Robben patřil i přes nedávné zranění k tahounům mužstva

14.06.2008, 10:34
Aktuality
Měla to být další vráska na čele nizozemského kouče Van Bastena, Arjen Robben si těsně před startem Eura poranil třísla a už to vypadalo, že vynechá všechny zápasy základní skupiny. Tehdy se Van Basten nechal slyšet: "Bude mimo sedm až deset dní. Pokud budeme hodně optimističtí, tak to bude o trochu méně."

Optimističtější zprávy z tábora Oranjes přišly před utkáním s Francií - Robben bude připraven alespoň na druhý poločas. I když bylo na hráči Realu Madrid vidět, že stále není stoprocentně v pořádku, patřil k nejlepším hráčům na hřišti a výraznou měrou se podílel na vítězství 4:1.

Robben vystřídal o poločase Engelaara a poprvé dal o sobě výrazně vědět po hodině hry, když přesnou přihrávkou vybídl ke skórování Van Persieho.

Van Persie patřil spolu s Robbenem a Babelem k hráčům, nad kterými visel díky zranění otazník, a nebylo jisté, na který zápas budou připraveni. Van Persie zasáhl na posledních dvacet minut už do prvního zápasu proti Itálii, zbylá dvojice si svůj premiérový start na letošním Euru "schovala" až na zápas proti zemi galského kohouta.

Druhý hvězdný okamžik pro Robbena přišel o dvanáct minut později, kdy se sám zapsal mezi střelce utkání a dal tak nizozemskému týmu opět dvougólový náskok nad svým rivalem.

24letý útočník se často potýká se zraněními, v sezóně 06/07 odehrál v dresu Chelsea pouhých třináct zápasů. Dlouhou dobu se spekulovalo o jeho přestupu do Španělska, což se nakonec v srpnu loňského roku potvrdilo a Robben odešel do Realu Madrid za dvojnásobnou cenu (25 miliónů liber), než za kolik ho koupila Chelsea.

Fotbalovou kariéru začal Létající Holanďan v Groningenu, tam hrál pouze jedinou sezónu, pak se zrodil jeho přestup do PSV Eindhoven. Tam naplno ukázal svoje kvality a začaly se o něj zajímat přední kluby anglické Premier League. Velkým kandidátem byl Manchester United, ale Robben dal nakonec přednost Chelsea.

Za národní tým nastoupil Robben k třiatřiceti zápasům, ve kterých skóroval celkem devětkrát. Premiérový start za reprezentaci zaznamenal v roce 2003, ale do podvědomí fanoušků se dostal až výkonem na Euru v roce 2004, kdy byl jedním z nejlepších hráčů Oranjes. Nizozemci si nakonec odvezli bronzové medaile.

Českému divákovi zajisté utkvěl v hlavě památný zápas českého výběru proti Nizozemcům, ve kterém byl Robben jednou z hlavních postav, podílel se na dvou brankách, pak byl ale nečekaně střídán trenérem Advocaatem a české reprezentaci se podařilo zápas dokonale otočit. České vítězství 3:2 přineslo jeden z nejkrásnějších okamžiků české fotbalové historie.

Autor: Tomáš Lavický / ČTK