Další články

Slovinci míří po 24 letech na Euro. V klíčové bitvě s Kazachy jim pomohl hrdina Šeško

Slovinsko porazilo v závěrečném 10. kole kvalifikace na mistrovství Evropy Kazachstán 2:1. Přímý souboj o druhé místo ve skupině H zaručující postup na evropský šampionát gólově odstartoval v závěru první půle Benjamin Šeško, který proměněnou penaltou a zároveň svou pátou trefou potvrdil pozici nejlepšího týmového střelce kvalifikace. Hosté sice po změně stran dokázali srovnat, domácím však v 86. minutě zajistil vítězství Benjamin Verbič. Tým z bývalé Jugoslávie se tak na Euro podívá po 24 letech, naopak Jestřábi se o svou první účast na velkém turnaji poperou v jarní baráži.

Slovinsko nebo Kazachstán? Evropský šampionát zjistí netradičního účastníka

Tahle bitva bude při pondělí jednou z nejsledovanějších. Napřímo o postup si to totiž rozdají dva celky, které musejí podniknout poslední krok ke splnění cílů. Ať už dopadne duel jakkoli, EURO 2024 bude mít netradičního účastníka. Zatímco ve Slovinsku pamatují na jediný turnaj v roce 2000, tedy před dávnou dobou, Kazachstán se na žádnou velkou akci nikdy nedostal.

Bouřlivá atmosféra dovedla Dány k vytouženému cíli. Slovinsko dostane šanci na reparát

Dánsko zvládlo klíčové utkání devátého kola kvalifikace na mistrovství Evropy, když v rámci skupiny H porazilo na vlastní půdě Slovinsko 2:1, čímž si zajistilo postup. V utkání hraném před fantastickou diváckou kulisou skóroval jako první Joakim Maehle, hosté ovšem dokázali odpovědět záhy, když ve 30. minutě Erik Janža precizně zahrál přímý kop. Seveřané se ale nakonec dočkali zasloužené odměny za své vytrvalé snažení, přičemž hrdinou se stal Thomas Delaney. Slovinci však ještě smutnit nemusí, jelikož je bude čekat duel s Kazachstánem o druhé postupové místo.

Dánsko a Slovinsko spolu svedou souboj o první místo ve skupině

Dánsko se připravuje na velkou bitvu, která se odehraje v pátek večer na stadionu Telia Parken v Kodani. Dorazí totiž druhé Slovinsko, které je ale oproti domácímu týmu pozadu jen o skóre! Navíc se na oba soupeře hodlá dotáhnout třetí Kazachstán.

Přímý kop udržel Slovince na špici tabulky. Gólostroj z Lipska zastavil ofsajd

Fotbalisté Slovinska zvládli v rámci osmého kola kvalifikační skupiny H na mistrovství Evropy výjezd do Severního Irska, z nějž si odvezli všechny body za výhru 1:0. O výsledku střetnutí rozhodl už po pěti minutách hry Adam Gnezda Čerin, jenž krásně proměnil volný přímý kop. Domácí celek doufal po změně stran ve vyrovnání, brzy však přišel zádrhel, když byl po druhé žluté kartě vyloučen Shea Charles. Hosty tak nemusela mrzet neuznaná trefa ve formě hrajícího útočníka Lipska Benjamina Šeška, i bez ní totiž zvládli důležitý krok v cestě na Euro.

Slovinsko může udělat další krok k postupu na půdě tápajícího Severního Irska

Severní Irsko jen marně vzpomíná na dobu, kdy usilovalo o postup na evropský či světový šampionát, v této kvalifikační skupině H totiž spíše hraje druhé housle. V dosavadních sedmi odehraných duelech jen dvakrát porazilo San Marino a jinak pětkrát prohrálo, v tabulce se nachází až na páté pozici se šesti body a na EURO už zcela jistě nepostoupí. Teď navíc přivítá skvěle hrající Slovinsko.

Slovinský klenot utlumil postupové naděje Finů. Zkrvavený Šeško přiblížil domácí k Euru

Slovinsko v rámci sedmého kola kvalifikace na mistrovství Evropy zvládlo na vlastní půdě důležitý duel o první místo ve skupině H, když porazilo Finsko 3:0. Skóre zápasu otevřel již v 16. minutě z pokutového kopu útočník Lipska Benjamin Šeško, který téměř celé své působení v utkání strávil s ovázanou hlavou. Také druhou vlnu radosti odstartoval v Lublani 20letý talent, po jehož samostatném úniku ve 28. minutě neměl Lukáš Hradecký, bratislavský rodák v brance Finska, žádnou možnost gólu zabránit. Domácí si tak na svého soupeře vytvořili čtyřbodový náskok a jsou pouhý krok od postupu na Euro.

Dobře hrající Slovinsko bude chtít Finsku vrátit červnovou porážku

Slovinsko i Finsko se v tomto kvalifikačním cyklu hodlají probojovat na evropský šampionát a v konkurenci největšího favorita skupiny z Dánska si prozatím vedou poměrně dobře, nicméně teď spolu sehrají vzájemný zápas pravdy a nutně potřebují bodovat. Po šesti odehraných kolech je skupina H nesmírně vyrovnaná a hned čtyři výběry dělí jediný bod, každé zaváhání tak může hrát klíčovou roli.

Trpaslík do zamotané skupiny senzací nepromluvil, beka Slovinska políbila produktivní múza

Hráči Slovinska v šestém kole kvalifikace o postup na mistrovství Evropy nezaváhali a vyhráli v San Marinu 4:0. O výsledku bylo prakticky rozhodnuto už po 16 minutách, když se nejprve prosadil 21letý mladík Žan Vipotnik a následně zvyšoval vedení Jan Mlakar.

Dobře naladění Slovinci chtějí naplnit papírové předpoklady v San Marinu

Slovinsko naposledy startovalo na mistrovství Evropy v roce 2000, čtyřiadvacetiletá účast mezi elitou mu tedy jistě chybí, a v tomto kvalifikačním cyklu rozhodně hodlá zabojovat o dvě postupové pozice. V dosavadních pěti duelech jen jednou prohrálo a hned třikrát zvítězilo, s deseti body je proto třetí o skóre za druhým Dánskem a o dva body za vedoucím Finskem. Nyní nesmí selhat v San Marinu, pro které je každý vstřelený gól velký úspěch.

Slovinci se přihlásili do boje o postup. Děravou obranu Severního Irska trestal Šporar

Slovinci zvítězili v utkání pátého kola kvalifikační skupiny H o postup na mistrovství Evropy nad Severním Irskem 4:2. Na brzkou trefu Andraže Šporara odpověděl svým prvním gólem v reprezentačním dresu 19letý Isaac Price. Radost hostů však netrvala dlouho, jelikož ještě do konce první půle přidali domácí další dva zásahy. Po změně stran ofenzivní podívaná pokračovala, naděje týmu z Ostrovů po kontaktním gólu však znovu rázně utnul Šporar.

Severní Irsko se pokusí po třech porážkách v řadě zvítězit na půdě Slovinska

Severní Irsko se doma utká se Slovinci a má za cíl jedinou věc - ukončit nešťastnou sérii tří zápasů, v nichž prohrálo. Stadion Stožice v Lublani bude s napětím očekávat, jak si domácí favorit poradí s návštěvou, která zatím zvládla porazit jen San Marino.

Slovinci zaskočili silné Dány a vybojovali s nimi cenný bod za remízu 1:1

Slovinsko přivítalo na vlastním stadionu největšího favorita skupiny H z Dánska a po velmi dobrém výkonu se s ním rozešlo smírně po výsledku 1:1, čímž alespoň částečně odčinilo březnovou porážku s jiným skandinávským výběrem z Finska (0:2). V tuto chvíli se v tabulce nachází na čtvrtém místě se sedmi body o skóre právě za třetím Dánskem a o dva body za druhým Kazachstánem.

Slovinsko těží proti Dánsku z domácího prostředí

Dánsku se proti Slovinsku tradičně velmi dobře daří a slušný výsledek budou chtít svěřenci trenéra Kaspera Hjulmanda zopakovat i na svém výjezdu. Nicméně Slovinci zvládli využít domácího prostředí už ve třech posledních mezinárodních střetech. Každý z nich vyhráli.