Liga Portugal - souhrn 16. kola: Sporting nadále vládne

05.01., 21:44, aktualizováno 08.01., 23:13
Viktor Gyökeres (© AFP)

Sporting CP potvrdil, že klopýtá jen výjimečně a v předehrávce 16. kola portugalské ligy přemohl devátý Estoril 5:1. Porto nepřetavilo střeleckou převahu ve tři body proti Boavistě a pouze s ní remizovalo 1:1, ztratilo tak kontakt s Benficou.

Boavista FC - FC Porto 1:1

05.01.2024 21:45

Góly: 28. Bruno Lourenço - 23. Toni Martínez

Jubilejní 150. zápas mezi městskými rivaly Boavistou a FC Porto nabídl nelítostnou a dramatickou podívanou, která se od derby tohoto typu očekává. Šťastnější po závěrečném hvizdu byli domácí "Panteři", kteří navzdory špatné formě uhráli proti favorizovaným "Drakům" cennou remízu 1:1.

Už před zápasem bylo jasné, že Boavista udělá pro morální vzpruhu v podobě bodového zisku z derby naprosto všechno. Odpovídaly tomu tribuny, které raději zůstaly poloprázdné než aby prázdná místa zaplnili fanoušci Porta a odpovídal tomu také stav trávníku, který regulérní podmínky splňoval jen díky velké shovívavosti rozhodčích a delegáta.

Obojí v první dvacetiminutovce fungovalo. Atmosféru na stadiónu pro sebe kompletně neukradl do posledního místa zaplněný sektor hostů a zatažený obranný blok dělal hostům na složitém terénu velké problémy. Ve 23. minutě ovšem Pepê Aquinho procpal přihrávku před bránu na Evanilsona, který míč netrefil ideálně, ale ze skrumáže nejlépe vyšel Martínez, pro kterého se míč vykutálel přesně před prázdnou bránou a on měl velmi jednoduchou práci - 0:1.

Špatná forma Boavisty naznačovala po inkasovaném gólu spíše katastrofický scénář, ale proti úhlavnímu rivalovi dokázali domácí rychle zareagovat. Morais zvolil v dobré pozici ze standardní situace místo střely centr a našel přesně nikým nehlídaného Lourença, který hlavou vyrovnal skóre.

Domácí se většinu času v první půli bránili, ale jakmile se dostali za polovinu hledali rychlý způsob, jak zakončit, což je dělalo nebezpečnějším týmem na hřišti. V 37. minutě se k dalekonosnému pokusu odhodlal Boženík a Costa měl co dělat, aby jeho střelu vyrazil.

Po změně stran Porto ještě zvýšilo tlak na soupeře, ale z každé relativně nadějné střelecké pozice nedokázalo zahrozit. Do dobré střelecké pozice se v 72. minutě dostal Grujić, ale těsně minul bránu.

V 88. minutě odpískal sudí Oliveira těsně před pokutovým územím domácích za nezpochybnitelný faul přímý kop. Z následných protestů se vyklubala potyčka, kterou odstartoval Camará a jako jediný z aktérů viděl zaslouženou červenou kartu.

Domácí tým byl ale po této situace ještě semknutější než kdykoliv dříve v zápase a hosté si v jedenáctiminutovém nastavení nedokázali vypracovat jedinou kloudnou šanci. Boavista tak po dlouhých šestnácti letech neprohrála doma derby a vybojovala s FC Porto zaslouženou remízu 1:1.

Sporting CP - Estoril Praia 5:1

05.01.2024 19:45

Góly: 21. Marcus Edwards, 45+2. Marcus Edwards, 51. Pedro Álvaro (vl.), 69. Pedro Gonçalves, 78. Trincão - 82. Cassiano

Lídr Ligy Portugal Sporting zvládl roli favorita a doma hladce porazil Estoril 5:1. Už v první půli se domácí dostali díky Edwardsovým gólům do dvougólového náskoku, další tři přidali po změně stran a za hosty v závěrečné desetiminutovce jen korigoval skóre Cassiano.

Hráči Sportingu chtěli po ofenzivním trápení v minulém utkání s Portimonense předvést svým fanouškům útočný fotbal a na svého soupeře od první minuty vletěli. První velkou šanci likvidoval brankář Carne už v 11. minutě, kdy volejem z otočky zahrozil uzdravený Gonçalves.

Gólovou radost si však domácí užili už o deset minut později. Morita dlouhým míčem za obranu zachytil náběh Viktora Gyökerese, který uspěl v souboji o míč a poslal přesnou přihrávku před prázdnou bránu Edwardsovi, který už měl velmi jednoduchou práci a poslal Sporting do vedení.

Odpočatý Estoril ale přijel do Lisabonu v dobré formě a po půl hodině hry mohl změnit doposud jednoznačný obraz zápasu. Míč totiž poslal za brankovou čáru mladý Joao Marques, ale nahrávající Rodrigo Gomes byl při gólové akci v ofsajdu.

V nastaveném čase úvodního dějství znovu kouzli na druhé straně hřiště Gyökeres. Švédský forvard po Genyho pasu zatáhl míč do pokutového území a další velice přesnou přihrávkou našel opět před prázdnou bránou volného Edwardse, který si připsal druhý snadný gól.

Jestli Estoril snil po změně stran o fantastickém obratu, vzaly jeho sny velmi brzy za své. V 51. minutě Nuno Santos poslal z levé strany hřiště střílený centr, který si stoper Pedro Álvaro nešťastně srazil do vlastní brány a rozdíl ve skóre byl už třígólový.

Estoril mohl velmi rychle odpovědět, ale Gomesovu střelu vykopl před prázdnou bránou znovuzrozený Quaresma. Radovali se tak znovu domácí, když v 69. minutě Gonçalves vybojoval míč ve středu hřiště a zatáhl ho před couvajícími obránci až k pokutovému území, odkud technickou střelou o tyč navýšil na 4:0.

Střelcům Sportingu to proti Estorilu opravdu padalo přesně, jak mělo. V 78. minutě si střídající Trincão navedl před pokutovým územím míč na levačku a krásnou střelou k tyči přidal už pátý gól Sportingu. Bývalý hráč Barcelony také vstřelil vůbec svůj první ligový gól v sezóně, ve které vypadl ze základní sestavy.

Čisté konto ale nakonec domácí udržet nedokázali. V 82. minutě se k odraženému míči po rohovém kopu dostal nešťastník Álvaro a vyslal nádhernou technickou střelu, která se od břevna odrazil před bránu, kde míč uklidil za čáru pohotový Cassiano.

"Lvi" měli ovšem dostatečně vysoký náskok a kromě drobných pošťuchovaček žádné další drama nepřipustil. V jediné nastavené minutě ještě mohl přidat šestý gól Gonçalves, ale v dobré pozici trefil jen tyč. Sporting tak porazil doma Estoril vysoko 5:1 a pojistil si první místo v tabulce.

Další výsledky

08.01. 21:15
Moreirense
1:4
Casa Pia AC
Góly: 14. Matheus - 18. Yuki Soma, 26. Felippe Cardoso, 39. João Nunes, 56. Felippe Cardoso
07.01. 21:30
Famalicão
2:2
GD Chaves
Góly: 33. Théo Fonseca, 40. Chiquinho - 23. Héctor Hernández (pen.), 56. Rubén Ribeiro