Liga Portugal - souhrn 27. kola: Benfica - Porto 1:2

07.04.2023, 18:29, aktualizováno 10.04.2023, 23:16
Mehdi Taremi (© AFP)

Porto vyhrálo na hřišti Benficy a udrželo se ve hře o obhajobu titulu, momentálně ztrácí na lídra sedm bodů. Braga si v sobotu upevnila třetí příčku, tři body po přestřelce získal rovněž Sporting. Boavista zdolala Vitórii, která zůstává za pohárovými příčkami...

SL Benfica - FC Porto 1:2

07.04.2023 19:00

Góly: 10. Diogo Costa (vl.) - 45. Mateus Uribe, 54. Mehdi Taremi

Porto zaskočilo doma doposud suverénní Benficu a odváží si z jejího stadiónu tři body za výhru 2:1. "Orly" sice za jedenáctým vítězstvím v řadě nastartoval brzký vlastní gól brankáře Costy, ale v závěru první půle srovnal Uribe a necelých deset minut po změně stran zajistil důležitou výhru Taremi.

Důležitost utkání potvrdily už předzápasové zprávy, které oznámily nečekaný start donedávna zraněného kapitána Pepeho. Úvodní minuty však příliš fotbalové krásy nepřinesly a oba soupeři si tak jen tvrdými zákroky vyměnili první pozdravy.

V 10. minutě po několika rozkouskovaných úsecích přišel pro hosty z Porta velký šok. Bah se uvolnil na pravém křídle a přesným centrem našel hlavu Goncala Ramose, jehož střela sice mířila jen do břevna, ale od brankáře Costy se odrazila za brankovou čáru. Ramos se tak osamostatnil na čele tabulky střelců a spustil euforii na vyprodaném Estádio da Luz.

Po čtvrthodině hry zahrozil stříleným centrem ze standardní situace Otávio, ale Vlachodimos míč bez výraznějších problémů vyrazil na roh. Jinak se ale Porto směrem dopředu trápilo a domácí celek podpořen brzkým vedením bez výraznějších obtíží kontroloval průběh hry.

V závěru úvodního dějství při rozehrávce před vlastním pokutovým územím zaváhal Uribe, čehož mohl využít Ramos, ale jeho zakončení skluzem zabránil Pepe. Vzápětí na druhé straně rozvlnil síť Manafá, ale ani se neradoval, protože jeho gólu předcházel Taremiho faul na Vlachodimose.

Gólové radosti se Porto po nevýrazném výkonu v první půli dočkalo ve 45. minutě. Manafův oblouček do šestnáctky sklepl křídelník Pepê přímo na střelu Uribemu, kterým propálil vše, co mu stálo v cestě - 1:1.

To ale nebylo všechno. V dlouhém nastaveném čase hosté využili šoku v řadách Benficy a Galeno po přihrávce za obranu poslal hosty do vedení. To však vydrželo jen necelou minutu, protože systém VAR odhalil šesticentimetrový ofsajd brazilského křídla.

Ledová sprcha krátce před přestávkou domácí nezaskočila a do druhého dějství vstoupili stejně jako do prvního aktivněji. Bylo to však Porto, které se nakonec dočkalo již regulérního vedení. Sklepnutý míč na hranici šestnáctky vybojoval v 54. minutě Otávio pro Taremiho a íránský útočník přesnou střelou k tyči přidal druhý gól svého týmu.

Hosté čekali na protiútoky i za vyrovnaného stavu a po Taremiho gólu se tato jejich taktika jen umocnila. I proto měla Benfica velké problémy vymyslet něco, co by jí dovedlo k vyrovnání. Proto taky z dalšího protiútoku mohlo udeřit znovu Porto, ale akci 3 na 1 vyřešil Taremi pouze přihrávkou soupeři.

V nezvyklé situaci působili hráči Benficy mnohokrát bezradně, a přestože byli častěji na polovině soupeře, větší vzruch vyvolávaly ojedinělé akce Porta. Až do závěrečného hvizdu si domácí tutovou šanci nevypracovali a poprvé v sezóně před domácím publikem odešli ze hřiště jako poražení. Porto tak stáhlo svou ztrátu na vedoucí Benficu na sedm bodů a ještě zdramatizovalo boj o titul.