14. KOLO FRANCOUZSKÉ LIGY: ČECH NA DNĚ

Také 14. kolo francouzské nejvyšší soutěže potvrdilo, že skvělé tažení nováčka z Nice není jen náhoda. Doma porazili mnohem slavnější Monaco a s jednobodovým náskokem se stále drží v čele. Na druhé místo se po výhře v Le Havru posunul Lyon. Čechův Stade Rennes opět spadl na samé dno tabulky...

Jak dopadnou evropské ligy?

Jak dopadnou přední evropské fotbalové ligy? O tom se každý rok dohaduje spousta odborníků. V tomto článku se podíváme na zoubek jednotlivým evropským ligám a na šance týmů uspět ve své lize. Podle většiny odborníků je nejkvalitnější fotbalová soutěž ve Španělsku. Každým rokem je na ligový titul několik kandidátů, ale nikdy se nestává, že by byl někdo favoritem jednoznačným. A to platí i u královského Realu Madrid. Tým složený ze superhvězd jako Zidane, Figo, Ronaldo, Raul, Casillas, Hierro a další ale má podle prognóz šanci na titul největší. Ovšem španělská liga není Liga Mistrů, a tak neznamená úspěch v Lize Mistrů úspěch v domácí soutěži. Minulou sezónu většina lidí také tipovala Real, ale ten nakonec skončil až třetí. A jak by to mohlo dopadnout tuto sezónu? Letos má dobrý start Real Sociedad San Sebastian a spolu s Celtou Vigo se zatím drží na špici. Ovšem Sebastianu brzy dojde dech, a tak tyto body ze začátku sezóny skvěle využije k udržení se v lize. Celta Vigo již sice patří mezi větší a známější kluby, ale ani ona na titul nemůže pomýšlet. Některé týmy jsou prostě lepší. Titul letos obhajuje Valencie a určitě ho bude chtít obhájit, hraje ale Ligu Mistrů, takže má dvojí zápasové zatížení. To mají ovšem i ostatní kandidáti na trůn - Real Madrid, FC Barcelona a Deportivo la Coruňa. I přes toto zápasové zatížení nedávám šanci nikomu jinému než týmu z této "velké pětky". Můj tip na první 3 místa je tedy takový: 1. Real Madrid, 2. Valencia CF, 3. FC Barcelona.

FRANCIE: Štrasburg opět vyhrál

Tým trenéra Ivana Haška, Štrasburg si připsal na své konto další vítěztví a je už osmý, Paříž deklasovala Guingamp, Auxerre stále v čele.

FRANCIE: Auxerre je v čele

Auxerre se dostalo do čela ligy překvapivým způsobem - Auxerre porazilo venku Nantes vysoko 4:1. Auxerre bylo v dosavadním průběhu ligy druhé pouze o skóre za Nice. Nice ovšem prohrálo na hřišti Sochaux 0:1 po gólu v 85. minutě - tefil se Boudaréne. Marseille, kterému se v této sezóně snad konečně začíná dařit, tentokrát porazilo doma Ajaccio 3:1. Nedařilo se Petru Čechovi, jeho tým Rennes držel do 77. minuty v Monaku nadějný výsledek 1:1, ovšem Čech si srazil jednu ze střel Monaka do vlastní brány a Monako tak vyhrálo 2:1. Naopak dařilo se Haškovu Štrasburgu. Haškův tým vyhrál v Guingampu 3:2 a katapultoval se tak na deváté místo tabulky. Lyon, účastník letošního očníku Ligy Mistrů remizoval na hřišti v Troyes 1:1.

FRANCIE: Čech udržel nulu

Zápas kola se hrál v Lyonu, kde místní Olympique hostil Monako, které v minulé sezoně bojovalo o udržení v lize. Zápas to byl na pohled dobrý, bylo hodně šancí, byl také dramatický, ale také - jak už se stalo v Le Championat v této sezóně zvyklostí - byl velice agresivní. A hlavní rozhodčí tak nezůstal u jedné červené. Monako se ujalo vedení již ve 14. minutě kdy se trefil Nonda. V 52. minutě zvýšil vedení na 2:0 pro Monako Giuly ovšem už za dvě minuty korigoval na 1:2 Laville. Tečku za zápasem udělal v 90. minutě monacký Camara který tak zvýšil na konečných 3:1 pro Monako. Vlastně, až tak úplná tečka to nebyla, tečku za zápasem udělal v 92. minutě jeden z obránců Lyonu. Camara se řítil sám na brankáře a byl faulován - následovala červená karta. Červených karet bylo ovšem v zápase víc, na červené karty Lyon nakonec vyhrál 2:1, zápas však prohrál 1:3.

FRANCIE: Nice stále v čele

7. kolo Le Championat nepřineslo žádné velké změny v tabulce. První je stále překvapivě Nice o skóre před Auxerre a poslední stále Rennes. Právě Rennes s Petrem Čechem v bráně mělo opět nehoráznou smůlu, hráli venku s Lens, kde až do 92. minuty drželi stav 0:0, v 93. minutě ovšem rozhodl Utaka. Rennes je tak stále bez výhry poslední.

FRANCIE: Rennes stále bez výhry

Francouzský celek Stadde Rennes v 6. kole francouzké Le Championat opět nevyhrál, tentokrát doma remizoval 2:2 se Sochaux. Sochaux vedl v 73. minutě už 2:0 po gólech Fraua a Mathieua, rozhodčí ovšem Rennes daroval v 88. a 90. minutě dvě penalty - obě proměnil Monterubiu a zachránil tak po Rennes, kde hraje Petr Čech, alespoň bod. I tak je Rennes stále beznadějně poslední v tabulce.

Zprávy z evropských lig

Brankář Petr Čech dostal v zápase Bastia-Rennes opět 3 góly a Rennes tak prohráli 1:3, je to už potřetí za sebou co Čech dostal 3 góly. Účastník letošní Ligy Mistrů Auxerre SC remizovala venku s Olimpiquem Marseille 0:0. Francouzkou ligu, která i v tomto kole viděla opět několik červených karet vede překvapivě Nice, v tomto kole remizovalo na půdě Paris SG 1:1. Haškův Štrasburk remizoval doma s Lille 2:2 a je na 14.pozici. V Anglii se opět vyznamenal tvrdý český obránce Tomáš Řepka když dostal žlutou kartu za nesportovní chování. Nemůžeme mu ale vyčítat karty, být stálým členem obrany West Hamu Utd. je velice dobré. Manažer West Hamu ještě před jeho vykoupením z italské Fiorentiny říkal že ho chce právě pro jeho tvrdost. Siru Alexovi Fergusonovi určitě neudělal radost Roy Keane, který za hrubý a nejspíš i úmyslný faul loktem vyděl červenou kartu, a to ho ještě musel utěšovat David Beckham, jinak by se Kean nejspíš se Sunderlandským hráčem i popral. Na jedné české nejmenované televizi ve zprávách říkali, že Keane se dostává do novin pouze díky jeho výstřelků, skandálům a faulům, Roy Keane je přitom světová extratřída a oprávněný kapitán Manchesteru United.Manchester nakonec na půdě Sunderlandu remizoval 1:1 po góĺech Giggse na straně Reds a posily Floa na straně Sunderlandu. První výhru v letošní sezóne si připsal i novášk z West Bromwiche když porazil Fulham 1:0. V čele Premier League jsou překvapivě hráči Tottenhamu, Hotspurs totiž doma porazili Southampton 2:1, dotáhnout se na ně může dnes Liverpool který dohrává dnes doma s Newcastlem. V dalším zajímavém zápase remizovala Chelsea doma s Arsenalem 1:1, góly dávali Zola a Touré. Odstartovala také podle některých odborniků nejlepší fotbalová soutěž na světě-španelská La Liga. Obhájce titulu Valencia vyhrála na Mallorce 2:1, la Coruňa doma překvapivě podlehla Betissu Sevilla 2:4, vydařený návrat se povedl Atleticu Madrid-Atletico vydřelo cení bod za remízu ve slavné Barceloně. Real Madrid dohrává první kolo dnes zápasem proti Espaňolu Barcelona. Galáskův Ajax opět vyhrál, tentokrát na hřišti Gronningenu a po třech kolech vede ligu. Zajímavý zápas přineslo 4.kolo nejvyšší Belgické soutěže, přemožitel Sparty ze třetího předkola Ligy Mistrů hrál venku proti soupeři Slavie z prvního kola Poháru UEFA, proti Mouscronu, zápas skončil divokým skórem 3:3. Ve Skotsku jsou na prvních dvou místech, jak již je tradicí oba týmy s Glasgowa, Celtic vede před Rangers. Celtic v v5.kole přehrál doma Livingston 2:0 a Rangers vyhráli v Dunfermline vysoko 6:0. Zajímavý zápas dnes nabídne dohrávka 2.kolo Portugalské Ligy, Boavista hostí FC Porto. V přípravném zápase Juventus-Lazio dal gól Pavel Nedvěd, konečný výsledek byl 2:2.

Surová Le Championat

Ano, surová liga - i tak by se mohlo přezdívat Francouzké 1. lize, která nese název Le Championat. Po třech odehraných kolech totiž hráči dostali dohromady už 18 červených karet. Zápas Bastia - Monako musel být na 5 minut přerušen kvůli hromadné potyčce hráčů.

Jacques Santini koučem Francie

Novým trenérem francouzské fotbalové reprezentace je Jacques Santini. Dosavadní kouč mistrovksého Lyonu, byl vybrán vedením tamního svazu jako nástupce Rogera Lemerra, odvolaného po neúspěchu na mistrovství světa. Dalšími kandidáty byli Philippe Troussier, Raymond Domenech a René Girard. Santini hlavním úkolem je příprava týmu na ME 2004.

Olomoucký fotbalista Kobylík odchází na hostování

Fotbalista Sigmy Olomouc David Kobylík se dohodl s Racingem Štrasburk na ročním hostování. Smlouva zatím ještě nebyla podepsána, ale podle informací, které poskytl Karel Jarolím (asistent trenéra Racingu Štrasburk Ivana Haška), nic hostování nebrání. Ve francouzském týmu bude vedle Kobylíka působit obránce Václav Drobný, se kterým vybojovali společně titul ME do 21 let.

Foe přestupuje do Manchesteru City

Nováček anglické Premier League Manchester City uzavřel smlouvu s Marcem Vivienem Foe z Kamerunu. Hráč zůstane vypůjčen ještě jeden rok u svého bývalého zaměstnavatele Olympiku Lyon. "Je vysoký, silný a vynikající atlet. Zná dobře anglický fotbal," zmínil kouč Manchesteru Kevin Keegan. Foe musel odjet z Japonska jako celé kamerunské mužstvo již po základní skupině.

Birmingham chce Cissého

Nováček Premier League Birmingham potvrdil, že se s francouzským klubem Paris Saint-Germain dohodl na přestupové částce 4.5 miliónu liber za kapitána senegalské reprezentace Aliou Cissého. Šestadvacetiletý univarzální hráč tak bude po Robbie Savagovi druhou letní posilou Birminghamu. "Můžeme potvrdit zprávy z tisku, že chceme získat Aliou Cissého z PSG. Z klubem už jsme se dohodli na přestupové částce 4.5 miliónu liber a jsme v jednání se samotným hráčem. Doufáme, že se přestup dojedná po skončení mistrovství světa," stojí ve vyjádření klubu.

Diouf snad definitivně do Liverpoolu

Od začátku mistrovství se střídavě objevují zprávy, že El Hadji Diouf odchází a neodchází do Liverpoolu. Senegalský reprezentant a hráč Racingu Lens tvrdí, že je přestup hotov, jeho současný klub to popírá. Včera Diouf opět potvrdil, že je hodně blízko k přestupu na Anfield Road. Řekl, že smlouvu s Liveproolem podepsal už před úvodním zápasem MS s Francií a že jeho přestup už je jen předmětem lékařské prohlídky. Včera také řekl, že spolu s ním do Liverpoolu přestupuje reprezentační kolega Salif Diao ze Sedanu, který ale ve francouzském klubu zůstane ještě půl roku na hostování. Do nového angažmá si věří. "Doufám, že budu zdavý a že příští sezónu skončím jako jeden z nejlepších střelců Premier League," řekl Diouf.

El Hadji Diouf půjde do Liverpoolu

Útočník El Hadji Diouf, který v dresu Senegalu výrazně přispěl k překvapivé výhře nad Francií na mistrovství světa, chce po turnaji přestoupit do Liverpoolu. "Jsem moc rád, že přestoupím do Liverpoolu. Chci být jedním z nejlepších hráčů na světě a v klubu, jakým je Liverpool, by se mi to mohlo podařit," řekl Diouf. Za jednadvacetiletého útočníka zaplatí Liverpool francouzskému Racingu Lens částku okolo 10 miliónů liber.