FR. LIGA – 16. KOLO: LYON JISTÍ VEDENÍ

06.12.2004, 10:25
Aktuality
I v šestnáctém kole nejvyšší francouzské soutěže trvá neporazitelnost Lyonu. Olympique zdolal Auxerre 2:1 po dvou rychlých gólech Wiltorda a Juninha v prvním poločase. Hosté, za něž v obraně standardně nastoupil náš René Bolf, stačili přes mohutný finiš již jenom snížit v 67. minutě zásluhou Cheyroua.

Přesto to byl slavnostní moment: svatyně obhájců titulu byla totiž pokořena po dlouhých 637 minutách, naposledy se to povedlo 3. října útočníkovi Saint-Etienne Pascalovi Feindounovi.

I přes stálou převahu nedokázali zvítězit nad sestupem ohroženým Štrasburkem hráči Lille. Nakonec byli rádi, že hlavičkou Odemwingieho pět minut před koncem vydřeli alespoň bod za remízu 1:1. Olympik proto na vedoucí Lyon ztrácí už pět bodů.

Kontakt se špičkou ztratilo po domácí porážce 1:2 s Lens mužstvo Sochaux, které zřejmě ještě nemělo čas vzpamatovat se z debaklu 0:4 od Newcastlu v poháru UEFA. Skončily tak dvě velké série: Sochaux prohrálo poprvé po devíti zápasech, Lens se naopak ze tří bodů radovalo po dvanácti utkáních.

Hned při své premiéře na stadiónu Olympiku Marseille se dočkal výhry nový trenér Philippe Troussier, byť dvouletou smlouvu oficiálně podepsal teprve po zápase. Jeho noví svěřenci uspěli v důležitém souboji s Nantes a po brankách Meiteho, Fioreseho a Marleta zvítězili 3:1. Úlohu měli usnadněnou vyloučením hostujícího Viverose v 68. minutě.

Krize pokračuje v Monaku. Ani z devátého utkání v řadě nedokázalo vytěžit plný bodový zisk a po bezbrankové remíze v Toulouse kleslo na sedmou příčku. Pouze 34. minut odehrál český záložník Jaroslav Plašil, odstoupit musel pro zranění stehenního svalu.

Do horní poloviny tabulky se stále nemůže protlačit Paříž Saint-Germain. Pařížané tentokráte pouze remizovali v Nice (1:1) a jen chabou útěchou pro ně může být, že tady neprohráli od roku 1989. K vítězství však měli blíže domácí – Vahirua však neproměnil penaltu, Traoré trefil pouze břevno, rozhodčí jim neuznal gól po přímém kopu Balmonta a nevyužili ani přesilovku jednoho hráče v poli po vyloučení záložníka PSG Edouarda Cissého.

Výsledky:
Lyon – Auxerre 2:1 (5. Wiltord, 29. Juninho – 66. Cheyrou)
Marseille – Nantes 3:1 (15. Meite, 21. Fiorese, 90. Marlet – 59. Yapo)
Méty – Saint-Etienne 2:2 (7. Meniri, 21. Proment z penalty – 12. Sable, 73. Hognon)
Bastia – Caen 2:0 (7. Sidibe, 57.Vairelles)
Lille – Štrasburk 1:1 (84. Odemwingie – 56. Niang)
Rennes – Istres 3:1 (9. a 90. Sorlin, 57. Monterrubio – 82. Pele)
Toulouse – Monako 0:0
Bordeaux – Ajaccio 0:0
Sochaux – Lens 1:2 (71. Diawara – 77. Cousin, 90. Sarr)
Nice – PSG 1:1 (67. Traore – 35. Pancrate)