26.02.2011 18:30 CET
1 : 3
(1:2)

Bayern Mnichov - Borussia Dortmund 1:3

I tu zcela poslední, teoretickou šanci na titul dnes Bayern promarnil, když doma prohrál 1:3 s Dortmundem, který tak naopak udělal další mílový krok v cestě za celkovým prvenstvím. V Allianz Areně se především v první půli hrál šlágr v tom nejlepším slova smyslu a vestfálský tým jasně ukázal, že bundesligový trůn mu bude slušet.

Domácí kouč van Gaal poslal do utkání stejnou sestavu, která ve středu vydřela výhru v Miláně, přesto však jednu změnu udělal - Gustava přesunul zpět na levého beka a Pranjić putoval do středu pole. Na druhé straně vyběhla nejmladší jedenáctka Borussie v historii, pod což se podepsala nucená změna na brankářském postu, kde Weidenfellera zastoupil debutující Langerak.

A australský mladík hned musel čelit tlaku Mnichovanů, kteří v prvních minutách poslali do soupeřovy šestnáctky několik ostrých centrů, z nichž se však žádný neuchytil. BVB se ale rychle dostalo do hry a mělo první šanci, když se Schweinsteiger nepochopitelně sehnul před Schmelzerovým centrem a mohl být rád, že za ním pálící Lewandowski vysoko přestřelil. V 9. minutě ale již Schweinsteigerova chyba vedla ke gólu, Großkreutz totiž dokázal prostrčit na Barriose a ten míč šikovně poslal do Kraftova protipohybu - 0:1.

Z vedení se ale hosté radovali jen do šestnácté minuty, pak zahrával Ribéry rohový kop z levé strany, Piszczek nezachytil náběh Gustava a ten volejem nezadržitelně skóroval - 1:1. Hosté se ale nesložili, právě naopak. Dvě minuty po vyrovnání udržel Barrios balon proti čtyřčlenné přesile, Götze přistrčil Sahinovi, proti němuž nikdo nevystoupil a dortmundský špílmachr tak mohl levačkou zakroutit projektil k levé tyči - 1:2.

Za pár minut Allianz Arena opět vybuchla nadšením, tentokrát se ale skóre neměnilo. Müller sice přistrčil na Gómeze a ten chladnokrevně zakončil, v době přihrávky ale stál v těsném, nicméně zřetelném ofsajdu. Bayern ale v těchto chvílích byl při životě a poté, co Ribéry s Gómezem připravili palebnou pozici pro Müllera, musel za Langeraka zachraňovat Piszczek. Na druhé straně pak předvedla monstrózní lapsus domácí obrana, Hummels se ale do zakončení neprobil a Barrios následně z otočky Kraftovu svatyni přestřelil.

Pokud byste se tázali na akce Robbena, tak věřte či ne, žádné nebyly. Dvojblok Schmelzer - Großkreutz za vydatné podpory středních záložníků nenechal holandskou hvězdu takřka ani rozběhnout, natož potom dostat se do zajímavé pozice. Hostující záloha kralovala, Schweinsteiger s Pranjićem fyzicky nestačili, a i když se domácí fanoušci zlobili na sudího kvůli neodpískané ruce Großkreutze, šel Dortmund do přestávky se zaslouženým vedením v kapse.

Po změně stran rozhodčí Gräfe nejprve přehlídl Lahmovo stažení Großkreutze, to ale hostům očividně nevadilo - hráli totiž nadále rychlý a svěží, zkrátka svůj fotbal. Hlavičku Großkreutze zneutralizoval Schweinsteiger a Götzeho zakončení vyškrábl Kraft, v 60. minutě ale již přišla třetí branka v domácí síti. Po Götzeho rohu Hummels ve vzduchu nedal šanci Schweinsteigerovi a svojí umístěnou hlavičkou zvýšil už na 1:3.

Tím bylo prakticky rozhodnuto, Bayern už se z této rány nevzpamatoval, i když možná by se ještě děly věci, kdyby Gómezovo zakončení k tyči fantasticky nevyrazil Langerak. Pár okamžiků nato podtrhl svůj výkon simulací Robben a byl oceněn žlutou kartou, jinak už se před oběma brankami nic zajímavého neudálo. Po třech minutách nastavení pak již mohly začít divoké oslavy Borussen, jejichž trenér Klopp si při nich hned rozbil brýle, na euforii z dnešního vítězství mu to však zřejmě moc neubere.

Autor: Petr Vaněček