Ruská Premier Liga souhrn - 18. kolo

15.08.2008, 16:41, aktualizováno 17.08.2008, 20:03
Dinamo Moskva pronásleduje na špici vedoucí Rubin. Ten nezaváhal v páteční předehrávce, moskevský klub ale odpověděl stejnou mincí. Naopak ztratila Samara, z Vladivostoku si veze jenom bod, podobně jako Spartak z Permu. FK Moskva vybojovalo tři body na hřišti Chimki, CSKA doma porazilo Těrek. Zenit pak šokoval porážkou se Šinnikem...

Tom Tomsk - Rubin Kazaň 1:2

15.08.2008 14:00

Góly: 4. Đorđe Jokić - 24. Dato Kvirkvelia, 32. Serhij Rebrov

Rubin Kazaň si i nadále drží první příčku v tabulce ruské ligy. V páteční předehrávce porazil Tom Tomsk 2:1. Domácí sice vedli, Rubin však ještě do prvního poločas dokázal nepříznivý vývoj otočit.

Začátek utkání vyšel Sibiřanům, už v páté minutě totiž domácí stadion explodoval radostí. Koncedalov zahrál roh na přední tyč, brankář Ryžikov zaváhal a dorážející Jokič poslal míč mezi tři tyče. V úvodních minutách Tomsk přehrával vedoucí tým tabulky ve všech směrech. Další gólové momenty měli na kopačce domácí. Archipov se nechal vytlačit z ideálního střeleckého úhlu. Druhou šanci měl Tom po opětovném zaváhání Ryžikova, kterého tentokrát zastoupil kapitán Sergej Semak. Zkušený střední záložník odvrátil hlavičku Maznova z brankové čáry. Gólman Ryžikova dnes působil při centrovaných míčích nejistě.

Rubin udeřil prakticky ze své první šance. Zmatek v pokutovém území Tomsku vyvrcholil přenesením hry na zcela neobsazeného Kvirkvelju, který ke smutku domácích fanoušků vymetl růžek Mandrykinovy svatyně. Rubin v této sezóně umí udeřit v pravou chvíli a ne nadarmo zaujímá první pozici v ruské lize. Ve 32. minutě se hosté dostali do vedení. Karadeniz sice nastřelil břevno, ale odražený míč si našel kopačky zkušeného Ukrajince Rebrova a ten střílel přesně k tyči.

Tempo hry ve druhém dějství opadlo. K vidění byl spíše boj uprostřed hřiště. Dobrou příležitost si vypracoval argentinský talent Cristian Ansaldi. Brankář Mandrykin měl co dělat, aby zlikvidoval jeho nebezpečný pokus z hranice pokutového území. Hosté, jak už je tuto sezónu zvykem, čekali na protiútoky. Po jednom z nich nebezpečně hlavičkoval útočník Alexandr Bucharov. Také Tomsk měl momenty, kde byl blízko vyrovnání. Krásné střele Charitonova chyběly centimetry, Rubin totiž zachránila tyč. Nádherný zákrok si dvacet minut před koncem připsal gólman Tomsku Mandrykin, který perfektně lapil odraz od nohy Tarasova.

Ve zbytku utkání se Tomsk marně snažil dobývat pevnou obranu Kazaně. Hosté ubránili těsné vítězství 2:1 a upevnili si první místo v tabulce.

Více informací k zápasu

Luč-Energija Vladivostok - Křídla Sovětů Samara 0:0

16.08.2008 10:00

Góly: -

Protože si celky Vladivostoku a Samary ve vzájemném střetnutí 18.kola nevytvořily moc zajímavých momentů, nezáživné utkání skončilo bezbrankovou remízou.

Ve Vladivostoku se hrálo kvůli odlišenému časovému pásmu tradičně v dopoledních hodinách. Oba celky šly do utkání s dobrou náladu. Luč-Energija zdolala minulý týden konkurenta o udržení Šinnik Jaroslavl. To Samara má opačné, mnohem příjemnější starosti, dvěmi brankami v nastaveném čase udolala Lokomotiv a dostala se před něj na páté místo.

Domácí vstoupili do utkání aktivně, v koncovce je však brzdily nepřesnosti. První vážnější šanci tak měla Samara. Oleg Ivanov vybídl útočníka Savina do šance, ten však s míčem naložil nešikovně a ideální moment propásl. Podobně si počínal Adžindžal o tři minuty později, střela mu nesedla. Nápor Vladivostoku fotbalisté Samary brzdili za cenu žlutých karet, v prvním dějství se na jejich straně třikrát zažlutilo. Hosté si přesto v ofenzívě do konce poločasu počínali o něco kreativněji. Což dokumentoval Adžindžal, který se pokusil dalekonosným pokusem zaskočit českého gólmana Marka Čecha.

Utkání nebylo příliš záživné. Nedalo se to vůbec srovnávat s předcházejícím duelem rezervních celků, kde padlo hned šest branek. Osobní souboje, řada nepřesností, znudění diváci na tribunách – to vše charakterizuje dnešní utkání. Druhý poločas také moc fotbalové krásy nepobral, svou úrovní navázal na ten první.

Na gólový moment se čekalo do 60. minuty Tichonov svůj technicky provedený přímý kop nasměroval těsně nad. Ještě před tím souboj Koller versus Čech vyhrál druhý jmenovaný, který českého obra vychytal. Janu Kollerovi zatím není přáno vsítit první branku v ruské Premier Lize, přestože prakticky každé kolo vydrží na hřišti celých devadesát minut. Nudné utkání v závěru oživila četná střídání. Na hřiště se kupříkladu dostali v dresu Vladivostoku dva bývalí hráči Samary – Bulyga a Ševčenko. Boj s velkým množstvím chyb. To dnes viděli fanoušci na stadionu Dinamo.

Dinamo Moskva - Spartak Nalčik 1:0

16.08.2008 15:00

Góly: 2. Danny

Portugalec Danny na samém začátku utkání rozhodl o těsném vítězství Dinama Moskva proti Spartaku Nalčik. Domácí pokračují v útoku na první místo, které teď patří Rubinu Kazaň.

Dinamo se dostalo do vedení v úvodu utkání. Běžela druhá minuta a Alexandr Keržakov našel portugalského záložníka Dannyho, který razantní střelou nedal brankáři Chomičovi žádnou šanci. Mimochodem, v zápase Dinamo – Nalčik v minulosti zvítězil zpravidla ten, kdo vsítil první branku. Bylo zajímavé sledovat, co udělá Nalčik s tímto faktem.

Domácím vstřelené branka dodala křídla. Hráči Dinama si byli vědomi toho, že v útoku budou mít více prostoru. Mozek hry moskevských Daniel Miguel Alves Gomes pak vybídl do šance svého spoluhráče Igora Semšova. Reprezentant Ruska ale minul. V dresu Dinama byl nejistý obránce Denis Kolodin, který dvakrát chyboval. Moskevští měli štěstí, že to nevedlo k inkasované brance do sítě Vladimira Gabulova.

Postupem času působilo Dinamo opatrně, ale zároveň stále nebezpečně. Kapitán Chochlov si pohrál s dvěmi protihráči a akci vyšperkoval patičkou. Ve 27. minutě se do pokutového území vtrhl Danny a nadějnou akci zastavil jeden ze zadáků Nalčiku rukou. Píšťalka sudího ale zůstala němá.

Spartak Nalčik za svým soupeřem zaostával. Až po uplynutí půlhodiny pálil Kalimullin, míč po jeho střele nebezpečně rotoval, ale Gabulov neposedný míč dokázal zkrotit. Horko v Moskvě ani trochu neovlivnilo fotbalisty a také v druhém poločase měla hra spád.

Uplynulo pět minut druhého dějství a dvě střely si připsal Chochlov. Tu druhou, povedenější, tečoval Tanasijevič tak šikovně, že míč málem skončil za zády Chomiče. Nakonec však pouze orazítkoval tyč. Také v pokutovém území modrobílých bylo občas horko.

Nepříznivý vývoj nutil Nalčik hledat cestičku do branky, kterou hájil brankář Gabulov. Dinamo tak mělo prostor pro protiútoky. Po souboji Džudoviče s Keržakovem se mohla pískat penalta, rozhodčí ale zákrok za penaltový nepovažoval. Nakonec mohlo utkání skončit remízou, po střele Brazilce Felipeho zazvonilo břevno. Zápas tak měl podobný scénář jako předchozí duel Dinama s Amkarem Perm. Dinamo se sice dostalo do vedení, ale o navýšení skóre se moc nesnažilo a nakonec po minimální převaze bralo tři body. To se svěřencům Alexeje Kobeleva povedlo i dnes. Po výhře nad Nalčikem pokračují ve stíhací jízdě za prvním Rubinem Kazaň.

Lokomotiv Moskva - FK Saturn 0:0

16.08.2008 17:30

Góly: -

Lokomotiv Moskva remizoval se Saturnem Moskevská Oblast 0:0 a špička tabulky se mu vzdaluje.

Lokomotiv šel do utkání s vědomím, že svého soupeře neporazil od roku 2004. Saturn však prohrál poslední tři ligové duely s ostudným skóre 0:9. Utkání mělo poklidné tempo, v první půlhodině nebyl k vidění žádný zajímavější moment. Za zmínku stojí jen ostrý zákrok obránce Lokomotivu Rodolfa v souboji s mladičkým Kovelem. Penalta se ale nepískala.

Saturn byl dokonce aktivnější. Když pálil Ivanov nebezpečně mimo, trenér Lokomotivu Rašid Rachimov dal jasně najevo gestikulacemi svou nespokojenost. Chvíli poté Syčev skóroval, ale předtím byl zaznamenán ofsajd.

Lokomotiv, ač hrál doma, soupeře topícího se v krizi nepřehrával. Což vycítil Saturn a jeho trenér posílil ofenzívu. Přišly také zajímavé momenty u branky Pelizzoliho. Husin trefil tyč. Další šanci Saturnu po střele Ivanova vykopl Rodolfo téměř z brankové čáry. Bylo zřejmé, že Saturn se s bodem nespokojí. Na hřiště šel další útočník Kiričenko.

Nicméně hosté se v závěru spíše bránili. Dalekonosná střela Rodolfa jen těsně minula svatyni Kinského. Samotný brankář se pak vytáhl proti nebezpečné střele David Mujiriho. Práci měl také Pelizzoli na druhé straně. Tvrdou střelu Eremenka vyrazil na roh.

FK Chimki - FK Moskva 0:2

17.08.2008 13:00

Góly: 40. Stanislav Ivanov, 80. Tomáš Čížek

Ani Jegor Titov neuchránil FK Chimki od prohry s FK Moskva. V dresu hostů dal o sobě výrazně vědět český fotbalista Tomáš Čížek, který se dostal do hry v jejím průběhu a měl prsty v obou brankách hostů.

V dresu Chimek debutoval zkušený tvůrce hry Jegor Titov a ve 22. minutě si připsal nebezpečnou střelu směrem ke svatyni Jurij Ževnova. Fotbalisté Chimek od prvních mnut převzali kontrolu nad míčem a hledali si cestu k brance FK Moskva. Většinu akcí domácího celku řídil právě Titov.

Trenér FK Moskva Oleg Blochin nebyl s výkonem svých svěřenců spokojen a dával jim to hlasitě najevo. Brzy také sáhl ke střídání. V 36. minutě šel ze hřiště Česnauskis, kterého nahradil Tomáš Čížek. V dalších minutách se ukázalo, že Blochin vsadil na správného koně.

Čížek založil akci, na jejímž konci byl gól Stanislava Ivanova, proti jehož střele byl Berezovskij bezmocný. Byl to v podstatě první nebezpečnější útok FK Moskva v tomto duelu. Během poločasové přestávky sáhl domácí trenér Sergej Juran ke změnám. Jovanoviče nahradil Nikoforov. Sabitova zase Nastja Čech.

Hosté nikam nespěchali a soustředili se na pozorné bránění, zatímco Chimki pochopitelně vrhaly většinu svých sil do útoku. Zvýšení měl na dosah Samedov, ale vyběhnuvší Berezovskij zmenšil záložníkovi střelecký úhel a zachránil svůj tým. V 70. minutě měly Chimki kopat penaltu, po akci Titova totiž míč zasáhl do ruky jednoho z hráčů granátově červených. Rozhodčí však pokutový kop neodpískal.

Podmoskevští fotbalisté se nevzdávali. Po dlouhém pasu Šoavy měl šanci Nizamutdinov, ale Ževnov se překonat nenechal. Zanedlouho se Ževnov vytáhl proti hlavičce Titova. Chimki však trochu ztratily koncentraci v zadních řadách. Danielson poslal ledabylou přihrávku na brankáře Berezovského, všudypřítomný Čížek míč zachytil a zvýšil na 2:0 pro FK Moskva. Po faulu na českého fotbalistu byl v závěru vyloučen Stepanov a Chimki musely hrát ve zbytku utkání o deseti.

Amkar Perm - Spartak Moskva 1:1

17.08.2008 15:00

Góly: 15. Sergej Volkov - 9. Nikita Baženov

Amkar Perm na domácí půdě v osmnáctém kole remizoval se Spartakem Moskva 1:1. Neslavným debutem se prezentoval nový kormidelník Spartaku Igor Ledjachov. Celé utkání odehrál s kapitánskou páskou Radoslav Kováč.

Už v 9. minutě Spartak otevřel skóre. Prudnikov si pohrál se zadáky Permu, poslal před brankáře Narubina polovysoký centr a naběhnuvší Baženov se nemýlil.

Postupem času se ukázalo, že hosté nejsou v ideálním rozpoložení. Amkar domácí hráče převyšoval a začal si vytvářet šance. Útočník Amkaru Martin Kušev po centru Peeva mířil těsně vedle. Později se činil brankář červenobílých Stipe Pletikosa, který vytěsnil z dolního rohu branky dalekonosný pokus Dujmoviče. Nebylo proto překvapením, když Amkar ve 14.minutě vyrovnal. Střela Volkova z úhlu prošla Pletikosovi smolně mezi nohama a zastavila se až v síti.

Obrana Spartaku působila nejistým dojmem, trenér Igor Ledjachov proto už v 37. minutě sáhl ke střídání. Šiškin se dostal na hřiště na úkor Paršivljuka. Výrazně domácí hráče zaměstnával Martin Kušev. Spartak měl štěstí, že se bulharský reprezentant pouze zastřeloval. Fotbalisté Spartaku ve zbytku poločasu nic podstatného v ofenzívě nevymysleli, zastavovaly je nepřesnosti.

Ve druhém dějství hrál Spartak aktivně, ale k šancím u branky Narubina se nedostával. Vypadalo to, že oba týmy se spokojí s dělbou bodů. Až v závěru utkání měly celky po jedné příležitosti. V 79. minutě Pletikosa vyrazil střelu Dujmoviče z dálky. V 83. minutě odpověděl Spartak. V rychlém útoku Dzjuba přihrával do míst, kde operoval Maidana. Argentinec ale následně mířil nad.

CSKA Moskva - Těrek Groznyj 2:0

17.08.2008 15:30

Góly: 47. Alan Dzagojev, 70. Sergej Ignaševič

Brankami Dzagojeva a Ignaševiče v druhém poločase porazilo CSKA Moskva Těrek Groznyj 2:0. Své jubilejní sté utkání v ruské Premier Lize odehrál záložník CSKA Miloš Krasič a patřil k nejaktivnějším hráčům na trávníku.

Podle předpokladů měli zápas v režii fotbalisté domácího celku. První vážnější příležitost měl Vasilij Berezuckij, jehož hlavičku zkrotil brankář Těreku Lika. Trenér Valerij Gazzajev musel už v prvním poločase sáhnout ke střídání. Zraněného Rahimiče nahradil Jevgenij Aldonin. Nový muž na hřišti mohl pět minut před koncem poločasu skórovat. Z osmnácti metrů pálil těsně nad branku. Brankář Lika pak ještě stihl zneškodnit střely Dzagojeva a Krasiče.

Herní převahu přeneslo CSKA také do druhého poločasu. Prakticky z prvního útoku domácích padla branka. Po centru Žirkova zaváhal Lika, když míč vyrazil přímo na hlavu mladičkého Dzagojeva. Těrek prohrával a musel přidat. CSKA ale stále hrálo svoji hru. Těrek se tak před brankou Akinfejeva prosazoval jen ve výjimečných případech.

Skvělé utkání hrál Krasič, pro kterého to byl stý zápas v ruské lize. Obránci Těreku byli z jeho výpadů bezradní a nezbývalo jim nic jiného, než Krasiče zastavovat za pomoci faulů. A to se jim také vymstilo. Po jednom z nich zahrál standardní situaci Žirkov tak přesně, že našla hlavu obránce Ignaševiče. CSKA se mohlo těšit z vedení 2:0.

Armádní klub zvítězil 2:0 a oplatil tak Těreku porážku z první poloviny ruské ligy.

Zenit Petrohrad - Šinnik Jaroslavl 1:3

17.08.2008 18:00

Góly: 25. Konstantin Zyrjanov - 52. Maksim Buznikin, 57. Ricardo Silva, 79. Dmitrij Kudrjašov

Do zápasu s posledním Šinnikem Jaroslavl šel domácí Zenit s jednoznačnou povinností získat tři body. Do boje nemohl nastoupit dlouhodobě indisponovaný Lombaerts a na poslední chvíli, kvůli nedoléčenému zranění, ani pravý bek Aňukov. Pouze na lavici ještě odpočíval doléčený Pogrebňak a v základní sestavě chyběl i Roman Širokov. Na jeho místě ve středu obrany dostal znovu důvěru slovenský obránce Hubočan.

Šinniku chyběly opory Vjestica, Chazov a Lazarov a v brance nastoupil mladičký gólman Pesjakov. Toho do branky postavil nový trenér Sergej Pavlov jako háhradu za Alexeje Stěpanova, který před několika dny přestoupil do Krasnodaru.

Zenit od začátku utkání kontroloval hru a obrana Šinniku v čele s devatenáctiletým brankářem měla s hráči soupeře spoustu práce. Hosté se dokázali dostávat do nebezpečných brejků, ale jako první skóroval domácí Zenit. V 25. minutě prošel obranou Konstantin Zyrjanov, v pokutovém území si elegantně položil obránce Ricarda a po zemi trefil levý roh branky.

Ve 30. minutě stáhl Dick Advocaat ze hřiště nevýrazného Tekkeho a za bouřlivého potlesku vyběhl na hrot útoku Pavel Pogrebňak. Ten se ihned po nástupu na hřiště dostal do několika šancí a Šinnik se pouze bránil útokům Zenitu. Ve 35. minutě ho po přímém kopu Domingueze musela zachraňovat dokonce tyč.

Po přestávce se obraz hry nezměnil. Zenit držel míč, útočil a hosté se pouze bránili. V 51. minutě však znenadání udeřil Šinnik, když po dlouhém nákopu skóroval Buznikin. Šokovaní hráči Zenitu se ještě nestačili vzpamatovat z nečekaného gólu a o pět minut později lovil brankář Malafeev míč ze své branky podruhé. Hrdina utkání Buznikin se uvolnil kolem Denisova a posadil míč na hlavu Ricarda. Po druhém gólu přišel drtivý tlak Zenitu, ale bez gólového efektu. Fantastické zákroky předváděl brankář Pesjakov, když vychytal dvě stoprocentní šance Pogrebňaka, střelu Aršavina a hlavičku střídajícího Širokova.

V 79. minutě neodpískal sudí Nikolajev penaltu po stažení Pogrebňaka a z protiútoku skóroval do otevřené obrany Kudrjašov. Zenit se i nadále pokoušel změnit nepříznivý stav, soupeře přestřílel vysoko 21:8, ale s pouhým jedním vstřeleným gólem. Šinnik tak překvapivě zvítězil na půdě Zenitu Petrohrad 1:3.