Liga Portugal - souhrn 23. kola: Sporting přišel o vedení

23.02., 23:34, aktualizováno 26.02., 23:12
Miguel Nóbrega v souboji o míč s Potem (© AFP)

Benfica si snadno poradila s Portimonense, Sporting následně překvapivě neporazil venku Rio Ave, a na čele tabulky tak došlo ke střídání stráží. Selhalo i Porto, problémy naopak neměla Braga.

Rio Ave FC - Sporting CP 3:3

25.02.2024 21:30

Góly: 3. Úmaro Embaló, 45+4. Abdul-Aziz Yakubu (pen.), 67. Abdul-Aziz Yakubu (pen.) - 9. Morten Hjulmand, 44. Viktor Gyökeres, 73. Sebastián Coates

Pořádné drama se odehrálo v rámci 23. kola Ligy Portugal na Estádio do Rio Ave FC, kam zavítal Sporting CP. Favorit z Lisabonu s o udržení bojujícím domácím týmem jen remizoval 3:3, na trávníku přitom vířily emoce. K vidění byly dva pokutové kopy i červená karta.

Tempo a směr zápasu určila už úvodní desetiminutovka, během které byly k vidění dva góly. O ten první se postaral už ve třetí minutě domácí zimní posila Embaló, který po rychlém protiútoku navedl míč z levého křídla na pravou nohu a překrásnou střelou otevřel skóre zápasu. Už v deváté minutě se ovšem na druhé straně hřiště opřel na hranici pokutového území do odraženého míče Hjulmand a bylo vyrovnáno na 1:1.

Po necelé čtvrthodině hry mohl jít Sporting do vedení, jenže skvělou práci proti Gyökeresově střele i Trincãově dorážce odvedl brankář Jhonatan. Na druhé straně hřiště po půlhodině hry zaváhal při vyběhnutí hostující brankář Adán a Embaló měl na kopačce druhý gól, avšak netrefil odkrytou bránu. O pět minut později už přesněji střílel Ronaldo, ale to při obraně Sportingu stála branková konstrukce.

V nečekaně vyrovnaném zápase se sítě ještě v kratším intervalu než poprvé roztřepaly na konci první půle. Tentokrát šel do vedení Sporting, když Gyökeres ve 44. minutě dobrým napadáním připravil o míč panikařícího Amineho a sám před brankářem Jhonatanem zakončil nekompromisně do pravé šibenice. Radost však hostům vydržela jen několik minut. V nastaveném čase totiž Nuno Santos podrazil v pokutovém území Costinhu a Rio Ave zahrávalo pokutový kop. Jeho exekuce se ujal Aziz Yakubu a zkušeným zakončením poslal oba týmy do kabin za stavu 2:2.

Ve druhém poločase oba týmy zvolnily tempo a dlouho se čekalo na nějaký zajímavý okamžik. Ten přišel v 66. minutě, kdy byl vyběhnuvší Adán pozdě v souboji s Azizem a podrazil ho v pokutovém území. Domácí tak kopali další penaltu, které se ujal sám faulovaný hráč a podruhé si s touto šancí poradil - 3:2.

Hosté sice byli více na míči než v úvodním dějství, faktem nicméně zůstávalo to, že nic kloudného směrem dopředu po změně stran nevymysleli. V ten moment vstoupil na scénu kapitán Sebastian Coates, který si v 73. minutě našel cestu za Moritovým centrem a poslal hlavou míč za Jhonatanova záda.

Jinak pokračovala bezradnost hostů před pokutovým územím soupeře a stále unavenějším domácím hráčům remízový stav rozhodně vyhovoval více. V nastaveném čase Rio Ave sice přišlo o Pantalona, který po udeření Gyökerese kolenem do obličeje uviděl druhou žlutou kartu, i tak si ale závěrečné minuty v oslabení pohlídalo. Sporting na půdě Rio Ave jen remizoval 3:3 a se zápasem k dobru nyní ztrácí na vedoucí Benficu dva body.

SL Benfica - Portimonense SC 4:0

25.02.2024 19:00

Góly: 55. Rafa Silva, 57. David Neres, 59. Ángel Di María, 75. Rafa Silva

Benfica téměř hodinu hrací doby čekala v domácím prostředí proti Portimonense na úvodní gól. Vše nakonec zlomil Rafa Silva, který odšpuntoval čtyřgólovou dvacetiminutovku svého týmu, který nakonec dokráčel v pohodlnému vítězství 4:0.

Domácí přitom byli aktivnějším a nebezpečnějším týmem už od úvodního hvizdu. V 9. minutě měl stoprocentní šanci na kopačce Kökçü, ale jeho střele z bezprostřední blízkosti zabránil obětavým zákrokem Nakamura. Po půl hodině hry se japonský brankář předvedl proti Otamendimu, který se zapomněl vepředu a málem z toho byl první gól zápasu.

V první půli však domácí favorité jen složitě hledali recept na obranu Portimonense i jeho brankáře. Ke změně došlo až po deseti minutách druhého dějství. Benfica nebezpečně kombinovala před pokutovým územím, což stáhlo většinu obránců do středu hřiště. Na křídle však čekal volný Rafa Silva, ke kterému se dostal odražený míč a ten dal Nakamurovi housle šajtlí - 1:0.

Uběhly jen necelé dvě minuty a Benfica už vedla o dva góly. Kökçü vyslal dlouhou přihrávkou za obranu do samostatného úniku Davida Nerese, jemuž nestačili ani obránci ani brankář Nakamura, kterého se Neres zkušeně zbavil kličkou a zakončil do prázdné brány.

Minuty hrůzy pro do té doby dobře hrající Portimonense ani druhým gólem nebyly u konce. V 58. minutě Rafa Silva čaroval se svou šajtlí na levém křídle, odkud poslal přesný centr v pokutovém území volnému Di Maríovi a ten si na nabídnuté šanci smlsnul a navýšil už na 3:0 pro Benficu.

Následně tempo hry zvolnila střídání a domácí hráči se po úspěšné pasáži už tolik nehrnuli do útoku. V 75. minutě ale ještě naposledy gólově udeřili. Gouveia zatáhl z levého křídla míč do pokutového území, kde se přes Kökçüa dostal k volnému Rafovi Silvovi, který své skvělé vystoupení okořenil ještě jedním gólem.

Hosté byli na Estádio da Luz směrem dopředu opravdu neškodní a nevypracovali si ani jedinou výraznější šanci, kterou by mohli zkorigovat nelichotivé skóre. Benfica výhrou 4:0 potvrdila slušnou střeleckou formu v lize a připsala si cenné tři body do boje o titul.

Gil Vicente FC - FC Porto 1:1

Góly: 90+4. Thomas Luciano - 55. Evanilson

Další komplikaci v boji o titul zaznamenalo Porto, které jen remizovalo 1:1 na půdě Gil Vicente. Momentálně třetí tým ligové tabulky se dostal krátce po začátku druhé půle díky Evanilsonovi do vedení, ale o tříbodový zisk ho gólem v nastaveném čase připravil Thomas Luciano.

Porto se v letošní sezoně trápí zejména v ofenzivní fázi a utkání v Barcelos toho bylo jasným důkazem. Svěřenci Sérgia Conceiçãa byli sice zejména v prvním poločase více na míči, ale o více vzruchu se starali domácí útočníci před Diogem Costou. Až ve 42. minutě se dá mluvit o velké šanci pro hosty, když Eustáquio protlačil míč po centru z rohového kopu do brány. Gólu ovšem předcházel Wendellův faul na brankáře Andrewa, a tak nebyl uznán.

V úvodu druhého poločasu už hosté přidali v útoku na intenzitě a brzy se to vyplatilo. Jaimeho dalekonosná střela, se kterou si Andrew s obtížemi poradil, byla pouhým varováním. V 54. minutě ale domácí Gbane zasáhl v pokutovém území míč rukou a byl nařízen pokutový kop. Toho se ujal nejlepší střelec Porta Evanilson, jehož střelu sice Andrew vyrazil, ale pouze zpět k brazilskému útočníkovi, který již odkrytou bránu trefil.

Porto se po vstřeleném gólu až příliš spoléhalo na protiútoky a nechávalo domácím hodně prostoru pro práci s míčem. To způsobilo, že diváci viděli na obou stranách velké množství šancí, ale zakončení kolísalo. V 76. minutě měl ve skrumáži po rohovém kopu gól na kopačce hostující stoper Otávio, ale přestřelil bránu a proti samostatnému úniku Evanilsona deset minut před konce zase skvěle zasáhl Andrew.

Domácí nebyli schopní za celý zápas trefit prostor Costovy brány a tuto statistiku si připsali až ve čtvrté minutě nastaveného času. Ukázalo se však, že trpělivost byla na místě. Buta našel dlouhým centrem na zadní tyči Thomase Luciana, který se odpíchl do vzduchu mnohem lépe než Wendell a hlavou vyrovnal na 1:1. Gil Vicente tak uhrálo velmi cennou domácí remízu s Portem, kterému se začíná rozplývat už tak matný sen o mistrovském titulu.

Estoril
Góly: 26. Samuel Essende, 36. Samuel Essende, 90+5. Orest Lebeděnko - 83. Alejandro Marqués Méndez, 85. Zanocelo, 90+3. Rafik Guitane
Famalicão
Góly: 33. Morlaye Sylla, 45+1. Cristo González, 64. Rafa Mújica - 12. Jhonder Cádiz, 56. Gustavo Sá