Corgoň liga - souhrn 22. kola

16.03.2012, 19:23, aktualizováno 17.03.2012, 19:27
Žilina vyhrála nad Dunajskou Stredou a je první před Slovanem, který si poradil s Prešovem. Doma uspěly i Banská Bystrica a Trenčín, překvapením jsou páteční porážka Senice s Košicemi a dnešní prohra Trnavy s Nitrou...

AS Trenčín - FC Zlaté Moravce 3:1

17.03.2012 17:30

Góly: 22. David Depetris, 74. Peter Mazáň, 87. Lester Peltier - 54. Martin Hruška

Trenčín si v 22. kole Corgoň ligy zabezpečil prvú jarnú výhru, keď doma porazili Zlaté Moravce 3:1. Víťazstvo AS je zaslúžené, keďže celý zápas prevládali aktivitou, ktorú zúžitkovali troma peknými gólmi.

Trenčania pohrozili už v ôsmej minúte, kedy sa po chybe hosťujúceho hráča dostal k lopte Salinas, ktorý posunul loptu Peltierovi, ten však pálil len do náručia Kuciaka. Po štvrťhodine hry hrozili hostia z rohového kopu, Hodekovu hlavičku Volešák s námahou vyrazil. V 22. minúte sa dostali domáci do vedenia, keďže mal na ľavej strane dostatok priestoru Hlohovský na to, aby našiel presne hlavu Depetrisa, ktorý nedal šancu Kuciakovi - 1:0. Keď prebiehala 27. minúta, tá ponúkla dve sľubné šance na oboch frontoch. Najprv Orávikovu strelu Volešák nemusel chytať, keďže išla mimo jeho brány a na druhej strane nepremenil dobrú šancu Salinas. Neskôr sme boli svedkami "hluchých" minút, keďže sme veľa šancí nevideli. Tá vážnejšia prišla až v poslednej minúte prvého polčasu, kedy sa po krásnej nahrávke Holúbeka nepresadil Baéz, ktorého vychytal Kuciak. Do konca polčasu sa už nič vážne neudialo.

Úvod druhého polčasu patril domácim. V 53. minúte predviedli peknú akciu po osi Baez - Peltier - Salinas a posledne menovaný nožničkami napálil len žrď. Následne si ešte zbehol za odrazenou loptou Hlohovský, ten však mieril pre zmenu do druhej tyčky. Takže to boli hneď dva smolné momenty Trenčína v priebehu pár sekúnd. A hneď o minútu sa im potvrdilo porekadlo nedáš-dostaneš, keďže hostia vyrovnali: po centri Orávika sa presadil ľavačkou Hruška - 1:1. Po dvadsiatich minútach však domáci opäť dostali vedenie na svoju stranu, keď bol Kuciak prikrátky na zakončenie Petra Mazana - 2:1. V 87. minúte sklepol Peltier po dlhom nákope od Ševelu loptu Štyvarovi, ktorý bez váhania vystrelil, a Kuciak musel vytiahnuť skvelý zákrok, aby gólu zabránil. O minútku však bol Kuciak už tretíkrát prekonaný, keď inkasoval po nádhernej akcii Trenčanov. Hlohovský vysunul za obranu Godála, ktorý mohol zakončiť, ale neulakomil sa, a nahrávkou ponúkol vyloženú šancu Peltierovi a ten doklepol loptu do opustenej bránky - 3:1. Do konca duelu sa už skóre nemenilo a pod hradom Matúša Čáka ostali body doma po výhre Trenčína 3:1 nad Zlatými Moravcami.

Spartak Trnava - FC Nitra 1:2

Góly: 64. Karol Pavelka - 4. Filip Moravčík, 21. Cléber

Po aktuálne dohratom kole 22. časti pelotónu Corgoň ligy je v boji o titul očosi jasnejšie. Senica a Trnava nezvládli domáce zápasy, naopak šošoni a belasí si pripísali povinné body a usadili sa na čele. Na štadióne Antona Malatinského to dnes nešlo podľa predstáv, Nitra vyhrala prekvapujúco 2:1.

Úvod duelu bol svižný a dokázal to už vo 4. minúte Cleber, ktorý sa predral po ľavej strane, naservíroval loptu na voľného Moravčíka a ten volejom pekne otvoril skóre - 0:1. Andeli chceli okamžite vyrovnať, ale nešlo to podľa predstáv. Penaltu si nevypýtal Murín. Hroššo podržal svoj tím pri šanci Bicáka, mohlo byť už vyrovnané. Nitrania sa snažili útočiť taktiež a prinieslo to ovocie. Soumah sa uvoľnil, nahral Cléberovi a ten nadvakrát prekonal Rašku - 0:2. V 26. minúte mohol znížiť Kaufman po akcii Hanzela a Pavelku, ale z voleja v dobrej pozícii nedal. Po polhodine hry ešte pálil Procházka, no nechal predviesť umenie brankára Hrošša. V závere polčasu mohla Nitra rozhodnúť. Najprv Harbuľák mal na hlave gól po dobrom centri, následne ešte mal obrovskú šancu po prudkom centri Gašparíka Pavelka, ale Hroššo zázračne vyrazil a lopta šla za čiaru od domáceho hráča. Polčas tak skončil šokujúcim výsledkom.

Spartak chcel od druhého polčasu samozrejme zvrátiť vývoj vo svoj prospech, takže sa pustil do útočenia. Už v prvom polčase tréner Hoftych dvakrát striedal, dnes to teda nebolo ono. Nitrianska obrana pevne odolávala útokom a spoliehala sa na brejky. Podarilo sa to až po hodine hry, keď centroval Gašparík a zakončil po najvyššom výskoku Pavelka - 1:2. V závere to už bolo poriadne nervózne, Hroššo robil, čo mohol, čaroval a podarilo sa aj jemu ubrániť šance Pavelku, Karhana, či Procházku. Cenné tri body tak vybojovala Nitra a konečne si zlepšila jarnú bilanciu. Naopak, Trnava vlastne ešte na jar neukázala, že právom bojuje o titul a po nemasných výkonoch prišiel ďalší. Žilina a Slovan sa tak usadili na čele, no boj pokračuje ďalej.

MŠK Žilina - DAC Dunajská Streda 2:0

Góly: 21. Róbert Pich, 90. Miroslav Barčík

Žilina si dokázala poradiť s Dunajskou Stredou, ktorú hostila v rámci 22. kola Corgoň ligy. Víťazstvo šošonov sa však nerodilo ľahko, keďže si domáci takmer celý duel držali len jednogólový náskok a hostia hrozili nebezpečnými brejkami, ktoré však nepremenili. Potom v závere duelu si však už Žilina poistila výhru a zaslúžene vyhrala 2:0.

Žilina mala už od úvodu miernu prevahu a hneď v prvej minúte aj pohrozila. Strelu Bella však Kučera na dvakrát chytil. V 6. minúte Žilina predviedla nádhernú akciu, keď Barčík krásne nacentroval na Majtána, ktorý zakončoval peknými nožničkami, avšak mieril nad. Napriek tomu si však za pekné nožničky zaslúžil potlesk. O šesť minút neskôr na druhej strane vystrelil Urbánek, ale Krnáčovú bránu jeho strela tesne minula. Onedlho domáci Pich dvakrát zakončoval na bránu Kučeru, ale neuspel ani raz. Následne však tempo hry trošku upadlo. Avšak v 21. minúte domáci dali gól, keď Pich ďalším streleckým pokusom už nedal šancu Kučerovi - 1:0. V 33. minúte zblízka zakončoval Gergel, ale ani on neuspel. V 36. minúte sa udiali šance na oboch stranách. Najprv Boya napálil dobrou strelou len brvno, na opačnej strane centroval Barčík na Majtána, a jeho hlavičku chytil Kučera, aj keď opäť s miernymi komplikáciami. Do konca polčasu sa už nič vážne neudialo a stav ostal rovnaký, 1:0.

Spočiatku v druhom polčase sme mali možnosť vidieť veľké množstvo nepresností. V úvodných minútach mala na prekvapenie prevahu hosťujúca strana. DAC mohol v 54. minúte z ničoho-nič vyrovnať, lenže Delargeho akciu vychytal Krnáč. O dve minútky neskôr opäť ohrozoval hosťujúcu bránu Pich a Kučera sa vyznamenal skvelým zákrokom. V 74. minúte urobil chybu Nunes, Delarge mu loptu zobral a rútil sa na Krnáča, ale tesne minul bránu. O tri minúty aktívny Delarge nepremenil vyloženú šancu, keď sa po odrazenej lopte ocitol pred opustenou bránou Žiliny, ale nepochopiteľne mieril mimo brány. Teraz tak mali domáci neuveriteľné šťastie. V závere mala prevahu Žilina a v ňom si aj poistili výhru. V prvej minúte nastaveného času sa Pich neulakomil a nahral do tutovky Barčíkovi, ktorý loptu následne s prehľadom poslal do siete - 2:0. Potom si už šošoni dvojgólový náskok udržali a zaslúžene vyhrali.

Dukla Banská Bystrica - MFK Ružomberok 2:0

17.03.2012 14:30

Góly: 32. Marek Hlinka, 56. Radoslav Augustín

V 22. kole Corgoň ligy bolo na programe aj stredoslovenské derby medzi Banskou Bystricou a hosťami z Ružomberka. V "derby cez kopec" dominovali tentokrát Banskobystričania, ktorí porazili Liptákov 2:0.

Pod Urpínom sa od úvodného výkopu snažili hrať obe mužstvá ofenzívny futbal. A už od úvodu nechýbali ani pekné akcie. V 5. minúte dobre vystrelil hosťujúci Vavrík, ale Gyombér loptu zblokoval mimo bránky. Na opačnej strane sa onedlho pokúšal skórovať peknou strelou Pančík, ale brankár hostí Libor Hrdlička efektne zasiahol. Keď prebiehala ôsma minúta, hostia mali vyloženú šancu na skórovanie: v dobrej pozícii vystrelil zblízka Skalák, ale Belic loptu nepustil za svoj chrbát. Hosťom približne o desať minút neskôr zase nevyšiel ani rýchly protiútok: Vavrík krásne našiel kanoniera Masaryka, ale ten mieril náledne z hranice šestnástky vedľa. Onedlho na druhej strane nepresne zakončoval aj Augustín. V polovici prvej časti hry zahodil veľkú šancu Matúš, ktorý sa po prihrávke Poljovku ocitol zoči-voči Hrdličkovi, ale mieril vedľa. Po polhodine hry sa však Dukla dočkala gólu: Vojaci zahrávali rohový kop, a po centri Turňu z pravej strany hlavičkoval presne urastený stopér Marek Hlinka - 1:0. O niekoľko málo minút neskôr Augustínova tvrdá strela z priameho kopu narobila Hrdličkovi komplikácie, ale napokon si s jeho pokusom poradil. V závere sa snažili obaja účastníci kombinovať a predviesť nejaké akcie, ale kopec nepresností už bolo všetkým do konca polčasu. Po ňom Dukla vyhrávala 1:0.

Hneď po zmene strán sa domáci dostali do dobrej príležitosti, keď tečovaná streka Hučka narobila Hrdličkovi opäť problémy. V 52. minúte sa dostala lopta k striedajúcemu hosťujúcemu hráčovi Serečinovi, ale ten pálil z dobrej pozície vedľa. Domáci mali postupom času stále väčšiu aktivitu a prevahu a v 56. minúte sa im aktivita vyplatila. Totižto z priameho kopu z 30 m poslal loptu do šibenice Augustín - 2:0. Liptáci sa snažili znížiť, ale dlhšie sa im to nedarilo. Napríklad v 66. minúte kanonier Masaryk z ľavej strany prízemnou strelou Belica neprekvapil a o pár minút po narážačke Masaryka so Serečinom sa aktuálny najlepší strelec Corgoň ligy tentokrát nepresadil. Ďalej neuspel ani v 72. minúte Skalák. V 80. minúte mohol znížiť Štefan Pekár, ale Belic však dobre zasiahol. O dve minúty neskôr mal gól na kopačke aj ďalší Ružomberčan Markovič, ale lopta išla napokon tesne vedľa domácej bránky. Hostia v závere chceli vsietiť kontaktný gól, ale ten už kvôli skvele hrajúcej domácej obrane dať nepodarilo. Ružomberské strelecké trápenie na jar pokračuje, pod Urpínom gól nedali a naopak dva inkasovali.

Slovan Bratislava - Tatran Prešov 2:0

Góly: 11. Ondřej Smetana, 82. Nika Pilijev

Slovan zvládol aj tretiu povinnú jazdu, porazil na svojom štadióne Prešov 2:0. Výkon bol síce nemasný a neslaný, stačil však na tri body najmä kvôli nepresvedčivej koncovke Prešova. Tatran odohral opäť dobrý duel, lenže bez gólov sa bodovať dá len minimálne.

Tlak domácich a obliehanie šestnástky Prešova bol na programe od začiatku duelu, prvý vážnejší náznak na skórovanie mal po prepadnutej lopte za obranu hostí Meszároš vo 4. minúte, keď sa rútil na bránu sám, ale Diviš výborne čítal hru a vybehnutím spravil dobre. Odkopol loptu do bezpečia. Ďalšia šanca prišla v 9. minúte, pekne sa na pravej strane presadil Milinkovič, Meszároš ale fauloval, ale do prázdnej brány vďaka dobrému zasiahnutiu obrany aj tak nedal. Zaujala však trestuhodne pustená lopta do malého vápna Tatrana. Po následnom rohu sa už skóre menilo, Čikošov center našiel Smetanu a ten po výbornom výskoku nemal problém zakončiť - 1:0. Na druhej strane hlavičkoval Střihavka z ničoho nič po dlhej lopte a ešte z väčšj diaľky ako Smetana, no opečiatkoval len brvno, hostia mali smolu, mohlo byť vyrovnané. Následne Tatran domácich pritlačil v šestnástke, nebezpečné lopty lietali pred Putnockým z každej strany, ale ani Katona, či Zošák so svojou šancou nenaložili príkladne. V 16. minúte mal Macko k dispozícii priamy kop, tečovaná prudká lopta skončila tesne vedľa. Dobrá päťminútovka hostí sa skončila nepresnými rohmi Zošáka, čo bolo určite na škodu.

V 19. minúte mieril medzi tri žrde hlavičkou Střihavka po Papajovom centri, Putnocký musel prvýkrát zasahovať. Prudko nad pálil v 23. minúte Grendel, následne na druhej strane ho napodobil nepresnou strelou aj Střihavka. Ten istý hráč neuspel ani po polhodine hry, hlavička opäť nebola dostatočne razantná. V 33. minúte prehlavičkoval kvôli záklonu bránu Halenár po Smetanovom centri. V 37. minúte Prešov vyrovnal, ale gól padol po ofsajde. Dlhý center síce Putnocký vyrazil, no Macko nedal ani nadvakrát, no potom sa už pískalo. Do konca polčasu to bol väčšinou boj v strede ihriska, ale zaujal prienik a zakončenie Bagayoka z pravej strany v posledných minútach, no gól nedal a tak sa skóre už nemenilo.

Štyridsaťpäťminútovka číslo dva začala nepresnosťami a faulami, prvá šanca prišla až v 52. minúte a mal ju po podbehnutom rohu Putnockým hosťujúci Macko, lenže jeho strelu obrana tečovala na roh. Neskôr sa k štandardke dopracoval aj Slovan a mohlo to byť 2:0, nebyť dobrého zákroku pred prázdnou bránou od Papaja. Nebezpečne tam hlavičkoval Smetana. V 59. minúte nevyšiel Tatranu pekný brejk, v poslednej chvíli pred Papajom zasahoval Čikoš. Hostia sa snažili najmä po ľavej strane unikať do nebezpečných šancí, no Mackovi nebolo súdené poslať pred bránu gólovú nahrávku. Po hodine hry z priameho kopu skúšal ohroziť Diviša Milinkovič, našiel ho pripraveného v strede brány. Slovan nepredvádzal prakticky nič, tempo hry opadlo, pár únikov Bagayoka s nepresným centrom sa za šancu na gól počítať nedá.

V 73. minúte vyzerala akcia hostí zaujímavo, ale premeškal sa správny moment na zakončenie, či finálnu nahrávku ako od Zošáka, tak aj od Papaja. V 78. minúte z dobrej pozície pálil Grendel, no mieril mimo. Po ďalšom rohu Tatrana sa akrobaticky presadzoval Guba, no jeho nožničky Putnocký zvládol. Na druhej strane vyšiel domácim brejk, Halenár presne našiel Pilieva, Diviš nezasiahol, nevybehol a tak striedajúci hráč rozhodol osud stretnutia - 2:0. V 85. minúte pekne prenikol Lysjuk, ale vždy sa pri jeho kontakte s loptou zdalo, že týždeň nejedol. Zobral to zaňho Macko, ale z uhlu prudko napálil len bočnú sieť. Ten istý hráč si vyslúžil potlesk v poslednej minúte, jeho prudký priamy kop lízol hornú sieť Putnockého brány. V závere ešte hľadal Macko Lysjuka, tomu chýbali centimetre. Belasí už výsledok ukontrolovali a pripisujú si povinné tri body. Prešov nehral zle, ale v koncovke má stále čo doháňať. Musí tiež dúfať, že v Žiline nebude bodovať ani DAC.

FK Senica - MFK Košice 0:1

16.03.2012 17:30

Góly: 31. Karim Diaby

Úvod jari Záhorákom už nevychádza podľa predstáv, na domácom štadióne pustili Košiciam všetky body a do čela tabuľky sa neposunú. Rozhodla situácia po Kuzmovej akcii a Diabyho zakončení.

V prvej šanci mohol byť hneď v úvode Blackburn, ale Diviš namiesto nahrávky len pozdravil brankára Košíc. Neskôr strieľal vedľa Kóňa. Bolo vidno, že ani hostia sa nebudú báť a útočili nebojácne. Strieľal však opäť Kóňa, v 19. minúte to šlo taktiež nepresne. V 27. minúte vypálil na druhej strane Kuzma, Bolek si poradil. Potom nedal z priameho kopu ani Gorosito a tak zahrmelo do siete Senice. Výbornú prácu spravil na ľavej strane Kuzma, poradil si s obranou, naservíroval loptu pre Diabyho a ten zblízka nemohol nedať - 0:1. Viac sa toho mužstvá v prvom polčase nezmohli a tak sa šlo do kabín za prekvapujúceho stavu. Senica strácala iskru už proti DAC, teraz si nevedela rady s východniarmi.

Druhé dejstvo začalo veľkým tlakom domácich, hneď na jeho začiatku mal šancu Blackburn. Po prepadnutej lopte, či centri z ľavej strany, z prvej volejom trafil nechytateľne, lenže ponad spojnicu, lopta dokonca lízla brvno. Následne Kalabiška nevystrelil presne, no lopta sa už-už dokotúľala do šance pre Diviša, dobre však vybehol Tofiloski. Na druhej strane centroval z priameho kopu Kuzma a Redžepimu veľa nechýbalo. Po hodine hry sa po priťuknutí lopty hlavou od Hošeka v šestnástke objavil Leal, ale v čistej šanci mieril tesne vedľa. Obstrelením brankára neuspel ani v 67. minúte Hošek. Vyrovnávajúci gól nepadol ani po priamom kope Kalabišku. V 81. Minúte prišla najväčšia šanca zápasu na gól, prudký priamy kop skončil po trme-vrme pre Tofiloským iba v jeho rukaviciach, aj keď tam bolo torzo domácich hráčov a nejaké teče. Stav však ostal nezmenený. V závere mal šancu rozhodnút Nurkovič, ale chýbal kúsok, aby Bolek inkasoval po akcii z pravej strany, napokon vyrazil so šťastím na roh. Z neho ale už nezapršalo a domácim sa vyrovnať nepodarilo. Šancu "zbaviť" sa Senice na špici tabuľky bude mať zajtra Žilina i Slovan, Košice si v boji o záchranu opäť výrazne polepšili.