Corgoň liga - souhrn 14. kola

18.10.2013, 20:29, aktualizováno 19.10.2013, 19:50
Překvapením začalo čtrnácté kolo slovenské nejvyšší soutěže. Slovan Bratislava zatím vládne tabulce a bude tomu tak i po víkendu, přestože doma podlehl 0:3 Trenčínu. Senica podle očekávání vyhrála v Dunajské Stredě, Myjava vykradla Trnavu...

FC Zlaté Moravce - MŠK Žilina 2:0

19.10.2013 17:30

Góly: 29. Michal Pintér, 60. Peter Mazáň

ViOn potvrdil zlepšujúcu sa formu, doma opäť bodoval, tentoraz berie všetky tri korálky. Zase teda vo vzájomnom zápase týchto súperov zvíťazil domáci tím. Naopak, Žilina predviedla slabučký výkon aj tentoraz a zaslúžene sa krčí na chvoste tabuľky.

Zlaté Moravce teda poistili náskok nad Žilinou a vzdialili sa jej po výhre už na štyri body. Ofenzívny zápas začal oťukávačkou, ale potom sa už tímy postupne dostávali aj do sľubných pozícií na skórovanie. Stalo sa tak napríklad po šanci po štvrťhodine hry, keď Škvarkovu strelu ratoval v poslednej chvíli obranca. Na druhej strane nedal gól kvôli chýbajúcemu kroku Szabó. Kuciak musel v bráne domácich hasiť nepríjemnú strelu Mabouka, prudko ale mieril len tam, kde brankár číhal a podobne si dal pozor aj pri hlavičke Picha o niečo neskôr. Prácu mal aj Dúbravka a to po polhodine hry. Zneškodnil nebezpečnú strelu z rohu vápna od Mazana. Lenže nasledoval z roho roh, ktorý Pribula nacentroval na Pintéra a hlavičkou otvoril skóre - 1:0. V závere polčasu ešte skúšal šťastie Babic, ale z hranice šestnástky nemieril presne. O gól tak po prvom polčase vyhrávali Zlatomoravčania celkom zaslúžene.

Žilina musela pridať a podľa toho sa po zmene strán aj zariadila. Vždy sa však dostali len kdesi po šestnástku a veľa práce Kuciak teda nemal. Sabo dokonca mohol zvýšiť vedenie v 52. minúte, ale minul. Kuciak hasil pre zmenu akciu Picha, no svoje mužstvo príkladne podržal a naďalej držal čisté konto. Pribula mohol pridať gól po peknej akcii s Babicom, no v jasnej šanci Dúbravku neprekonal, dokonca prestrelil bránu. Po hodine hry ho to však príliš nemuselo mrzieť, pretože Mazan pridal po peknej akcii druhý gól a bolo prakticky vymaľované - 2:0. Kuciak potom zachránil hlavičku Paura, šošoni už hrali vabank. Nemali však potrebný pokoj v zakončení a preto s výsledkom nič nedokázali urobiť. V tabuľke sú tak na hrozivom 10. mieste, horšie sú na tom len tragická Nitra s Dunajskou Stredou. A to je šok.

Dukla Banská Bystrica - MFK Ružomberok 0:1

Góly: 24. Leandre Tawamba Kana

Ružomberok potvrdil skvelú bilanciu na ihriskách súperov a taktiež nadviazal na úspešné výsledky vo vzájomných zápasoch proti Banskej Bystrici. Pod Urpínom sa im totiž opäť podarilo uspieť, tentokrát sa radujú z tesného víťazstva 1:0.

Banská Bystrica vstúpila do derby aktívnejšie. Dukla dala prvýkrát o sebe vedieť v 11. minúte, kedy Považancov priamy kop poriadne natiahol Nikoliča. Onedlho sa v obrovskej šanci ocitol Jakub Brašeň, ale zblízka mieril iba do ľavej žrde. Napriek aktivite Dukly sa paradoxne ujali vedenia hráči Ružomberka. Center Zošáka predĺžil Maslo na Tawambu Kanu a najlepší strelec Ruže bez problémov prekonal Boroša - 0:1. V nasledujúcich minútach boli opticky aktívnejší stále hráči domácich, no Ruža im nedovolila vypracovať si vážnejšiu príležitosť. Po prvom polčase derby cez kopec sa mužstvá rozchádzali za stavu 1:0 v prospech Liptákov.

Zverenci Norberta Hrnčára vstúpili do druhého polčasu s úmyslom bojovať o vyrovnanie. Dukla skutočne svojou hrou prejavila snahu o gól, ale Ružomberok bol vo svojich zadných radoch pozorný. Liptáci si tesne po hodine hry pýtali pokutový kop po ruke Noska, no hlavný arbiter Július Straka nechal pokračovať hru. Domáci sa mohli vyrovnania dočkať pätnásť minút pred koncom, ale Faško v skvelej príležitosti pohorel na bravúrnom Nikoličovi, ktorý predviedl fantastický zákrok. V 81. minúte mohli hostia pochovať šance domácich, no Lačný mieril po rohu tesne vedľa. V záverečných minútach sa domáci snažili o vyrovnanie, ale hostia si nepustili svoje vedenie a nepripustili drámu.

FC Nitra - MFK Košice 2:3

Góly: 31. Cléber, 65. Martin Boszorád - 42. Erik Pačinda, 70. Peter Šinglár, 72. Erik Pačinda

Nitra v domácom stretnutí proti Košiciam síce dvakrát viedla, no napokon hostia z Košíc v priebehu dvoch minút otočili skóre na svoju stranu a svoje tesné víťazstvo si už od záverečného hvizdu postrážilo.

V úvode sa mužstvá iba oťukávali, čomu svedčí aj vysoký počet nepresností na oboch stranách. Prvú vážnejšiu šancu si vypracovali domáci v 8. minúte, no Bagi svoju individuálnu akciu zakončil iba do bočnej siete. Klub spod Zobora nastúpil do tohto zápasu veľmi odvážne a sympaticky bojoval za tromi bodmi, ktoré by im v súčasnej pozícii veľmi pomohli. Tesne po polhodine hry sa domáci radovali z úvodného gólu. Po obrovskom zaváhaní hosťujúceho stopéra Kavku po dlhom výkope Perniša sa do veľkej šance dostal Cléber, ktorý dokázal obstreliť vybehnutého Tofiloského - 1:0. Domácich tento gól nakopol, ale o desať minút neskôr sa futbalovejším hosťom predsa podarilo vyrovnať. Po krásnej prihrávke Ondreja Dudu sa do tutovej šance dostal Erik Pačinda, ktorý svoju príležitosť chladnokrvne premenil - 1:1.

Nitrania v druhom polčase ešte zlepšili svoj výkon a snažili sa o strelenie vedúceho gólu. Síce sa im to dlhšiu dobu nedarilo, ale v 65. minúte sa už domáci tábor radoval. Po Cléberovej strele lopta opečiatkovala brvno, ale našťastie pre domácich sa lopta odrazila k Boszorádovi, ktorý už loptu na dvakrát aj s istou dávkou šťastia poslal za chrbát Tofiloského - 2:1. Onedlho mohol vyrovnať Nermin Haskić, ale ten nepotrestal obrovské zaváhanie Šimončiča, ktorého v poslednej chvíli zachránil skvelým obranným zákrokom jeho spoluhráč Ján Harbuľák. O tri minúty sa už však hostia tešili zo streleného gólu. Autorom presného zásahu sa stal skúsený Peter Šinglár, ktorého tečovaný pokus spoza šestnástky napokon skončil za bezmocným Pernišom - 2:2. Už o dve minúty sa východniarom podarilo otočiť skóre. O presný zásah sa postaral druhým gólom Erik Pačinda, ktorého strela spoza šestnástky skončila v sieti aj s prispením chybujúceho Perniša - 2:3. V záverečných minútach sa Nitrania snažili o vyrovnanie, ale Košičania si už svoje tesné vedenie nepustili.

Spartak Trnava - Spartak Myjava 0:1

19.10.2013 14:30

Góly: 29. Erik Daniel

Myjava ostane na druhom mieste aj po 14. kole! Skvelý výsledok si zapísali Hudecovci aj dnes na pôde Trnavy. Jediný gól zaznamenal Daniel, na čo domáci už odpovedať nedokázali.

Na začiatku mal prvú šancu už po niekoľkých minútach Pekár, no z priameho kopu mieril vedľa brány. Trnava chcela mať istotu na kopačkách a ukázať, kto je na ihrisku pánom, ale príliš sa jej to proti kvalitnej defenzíve nedarilo. Nedostávali sa do šancí a agresivitu nemali dostatočne ráznu. Solnička nemal prácu napríklad po strelách Saba či Chovanca. Skóre sa len tak z ničoho v prospech Trnavy meniť nemohlo, preto trebalo pridať. Solnika mal prácu po trme-vrme, ale či zakončenia Hodeka alebo Procházku nebolo gólové. Tesne vedľa mieril v 25. minúte Lukšík, jeho priamy kop naozaj mohol znamenať vedenie Myjavy. Ten istý hráč potom pekne prenikol cez ľavú stranu a servíroval center do vápna. Našiel Daniela, ktorý usmernil loptu do siete - 0:1. To bolo pre domácich šokom a ich snaha vziať zápas do rúk narástla do väčších rozmerov. V prvom polčase si však už toho veľa nevypracovali a preto šli do kabín s jednogólovým mankom.

Po zmene strán bola snaha domácich o vyrovnanie evidentná, no pozorná obrana Myjavy toho veľa nedovoľovala. Hoci ich prinútili brániť vo vyššom počte hráčov, na skóre sa to nie a nie prejaviť. Po hodine hry naopak mohli Kopaničiari pridať poistku, vo vápne ale neraz zlyhali a nedostali sa ku zakončeniu, hoci tam boli s vyšším počtom hráčov. V 74. minúte sa nemenil stav ani po hlavičke Grabeža, keď mieril vedľa. Ten istý hráč sa nepresadil ani desať minút pred koncom, vysoko prestrelil. A keď sa ani v závere z dobrej možnosti nepresadil opäť Grabež, tri body brala Myjava. Upevnila si fantastické druhé miesto, dokonca stiahla manko na Slovan, pričom Trnava lepšiu formu spred reprezentačnej pauzy nepotvrdila.

DAC Dunajská Streda - FK Senica 0:2

19.10.2013 14:00

Góly: 58. Juvhel Tsoumou, 75. Tomáš Kóňa

Žltomodrí doma so Senicou padli, výrazne k trom bodom pre súpera pomohli iste aj červené karty. Nepotvrdili tak bod zo Žiliny, naopak, hostia konečne skórovali a prinieslo im to hneď plný počet bodov.

Medzišestnástkový futbal v úvodných minútach nemohol nadchnúť ani skalných priaznivcov, diváci veľa futbalovej krásy dlhý čas vidieť nemohli. Arnautoičova hlavička vo 4. minúte šla vedľa a súboje bez gólových šancí na oboch stranách sa dali rátať na prstoch niekoľkých rúk. Zaujala až v 17. minúte obrovská šanca Mesanoviča. Hlavičkou ale minul v dobrej možnosti. Nepresne mierili pre zmenu Pavlík a Kalabiška, Mesanovič si potom na druhej strane nevypýtal pokutový kop ale kartu za ruku vo vápne. V závere polčasu sa však udiala podstatná vec, keď druhú žltú dostal Antunovič. Oslabil tak svoje mužstvo a Seničania mohli po prestávke zapnúť na plný plyn. Skúšal to ešte v prvom dejstve Kóňa, ale strelu mu Belic chytil. Do kabín sa tak išlo za bezgólového stavu.

Brankár domácich sa musel obracať po šanci Čermáka. Jeho bomba po akcii Kóňu s Divišom mala solídne parametre, ale napokon do siete neprenikla (ani cez bočnú). Záhoráci však majú lepší tím ako súper z chvostu tabuľky a to sa časom už muselo prejaviť a stalo sa tak už v 57. minúte. Hiago krásne našiel Tsoumoua a ten prudkou hlavičkou v páde zamieril presne k žrdi - 0:1. Favorit sa tak dostal do vedenia celkom očakávane a mohlo byť pre nich ešte veselšie. To by však musel Koňa mieriť o niečo lepšie, než hneď na to spoza šestnástky len do brvna. Po hodine hry neprišiel dvojgólový náskok pre hostí ani po šanci, ktorú mal Tsoumou. Rútil sa na Belica sám, no neprekonal ho. Zaujímavá situácia nastala v 74. minúte, Tsoumou sa ocitol na trávniku po faule Belica ďaleko od šestnástky. Brankár tak bol vylúčený, ale do brány musel ísť hráč Matúš. Čelil priamemu kopu, Kóňa mu však nedal šancu a stanovil konečné skóre 0:2.

Slovan Bratislava - AS Trenčín 0:3

18.10.2013 18:30

Góly: 53. Peter Kleščík (pen.), 64. Gino van Kessel, 89. Jakub Holúbek

V úvodnom zápase a zároveň šlágri 14. kola Corgoň ligy sa zrodilo prekvapenie. Trenčín dokázal zaskočiť lídra tabuľky a na pôde Slovana Bratislava po vydarenom druhom polčase zvíťazil rozdielom triedy 3:0.

Od úvodu mal zápas slušný náboj, miernu prevahu mali hosťujúci hráči. Šlágru kola chýbala akurát lepšia divácka kulisa, ktorú by si takýto duel rozhodne zaslúžil. Na Pasienky si totiž v piatok večer našlo cestu iba niečo cez dvetisíc ľudí, čo je veľmi málo. Tesne pred štvrťhodinou hry mohol po zaváhaní Bagayoka otvoriť skóre Willian, no ten už nemal dostatok priestoru na to, aby prekonal Putnockého. Postupne však začali preberať iniciatívu hráči Slovana, ktorí sa mohli dostať do vedenia tesne po polhodine hry. Konkrétne v 32. minúte sa do dobrej pozície dostal Milinković, ale srbský stredopoliar mieril tesne vedľa ľavej žrde. O dve minúty neskôr sa domáci rútili do prečíslenia, na ktorého konci bol Vittek, no jeho zakončenie bravúrne zneškodnil Volešák. Skúsený slovenský útočník narobil Volešákovi starosti aj v 37. minúte, kedy sa musel potrápiť s jeho presnou hlavičkou po rohovom kope. V závere prvého polčasu sme už nič vážne nevideli a mužstvá sa teda rozchádzali do šatní za bezgólového stavu.

Trenčín vstúpil do druhého polčasu skvelým spôsobom. Od začiatku hral aktívnejšie a v 52. minúte mali po faule na Williana k dispozícii pokutový kop. Loptu si na biely bod postavil stopér Peter Kleščík, ktorý túto príležitosť pretavil do úvodného gólu hostí - 0:1. Slovan následne zvýšil aktivitu, no efekt bol presne opačný. Hostia totiž päť minút po hodine hry zvýšili svoje vedenie. Po krásnej prihrávke sa uvoľnil Gino Van Kessel, ktorý umiestnenou strelou s chladnou hlavou prekonal Putnockého - 0:2. V nasledujúcich minútach sa belasí stále snažili o strelenie gólu, no ich nádeje boli pochované v 75. minúte. Róbert Vittek totiž po faule na Baéza uvidel priamo červenú kartu. V závere zápasu Slovan v podstate iba dohrával, no skóre sa predsa ešte raz menilo. V 89. minúte sa do listiny strelcov zapísal Jakub Holúbek po presnom zakončení z otočky po peknej akcii AS - 0:3. V záverečných minútach sa už nič vážne neudialo a Trenčín si po vyše siedmich rokoch pripisuje víťazstvo na bratislavskej pôde.