17.01.2010 19:30 CET
3 : 2
(0:1)

Kamerun odvrátil pohromu, dokázal udolat Zambii

Kamerun je zpátky ve hře o postup. Po senzačním výbuchu s Gabonem si spravil reputaci výhrou nad Zambií. Sice opět nepřesvědčil, ale tři body vytěžil, a to je hlavní. Lvi se tímto posouvají na druhou příčku za své přemožitele z Gabonu. O vstupenku do čtvrtfinále však nadále soutěží všichni čtyři účastníci skupiny D.

Povinnost zvítězit je jistě svazující, ale přesto přeze všechno to, co už v sedmé minutě udělal Rigobert Song, by se nemělo stávat nikomu a nikdy. Veskrze banální situaci - odvrácení klasického nevysokého centru z levé strany - totiž vyřešil zoufalou hlavičkou přímo do Kameniho, čímž svého brankáře samozřejmě dokonale zaskočil. On se tak zmohl jen na ten nejobyčejnější zákrok, kterým Mulengovi ještě uhladil cestičku za prvním gólem zápasu. Ta věru nemohla být upravenější.

Bylo by asi překvapující, kdyby tato rána nebyla znát na příštím projevu Kamerunu. Ten byl skutečně dost neohrabaný. Když už se Lvi dostali do předfinální fáze, tu finální zcela zbabrali a začínalo se odznovu. Zeleným však každopádně situaci poněkud ulehčovala protivníkova lehkomyslnost, místy až sobeckost, s jakou přistupovali k vlastnictví balonu. Díky tomu si Kamerun ve zbytku poločasu užíval relativního tlaku.

Byl to však pres dosti platonický, bez pořádného střeleckého vyjádření. Až ve 34. minutě se konečně jako sopka probral Makoun a prudkou ranou parádně protáhl Mweeneho. Tím však nastartoval i Zambijce, za něž brzy dělovkou z přímého kopu promluvil Kalaba a ještě nebezpečněji se uvedl dorážkou Katongo. Kameni měl v tu chvíli jediné štěstí, že soupeřův záložník nezvládl zblízka zacílit lépe. Pak už by to s Kamerunem vypadalo opravdu bledě.

Druhý poločas začal možná ještě svižněji než ten první, ovšem to se nerovnalo kopě šancí. Spíš naopak. Hrálo se stylem nahoru-dolů, ale nepříliš blízko ani jedné z branek. O to větší šok pak představovala Songova dorážka přímého kopu, která sice byla gólová, ale jen pár vteřin, než byla branka anulována pro obráncovo postavení mimo hru. Ofsajd se ale nemával na druhé straně o pár chvil později, kdy si pro centr ze standardní situace dobíhala hned dvojice nehlídaných Zambijců. Jeden z nich, střelec první branky Mulenga, však míč tak akorát lízl a ztečoval ho jen kousek vedle zadní tyče.

Dnešní zápas, ostatně jako mnoho na APN, nabízel hodně úsměvných a zároveň tristních momentů, z nichž nejzábavnější byly hned dva gólové. Ten druhý se urodil v 68. minutě, kdy Geremiho polovysoký centr z pravé strany neuvěřitelným způsobem propadl mezi rukama brankáři Mweenemu. Ten tímto jenom pošpinil už tak špatné jméno africké brankářské školy. Jenže to nebyl celé zambijské katastrofě konec. Hned za čtyři minuty zadák Sunzu ve snaze odpálit míč co nejdál trefil pouze hruď Eto’a, a ten už si ve značné blízkosti soupeřově brance s balonem věděl rady - 2:1.

Jediným štěstím Chipolopolo byla v tuhle chvíli skutečnost, že byl na hřišti stále Rigobert Song. Právě on měl totiž prsty také ve druhé inkasované brance svého mužstva. Nepohodl se totiž s Kamenim, ležérně před sebe pustil dravého Mulengu a váhajícímu kamerunskému brankáři pak nezbývalo nic jiného než protivníka dobře mířeným skluzem sestřelit. Katongo následně pokutový kop s přehledem proměnil a začínalo se nanovo. Ani tentokrát však nerozhodný stav nevydržel příliš dlouho. Okamžitě v 86. minutě, tedy pět minut poté, se střídající Idrissou pověsil do vzduchu a odhlavičkoval vysoký Geremiho balon pěkně ke vzdálenější tyči - 3:2. Na to už bílí odpovědět nezvládli.

Autor: Tomáš Daníček