Portugalské okénko (10.) - souhrn

27.01.2013, 06:11, aktualizováno 29.01.2013, 01:38
Benfica s Portem pokračují ve vzájemném stíhání. I tentokrát dotahoval obhájce titulu, když demolicí Gil Vicente navázal na důležitou výhru lisabonských v Braze. Fotbalisté Sportingu na domácí půdě zase jednou prohrávali a jen díky brance Van Wolfswinkela berou alespoň jeden bod po výsledku 1:1 s Académikou...

FC Porto - Gil Vicente FC 5:0

28.01.2013 21:00

Góly: 5. Danilo, 12. Vítor Vinha (vl.), 54. Steven Defour, 75. Silvestre Varela, 90. Jackson Martínez

Velmi špatné vzpomínky měli draci na Gil Vicente, které ostatně loni potrápilo kompletní "velkou trojku" (pro tento účel bez Bragy). Tentokrát se nicméně hoši z Barcelos sotva budou zachraňovat, což se také dnes na Dragãu potvrdilo - Porto tu zvítězilo jasně 5:0 a znovu dotáhlo Benfiku.

Jeden z nejlepších výkonů za poslední dobu, o tom nemůže být sporu. Pod vedením čím dál zarostlejšího Vítora Pereiry obhájce titulu přidával a přidával, jakkoliv měl dříve ve zvyku hrát naplno či kvalitně spíše jen určitou část duelu. Včera to bylo jiné; možná i proto, že už po šesti minutách odvážně nabral míč Danilo, prosprintoval s ním až do vápna a odtud poprvé překonal golmana Adriana. Porto si nemohlo přát lepší začátek.

I z toho důvodu, že to hned po 12 minutách bylo 2:0. Tehdy Otamendi zachránil zdánlivě mrtvý útok svého mužstva, aby si vzápětí jeho centr do vlastní sítě srazil Vítor Vinha. Dragoes mohli být v naprostém klidu, z něhož těžili celých příštích 78 minut. Zatímco ofenzíva trpaslíka fakticky neexistovala (první menší šanci si vytvořil Brito až po pauze), Defour s Mangalou ještě do přestávky málem zvýšili.

A Porto nesundávalo nohu z plynu ani po obrátce. Naopak - Defour zacvičil s Éderem a pak levačkou přenádherně od bližší tyčky vymetl horní růžek Adrianovy klece. Tomu museli zatleskat snad i hostující fanoušci, kteří přitom dohlíželi na rodící se debakl. Okamžitě po třetím zásahu totiž uviděl druhou žlutou Cláudio, a to byli hosté namydleni s nepříjemnou definitivou.

Přesto nakonec mohli být rádi - že dostali jen dva další góly. O ten první se čtvrthodinu před koncem postaral Varela, když se schoval za dvojici tvořenou kanonýrem Martinezem a nikým nehlídaný odhlavičkoval Castrův centr do sítě. Poslední zářez, ten už si pro sebe uzurpoval klasik Jackson, když jej krásně vyzval Seba.

Sporting CP - Vitória SC Guimarães 1:1

27.01.2013 19:00

Góly: 56. Ricky van Wolfswinkel - 53. Xandão (vl.)

Sporting poprvé pod novým koučem Jesualdem Ferreirou ztratil body - neporazitelnost však stále zůstává. Vitória Guimaraes si z Lisabonu odváží domů cenný bod za remízu 1:1.

Ferreira se s odchodem levého beka Insúy vypořádal velmi rychle, když do kádru přivedl Joaozinha z Beiry Mar; nová posila také ihned naskočila do základní sestavy. Levá strana hřišta byla v jejich podání dokonce tou nebezpečnější a první půlhodinu tahala ve formě hrající Vitória za kratší konec (zejména díky skvělému Capelovi).

Hostující síť se poprvé rozvlnila už po pěti minutách - Boulahrouzova hlavička zblízka však byla správně posouzena jako ofsajdová. Carrillovi po 19 minutách chyběly po skvělé individuální akci k nádhernému gólu centimetry; brankář Douglas sice na střelu nedosáhl, ale břevno jeho klece mu ušetřilo práci.

Sporting tak sice začal lépe, ale Vitória se v poslední čtvrthodině první půle přece jen zvedla a zaujala dobrým fotbalem, což platí zejména pro mladého záložníka Ricarda, který ukázal velmi slušnou techniku, odhodlání a obrovskou rychlost.

A druhá půle začala právě v tomto duchu - Patrício se tak dostal ke dvěma zákrokům ještě předtím, než v 53. minutě poprvé kapituloval. Marcos Matías poslal centr do vápna, před Baldém se snažil odklidit míč Xandao, ale hrubě se mu to nepovedlo - Baldé se sice k balonu nedostal, ale jen za cenu jeho sklepnutí za vlastního gólmana - 0:1.

Sporting tak musel odpovídat, což na sebe nemohl vzít nikdo jiný než Ricky van Wolfswinkel. Už tři minuty po inkasované brance se na pravém křídle utrhl Miguel Lopes a poslal do vápna pěkný pas, který číhající nizozemský kanonýr proměnil v gól nádhernou patičkou - 1:1.

V poslední půlhodině hry už tempo trochu polevilo; Sporting držel míč a projevoval více snahy vyhrát, ale obrana Guimaraese byla velmi dobře organizovaná a domácím nepomohl ani fakt, že na hřišti byli zároveň Carrillo, Capel, Jeffrén, Viola i van Wolfswinkel. Přesto však ještě došlo k dramatu - nejprve střelec vyrovnávací branky bůhvíjak minul hlavičku z bezprostřední blízkosti (centroval opět Lopes), poté na druhé straně Ricardo marně volal po (zřejmě zasloužené) penaltě. Skóre se však už nezměnilo.

SC Braga - SL Benfica 1:2

26.01.2013 21:15

Góly: 77. João Pedro - 5. Eduardo Salvio, 35. Lima

Braga ani napočtvrté neudolala rivala z předních pater tabulky. Zatímco na Estádiu da Luz na podzim alespoň remizovala, doma s Benfikou rovnou padla. Hostům tři body vystřelili Salvio s Limou ještě před pauzou, Arsenalistas už pak akorát v samotném závěru korigovali prostřednictvím nové posily jménem Joao Pedro.

Benfiku před výkopem potkala jedna velká nepříjemnost, která se přidala k dopředu známé absenci zadáka Garaye - doopravdy těsně před zahájením sobotního šlágru totiž přišel k úrazu paraguayský kanonýr Óscar Cardozo, a tak Jorge Jesus musel zaimprovizovat a na podhrot/druhý hrot nasadit Olu Johna. Ani Cardozova absence nicméně Benfiku nevyvedla z míry, respektive jí nezabránila v dosažení rychlé branky. Už v sedmé minutě zaspolupracovali dva Argentinci, Salvio s Gaitánem, když prvně jmenovaný dorážel střelu svého krajana.

Stejně jako se ovšem lisabonští nezalekli zranění své opory, nepoložilo ani Bragu časné inkasování. Do velké šance se ihned dostal Mossoró, na něhož marně zívala odkrytá klec, z těžkého úhlu pokoušel štěstí Éder a s jedním brilantním zákrokem se musel vytasit také Artur, když vyrazil hlavičku Haase. Diváci si mezitím užívali svižný, avšak zároveň nikterak zběsilý - zkrátka kvalitní - zápas.

Jeho průběh nadále připepřovaly zejména šance domácích, přesto to byli hosté, kdo se postaral o další změnu skóre. Protiútok vedl ve 37. minutě Gaitán, Lima zakončoval a golman Beto trestuhodně nechal pod sebou proplout lehký balon do sítě. O okamžitou odpověď se záhy sice pokoušel Éder, před pauzou už ale Braze štěstí nepřálo.

A ani po ní to zprvu nebyla žádná sláva, Benfica nastoupila soustředěnější, lépe kontrolovala statistiku držení míče a Artur musel znovu do pohotovosti až po více než hodině hry - tehdy jeho kolena nastřelil právě vystřídavší Pedro. Tedy stejný hráč, který po velké Salviově příležitosti přeci jen snížil v 79. minutě, jakmile si zpracoval Éderův vysoký míč a oběhl Artura. To už ale bylo pro Arsenalistas až příliš pozdě; kór když vzápětí Haas jenom za cenu červené karty zastavil unikajícího Limu. Největší letošní návštěva na Quarry tak byla podrobena dalšímu zklamání z velké bitvy.

Další výsledky

27.01. 21:15
Estoril
3:3
SC Olhanense
Góly: 9. Steven Vitória (pen.), 29. Steven Vitória (pen.), 46. Evandro - 20. Tiago Targino, 59. Maurício, 68. Rui Duarte (pen.)
27.01. 17:00
Moreirense
0:5
Ferreira
Góly: 24. Paolo Hurtado, 45+1. Vítor, 57. Paolo Hurtado, 69. Luíz Carlos, 89. Vítor