Liga Portugal - souhrn 20. kola: Benfica dočasně před Sporting

03.02., 18:33, aktualizováno 05.02., 23:13
Arthur Cabral, Benfica (© AFP)

Porto remizovalo s Rio Ave a nevyužilo tak šance přiblížit se Sportingu, jemuž se odložil zápas. Benfica neměla problém vyhrát doma nad Gil Vicente, a dostala se tak na čelo tabulky.

SC Braga - Moreirense FC 1:0

04.02.2024 21:30

Góly: 8. Abel Ruiz

Cenné tři body vybojovali hráči čtvrté Bragy na svém stadiónu proti šestému Moreirense. Domácí byli favority zápasu a o jejich tříbodovém získu rozhodl už v první desetiminutovce teprve druhým letošním ligovým gólem Abel Ruiz.

Braga většinou mívá pomalejší úvody zápasů, ale utkání s Moreirense bylo výjimkou. K míči se na pravém křídle dostal Zalazar, který prudkým přízemním centrem našel nabíhajícího Ruize a ten z první ukázkovým způsobem prolomil střeleckou smůlu v lize. V té se trefil poprvé od začátku října.

Po necelých dvaceti minutách hry se pokusil mezi střelce zapsat i Zalazar, jenomže jeho pokus z dálky pokryl brankář Kewin. Poté už fotbal od Bragy připomínal její klasická prvopoločasová představení a hosté se tomuto způsobu hry přizpůsobili.

Po změně stran se tempo hry příliš nezměnilo. Domácí, spokojení s jednogólovým náskokem, zodpovědně chránili zejména své pokutové území a hosté jen složitě hledali cestu dovnitř. Vzruch způsobila Braga po necelé hodině hry, kdy Zalazarovu střelu nejprve Kewin vyrazil a následná dorážka uruguayského záložníka zamířila vysoko nad bránu.

Moreirense si své nejlepší šance pošetřilo až na poslední desetiminutovku. Prvním varováním byl Alanův dalekonosný pokus, který brankář Matheus pokryl. V 85. minutě pak Pinto našel centrem v pokutovém území volného Madsona, který balón akrobatickou střelou z voleje poslal do břevna.

Hosté byli při závěrečném náporu nebezpeční a hlavně Madsonově střele chybělo opravdu pár centimentrů. Nakonec se však vytouženého bodu nedočkali. Braga porazila Moreirense nejtěsnějším možný rozdílem a udržela čtvrté místo za stíhající Vitórií.

SL Benfica - Gil Vicente FC 3:0

04.02.2024 19:00

Góly: 15. Arthur Cabral, 34. João Neves, 49. Rafa Silva

Hráči Benficy potvrdili roli favorita a v domácím utkání s Gil Vicente zvítězili hladce 3:0. Díky gólům Cabrala a Nevese v úvodní půli a pojistce Silvy v druhém poločase se tak minimálně dočasně dostali na první místo ligové tabulky.

Karty byly před utkáním rozdány jasně, přesto díky nedávné slušné formě hostů mohla panovat na straně Benficy mírná nejistota. Domácí ovšem začali velmi aktivně a už po čtyřech minutách hry mohl skóre otevřít hlavou Cabral, míč však proletěl těsně vedle brány. Brazilský útočník se každopádně dočkal už o deset minuty později. Po rohovém kopu Ángela Di Maríi zůstal nikým nehlídaný v pokutovém území a podruhé již hlavou nezaváhal.

Hosté nicméně nebyli odevzdaným mužstvem, Benficu obecně do mnoha šancí nepouštěli. O dvacet minut později si ale znovu nepohlídali rohový kop a inkasovali podruhé. Tentokrát se sice k hlavičce nikdo nedostal, jenže míč se v pokutovém území dostal k Nevesovi, který se skvěle uvolnil a překonal brankáře Andrewa.

Oba týmy si vyměnily strany a po necelých čtyřech minutách bylo v podstatě rozhodnuto. Míč se po kombinační akci dostal v pokutovém územím k Rafovi Silvovi, který prudkou střelou pravačkou přidal třetí gól svého týmu.

Domácí poté polevili a obraz hry se vyrovnal, druhý poločas se tak jako tak spíše jen dohrával. Po hodině hry pálil z protiútoku nebezpečně šajtlí Rafa Silva, ale Andrew byl tentokrát připraven. V závěru zápasu zase na druhé straně nevyzrál na Trubina technicky zakončující Touré, a tak utkání skončilo 3:0 pro Benficu. Ta se díky zisku tří bodů a odložení zápasu Sportingu dostala na první místo ligové tabulky.

FC Porto - Rio Ave FC 0:0

03.02.2024 21:30

Góly: -

Série výher je po čtyřech zápasech znovu u konce. FC Porto doma jen remizovalo bez branek s Rio Ave a jeho šance na zisk mistrovského titulu se opět komplikují. Domácí tým sice měl nad soupeřem převahu, ale kvůli ofsajdu dva neuznané góly i zodpovědná obrana hostů nakonec zajistily dělbu bodů.

Zatímco Porto by rádo získalo mistrovský titul, cíle Rio Ave jsou skromnější a hledí zejména na udržení mezi portugalskou elitou. Tomu odpovídal také úvod zápasu. Už v 10. minutě se po rychlé kombinaci dostal k hlavičce uvnitř pokutového území Nico. Tu sice brankář Siqueira vyrazil, ale pouze k dorážejícímu Galenovi, který poprvé v zápase rozvlnil síť. Kontrola VARu však při akci odhalila hned dvě ofsajdová postavení a gól nebyl uznán.

Poté zahrozili i hosté, ale Teixeirova střela těsně vedle byla opravdu ojedinělou situací. Na druhé straně se ale také moc nebezpečných útočných akcí neodehrálo. Až ve 33. minutě musel Siqueira zasahovat proti jedovaté střele Conceiçãa, která však místo razance mohla mít víc přesnosti.

Pět minut před koncem úvodního dějství předvedl brazilský trojlístek Galeno, Wendell a Evanilson pěknou kombinační akci, na jejímž konci poslední jmenovaný skóroval. Opět ale zasáhl videorozhodčí a další těsný ofsajd překazil radost domácím.

Ti se ani po změně stran nevzdávali a s přibývajícími minutami stoupal minimálně opticky jejich tlak. Společně s ním ale stoupalo také odhodlání a bojovnost hostů. Porto kopalo neuvěřitelných 23 rohových kopů, ale ani z jednoho nedokázalo zahrozit.

O největších vzruch se tak v druhém poločase postaral hostující Boateng, který v nastaveném čase spíše nešikovně než úmyslně zajel do Borgese a uviděl od sudího Nobreho druhou žlutou kartu. Více než pět minut početní výhody ale Porto využít nedokázalo, a tak doma jen remizovalo s Rio Ave 0:0.