Liga Portugal - souhrn 31. kola: FC Porto - Sporting 2:2

26.04., 23:23, aktualizováno 29.04., 23:11
Viktor Gyökeres (© AFP)

Sporting v závěru dotáhl dvougólové manko na hřišti FC Porto a po remíze 2:2 má tři kola před koncem na čele tabulky pětibodový náskok. Bezpečně na druhém místě sedí Benfica, která si poradila s Bragou. Vitória zdolala Boavistu a drží se dva body od čtvrtého místa.

FC Porto - Sporting CP 2:2

28.04.2024 21:30

Góly: 7. Evanilson, 41. Pepê Aquino - 87. Viktor Gyökeres, 88. Viktor Gyökeres

Druhý ze šlágrů fotbalového supervíkendu Ligy Portugal mezi Portem a Sportingem skončil dělbou bodů. Domácí tým den po volbách svého prezidenta začal lépe a po prvním poločase vedl o dva góly. Sporting však do druhé půle vyslal svého nejlepšího střelce Viktora Gyökerese, který dvěma góly během 60 sekund upravil skóre na konečných 2:2.

Sporting začal v neobvyklém složení obrany, kdy se na pozici levého obránce postavil tradičně stoper Inácio. Na hrotu útoku pak nenastoupil drobně zraněný Gyökeres, nýbrž Paulinho. Také domácí tým měl problémy se složením obrany. Při zdravotních problémech kapitána Pepeho dostali ve středu obrany prostor Otávio a Zé Pedro. Na pravé obraně si pak těžký ligový debut odbyl teprve osmnáctiletý Martim Fernandes.

Přesto to byl právě domácí celek, který v osekané sestavě šel brzy do vedení. Brankář Sportingu Israel zpanikařil při rozehrávce a přihrál míč soupeři. Ten se pak dostal přes Pepêho Aquina až k Evanilsonovi, který si našel prostor v otevřené obraně a uvnitř pokutového území si vedl jako správný kanonýr - 1:0.

Sporting byl možná v první půli častěji u míče, ale nebezpeční byli hlavně domácí, kteří se dobře připravili a svého soupeře takřka do ničeho nepouštěli. Při chuti byl Evanilson, který se po půlhodině hry protáhl mezi obránci a po krásné individuální akci jen těsně minul bránu.

Ve 40. minutě měl dostatek prostoru k vyvezení míče na pravé straně hřiště debutant Martim Fernandes. Ten přihrál před pokutovým územím rozběhnutému Pepêmu a brazilský záložník přesnou střelou zvýšil už na 2:0.

Po změně stran zareagoval hostující trenér Amorim na nepříznivý vývoj zápasu vystřídáním Bragançy za Gyökerese, ale zásadní zvrat to dlouho nevypadalo. Teprve v 87. minutě našel Coates dlouhým křižným pasem volného Nuna Santose, který z levého křídla poslal přesný centr na Viktora Gyökerese, a jehož přesná hlavička rozvlnila síť.

Na velké projevy radosti ze snížení neměli hosté čas a rychle běželi zpět za půlící čáru, aby se pokusili vybojovat už mnohem reálnější remízu. Možná ani sami nečekali, jak rychle k vyrovnanému stavu dospějí. Rychle po rozehrávce totiž vybojovali míč, který Edwards zatáhl do pokutového území a přesnou přihrávkou před prázdnou bránu našel Gyökerese, jehož práce už byla jednoduchá - 2:2. Oba góly hosté stihli vstřelit do 60 vteřin.

Edwards toho během svého krátkého pobytu na hřišti stihl hodně. Na gólovou asistenci mu stačily dvě minuty a na vyloučení ze hry další dvě. Pustil se totiž do rozmíšky s Galenem, kterou završil fackou, a viděl zaslouženou červenou kartu.

Nastavený čas tak další zásadní zvrat nepřinesl. Porto remizovalo doma se Sportingem 2:2 a jeho náskok na čtvrtou Bragu je jednobodový. Náskok Sportingu na čele ligy se po tomto kole zúžil na pět bodů, ale tři kola před koncem jsou jeho šance na zisk titulu stále vysoké.

SL Benfica - SC Braga 3:1

27.04.2024 19:00

Góly: 71. Marcos Leonardo, 85. David Neres, 90+5. Marcos Leonardo - 28. Ricardo Horta

Velmi nepovedený první poločas, po kterém vedli hosté z Bragy, způsobil na Estádio da Luz bouřlivou a nepříjemnou atmosféru. Hněv domácích fanoušků nad výsledky v této sezóně ale nejspíš nabudil domácí Benficu, která otočila průběh zápasu a vyhrála 3:1.

Domácí přitom vůbec nezačali špatně. Už v 10. minutě vrátil Bah přetažený centr do malého vápna, kde Cabral poslal míč hlavou do břevna. Hostům se ale začal rozstřelovat kapitán Horta, jehož dělovku ve 20. minutě Trubin ještě vyrazil.

Jen o osm minut později uprchl všem obráncům na pravém křídle rychlík Djaló a zpětnou přihrávkou přes celé velké vápno našel nabíhajícího Hortu. Ten tentokrát nemířil tak přesně, ale propálil clonujícího Banzu a Trubinovi prošel míč mezi nohama za brankovou čáru.

V závěru prvního poločasu si pak oba týmy vyměnily gólové šance. Nejprve Djala po Hortově krásném obloučku za obranu vychytal včas vyběhnutý Trubin. Poté na druhé straně propadl balón po standardní situaci na zadní tyč ke zcela volnému Aursnesovi, který ovšem v pádu přestřelil bránu.

V poločasové přestávce dala část domácích fanoušků najevo nespokojenost s prací trenéra Rogera Schmidta a na hrací plochu přiletěla pyrotechnika. Zloba fanoušků však zůstala dlouho nevyslyšena. Až po prvním střídání se okamžitě změnil herní projev domácího týmu. K Máriovi se odrazil míč po standardní situaci ideálně na hranici vápna, ten pak poslal prudkou střelu do chumlu hráčů, ze kterého nejlépe vyšel Leonardo, jenž po minutě pobytu na hřišti vyrovnal na 1:1.

Benfica měla v závěru zápasu víc sil a v 85. minutě udeřila po rychlém přechodu do útoku. Di María vyřešil situaci čtyři na čtyři přesným centrem na zadní tyč a David Neres měl před odkrytou bránou docela jednoduchou práci - 2:1.

Pokud Braga ještě chtěla pomýšlet na body ze zápasu, její šance padly nízko krátce po inkasování druhého gólu. Gómez zcela nesmyslně přišlápl na útočné polovině Di Maríu a viděl od sudího Pinheiro zaslouženou červenou kartu.

V páté minutě nastaveného času byla výhra domácího celku potvrzena. Niakaté zpanikařil pod tlakem od Leonarda ve vlastním vápně a brazilský útočník druhým gólem v zápase upevnil výhru Benficy 3:1. Ta tak minimálně o týden odložila mistrovského oslavy Sportingu a udržuje boj o titul v napětí.

GD Chaves
Góly: 44. Duplexe Tchamba, 67. Yuki Soma, 90+7. André Lacximicant - 65. Kelechi Nwakali
FC Arouca
Góly: 90+4. Tidjany Touré, 90+5. Jonathan Buatu - 47. Cristo González, 82. Cristo González