15.03.2013, 19:26, aktualizováno 17.03.2013, 14:19
Slovan porazil Banskou Bystricu a vede tabulku už o deset bodů. Nitra už v pátek prohrála v Senici a propadla se na poslední místo, jelikož Trnava zdolala Prešov. Tři body doma získala i Myjava, Zlaté Morave remizovaly v Trenčíně, v nedělním utkání zvítězily Košice na půdě Žiliny...

MŠK Žilina - MFK Košice 0:1

17.03.2013 12:30

Góly: 84. Oumar Diaby

Dohrávka 22. kola Corgoň ligy pripravila veľké prekvapenie. Košice totiž v závere spasil Oumar Diaby a MFK teda získalo historickú ligovú výhru pod Dubňom.

Úvodné minúty zápasu nám priniesli iba medzišestnástkový futbal. Žilina sa trápila v ofenzíve, keďže Košice boli stiahnuté pred vlastnou bránou. Na vážnejšiu príležitosť museli diváci čakať až do 30. minúty, kedy domáci navrátilec Babatounde Bello mieril tesne vedľa brány. V 33. minúte sa po Nunesovej akcii znovu dostal k zakončeniu Bello, no znovu mieril vedľa brány. V závere polčasu sa dostal do príležitosti domáci Škvarka, no toho skvele vychytal Darko Tofiloski. O pár sekúnd neskôr sa diváci dočkali polčasového hvizdu, keďže prvých 45 minút neprinieslo takmer nič. Teda až na nezáživný súboj s minimom šancí.

Tréner MŠK Štefan Tarkovič urobil cez prestávku hneď dve zmeny a určite čakal lepší herný prejav svojho mužstva. Šošoni boli skutočne aktívnejší, no v koncovke im dnes nešlo. V 50. minúte sa po hlavičke mohol radovať Guba, no hostí zachránil Uroš Matič vykopávajúci loptu spred bránkovej čiary. V 56. minúte sa do šance dostali aj hostia, no Dúbravka skvele vyrážal Diabyho pokus z hranice päťky. V 61. minúte bol na konci rýchleho brejku hostí Kamil Karaš, no mieril tesne vedľa brány Dúbravku. Žilina v nasledujúcich minútach poriadne tlačila Košice. V 72. minúte sa v obrovskej príležitosti ocitol Pich, no jeho tečovaný pokus tesne minul bránu. Vzápätí sa po rohovom kope dostal k hlavičke Piaček a jeho pokus opečiatkoval spojnicu. Žilinčania za svoje nepremenené príležitosti pykali v 84. minúte, kedy hostia využili rýchly protiútok. K prihrávke sa na hranici šestnástky dostal Oumar Diaby, ktorý prízemnou strelou obstrelil Dúbravku - 0:1. Šošonov tento moment výrazne zaskočil a hráči MŠK už v záverečných minútach nedokázali ani vytvoriť tlak. Košice si po skvelom taktickom výkone pripísali tesné víťazstvo na pôde Žiliny.

Více informací k zápasu

AS Trenčín - FC Zlaté Moravce 1:1

16.03.2013 17:30

Góly: 86. William - 29. Andrej Hodek

Stretnutie 22. kola Corgoň ligy medzi Trenčínom a Zlatými Moravcami sa mohlo skončiť prekvapením, no domáci v 86. minúte vyrovnali po góle Williama, ktorý tak AS vybojoval aspoň bod. Zlaté Moravce avšak získavajú prvý jarný bod, aj keď trojbodový zásah by ich viac potešil.

Od začiatku sme mali možnosť vidieť vyrovnaný futbal, ktorému však chýbali gólové akcie. Úroveň zápasu kazila najmä taktika hostí, ktorí boli stiahnutí takmer vždy na vlastnej polovici. Na takú sme museli čakať až do 27. minúty, kedy Štefánik skvele našiel Holúbeka, no toho strela už nebola presná. O dve minúty neuveriteľne zlyhala domáca defenzíva, ktorá za to aj pykala gólom. Skúsený kanonier Andrej Hodek využil ponúknutý priestor a v nájazde nedal Volešákovi umiestnenou strelou žiadnu šancu - 0:1. Hostia boli pri chuti a o niekoľko sekúnd po úvodnom góle mohli zvýšiť svoje vedenie. Karol Mészáros však svoju akciu zakončil len strelou do žrde. O desať minút sa do šance znovu rútil Mészáros, no mladý zakončovateľ mieril vedľa brány. Po prvom polčase teda viedli hostia najtesnejším rozdielom 1:0.

Trenčín sa v druhom polčase prebral a hral oveľa aktívnejšie. Už po niekoľkých sekundách druhej polovici hry mohol vyrovnať Adi, no netradičné zakončenie hruďou skončilo vedľa brány. V 51. minúte hlavný arbiter Sedlák nariadil pokutový kop pre domácich po faule Candráka na Čögleya. Vyloženú šancu Trenčanov však spálil Jakub Holúbek, ktorého zámer prečítal Martin Kuciak. Brankár, ktorý nemal v predchádzajúcich stretnutiach toľko šťastia, tentokrát podržal Zlaté Moravce. Trenčín však naďalej pokračoval v tlaku. V 60. minúte sa do skvelej pozície dostal František Kubík, no všetko zbabral po tom, čo nahrával obsadenému Adimu namiesto priameho zakončenia. O štyri minúty neskôr musel Kuciak zasahovať po tečovanej strele Štefánika.

V 77. minúte sa dopredu osmelil hosťujúci Orávik, no jeho strelu skúsený Volešák dokázal kryť. Domáci sa vyrovnania dočkali až v 86. minúte. Brazílsky útočník William si pekne spracoval Holúbekov pas a následnou strelou strelil premiérový gól v drese Trenčína - 1:1. William mohol otočiť skóre hneď niekoľko sekúnd po strelenom góle, no tentokrát ho vychytal Kuciak. V závere zápasu mal Trenčín ešte jednu príležitosť, no Štefánik sa ulakomil prihrať a jeho strela gólom neskončila. Trenčín teda nepotvrdil úlohu favorita a na domácej pôde remizoval 1:1 so Zlatými Moravcami.

Slovan Bratislava - Dukla Banská Bystrica 2:0

Góly: 76. Igor Žofčák, 90. Marko Milinković (pen.)

Zdalo sa, že bojovný výkon na Pasienkoch víťaza mať nebude, ale štvrťhodinu pred koncom načal víťazstvo kapitán belasých Žofčák utešenou hlavičkou z hranice šestnástky. V závere pridal poistku z jedenástky Milinkovič. Dukla statočne znášala všetky útoky svojho súpera, no napokon inkasovala aj s "nepriestrelným" Borošom v bráne. Slovan si tak upevnil jasné prvé miesto a už by ho o titul mohol pripraviť len zázrak.

Belasí kombinovali od začiatku duelu aktívne a držali loptu na svojich kopačkách. Proti sebe však mali nepríjemne húževnatého súpera, ktorý svoju lacno kožu predať nechcel. V základnej zostave sa ešte Seydouba Soumah neobjavil, no jeho príležitosť naskočiť do zápasu napokon prišla v druhom polčase. drese Dukly sa prvýkrát na jar objavil stopér Gyombér, bol tak po zranení už fit. Prvá vážnejšia šanca prišla už v 10. minúte v domácom tábore. V šestnástke Dukly sa v trme-vrme najlepšie zorientoval Hlohovský, ale svoj pokus namieril len do žrde. Po štvrťhodine hry mohol inkasovať opäť Boroš, ale Peltier ho po vyzvŕtaní neprekonal, brankár si totiž nadvakrát s jeho strelou poradil. Ten istý hráč neskôr pálil z dobrej pozície vysoko nad. Veľkú šancu mal pred Kováčom na opčnej strane Brašeň, ale v súboji 1 na 1 zvolil nepochopiteľný volej veľmi nepresne. Po polhodine hry pálil nepresne Hlohovský a Boroš sa teda zamestnávať nemusel. Viac sa toho v prvom polčase neudialo, do kabín sa tak šlo za bezgólového stavu.

Po návrate z kabín sa hráči snažili strhnúť vedenie na svoju stranu, no brankári odolávali. V 49. minúte sa oprel do lopty z diaľky Grendel, ale mieril tesne nad bránu. Neskôr síce z ostrého uhla, no i tak v dobrej palebnej pozícii opäť neuspel Peltier. Mal pred sebou po súboji s Borošom už len prázdnu bránu, ale poslal svoj pokus nad. Domáci tréner Samuel Slovák neskôr poslal na trávnik aj debutanta Soumaha a hneď na to aj Halenára, ale ani oni sa nepričinili o to, aby Peter Boroš v bráne Banskej Bystrice na jar prvýkrát inkasoval. Veľkú možnosť mal na strane hostí Slančík. Po dobrej akcii sa dostal k hlavičke, ale v gólovej pozícii nezmenil skóre ani on. Peltier neprekonal Boroša ani v 74. minúte, brankár celú jeho akciu zvnútra vápna sledoval a situáciu bez problémov vyriešil.

Vykúpenie prišlo až pätnásť minút pred koncom. Po centri z rohového kopu sa lopta odrazila ku Žofčákovi a ten z hranice vápna poslal nádhernú hlavičku od žrde do siete - 1:0. V ďalšom priebehu sa prejavovala nemohúcnosť Dukly v koncovke a umná obrana domácich. "Slovákovci" už len zbierali cenné sekundy. V poslednej minúte si ešte po sóle 1 na 1 vypýtal faul a pokutový kop Halenár. Boroš bol vylúčený a Milinkovič jedenástku s prehľadom premenil - 2:0. Slovan sa však poriadne natrápil a nechýbalo veľa, aby sa body medzi tímy rozdelili. Pred druhou Senicou má vďaka tejto výhre už desaťbodový náskok.

Spartak Trnava - Tatran Prešov 2:1

16.03.2013 14:30

Góly: 38. Ivan Schranz, 63. Marek Kaščák - 53. Peter Petráš

Na štadióne Antona Malatinského sa v dôležitom záchranárskom súboji radoval domáci Spartak, ktorý si poradil proti oslabenému Prešovu pomerom 2:1.

Na solídnom teréne skúsili domáci ohroziť Diviša nebezpečným centrom hneď v 1. minúte, ale brankár si poradil. Na opačnej strane pálil na Jakubova z diaľky Augustín, gólman zasiahol kvalitne aj v tomto prípade. O niečo neskôr mal prvú zaujímavú šancu Schranz, ale akcia po predchádzjúcom aute Tomačeka gólom neskončila. Mladík v útoku andelov na Diviša nevyzrel. Trnava bola aktívnejšia, ale skóre neotvorila ani po rohovom kope a zakončení Kaščáka. Ten totiž vyslal len slabú strelu. Tesne mimo brány neskôr pálil bývalý Prešovčan Martin Vyskočil. Po štvrťhodine sa dostal k slovu aj Prešov v podobe Petráša. Kapitán mužstva hlavičkou po rohovom kope vedľa brány.

Následne sa tímy utápali v boji v strede ihriska a hral sa opatrný futbal. V 30. minúte pohrozil z priameho kopu Tomaček, ale Diviš si aj napriek menším problém s jeho pokusom poradil. Spartak si naďalej viedol dobre a mal viac z hry. Prejavilo sa to nakoniec v 37. minúte pri góle Schranza. Lopta sa k nemu dostala po sérií dobrých nahrávok a aj keď mal pri strele šťastie, lopta sa do siete dostal - 1:0. V závere polčasu mal veľkú šancu Papaj, ale aj keď si s obrancami poradil a obišiel aj Jakubova, gól nevsietil kvôli vracajúcej sa obrane. Ešte do konca prvého polčasu sa domáci hnali za poisťujúcim gólom, ale obrana Tatrana viac nedovolila.

Po zmene strán chcel nachytať na hruškách najprv Schranz, ale Diviša nepresnou strelou neohrozil. Udreli ale nečakane hostia. Prvý jarný gól koňarov zaznamenal kapitán Petráš, keď si po rohovom kope nabehol na loptu najlepšie a nedal Jakubovovi šancu na zákrok - 1:1. Zdalo sa, že to bude voda na mlyn pre Tatran a že domáci znervóznia. Ich problémy s týmto faktom ale netrvali dlho. Už o pár minút sa totiž po druhej žltej karte a hlúpom faule porúčala do kabín "posila" Brezinský a andeli hrali celú polhodinu v početnej výhode. To vzápätí aj využili. Hlavičkou sa tentoraz prezentoval po dobrom centri z pravej strany Kaščák a vrátil svojim farbám vedenie - 2:1.

Prešov to mal mimoriadne ťažké, manko musel doháňať v oslabení a útočiť mohla do otvorenej obrany skôr Trnava. V 78. minúte Vlasko Diviša neprekonal a keď sa to nepodarilo ani Marcinovi po strele tri minúty pred koncom, víťazstvo si zverenci trénera Zelenského už udržali. Dotiahli sa na svojho rivala na rozdiel jediného bodu a to znamená pre koňarov nemalé problémy. Tešiť ich môže aspoň fakt, že včera opäť prehrala posledná Nitra.

Spartak Myjava - MFK Ružomberok 1:0

Góly: 56. Ľubomír Urgela

Myjava na ťažkom teréne v 22. kole Corgoň ligy hostila Ružomberok. Nováčik slovenskej najvyššej súťaže si pripísal po víťazstve 1:0 dôležité tri body, ktoré im pomôžu v boji o záchranu.

Spočiatku sme videli kombinačný futbal, ktorý sa odohrával prevažne v strede poľa. Hra sa prelievala zo strany na stranu, no chýbalo viac zaujímavých akcií. Na prvú vážnejšiu udalosť sme museli čakať do 22. minúty, kedy Šulek hlavičkoval po rohovom kope tesne nad bránu. V ďalších minútach to bol znovu futbal v strede poľa, kde sa mužstvá na náročnom teréne snažili kombinovať. Pochopiteľne však vznikalo veľa nepresností, ktoré kazili úroveň zápasu. V 35. minúte nebezpečne vystrelil hosťujúci Pekár, no jeho pokus tesne míňal Solničkovu bránu. Do konca prvého polčasu sa už nič podstatné na ihrisku neudialo.

Hostia začali druhý polčas aktívnejšie, no ich snaha často zlyhávala na nepresnostiach. Liptáci aj napriek veľkej snahe o strelenie úvodného gólu sami inkasovali v 55. minúte. Protiútok Myjavy totiž presne zakončil Ľubomír Urgela, ktorý si tak pripísal prvý gól v drese Spartaka. Ružomberčania boli po inkasovanom góle zaskočení, no nepoľavili z tempa a bojovali ďalej. Zverenci Ladislava Šimča síce boli aktívnejší, no mali problémy vo finálnej fáze. V 85. minúte mohol zvýšiť vedenie nováčika Corgoň ligy zvýšiť Kukoľ, no jeho individuálnu akciu zastavila nastrelená žrď. V závere hostia vytvorili tlak, no ich veľká snaha dnes neskončila ani jedným gólom. Myjava teda zvládla svoj premiérový domáci zápas v jarnej časti, v ktorom zvíťazila nad Ružomberok tesne 1:0.

FK Senica - FC Nitra 2:1

15.03.2013 17:30

Góly: 73. Rolando Blackburn, 80. Rolando Blackburn - 78. Vratislav Gajdoš (pen.)

Hráči Senice majú za sebou poriadne náročný zápas. Proti poslednej Nitre sa natrápili a duel rozhodol až desať minút pred koncom striedajúci Blackburn. Ten je hrdinom duelu, pretože prvý gól Záhorákov dal takisto on. Hostia zaznamenali prvý jarný gól, dosiahol ho z pokutového kopu Gajdoš. Na body to však nestačilo ani tentoraz a zajtra môže hráčom spod Zobora už na šesť bodov odskočiť Trnava.

Senica sa na prekvapenie do šancí proti poslednej Nitre dostávala len nesmelo a sporadicky. Väčšinou si pomohla nakopávanými loptami a pasmi za obranu, čo hosťom síce robilo problémy, no Chudý si v každej situácii poradil. Ihrisko bolo pripravené na kvalitnej úrovni, no pred hŕstkou divákov atraktívny priebeh stretnutia určite vyzerá inak. Spočiatku sa zdalo, že Záhoráci budú jasne diktovať tempo svojmu súperovi, ale celkom jednoznačný priebeh prvého polčasu sme nevideli. V úvode pohrozil v dobrej šanci Kalabiška, ale z uhla ho Chudý vychytal. Na druhej strane tesne vedľa strieľal Cleber. Po štvrťhodine hry sa dostal vďaka rohovému kopu k dobrej hlavičke Pavlík, ale z uhla Chudého neprekonal. Šancu na prekonanie Chudého mal aj v 27. minúte Diviš, avšak hlavičkou mieril vedľa brány aj on. Po polhodine hry nebezpečne vystrelil hosťujúci Jackuliak, Švengerovi však problémy nenarobil. Nitra umne bránila hoci aj v desiatich a do kabín si tak vybojovala bezgólový stav.

Oba tímy pochopili, že bez aktivity sa ku gólu nedostanú a preto sa v druhom dejstve snažili v útočnej fáze oveľa viac. Hneď po zmene strán sa do šance z uhla dostal Kalabiška, ale Chudý mu opäť vykryl priestor na skórovanie zakončiť nedovolil. Nebezpečne tesne vedľa brány pálil neskôr opäť český útočník v drese Senice. Skóre sa však nemenilo ani po tejto akcii. Nebezpečnú strelu vyslal v 54. minúte Jirásek, svoju strelu napokon namieril na hornú sieť. Hneď na to hlavičkoval len tesne nad na druhej strane Tawamba Kana. Šancu na otvorenie skóre mal v 68. minúte Boszorád, ale mieril takisto aj s pomocou teču vedľa brány. Skóroval napokon až striedajúci Blackburn. Po priamom kope a predĺženej lopte mieril hlavičkou presne do siete - 1:0. Hneď na to však Nitra získala pokutový kop po faule Brabca a Gajdoš chladnokrvne vyrovnal. Lenže dlho sa neradovali ani hráči spod Zobora. Dobrú šancu, kde mal prsty aj Piroška desať minút pred koncom do odkrytej brány zakončil opäť Blackburn - 2:1. V závere mali šance na zmenu skóre ešte oba tímy neraz, ale stav sa už nemenil. Senica si tak splnila povinnosť a získala tri body. Hostia sa držali statočne, ale opäť prehrali. Tešiť ich môže aspoň fakt, že na jar sa dočkali prvého gólu.