonca mohlo prísť vyrovnanie, ale Jurčo neuspel proti Rusovovi v 53. minúte. Casado o niečo neskôr sa mohol zapísať do čierneho, no mieril vedľa. V 70. minúte po faule na Saba zahrával priamy kop Vlasko a Vyskočil hlavou zvýšil na 2:0. V 79. minúte po závahaní trnavskej obrany sa lopta dostala k úplne voľnému Štepanovskému a ten s prehľadom prekonal Rusova - 2:1. V závere stretnutia sa do streleckej listiny zapísal aj striedajúci Jendrišek. Ten sa rutinérskym spôsobom dostal k zakončeniu a Penksa bol len štatistom - 3:1. Tri body tak ostali zaslúžene doma, DAC nenadviazal na výkon proti Trenčínu, Trnava pre zmenu už musela zabrať.

FK Senica - Dukla Banská Bystrica 3:2

03.10.2014 18:30

Góly: 29. Jan Kalabiška, 53. Juraj Piroška, 71. Jan Kalabiška - 23. Michal Peňaška, 90+1. Branislav Ľupták

Tri body ostali na Záhorí, Senica si upevnila tretiu pozíciu výhrou nad Banskou Bystricou. Tá pre zmenu pomaly už ani nemá kam klesnúť a po ďalšej prehre začína byť jej situácia kritickejšia ešte viac.

Oba tímy predviedli slušnú ofenzívnu parádu a na oboch stranách sa hralo solídne útočne. Pokus otvoriť skóre mal Dolný na strane hostí, ale neuspel. Potom sa však už skóre menilo, keď sa štandardná situácia napokon dostala k Peňaškovi, ktorý Šullu prekonal zblízka zásahom na 0:1. O vyrovnanie sa postaral v 29. minúte Kalabiška, ktorý si pekne nabehol na jemný center Chvátala a prekonal Budinského. Do ojedinenej šance hostí sa dostal po brejku Ľupták, mieril však nad. Silná záverečná päťminútovka polčasu priniela Senici ďalšie možnosti - Hušek hlavičkoval úplne sám "koníčkom" nad. Kóňa sa potom ešte skúšal zapísať do streleckej listiny, ale mieril mimo. Bodku za prvým polčasom dal ranou do brvna Chvátal.

Väčšiu motiváciu mali domáci, Dukla by sa s bodom určite uspokojila a brala by ho. Platilo to aj po prestávke, ofenzívna smršť domácich prišla už po niekoľkých minútach a aj s gólovou koncovkou. Piroška sa po centri presadil hlavičkou a bolo 2:1. Potom bol v šanci Pavlík, na druhej strane nevyužil zaváhanie obrany Peňaška. V 71. minúte vyšiel Záhorákom rýchly protiútok, akciu Pirosku s Hlohovským zakončil nekompromisnou strelou pod brvno Kalabiška a dal svoj piaty tohtosezónny gól - 3:1. Ďalší zásah visel na vlásku, dobré možnosti mali Piroska i Hlohovský. Už sa zdalo, že viac sa skóre meniť nebude, ale iskierku nádeje vykresal pre Duklu Ľupták. Zblízka nedal šancu po Liptákovej nahrávke, ale na remízu to už potom nestačilo. Senica si tri body ustrážila a upevnila si bronzovú pozíciu. Za to Bystrica je na tom opäť o čosi kritickejšie a vyššie sa neposunie.