10.02.2008 18:00 CET
0 : 1
(0:0)

Egypt porazil Kamerun 1:0 a obhájil prvenství!

Podruhé za sebou ovládli "Faraoni" Africký pohár národů. Ve finálovém utkání, kde jasně přehráli Kamerun, vsítil jedinou a vítěznou branku záložník Mohamed Aboutriaka.

Aktivněji začal Egypt. Aboutriaka poslal v osmé minutě z přímého kopu na Kameniho první varování. Záloha Faraónů v prvním poločase sbírala většinu odražených míčů a aktivněji podporovala své útočníky. Kamerun však držel i v následujících minutách nad vodou skvělý Kameni - v 19. minutě vychytal Motaeba, následnou dorážku poslal Aboutriaka nad břevno. Další šance stejného hráče dopadla podobně, k egyptskému záložníkovi se šťastně odrazil míč, z halfvoleje ho však opět neposlal mezi tyče. "Nezkrotní lvi" působili opravdu bezmyšlenkovitě, Samuel Eto'o byl prakticky celý první poločas odstřižen od hry, první světlá chvilka zatím nejlepšího střelce afrického šampionátu přišla až v 35. minutě, kdy se šikovně uvolnil, ale byl vyhnán z ideálního střeleckého úhlu a levačkou mířil vedle. To šance útočníka Motaeba na druhé straně měla jiné parametry, Motaeb se dostal po skvělé přihrávce jednoho ze svých spoluhráčů před Kameniho, ale ani tentokrát na brankáře Kamerunu nevyzrál.

Druhé dějství bylo věrnou kopií toho prvního. V 48. minutě se ale zaskvěl Kamerun, Eto'o chytře vysunul Nkonga, ale fotbalista mexického Atlante špatným zpracováním pohřbil nadějnou akci. V dalších minutách převzali otěže opět Egypťané. Smolař utkání Motaeb se klamavým pohybem uvolnil přes zadáky Kamerunu, ale Kameni byl opět mužem na správném místě. Nepochodil ani Abd-Rabou se svou nebezpečnou dalekonosnou střelou. Blízko kýžené branky byli "Faraoni" v 61. minutě, Abd-Rabou trefil zblízka hlavou tyč. Hráči Kamerunu působili opravdu unaveně a Egypt dál neohroženě dobýval jejich branku. Okolo 70. minuty Kamerun sem tam vystrčil růžky a přestěhoval se na půdu svého dnes mnohem aktivnějšího a nebezpečnějšího soupeře, šance si ale nevytvářel.

Zlomový moment finálového duelu přišel v 77. minutě. Stoper Kamerunu Song špatně zpracoval míč a poté podcenil situaci, když na něj dotíral střídající Zidan, útočník Hamburku nakonec souboj s nedůrazným Songem vyhrál a předložil přesnou přihrávku nikým nehlídanému Aboutriakovi a ten bez problému dopravil míč za záda bezmocného Kameniho - 1:0! Kamerun očividně neměl sílu s nepříznivým stavem něco dělat. Vyrovnat přeci jenom mohl Mbia, ale El-Hadary jeho střelu uvnitř pokutového území perfektně vyrazil. V nastavení mohl své předchozí zaváhání napravit Song, ale po prudkém centru Geremiho svou hlavičkou mezi tři tyče neusměrnil.

Egypt tak nakonec zvítězil po zásluze 1:0 a obhájil titul šampiona Afriky, matný Kamerun dnes na vítězství jednoduše neměl.

Autor: David Kubáň