Bez Oblaka se nad Slovinskem stáhla mračna. Finy poslal do čela jesličkami Pohjanpalo

Finsko porazilo ve třetím kole kvalifikační skupiny H o mistrovství Evropy 2:0 Slovinsko a právě svého soupeře vystřídalo v čele tabulky. K tříbodovému zisku domácí nasměroval už ve 13. minutě Joel Pohjanpalo, jenž ranou mezi nohy prostřelil Vidu Belece. Ten se při zranění tradiční opory Jana Oblaka neukázal v příliš dobrém světle a přispěl k tomu, že se hostům nepodařilo potvrdit dosavadní bezchybnou bilanci.

Slovinsko si pokusí udržet stoprocentní bilanci na půdě nebezpečného Finska

Reprezentace Slovinska zahájila kvalifikaci o ME 2024 dle očekávání dvěma výhrami a nyní se výraznou měrou pokusí přiblížit k účasti na evropském fotbalovém svátku v Helsinkách, kde jí čeká těžký úkol v podobě finského národního výběru. Slovinci naposledy postoupili na EURO v roce 2000 a dlouhé čtyřiadvacetileté čekání rozhodně hodlají ukončit, nicméně tentokráte za favority považováni nebudou.

San Marino odolávalo déle, než se čekalo. Téměř hodinový odpor zlomil talentovaný Šeško

Reprezentanti Slovinska zůstali i po druhém utkání skupiny H stoprocentní, když zvítězili na domácí půdě nad San Marinem 2:0. Duel kvalifikace o mistrovství Evropy se pro favorita nevyvíjel ideálně, neboť fotbalový trpaslík dlouho držel nerozhodné skóre. Střetnutí se zlomilo ve prospěch domácích až po změně stran, kdy již trochu nervózní fanoušky na stadionu v Lublani uklidnil v 57. minutě Benjamin Šeško. Mladý útočník tak zároveň prodloužil čekání na první venkovní bod Sanmariňanů v rámci evropské kvalifikace, jež trvá od střetnutí v Lotyšsku z roku 2001.

Slovinsko po skalpu Kazachstánu chce splnit povinnost proti San Marinu

Reprezentace Slovinska se naposledy kvalifikovala na evropský šampionát v roce 2000 a teď má šanci své dlouholeté čekání ukončit, i když opravdová zkouška ohněm ji teprve čeká. Ve čtvrtek zavítala do Kazachstánu a vyrovnanou bitvu přeci jen zvládla, když otočila nepříznivý vývoj z prvního poločasu a nakonec zvítězila 2:1. V tuto chvíli v Lublani přivítá jednoho z největších outsiderů evropské části ze San Marina.

Slovinsko otočilo vývoj v Kazachstánu, rozhodl debutant Vipotnik

Slovinsko potvrdilo úlohu favorita ve vůbec prvním kvalifikačním zápase o ME 2024, když po změně stran dohnalo jednobrankovou ztrátu a nakonec si připsalo do tabulky premiérové tři body za nejtěsnější vítězství 2:1 v Kazachstánu. Domácí sice šli do vedení po necelých pětadvaceti odehraných minutách, jenže hosté krátce po změně stran srovnali a zhruba čtvrthodiny před závěrečným hvizdem rozhodl novic v reprezentačním dresu Zan Vipotnik.

Slovinsko chce udělat první krok na ME proti nevyzpytatelnému Kazachstánu

Letošní cyklus kvalifikace Mistrovství Evropy vypukne v Astaně a Kazachstán se pokusí vyzrát na Slovinsko. Domácí reprezentační výběr se ještě nikdy ve své samostatné historii neprobojoval na velký turnaj a ani v této skupině H není považován za jednoho z možných adeptů, nicméně úplně bez šance také nebude. Naopak Slovinci patří mezi kandidáty na dvě postupové pozice.

Švédsko nevyzrálo na Slovinsko a překvapivě sestupuje do Ligy C

Podceňované Slovinsko doslova uteklo hrobníkovi z lopaty, když v závěrečných dvou zápasech získalo klíčové čtyři body a se ziskem šesti bodů obsadilo ve čtvrté skupině Ligy B kýžené třetí místo. Po senzačním skalpu Norska (2:1) totiž uspělo i v přímé bitvě o záchranu se Švédskem a po remíze 1:1 udrželo za sebou svého úterního rivala o dva body. Naopak severský výběr nečekaně selhal a se čtyřmi body sestoupil do Ligy C.

Švédsko bojuje se Slovinskem o předposlední místo

Švédsko má poslední šanci, jak se udržet v současné skupině. Ve Friends Areně v Solně se představí Slovinci, kteří minule překvapili Norsko. Díky jejich nečekanému vítězství se posunuli na třetí příčku a Švédům na ně chybí dva body.

Slovinsko v závěru otočilo duel s Norskem

Slovinsko sice brzy prohrávalo, ale nevzdalo se a díky skvělému druhému poločasu dokázalo otočit vývoj utkání. Hlavním hrdinou Slovinska je mladý střelec Benjamin Šeško, autor krásné branky na 2:1.

Slovinsko hostí Norsko v souboji dvou talentovaných střelců

Slovinsko má jednu z posledních šancí, jak se ještě udržet nad vodou. Pokud by teď zaváhalo, zřejmě by se příště stěhovalo o úroveň níž. Problém je v tom, že Slovince tentokrát prověří hodně náročný soupeř. Do Lublaně totiž dorazí Norsko.

Slovinsko po přestávce zavelelo k obratu, proti Srbsku urvalo v Lize národů plichtu

Znovu se Slovinsko muselo obejít bez svého hlavního lodivoda Matjaže Keka, jehož kvůli koronavirovým lapáliím zastupoval Boštjan Cesar, a opět se pod jeho velením podařilo získat alespoň bod. Svěřenci trenéra Dragana Stojkoviće hrubě nezvládli start do druhého poločasu a přišli o dvougólový náskok. Srbsko se tedy zase více vzdálilo v tabulce od vedoucího Norska.

Slovinsko hodlá Srbsku oplácet nedávnou tříbrankovou porážku z Bělehradu

První dva zápasy Ligy národů Slovinsku nevyšly, nicméně naposledy překvapivě uhrálo bod na půdě lídra čtvrté skupiny béčkové ligy z Norska a naznačilo, že nemusí být všechno tak špatné, jak se na první pohled mohlo zdát. A to i přesto, že přítomný nebyl kouč Matjaž Kek, jenž se nakazil koronavirem. I tentokráte tak proti Srbsku povede mužstvo Boštjan Cesar.

Norsko v Lize národů poprvé ztratilo, doma překvapivě remizovalo se Slovinskem

Asi nejslabší první poločas v rámci tohoto reprezentační cyklu vykázalo Norsko, které přišlo v nynějším souboji se Slovinskem a svou stoprocentní bilanci po dvou kolech. A ačkoli v tom druhém nastalo v jeho podání zásadní zlepšení, bezgólové skóre se směrem kupředu nehnulo, a to i přesto, že jeho konkurent si musel od 63. minuty poradit na hrací ploše v deseti hráčích.

Koronavirus stále hrozbou: Slovinsko před zápasem v Norsku přišlo o kouče Keka

Možná že ani samo Norsko nečekalo tak povedený vstup do Ligy národů. Po dvou zápasech totiž disponuje plným počtem šesti bodů, navíc zvládlo papírově asi nejtěžší zkoušky vůbec, tedy klání na půdách Srbska a Švédska. Proti Slovinsku, které naopak dosud dvakrát padlo, si tak nemíní jakkoli kazit reputaci a určitě bude chtít stvrdit své současné první místo v tabulce.

Srbsko napravilo úvodní zaváhání s Norskem a tentokráte hladce přehrálo Slovinsko

Favorizované Srbsko by se rádo probojovalo do nejvyšší Ligy A, ovšem po úvodní domácí porážce 0:1 s Norskem se jeho šance výrazně snížily a teď opět v Bělehradě potřebovalo porazit největšího outsidera skupiny 4 Slovinsko. Do vedení se dostalo zásluhou kanonýra anglického Fulhamu Aleksandara Mitroviće, a i přes snížení houževnatého protivníka rozhodlo o svém důležitém úspěchu hned třemi trefami ve druhém poločase.