Bordeaux porazilo Évian a triumfovalo v Coupe de France

Fotbalisté Girondins Bordeaux s českým kapitánem Jaroslavem Plašilem vyhráli Francouzský pohár. V dnešním finále na Stade de France v Paříži porazili Évian 3:2 a trofej získali po 26 letech.

Hlavní postavou zápasu byl Cheick Diabaté. Reprezentant Mali dal v 39. minutě první branku utkání a v úvodu druhého poločasu mohl poslat Bordeaux do dvougólového vedení, penaltu však neproměnil. Minutu před koncem normální hrací doby ale zaváhání napravil a za stavu 2:2 rozhodl o vítězství Girondins.

Évian, který ještě před třemi lety hrál v třetí lize, dokázal dvakrát vyrovnat díky Yannicku Sagbovi a Briceovi Dja Djédjému, jenž skóroval v 70. minutě.

Diabaté byl pro obranu Évianu neustálou hrozbou. Poprvé hrozil už ve čtvrté minutě, v tu chvíli musel také poprvé zasahovat brankář Laquait. Évian toho v útoku příliš nepředvedl, a tak se ve 39. minutě ujalo vedení Bordeaux. Diabaté oklamal brankáře a následně střílel do prázdné brány, ačkoliv se míči v cestě do sítě ještě snažil zabránit jeden obránce Cambón. S Évianem mohlo být zle krátce před přestávkou i krátce po ní. Dvakrát však skvěle zasáhl Laquait. Nejprve ještě v první půli výtečně zastavil Saivetův volej, po změně stran se zase vyznamenal při penaltě, kterou proti němu kopal Diabaté.

Lapená penalta Évian nabudila a vzápětí bylo srovnáno. Wass připravil jednoduchou pozici pro Sagba, který před bránou zakončoval prakticky do prázdné sítě. Remízový stav ovšem trval jen dvě minuty. Sertićův centr z levé strany uklidil z voleje do brány Saivet a Bordeaux opět vedlo.

V 67. minutě hřiště opustil Plašil, kterého po pohárovém finále čeká cesta do Prahy na reprezentační sraz před zápasem kvalifikace mistrovství světa s Itálií, nahradil ho André Poko. I on pak musel sledovat, jak Évian opět vyrovnává. Po centru z levé strany se míč dostal po odrazu až k Dja Djédjému a bylo opět vyrovnáno.

Jenomže s tímto stavem se nechtěl vyrovnat Diabaté, jenž na poslední chvíli, v 89. minutě, definitivně napravil své penaltové zaváhání. Sagbo nedokázal pořádně odvrátit rohový kop soupeře, míče se zmocnil Sané, poslal ho na Maurice-Belaye a ten ho prostrčil na Diabatého, jenž si již v pokutovém území se zakončením poradil.

Bordeaux vyhrálo pohár počtvrté, když navázalo na úspěchy z let 1941, 1986 a 1987. Naopak Évian přišel o možnost získat první trofej v historii klubu.

Autor: Ondřej Holzman / ČTK, soccernet.com