PREMIER LEAGUE - 22. KOLO

01.01.2007, 15:43, aktualizováno 02.01.2007, 23:01
Zápasy Manchesteru United v Newcastlu a Chelsea na půdě Aston Villy měly dost společného - v obou byli hosté lepším týmem, ale oba týmy si také odvezly jen bod a náskok United v čele tebulky zůstává šestibodový. Liverpool na domácí půdě jednoznačně přehrál Bolton, zvítězil 3:0 a posunul se v tabulce na třetí místo, Arsenal dal Charltonu ještě o gól víc a je čtvrtý. Reading šesti góly zničil West Ham, Portsmouth remizoval s Tottenhamem.

V krásném zápase v St.James' Parku v Newcastlu ztratil Manchester United dva body po remíze 2:2. Domácí poslal do vedení utěšenou ranou ve 33. minutě James Milner, ale ještě do přestávky bylo vyrovnáno. Paul Scholes pět minut před přestávkou po spolupráci s Giggsem prostřelil uzdraveného Shaye Givena, který chytal 400. zápas za Magpies. Pouhopouhých 22 sekund stačilo United, aby po změně stran strhli vedení na svou stranu. Byl to znovu Scholes, kdo vypálil přes Taylora a míč se zastavil až v síti za Givenem. V 74. minutě však bylo znovu vyrovnáno. Teprve 19letý David Edgar vyslal střelu z nějakých 22 metrů, ta se lehce otřela o bránícího Scholese, ale právě tato teč způsobila, že i dlouhatánský van der Saar byl na míč krátký. Red Devils však i během zbývající čtvrthodiny mohli rozhodnout. Nejprve Givena zastoupil na brankové čáře po hlavičce Ronalda Peruánec Solano a vůbec největší šanci spálil minutu před koncem střídající Park Ji Sung, když po centru Cristiana Ronalda vystřelil z devíti metrů nad.

Také v souboji průměrného Fulhamu s posledním Watfordem se bylo na Nový rok na co dívat. Jediné, co strhujícímu zápasu chybělo, byly branky, respektive uznané branky. V prvním poločase totiž rozhodcovská trojice neuznala pro ofsajd hned dva góly domácímu Heidaru Helgusonovi. Zatímco poprvé, zdá se, rozhodli správně, ve druhém případě sebrali Islanďanovi regulérní branku. Další šance spálili ještě před přestávkou McBride nebo Radzinski. Watford, který přijel hlavně bránit, mohl šokovat stadión Craven Cottage v závěru utkání, kdy už v brance Fulhamu stál Jan Laštůvka. Jeho předchůdce Fin Anti Niemi utrpěl po hrůzostrašně vyhlížejícím pádu přes spoluhráče Bocanegru zranění krční páteře, ale snad by měl být v pořádku. V nastaveném čase, který trval neuvěřitelných 9 a půl minuty, střídala šance šanci, ale ani Collins John, jenž obešel i brankáře Fostera, ale mířil jen do boční sítě, ani nikdo jiný dát gól nedokázali, a tak se obě mužstva rozešla smírně bez branek.

Boro přivítali na svém Riverside Stadium Sheffield, který senzačně přehrál v posledním zápase minulého roku Arsenal. Phil Jagielka, který si proti Gunners více než půlhodinu zachytal, tentokrát vyměnil brankářské rukavice za střelecké kopačky a v nastaveném čase prvního poločasu z pokutového kopu vyrovnal na 1:1. Domácí poslal předtím do vedení ve 36. minutě Australan Mark Viduka. Ani jeden z jmenovaných se však nestal hrdinou zápasu. Tím byl nigerijský střelec Aiyegbeni Yakubu. Nejprve v 64. minutě pomohl za čáru Vidukově střele a o dvanáct minut později z penalty zajistil Middlesbrough všechny tři body.

Sedmnáctizápasovou šňůru bez vstřelené branky hodil za hlavu řecký útočník Georgios Samaras a pomohl tak Manchesteru City přivítat nový rok vítězstvím nad Evertonem 2:1. Poprvé se šestimilionová posila prosadila v 52. minutě a rázně tak utnula čekání na gól, které trvalo od 23. září. Fotbalista, který přišel na hřiště až o poločase místo Itala Bernarda Corradiho, byl zjevně při chuti a v 72. minutě zvýšil z penalty na 2:0. Toffees ještě vykřesali naději v 82. minutě zásluhou Leona Osmana, ale na vyrovnání jim nezbyly ani síly, ani čas.

Tottenham se představil na půdě Portsmouthu a prohrával brankou Benjani Mwaruwariho ze 31. minuty. Poločasová řeč Martina Joila však na Spurs evidentně zapůsobila, stejně jako střídání Murphyho místo Ghaliho. V 50. minutě se Kohouti díky hlavičce Steeda Malbranquea dočkali vyrovnání. Tottenham mohl odvézt nakonec všechny tři body, ale vynikající James vychytal jak Defoea, tak Huddlestonea. Domácí hrdina ze zápasu proti West Hamu na Štěpána Linvoy Primus mohl rozhodnout v úplném závěru, ale z úhlu hlavičkoval po Taylorově centru mimo.

Pořádnou ostudu si uřízli na Madejski Stadium v Readingu fotbalisté West Hamu. V 15. minutě dopřála obrana Hammers dostatek prostoru Gunnarsonovi, který poslal hlavou Royals do vedení. Už za dvě minuty zvyšoval Stephen Hunt na 2:0. V 19. minutě navíc West Ham přišel o Bowyera, který si poranil rameno. Ve třicáté minutě přišla další pohroma pro hosty. Anton Ferdinand si vstřelil vlastní gól a hororový první poločas dokonal v 36. minutě nejlepší střelec domácích, Kevin Doyle - 4:0! Po přestávce ještě přidali další góly Lita a znovu Doyle. Zamora v závěru trefil břevno, ale i kdyby byl býval mířil přesněji, byla by to pro hostující tým jen malá satisfakce.

Blackburn stoupá pryč ze sestupové zóny, vyhrál už potřetí za sebou tentokrát na JJb Stadium ve Wiganu. Domácí Emile Heskey navázal v 36. minutě na dva góly, které vstřelil o svátcích Chelsea. Bohužel tentokrát však mířil do vlastní sítě. Poprvé za Rovers se po přestávce trefil Matt Derbyshire a skóre uzavřel čtvrt hodiny před koncem z penalty Benni McCarthy.

Více než hodinu odolával Bolton na Anfield Road domácímu Liverpoolu. Pak ale Reds rázně přetrhli pětizápasovou šňůru vítězství. Obranu Trotters nejprve pokořil překrásnou střelou před hlavu Crouch, druhý gól přidal už za dvě minuty podobně výstavní střelou kapitán Gerrard. Na konečných 3:0 upravil sedm minut před koncem Kuyt, jenž si za svou předchozí aktivitu brankovou odměnu beze zbytku zasloužil. V nastavení mohl Crouch po centru Finnana přidat ještě čtvrtou branku, ale Jaaskelainen se tentokrát nedal.