03.03.2012, 16:42, aktualizováno 04.03.2012, 17:09
Fotbalové jaro na Slovensku zahájily vítězstvím Slovan Bratislava a Senica, což znamená, že klub z hlavního města nadále zůstává s jednobodovým náskokem první. Košice vyhrály v Prešově, Žilina obrátila duel s Ružomberkem. Trnava až v závěru rozhodla o svém vítězství nad Zlatými Moravcemi, Trenčín se rozešel smírně s Banskou Bystricou...

AS Trenčín - Dukla Banská Bystrica 2:2

04.03.2012 15:05

Góly: 20. Lester Peltier, 55. Lester Peltier - 19. Marek Hlinka, 39. Martin Matúš

Trenčín v 20. kole hostil na domácej pôde tabuľkového suseda z Banskej Bystrice. V zápase malo vyše dve tisícky fanúšikov možnosť vidieť zaujímavý duel s množstvom šancí na oboch stranách. Deľba bodov po konečnej remíze 2:2 je spravodlivá.

Spočiatku sa obe mužstvá len oťukávali a hrali viac v obrane, postupne sa však obaja súperi pustili aj do hry v ofenzíve. Skóre v 19. minúte otvorili hostia, keď Augustínov rohový kop našiel v malom vápne hlavu voľného Hlinku, ktorý následne hlavičkou rozvlnil sieť - 0:1. Hneď po výkope nasledoval útok domácich, Hlohovský presne nacentroval na Peltiera a ten poľahky vyrovnal - 1:1. Trenčín sa potom ukázal aktívnejšie a snažil sa hrať smerom dopredu. Onedlho Peltierovu i Depetrisovu nebezpečnú hlavičku Belic zlikvidoval. Päť minút pred koncom prvej polovice hry zakončil Matúš svoj rýchly protiútok umiestnenou strelou k žrdi a Dukla opäť viedla - 1:2. V prvom polčase tak diváci videli tri góly a pomerne zaujímavý súboj.

V 55. minúte po skrumáži zakončil hlavičkový biliard tesne pred bránkovou čiarou Peltier a pretlačil loptu už druhýkrát do siete Belica - 2:2. V 66. min mal vyloženú šancu domáci kanonier David Depetris, ale nanešťastie pre domácich v dobrej pozícii bránu prestrelil. Hostia sa zrejme uspokojili s bodom a svoju hru nepochopiteľne zamerali len na obranu. Síce podnikli hostia aj nejaké brejky, vôbec sa nepresadili. V závere sme videli šancu Godála na domácej strane a Laksíka na opačnej strane, ale gól už nepadol. Vzhľadom na priebeh zápasu je deľba bodov napokon spravodlivá.

Spartak Trnava - FC Zlaté Moravce 1:0

03.03.2012 17:30

Góly: 90. Miroslav Karhan

Trnava v 20. kole a zároveň prvom jarnom kole privítala Zlaté Moravce. Bol to vcelku vyrovnaný duel, hralo sa hore-dole, ale v závere rozhodol kuriózne o výhre Trnavy najskúsenejší hráč na ihrisku - Miroslav Karhan.

Spočiatku sme veľa šancí nevideli, ale miernu prevahu v strede poľa mali hostia. V 20. minúte nacentroval Čvirik na Pavelku, ale Kuciak pred ním skvele zasiahol. O sedem minút neskôr nariadil hlavný arbiter penaltu po zákroku Gašparíka na Husára a Zlatomoravčania sa radovali z nariadenia penalty priskoro - Milan Pavlovič ju nepremenil, keďže Raška krásnou robinzonádou vychytal zlý pokus hosťujúceho hráča. V 37. minúte vystrelil z ľavej strane hosťujúci Chren, ale Raška jeho dobre mierenú strelu vychytal. V 42. minúte po rohovom kope Karhana hlavičkoval Pavelka, ale mieril nad brvno. V závere ešte po peknom centri zahlavičkoval Kaufman, ale mieril vedľa ľavej žrde.

Počas prestávky si Trnava spomenula na jej dlhoročného hráča a živú legendu, Jozefa Adamca, ktorý nedávno oslavoval jubilejné 70. narodeniny. Fanúšikovia sa k nemu zachovali skutočne ako sa patrí, lebo to bol skutočne hráč veľkých kvalít a zaslúži si uznanie.

V druhom polčase sa hral spočiatku opäť len kombinačný futbal. V 50. minúte mal Hruška vyloženú šancu po prihrávke Babica, ale mieril tesne vedľa. O päť minút neskôr opäť hrozili hostia - Candrák nahral na Babica, ale ten strieľal mimo bránu. V 62. minúte ukázal svoje individuálne schopnosti Michal Gašparík, keď prešiel rovno cez štyroch hráčov, ale potom mieril vedľa. Postupne Trnava mierne otvorila hru a vysunula sa - čo bolo na druhej strane výhodou, keďže ViOn často podnikal nebezpečné protiútoky. Hostia mali totiž neskôr niekoľko sľubných šancí, ktoré však nedokázali zúžitkovať. V 90. minúte sa Trnava dostala kuriózne do vedenia, keď Karhan zahrával štandartku na ľavej z veľkej vzdialenosti cca. 35 m. Napriek tomu bývalý slovenský reprezentant okabátil Kuciaka, ktorý bol vybehnutý a nedobre postavený, a tým ho Karhan krásne prehodil - 1:0. Spartak si už vedeneíe z rúk nepustil a v úvode jari si pripísal dôležité tri body, ktoré ju nechávajú v kontakte s čelom tabuľky.

MŠK Žilina - MFK Ružomberok 2:1

Góly: 55. Momodou Ceesay (pen.), 74. Tomáš Majtán - 18. Lukáš Greššák

Vedúci tím tabuľky mal ťažkého protivníka a dlho prehrával. Žilina však napokon otočila zápas s Ružomberkom a ostáva na čele.

V úvodných sekundách mohol otvoriť skóre Masaryk, no hlavou mieril nad. Nepochodil ani o pár minút Ceesay, chýbali mu na presnú hlavičku centimetre. V 18. minúte se pekne presadzoval Serečin, Krnáč ho vychytal. Z neho sa však pekne presadil hlavou Greššák a bolo 0:1. V 23. minúte mohol zvýšiť náskok Vavrík, no spoza vápna Krnáča neprekonal. Z ťažkého uhlu následne mohol vyrovnať Angelovič, tesne minul. Veľkú šancu mal aj Serečin na konci polčasu, Krnáč jeho brejk 1 na 1 zneškodnil a tak prvý polčas skončil prekvapujúcim výslekdom.

Šošoni museli zabrať, pretože boj o titul je v plnom prúde. V 51. minúte sa mohol presadiť Ceesay, po Pichovej akcii mu ale chýbal krok. O tri minúty sa pískala penalta, faulovaný bol Angelovič a jedenástku premenil Ceesay - 1:1. Po hodine hry mohol ten istý hráč už obrátiť skóre v prospech pre svoj tím, Hrdlička bol proti. Následne nedal ani Majtán, jeho hlavička lízla brvno. Veľký tlak si už pýtal gól a hostia napokon kapitulovali ešte raz. Hrdlička robil, čo mohol, no po Barčíkovom priamom kope ešte Piaček nedal, ale Majtán bol na správnom mieste a upravil na 2:1. Krásnu akciu ešte v závere zápasu predviedla dvojica Ceesay-Bello, druhý menovaný ale kľučku nezvládol a tak sa už stav nemenil. Žilina vydrela tri body a ostáva na prvom mieste.

FK Senica - FC Nitra 3:1

03.03.2012 14:30

Góly: 10. Jaroslav Diviš, 71. Jaroslav Černý (pen.), 82. Jaroslav Černý (pen.) - 65. Filip Moravčík

Na domácej pôde dokázala Senica zaknihovať prvé tri jarné body, poradila si s Nitrou výsledkom 3:1.

Už vo 4. minúte sa dostal do možnosti Kóňa, ale z hranice vápna prekopol. Nemuselo ho to dlho mrzieť, už v 10. minúte totiž zmenil skóre Diviš. Presadil sa bombou pod brvno po nahrávke novej akvizície Štepanovského a upravil na 1:0. Diviš dal aj ďalší gol, no pre faul neplatil. hra sa následne spomalla, hostia boli neškodí, pohrozil len Mikuš v 29. minúte, no zakončil nepresne. Práve nepresnosť a opatrnosť panovala v prvom polčase až do jeho konca.

Druhá štyridsaťpäťminútovka začala vlažne. Krása hry v strede poľa je možná len ťažko. No domáci si vytvorili šance. Najprv Diviš hlavičkoval nad a potom takmer rozvlnil sieť Ďurica, mieril tesne vedľa. No prebudila sa aj Nitra a po hodine hry bolo vyrovnané. Prvá strela na brankára Boleka skončila gólom. Moravčík trafil pod brvno a začínalo sa odznova - 1:1. O pár minút však fauloval Tóth Černého a pískala sa penalta, ktorú sám postihnutý hráč premenil - 2:1. Následne vytiahol Hroššo dobrý zákrok pri šanci Gajdošíka. Vytesnil jeho hlavičku na roh. V 82. minúte prišiel druhý pokutový kop. Škaredý faul Murína na Kalabišku rozhodca ocenil červenou kartou a Černý zvýšil s pomocou žrde na 3:1. V závere ešte mal šancu Moravčík, no Bolek ho vychytal a tak ostal stav už nezmenený.

Slovan Bratislava - DAC Dunajská Streda 3:1

Góly: 28. Erik Grendel, 59. Ondřej Smetana, 76. Ondřej Smetana - 18. Dzon Delarge

Slovan Bratislava si v prvom jarnom kole dokázal poradiť s Dunajskou Stredou. Posledný tím tabuľky sa však v 18. minúte dostal do vedenia, ale skúsený belasý tím dokázal stav otočiť na konečných 3:1. Pred početnou diváckou kulisou sa každopádne odohral zaujímavý súboj. Týmto víťazstvom sa Slovan dostal na čelo tabuľky, ostane tam aj v prípade zakopnutia Žiliny s Ružomberkom, inak sa vráti späť na 2. priečku.

Slovan mal spočiatku miernu prevahu, ale v 18. minúte sa radoval klub z Dunajskej Stredy. Dzon Delarge obehol stopéra Dosoudila a následne krásne prehodil Putnockého - 0:1. Belasí sa snažili zaváhanie čo najskôr odčiniť a nakoniec sa im to podarilo v 26. minúte. Grendel vtedy pekne umiestnenou strelou z hranice šestnástky prekonal Kučeru - 1:1. V 30. minúte sa krásne prekľučkoval cez hráčov Slovana Delarge následne sa rozhodol pre strelu a tá skončila tesne vedľa ľavej žrde. Neskôr sa vyskytli takisto ďalšie sľubné šance, najmä na domácej strane, gól už však nepadol. V prvom polčase lepšie začali hostia, Slovan však potvrdil svoju kvalitu a o niekoľko minút neskôr už dokázal vyrovnať.

Druhý polčas opäť lepšie začal Slovan a v 59. minúte zvýšil na 2:1. Autorom gólu sa stal Ondřej Smetana, ktorý sa po odrazenej lopte od Marcina z volaja presadil a strelil tak premiérový gól za Slovan Bratislava - 2:1. V 67. minúte krásne vystrelil spoza šestnátky aktívny Erik Grendel, Kučera však bezpečne zasiahol. V 76. minúte vsietil Slovan tretí gól a jeho autorom bol opäť Smetana, ktorý sa presadil po krásnej asistencii mladíka Meszároša - 3:1. Zápas sa po tomto góle len dohrával, tiež už nebolo mnoho šancí, ktoré by sme mohli poznamenať. Slovan tak v úvode jari uspel, keďže zvíťazil nad poslednou Dunajskou Stredou 3:1.

Tatran Prešov - MFK Košice 0:1

Góly: 45. Miroslav Viazanko

Prvý zápas jarnej časti Corgoň ligy koňare nezvládli, podľahli Košiciam kvôlli neefektivite v koncovke 0:1. Naopak, hostia premenili jedinú výraznejšiu šancu a dostali sa do deväťbodového trháku práve čo sa týka súpera z Prešova.

Od začiatku to bol najmä boj, no hralo sa v svižnom tempe. Jednoznačne lepším mužstvom bol Tatran a vytvoril si kvantum šancí. Prvá prišla v 16. minúte, keď sa center z pravej strany dostal ku Gubovi, ten bol ale vzhľadom na padajúceho Košičana vyvedený z miery a zakončil prapodivne, no bola z toho možnosť, lopta padáčikom však skončila iba na hornej sieti. O päť minút bol v šanci Katona, ale Tofiloski ho vychytal, následne neuspel ani Guba. Ten istý hráč a reprezentant dvadsaťjednotky mohol otvoriť účet gólov aj v 36. minúte, to by ale musel zakončiť razantnejšie. Na druhej strane pohrozil Pačinda, no z uhlu trafil len bočnú sieť. V závere polčasu sa však po peknej kombinácii so Škutkom dostal nadostrel brány Viazanko a prestrelil Diviša - 0:1. Takto skončilo aj prvé dejstvo.

Tento moment, teda gól do šatne, s domácim riadne zamával. V druhom polčase si už nevedeli vynútiť sústavnejší tlak, do zakončenia sa dostávali sporadicky. Hre chýbala ako vždy myšlienka a iskra, taktiež tvorca hry. Dá sa povedať, že po pauze sa nič na hre nezmenilo, napriek tomu, že prišiel nový tréner, či torzo hráčov. Snažil sa najmä Katona, ktorý bol na odstrel taktiež, ale veľa vody nenamútil ani v spolupráci s aktívnym Papajom. V 59. minúte mal možnosť Zošák, no ešte centroval namiesto okamžitého zakončenia a vpredu už nenašiel Gubu, ani Papaja. V 77. minúte sa dostali do šance aj hostia, Diaby však Diviša neprestrelil. Desať minút pred koncom sa ešte opäť Papaj podujal na akcii a vyzval Gubu, aby vyrovnal, nepodarilo sa. Lopta z voleja letela tesne mimo. Prešov tak začal zle a čaká ho ešte tuhý boj o záchranu. Naopak, hostia sú relatívne v pohode, majú dostatočný, deväťbodový náskok pred dvojicou najviac ohrozených mužstiev na zostup.