19.05.2015, 18:23, aktualizováno 20.05.2015, 22:05
Trenčín veze tři body ze hřiště Banské Bystrice a stal se novým mistrem, jelikož Žilina doma nestačila na Slovan Bratislava. Trnava si po triumfu nad Myjavou udržela třetí místo...

MŠK Žilina - Slovan Bratislava 1:2

20.05.2015 20:15

Góly: 22. Miroslav Káčer - 72. Milan Škriniar (vl.), 81. Marko Milinković

Slovan Bratislava otočil polčasový výsledok 0:1 vo svoj prospech a zvíťazil v Žiline 2:1. Vďaka tomuto výsledku Trenčín po prvýkrát v histórii oslavuje zisk majstrovského titulu.

Pri dobrej akcii Žiliny Pečovský našiel na šestnástke Mihalíka. Žilinčan poslal loptu vysoko preč. Aktívnejší boli domáci, na opačnej strane Milinkovič dobre vysunul Zreľáka. Piačekovu hlavičku po rohu dokázal Perniš vyraziť. V 22. minúte Žilina stratila a vzápätí opäť získala loptu. Tá prišla ku Káčerovi a Žilinčan pomedzi nohy brániacemu hráčovi poslal loptu k vzdialenejšej žrdi - 1:0 pre MŠK.

Čmelík ušiel Čikošovi a poslal loptu na nohu spoluhráča. Mihalík z prvej minul bránu. Strelu medzi tri žrde vyslal v 40. minúte Milinkovič. Volešák musel zasiahnuť naplno. Na konci polčasu brankár MŠK boxoval ešte center Meszároša. K prvému polčasu rozhodca nenadstavil nič.

V druhom polčase išiel Zreľák sám na Volešáka. Gólman Žiliny mu loptu z nôh zobral. Strela Žiliny zmenila potom stretom s múrom smer, nesmerovala však k žrdi a Perniš ju kryl. Po centri Milinkoviča lopta opäť skončila vo Volešákovom náručí. Na Žilinčanoch napriek tesnému vedeniu nebolo badať nervozitu, domáci sa usilovali tvoriť. Avšak udrelo na druhej strane: po rozohraní priameho kopu Gorrosito posunul loptu hlavou a Škriniar, ktorý ju chcel odkopnúť, ju kolenom vpálil do vlastnej brány - 1:1.

V tejto chvíli bol už slovenským majstrom AS Trenčín. Žilina pritlačila na plyn, kombinovala, hráči sa hádzali po zemi v snahe vypichovať prihrávky. Nemali však už dosť času na rozhodnutie. Nebránený Jelič pálil zo šetnástky, no netrafil dobre. Slovan zahrával priamy kop a Milinkovič prekonal Volešáka druhýkrát - 2:1 pre Slovan.

Žilina sa hnala dopredu, po akcii zblízka slabo strieľal Jelič. Ten istý hráč po centri loptu hlavou posunul a nešla na bránu. Lásik v nadstavenom čase po kontre belasých vystrelil dobre a Volešák vyrazil na roh. Vzápätí rozhodca Vlk fúkol do páíšťalky, čo znamenalo, že majstrovský ttul získal prvýkrát v histórii AS Trenčín. V tabuľke má pred dvoma zvyšnými kolami aktuálneho ročníka Fortunaligy už osembodový náskok.

Spartak Myjava - Spartak Trnava 0:3

20.05.2015 19:00

Góly: 36. Erik Sabo (pen.), 76. Ján Vlasko (pen.), 89. Jakub Vojtuš

V zápase dvoch Spartakov padli tri góly. Z toho až dva z pokutového kopu. Trnava zdolala domácu Myjavu jednoznačne 3:0 (1:0).

Ešte pred úvodným výkopom si obe mužstvá uctili minútou ticha pamiatku zosnulého mládežníckeho hráča Dunajskej Stredy. Iba 15-ročný hráč tragicky zahynul na následky zranení v ligovom zápase, keď sa pri súboji zrazili viacerí hráči.

Začiatok duelu bol vyrovnaný, kvalita na oboch stranách bola približne rovnaká. Iniciatívu postupne viac domáci a postupne zatlačili Trnavu na jej polovicu. Ešte predtým skončil útok Trnavy na brvne Myjavy. Autorom dobrej strely bol Sabo. Po Jánošíkovom pase Pekár z prvej namieril presne k žrdi a Kelava dokázal vyraziť. Gól by však nebol platil pre ofsajd.

V 35. minúte Vlaska zastavil na hrane šestnástky myjavský obranca a Trnava kopala pokutový kop. K lopte sa postavil kapitán Sabo a penaltu trafil ideálne - 1:0 pre hostí. Gólom akoby sa bolo otvorilo vrece s príležitosťami. Domáci z priameho kopu z veľkej diaľky donútili Kelavu vyrážať. Potom bol v šestnástke šprintujúci Kleber blízko k zvýšeniu skóre, ale lopta šla napokon vedľa. Do kabín schádzali tímy za stavu 1:0 pre Trnavu.

V druhom privítal mužstvá hustý dážď. V 50. minúte Kelava vyrazil loptu k voľnému Kuzmovi, a ten dorazil loptu do siete. Gól neplatil pre ofsajd. Ďalší gól rozhodcovia neuznali o desať minút neskôr. Vlasko strieľal zvnútra šestnástky, Solnička na loptu nedosiahol a Sabo, ktorý stál v ofsajde, ju hruďou usmernil do siete. Tesne vedľa brány pálili Čonka aj Casado. Cléber z dobrej pozície ani netrafil bránu.

Druhá penalta v zápase prišla po páde Vlaska v šestnástke Myjavy. Solnička vystihol smer penalty, ale Vlasko namieril k žrdi - 2:0 pre trnavský Spartak. V predposlednej minúte zápasu Mikovič vypichol loptu Ciprysovi, prihral Vojtušovi a Trnavčan zblízka prestrelil Solničku - 3:0. Viac sa už udiať nestihlo, a tak si Trnava víťazstvom v Myjave 3:0 (1:0) poistila tretie miesto v tabuľke.

FK Senica - MFK Ružomberok 4:2

Góly: 45+1. Róbert Pillár, 51. Jan Kalabiška, 69. Filip Hlohovský, 90+3. Tomáš Komara - 85. Pavol Masaryk, 88. Pavol Masaryk

Konečne zabodovala po čase aj Senica, hoci doma s Ružomberkom dobre rozohratú partiu na chvíľu zdramatizoval kanonier Masaryk. Napokon ale tri body ostali doma a opäť si teda Záhoráci upevnili aspoň piate miesto. Liptáci ešte budú bojovať o ôsme miesto, dnes iba celý čas doťahovali.

Paradoxne sa pred štartom duelu konala rozlúčka a to s trojicou hráčov domácich. Ich nástupcovia však nenechali svojej mladíckej dravosti nič dlžné a zahryzli sa do súpera ráznym spôsobom. V závere sezóny sa už takpovediac hrá hlavne o to potešiť oko diváka. Viac sa hralo pred bránou Ružomberka, Nikolič mal problém napríklad hneď v prvej minúte, keď zle vybehol. Potrestaná však jeho chyba nebola a Masaryk na druhej strane nedal v sľubnej príležitosti pred Šullom.

V 38. minúte po polocentri Dolného netrafil v sklze loptu do prázdnej brány Pillár. Hostia z Ružomberka mohli ísť do vedenia v 41. minúte, Nagyovu nepríjemnú strelu Šulla vyrazil a rovnako úspešne si poradil aj s dorážkou Masaryka. Domáci si napokon gól vypracovali po štandardke a to v závere polčasu. Hlohovský nacentroval na Pillára a ten prekonal obranu i brankára gólom na 1:0. Tak sa aj úvodné dejstvo skončilo.

Dobre rozbehnutú partiu si Seničania chceli ešte zveľadiť a preto v snahe zvýšiť skóre rozhodne nepoľavovali. Bolo sa na čo dívať a diváci aj neraz zatlieskali peknej akcii. Prebúdzali sa aj Liptáci, ktorí túžili aspoň po bode, ale Boszorád mieril napríklad iba do žrde. Platilo tak nedáš-dostaneš, keďže sa o pár desiatok sekúnd na to presadil Kalabiška, opäť po prihrávke Hlohovského - 2:0.

O tri minúty mohol dvakrát streliť gól Hlohovský, najskôr jeho krásna strela z 20 metrov letela tesne vedľa ľavej šibenice a o chvíľu išiel sám na brankára, ktorého sa snažil obstreliť, no mieril len do brvna. Do tretice mu to už vyšlo v 69. minúte, keď priamo z rohu poslal loptu do siete - 3:0.

Celkom jednoznačne sa hlásil o honor muža zápasu a nič na tom nezmenili ani dva zásahy kanoniera Masaryka v závere. Dvomi gólmi ešte šance hostí na bod zvýšil, no o všetkom podstatnom napokon rozhodol Komara v nadstavenom čase. Senica tak stále živí nádej na pohárovú Európu, po dlhšom čase konečne získala všetky tri body.

FC Zlaté Moravce - DAC Dunajská Streda 0:0

19.05.2015 19:00

Góly: -

Vyrovnaný duel sa hral v rámci vloženého kola Fortuna ligy v Zlatých Moravciach. Miestny ViOn hostil Dunajskú Stredu, ktorá sa spamätáva zo šoku kvôli úmrtiu ich mládežnického hráča. Duel sa napokon skončil zmierlivo, ani jeden tím nedokázal rozvlniť sieť súpera.

Smutná udalosť z tábora Dunajskej Stredy len tak ľahko nevyprchá, prítomní si na štadióne uctili zosnulého hráča minútou ticha. A v príjemnom futbalovom počasí sa potom hral obligátny futbal medzi jednou i druhou šestnástkou. Šancí sa rodilo pramálo, diváci prakticky nemali kedy zatlieskať. Viac sa naoko snažili hostia a to keď sa im po dvoch desiatkach minút podarilo vyskúšať Kováča v bráne. Szarka však v šanci neuspel a skóre sa nemenilo. Po polhodine hry predviedli hostia peknú akciu po osi Krišto - Štepanovský, no pred Szarkom už ratoval Chren. V 34. minúte Štepanovský našiel na ľavej strane Brašňa, ten z uhla prudkou strelou minul bránu. Aj v závere polčasu sa viac snažili hostia, no pred bránou súpera sa im podľa predstáv nedarilo. Diváci sa teda gólu nedočkali.

Vyzeralo to kvôli tomu na vysokú pravdepodobnosť, že sa ho nedočkajú ani v druhom polčase. Lenže, hráči príjemne prekvapili a predsa len sa snažili viac. Mazan prestrelil bránu po tom, čo sa dostal cez deravú obranu do šance, no meril nad. Pekný futbalový moment prišiel o tri minúty neskôr, Michalík vyslal projektil z tridsiatich metrov, pozorný Kováč však parádnym zákrokom vytesnil loptu na rohový kop. V 57. minúte sa Štepanovský preštrikoval až na hranicu "malého vápna", pozorný Kováč jeho strelu zneškodnil. Desať minút pred koncom hlavičkoval nad Mance a len tesne vedľa vlastnej brány potom mieril Vrablec. Takmer si strelil vlastena, ale skóre sa nemenilo ani po tejto šanci. Polaček mal prácu ešte v 84. minúte, Cebar jeho rukavice poriadne preveril. V poslednej minúte potom mohol rozhodnúť Černák, ale skvelý Kováč zmenu skóre nedopustil. Aj keď sa hralo teda po zmene strán viac pred bránami, gól diváci nevideli.

Dukla Banská Bystrica - AS Trenčín 0:1

19.05.2015 17:15

Góly: 45. Gino van Kessel

Odpísaná Bystrica podľahla na domácom trávniku o titul hrajúcemu Trenčínu tesne 0:1, keď domáci celok nepremenil v druhom polčase ani pokutový kop. Trenčanom k zisku titulu chýba jediný bod alebo zajtrajšie zaváhanie Žiliny.

Aktivita hostí v úvode duelu neprekvapila nikoho. Považanom však chýbala väčšia kreativita a dobrá finálna prihrávka. Zo zápasu sa postupne vyvinul medzišestnástkový futbal. V 23. minúte Trenčania zahrali signál a po Lobotkovom nakopnutí hlavičkoval Bero. Avšak iba do stredu brány. V 29. minúte Rabiu zahral rohový kop na prednú žrď, Willwéber zle odkopol a Jairo netrafil bránku.

V 33. minúte strelecký pokus zdiaľky zaznamenala i Dukla. Snitka mieril po zemi k žrdi, no vystrelil slabo. Ibaže v 37. minúte po centri Saviča Rejdovian hlavou iba tesne minul žrď trenčianskej bránky. Vzápätí Maduova strela po odrazenej lopte natiahla Boroša. Na ľavom rohu šestnástky vypálil Guba a delovku domáci gólman vyrazil. Guba sa opäť dostal k lopte a z prvej namieril vedľa. V poslednej minúte úvodného dejstva sa odhodlal z diaľky vystreliť Van Kessel a lopta skončila pri vzdialenejšej žrdi - 1:0 pre hostí. Trenčania do kabín schádzali s jednogólovým náskokom.

Pri peknom centri Kessela z pravej strany bol v druhom polčase prvý Boroš. Jairo by bol išiel sám na brankára po kolmici Rabiua, ale spadol. Faul sa nepískal. Jairova delovka v 63. minúte mierila presne k žrdi, Boroš odvrátil na roh. Koolwijk po nabití Kesselom pálil spoza šestnástky tesne nad. Trenčín si potom nečakane skomplikoval situáciu. Bystrici vyšla kombinácia a na loptu si nabehol Šovčík. Šemrinec ho v šestnástke zoťal. Gólman hostí uvidel žltú kartu a B. Bystrica zahrávala pokutový kop. Ten brankár hostí chytil.

Najlepšou zo série Koolwijkových striel bola tá do opačnej šibenice, ktorú Boroš dokázal vytlačiť. Tímy neodohrali svoje najlepšie futbalové predstavenia, no stačilo to na to, aby Trenčín zvíťazil na pôde Banskej Bystrice gólom zo záveru 1. polčasu 1:0. Na čele tabuľky má v tejto chvíli až 8-bodový náskok, no druhá Žilina má k dobru ešte zajtrajší zápas so Slovanom.

MFK Košice - ŠPORT Podbrezová 5:0

19.05.2015 16:30

Góly: 17. Tomáš Huk, 31. Oumar Diaby, 39. Nermin Haskić, 44. Lazar Đorđević, 47. Erik Pačinda

Rozdrvení ako orechy sa museli cítiť hráči Podbrezovej v Košiciach, kde ich miestny MFK porazil piatimi kusmi. Nováčikovi tak domáci pribalili na cestu domov poriadne trpké pyré a potvrdili dobrú domácu formu z ostatných kôl. Zato Šport sa naďalej trápi.

Košičania v predošlých zápasoch potvrdzovali, že doma to vedia rozbaliť a súpera dostať na lopatky dokonca bez inkasovania. Niečo podobné potrebovali potvrdiť aj proti Podbrezovej, pretože v tabuľke sa ocitli nečakane nížko. Najprv sa tímy 15 minút len zoznamovali, aby sa hneď na to gólovo presadil Huk po rohovom kope - 1:0. To dodalo domácim silu a súpera postupne držali vo svojej réžii. Oumar Diaby po polhodine hry po úniku na Baláža zvýšil už na 2:0.

Na rozdiel troch gólov zvýšil v 39. minúte po strele k ľavej žrdi Haskič. Viazanko mohol pridať ďalší zásah, ale v nájazde neuspel. To ho však nemuselo mrzieť, pretože zdecimovaného súpera doriadil ešte v prvom polčase Djordjevič. Baláž totiž priamy kop vyrazil len pred neho a Košičania viedli už o štyri góly. Tak skončilo aj prvé dejstvo a hostia teda mali cez prestávkou nad čím premýšľať. Veľa toho neukázali a súperovi akurát poskytli otvorené dvere v obrane.

Dokonalý debakel platil hneď po zmene strán, keď Pačinda zaznamenal spoza vápna piaty gól. To už bola Podbrezová doslova na uterák. Vôbec prvá strela "Železiarov" prišla v 51.minúte a postaral sa o ňu stopér Nosko, ktorý z hranice päťky hlavičkoval tesne nad bránu Tofilovskeho. O šesť minút na to sa do veľkej šance dostal Dimun, lenže jeho pokus síce prešiel za Baláža, no Podio loptu odhlavičkoval z bránkovej čiary. Košice kontrolovali priebeh hry, v 76. minúte vypálil spoza šestnástky Pačinda a Baláž s problémami vytlačil na rohový kop.

Ešte v tej istej minúte napriahol približne z 30 metrov Viazanko, ktorého pokus letel iba vedľa ľavej žrde. O tri minúty neskôr sa uvoľnil v šestnástke hostí Gáll, ale trafil iba Baláža. Hostia mohli byť radi, že čas sa kráti, Košičania viditeľne ubrali nohu z plynu. Aj preto sa viac gólov neurodilo, tri body ostali po jednoznačnom priebehu doma.