Ruská Premier Liga - souhrn 44. kola

13.05.2012, 15:54, aktualizováno 13.05.2012, 18:43
Předkolo Ligy mistrů si zahraje moskevský Spartak, který porazil Lokomotiv a zároveň využil prohry CSKA v Kazani. CSKA tak nakonec skončilo až třetí, Dinamo je čtvrté. Samara dnes remizovala s Těrekem a Rostov prohrál v Tomsku, takže Křídla unikla baráži. Sestupují Nalčik a Tomsk, Rostov a Nižnij Novgorod budou bojovat v baráži.
O titul

Kubaň Krasnodar - Dinamo Moskva 1:1

13.05.2012 16:30

Góly: 10. Lacina Traoré - 90+4. Zvjezdan Misimović

Dinamo nakonec vydolovalo důležitý bod, který moskevskému celku zajistil konečnou čtvrtou příčku. Domácí se rozloučili se sezonou se ctí.

Začátek utkání se hrál ve vysokém tepmu. Oba celky měly snahu vsítit branku, zejména pak hosté. Nicméně první se radovali domácí, když v 10. minutě vsítil branku kanonýr Traoré. Po pěkném pasu šel Lacina sám na Šunina, který vyběhl, ale krasnodarský kanonýr se střelou na vzdálenější tyč nemýlil. 1:0.

Na druhé straně se velice snažil Zvezdan Misimovič, ale ani jedna z jeho dvou střel si cestu do sítě nenašla. Na druhé straně pálil Lolo, ale tyč Šuninovy svatyně byla proti. Do šaten se tak šlo za nerozhodného stavu.

Druhá půle byla v režii Dinama. První šanci si na svůj účet připsal Kurányi, který v 55. minutě běžel sám na Bělenova, ale v poslední chvíli zasáhl zadák Filder. Z protiútoku mohli udeřit domácí, ale Lomič na brankové čáře zasáhl za Šunina. A jelikož žádné velké šance pak nepřicházely, tak se zdálo, že zápas již skončí výhrou Kubaně a Dinamo bude páté, ale v poslední minutě se po závaru trefil hrdina posledních minut Misimovič, který takhle spail modro bílé už proti Lokomotivu kolo zpátky. Odražený balon uklidil Bosňan do sítě. Zápas tak skončil smírem.

Lokomotiv Moskva - Spartak Moskva 0:2

Góly: 23. Marek Suchý, 40. Artjom Dzjuba

Moskevské derby dopadlo lépe pro Spartak. Ten si tak zajistil druhou příčku v lize. Lokomotiv je bez pohárů. Tým čeká zemětřesení.

Výborná první půle rozhodla o výhře hostů. Ti začali utkání lépe a hlavně díky práci Dzuby a McGeadyho domácí obraně hodně zatápěli. Nicméně první branku si připsal úplně někdo jiný. Skóre totiž otevřel Marek Suchý. Byl to jeho tradiční gól. Po rohu hlavičkoval přesně pod břevno a Filcov v brance Lokomotivu neměl šanci.

Druhý gól přišel o sedmnáct minut později. Radoval se aktivní Dzuba. A nahrával mu..kdo jiný než Aiden McGeady. Ten nacentroval před bránu a Arťom neměl problém doklepnout balon do poloprázdné brány. Spartak tak šel do zaslouženého dvoubrankového vedení. Stejně skončila i celá první půle.

Druhá půle už postrádala náboj. domácím již o nic nešlo a neměli sílu na zvrat. Spartak měl informace z Kazaně, že CSKA prohrává a hrál pouze na údržbu. Nicméně i tak se Karpinovi hoši dostávali do šancí. V 55. minutě se snažil Ari přehodil Filcova, ale bránu netrefil. Utkání se pak již jen dohrávalo a nic významného se již nestalo. Spartak si tak zajistil druhé místo v tabulce a Ligu mistrů, domácí truchlí.

Rubin Kazaň - CSKA Moskva 3:1

Góly: 47. Nelson Valdez, 82. Gökdeniz Karadeniz, 88. Roman Eremenko - 44. Keisuke Honda

O vše šlo Armějcům. Ti potřebovali vyhrát v Kazani. Nestalo se tak a armádní celek bude hrát pouze Evropskou ligu. domácí si ji vybojovali již dříve.

Zajímavý průběh měl duel na stadionu Centralnyj v Kazani. Domácím o nic nešlo, zato CSKA hrálo o hodně a na hře to bylo vidět. Kazaň hrála klidně a s rozvahou, kdežto hosté byli hodně nervózní. Zápas se odehrával hlavně mezi oběma šestnáctkami, nicméně gól v první půli přeci jen padl. Velký podíl na něm měl obránce Šaronov, který doslova přihrál Keisuke Hondovi, který z levé části vápna pálil na vzdálenější tyč a překvapený Ryžikov neměl šanci. 0:1. Jelikož gól padl v 45. minutě, tak se již nic nestalo a šlo se do kabin za příznivého stavu pro CSKA.

Jak se hráči s prvním poločasem louili, tak přivítali ten druhý. 47. minuta a gól Nelsona Valdéze. Paraguayec šel sám na Akinfejeva a ruského reprezentanta hravě překonal. 1:1.

Na druhou branku se čekalo poměrně dlouho. Všem bylo jasné, že rozhodně. Nakonec ji dali domácí. Valdéz na sebe navázal Akinfejeva a šikovně přihrál před bránu, kde stál sám Karadeniz který z pár metrů neměl problém doklpenout balon do sítě. 2:1.

A když v 88. minutě dal na 3:1 Eremenko, tak všem bylo jedno jasné, CSKA bude bez Ligy mistrů. Duel tímto výsledkem skončil.

Anži Machačkala - Zenit Petrohrad 0:2

Góly: 46. Aleksandr Bucharov, 84. Szabolcs Huszti

Duel dvou bohatých celků nakonec trochu překvapivě vyhrál ten hostující. Vítěz ligy Zenit si poradil s Machačkalou, která však nesmutní, poháry má jisté.

Domácí od začátku dominovali. Stále měli šanci na druhou příčku a Ligu mistrů a hru tomu uzpůsobili. Hrozili tradičně Etoo a z křídla Žirkov. Hosté v obměněné sestavě hráli ze zabezpečené obrany na brejky. Jeden takový se povedl Aršavinovi, který utekl a přihrál před bránu Bucharovovi, ale Pomazan v bráně Anži balon vyškrábl na roh. První půle tak skončila bez branek. Machačkala měla více ze hry, v držení míče měla 70%, ale šancí se moc neurodilo. Ževnov v bráně Zenitu byl hodně jistý.

Druhou půli rozhodla hned 46. minuta, kdy se trefil Alexandr Bucharov, který nahradil kanonýra Keržakova, který odpočíval. Alexandr měl jednoduchou úlohu, usměrnil skvělou přihrávku od Aršavina, domácí brankář byl bez šance. 0:1.

Konečně velkou šanci si domácí vypracvali až v 76. minutě. Achmedov nevěděl co s balon a z pětadvaceti metrů vypálil. Balon letěl těsně nad. Co se nepovedlo domácím, to zvládli hosté. V 85. minutě bylo hotovo. Hustzi po přihrávce Bucharova šel sám na Pomazana a nemýlil se. Zenit se dostal do dvoubrankového vedení, které již nepustil.

13.05.2012 13:30

Góly: 8. Roman Koncedalov, 14. Ruslan Bolov, 76. Roman Koncedalov - 11. Márcio Abreu, 20. Igor Lambarskij, 70. Jura Movsisjan (pen.)

Velmi atraktivní loučení s ruskou nejvyšší soutěží mají za sebou fotbalisté Spartaku Nalčik. Ti ve 44. kole Premier Ligy remizovali s Krasnodarem 3:3.

Utkání v Nalčiku sledovalo pouhých 2500 diváků a není se čemu divit, oběma týmům už o nic nešlo. Krasnodar vyhrál s přehledem skupinu o udržení a Nalčik uzavíral tabulku.

Není proto divu, že týmy sehrály partii bez zbytečné taktické svázanosti. Hráči vyslali na branky celkem 30 střel, z nichž se jich celkově ujalo 6. Tři branky padly na každé straně. Za domácí se střelecky prosadili dvakrát Koncedalov a jednou Bolov. Krasnodar se radoval po trefách Abreua, Lambarského a Movsisjana.

Křídla Sovětů Samara - Těrek Groznyj 1:1

Góly: 13. Sjarhej Karnilenka - 2. Blagoj Georgiev

V posledním kole ruské Premier Ligy nedokázaly Křídla Sovětů porazit Těrek Groznyj. Utkání obou týmů, které si tímto výsledkem zajistily udržení mezi elitou, skončilo 1:1.

Defenzíva Křídel Sovětů působila v prvním poločase velmi nervózním dojmem, z čehož šikovní ofenzivní hráči několikrát těžili. Po jednom z útoků Těreku Georgijev krásnou střelou rozvlnil síť - 0:1.

Domácí Křídla Sovětů odpověděly ve 13. minutě, kdy přihrávku Svežova z levého křídla zpracoval Hlebo pro Kornilenka a kanonýr Samary vyrovnal - 1:1. Po změně stran byla blíže vítězství domácí Samara, ale své momenty neproměnila, a tak skončilo utkání remízou.

Amkar Perm - Volga Nižnij Novgorod 4:1

Góly: 31. Sergej Volkov, 37. Mitar Novaković, 69. Georgi Pejev (pen.), 81. Aleksandr Subbotin - 13. Šota Bibilov (pen.)

Amkaru Perm se sice nepovedl vstup do utkání, hrál v deseti, ale přesto se mu podařil nepříznivý vývoj utkání proti Volze otočit. Permjaci vyhráli 4:1 a rozloučili s domácím publikem na stadionu Zvezda vítězně.

Už v 10. minutě hrál Perm v početním oslabení, Narubin zatáhl za záchrannou brzdu a uviděl červenou kartu. Místo něj nastoupil v brance Gerus, ale pokutový kop Bibilova nechytil. Nicméně i v 10 mužích byl Amkar nadále aktivní a hrozil před brankou Volgy.

Volkov číhající na zadní tyči vyrovnal na 1:1 a obrat dokonal o pět minut později Navaković, který využil špatného vyběhnutí brankáře Keržakova.

Po přestávce vyrovnal sudí Jegorov počet lidí na hřišti vyloučením hostujícího Pomerka v 68. minutě. Nařízený pokutový kop proměnil Pejev a zvýšil na 3:1. Na konečných 4:1 stanovil v 81. minutě Subbotin.

Tom Tomsk - FK Rostov 2:1

Góly: 57. Anton Chazov, 90+4. Aleksej Rebko (pen.) - 85. Dmitrij Kiričenko

Tom Tomsk se rozloučit s ruskou Premier Ligou vítězstvím nad Rostovem 2:1. Prohrou si Rostovčané stvrdili vstupenku v baráži o udržení.

Všechny branky padly po změně stran. V 57. minutě se Tomiči ujali vedení zásluhou Chazova, který nemohl minout po přesném pasu zkušeného Bojarinceva. V 71. minutě selhal při zahrávání pokutového kopu Argentinec v dresu hostů Bracamonte a zdálo se, že Rostov odjede z Tomsku bez bodu.

V 85. minutě ale vykřesal jiskřičku naděje pro Rostov Kiričenko, který se prosadil hlavou po centru Blatnjaka, který kvůli sporům s klubem dlouho nehrál. O pár minut později mohl Rostov dokonat obrat, ale proti střele Blatnjaka vytáhl skvělý zákrok brankář Vašek.

O osudu utkání rozhodl pokutový kop v nastaveném čase, který proměnil bývalý hráč Rostova Rebko a zajistil Tomsku vítěznou rozlučku s nejvyšší soutěží. Rostov jde do baráže, kde se utkání s Šinnikem Jaroslavl.