Mistrovský Trenčín navázal debaklem Žiliny, o který se zasloužil hlavně čtyřgólový van Kessel. Skalica ještě vykřesala naději na záchranu, když porazila Dunajskou Stredu, zatímco Michalovce remizovaly se Slovanem. Myjava má jistou třetí příčku i proto, že Trnava vybouchla v Podbrezové...

ŠPORT Podbrezová - Spartak Trnava 3:0

13.05.2016 20:30

Góly: 16. Patrik Vajda, 55. Patrik Vajda, 85. Andrej Rendla

V predposlednom kole Fortunaligy privítala Podbrezová trnavský Spartak. Železiari vyhrali rozdielom triedy 3:0 (1:0).

Už v desiatej minút e prišla veľká príležitosť skórovať pre domáci celok. Šafranko sa v šestnástke ocitol sám a prihrával na Rendlu. Ten sa pošmykol a minul loptu. Pred Jakubechom ale ešte zakončil Peševski a trafil mladého gólmana. Stav sa teda nemenil. K tomu došlo v 16. minúte. Jakubech bol po prudkom centri Podia z priameho kopu neistý a dostal loptu iba pod seba. Vajda vtedy nemal problém doraziť ju do prázdnej brány - 1:0 pre Železiarov. V 26. minúte rozohral priamy kop spred vápna Jež. Namieril to k žrdi, ale Kuciak efektným zákrokom zachránil a poslal loptu mimo brány. V 43. minúte trafil Mikovič z priameho kopu múr. Po jednej nadstavenej minúte prvý polčas skončil.

V 54. minúte sa zdalo, že center z rohu bol rozohraný veľmi zle. Viazanko vrátil vysokú loptu,Rendla ju sklepol pre Vajdu, a ten tvrdou strelou nedal Jakubechovi šancu - 2:0. V 63. minúte Rendla poriadne vyprášil rukavice trnavského gólmana. Ten najprv loptu vysoko vyrazil a následne bol v súboji faulovaný. V 76. minúte sa za obranu hostí dostali traja hráči. Unikli ofsajdu, a tak akcia, ťahaná Peševskim, pokračovala. Macedónčan prihral Rendlovi, ktorý si prvým dotykom obhodil Jakubecha, ale lopta mu ušla a nedokázal zakončiť. V 85. minúte Viazanko poslal do behu Rendlovi, ten prešiel cez dvoch obrancov a umiestnil loptu k žrdi - 3:0.

Podbrezová nadviazala na dobré jarné výsledky a nad Trnavou zvíťazila vysoko 3:0.

Zemplín Michalovce - Slovan Bratislava 1:1

Góly: 36. Dominik Kunca - 3. Tamás Priskin

MFK Zemplín Michalovce remizoval na domácej tráve so Slovanom Bratislava 1:1 (1:1).

Skóre otvorili belasí už v tretej minúte. Priškin si dokázal spracovať odrazenú loptu a technickou strelou do vzdialenejšej šibenice prekonal bezmocného Kelemena - 1:0 pre Slovan. V 28. minúte mali veľkú príležitosť Michalovce. Voľný kop zahrali nakrátko, po prihrávke sa ku strele dostal Sedlák a preveril Greifovu pozornosť. V 31. minúte vydarená akcia domácich skončila centrom do päťky. Lopta cez vápno Slovana iba tak prefrčala, obrana hostí pri akcii Zemplínčanov nezasiahla. V 36. minúte Lukić nešetrne vpálil nohami do Greifa, ktorý po tomto súboji zostal ležať na trávniku. Rozhodca Horváth sa rozhodol nechať hru pokračovať. K odrazenej lopte a dostal Kunca a kopol ju do odkrytej brány - 1:1. V nadstavenom čase prvého polčasu mali domáci ďalšiu veľkú šancu. Danko tesne minul ľavú žrď.

V 56. minúte vystrelil Priškin a tvrdú strelu zastavilo až brvno Kelemenovej brány. Hostia zahrávali rohový kop. V 63. minúte veľkú šancu premrhal Kunca. Simović zaváhal v zadných radoch, Kunca sa dostal do úniku, ale na gól ho nepremenil. Dobrý zákrok si pripísal Greif. V 71. minúte sa v dobrej príležitosti ocitol Kubík. Stál pred Kelemenom osamotený, ale loptu za jeho chrbát nepretlačil. V 82. minúte zostal po súboji ležať na trávniku Šimčák a vyzeralo to s ním zle. Odísť musel na nosidlách. Do konca sa už nič, čo by viedlo k zmene skóre nestalo, a tak Michalovce remizovali so Slovanom Bratislava 1:1. Po víťazstve Skalice v nadstavenom čase nad Dunajskou Stredou nemajú východniari istú ligovú príslušnosť ani pred posledným kolom.

Spartak Myjava - MFK Ružomberok 1:0

Góly: 13. Denis Duga

V prípade Ružomberka nič nové, aj proti Myjave tento tím ťahal za kratší koniec. Domáci si tak bez problémov jedno kolo pred koncom zabezpečili skvelé tretie miesto. Trnava totiž padla na nulu a na Kopaniciach môžu vypuknúť oslavy. Výhru 1:0 nad MFK zabezpečil Duga.

Favoritom bola pred zápasom Myjava, ktorá si chcela udržať bronzovú priečku. Ružomberok je navyše v hlbokej kríze a nič na tom nezmenil po piatich minútach ani reprezentant Jakubko. Ten totiž zamieril sľubne, ale skóre na začiatku duelu neotvoril. Práve koncovka je pre MFK na konci ročníka vážnym problémom, najmä preto prichádzajú straty ako na bežiacom páse. Kružliak po Jakubkovej šanci potom na druhej strane zachraňoval pred Danielom, ale bohatá štvrťhodina napokon presný zásah priniesla, tešili sa domáci. Duga zužitkoval center Marčeka a bolo 1:0.J akubkova šanca hlavou potom skončila iba na bočnej sieti, neuspel ani na opačnom konci ihriska Bílovský a ani Daniel, v oboch prípadoch výborne zasiahol Hajdúch. Šťastie mal brankár o niečo neskôr pri centri Daniela, triasla sa žrď.

Po prestávke sa opäť hralo na jednej i druhej strane, aktivitou hýril opäť Jakubko. Šancu mal v 50. minúte, ale skóre sa po jeho zakončení nemenilo. Machovec o niečo neskôr namieril z priameho kopu nad, ale veľa tomu nechýbalo. Po hodine hry skúsil zahroziť Pekár, ale Hajdúch si dal pozor. Vyrovnať mohol Ďubek dvadsať minút pred koncom, lenže Hruška perfektne zakročil a držal pre svojich jednogólové víťazstvo. Výhodu štandardnej situácie mali aj domáci hráči desať minút pred koncom stretnutia, hlavička jedného z nich šla tesne ponad brvno. O štyri minúty už Daniel mieril do priestoru brány, loptu do rukavíc ukryl Hajdúch. Domáci si napokon už výhru udržali a môžu sa tešiť jedno kolo pred koncom z poistenia si bronzovej priečky. Naopak, hostia opäť nevyhrali, naposledy si tri body pripísali prvého apríla a záver ročníka je u nich v znamení mimoriadnej krízy.

MFK Skalica - DAC Dunajská Streda 2:1

Góly: 24. Pavol Masaryk, 90+2. Juraj Piroška - 68. Erik Pačinda

O záchranu bojujúca Skalica privítala celok zo Žitného ostrova. Záhoráci rozhodli o víťazstve nad Dunajskou Stredou v nadstavenom čase a vyhrali 2:1 (1:0).

V druhej minúte hostia vybojovali štandardku - akýsi skrátený roh, no na zmenu skóre ho využiť nedokázali. V deviatej minúte Tujvel ďakoval za vychýlenú mušku Neoveskému, ktorý tesne minul ľavú tyčku. V trinástej minúte Štepanovský poslal loptu do šestnástky, ale Pačinda sa k nej nehrnul a Čermák bol v ofsajde. V 16. minúte Šebesta prihral Masarykovi a ten nakopával pred bránu, kde nabehol Hlinka. Vybojoval roh. V 18. minúte zachránil hostí pred gólom Tujvel. Na pravej strane 16-ky operoval Mazan, nahral Piroskovi a jeho delovku, mieriacu pod brvno, brankár vytlačil na roh. V 20. minúte z priameho kopu Piroska nabil Hlinkovi. Pokus mieril do hradby tiel. Následné repete Šebestu rovnako neuspel. V 24. minúte domáci zakončovali a hostia zahrali rukou. Bez reakcie rozhodcu. Ešte v tej istej minúte sa Masaryk ocitol zoči-voči Tujvelovi a nekompromisne zavŕšil záchranárske snahy svojho tímu - 1:0 pre Skalicu. V 42. minúte zazmätkovala domáca obrana. Ľupták na dvakrát prekonal Krnáča, ale lopta sa odrazil od žŕdky a opustila hraciu plochu.

V 57. minúte Mazan trafil len brániaceho hráča. V 62. minúte hlavičkoval Hudák, no iba k Polievkovi. S jeho strelou si Krnáč poradil. V 65. minúte hostia zakončili akciou hlavičkou Ljubičića. Trafila brvno, no gól by nebol platil kvôli ofsajdu jeho autora. V 68. minúte skončila gólom nevinne vyzerajúca akcia. Krnáč sa len bezmocne pozeral, ako lopta z kopačky Pačindu zapadla do siete - 1:1. V 69. minúte priamy kop rozohral Piroska nakrátko, ale vznikla z toho veľká šanca, ktorú hostia odvrátili na roh. V 70. minúte Dunajskostredčania pohrozili z brejku. Pambou posielal loptu pred Krnáča Pačindovi, ale brankár tam bol skôr. V 76. minúte Ulrich prepálil všetko, čo stálo pred ním, no Tujvel bol postavený dobre. V 84. minúte Krnáč po voleji Štepanovského reflexívne vyrazil na roh. V nadstavenom čase trafil Piroska a strhol vedenie na skalickú stranu - 2:1.

Ďalší gól už nepadol, a tak Skalica zvíťazila nad Dunajskou Stredou 2:1. Jej nádej na zotrvanie v najvyššej súťaži po remíze Michaloviec so Slovanom stále žije.

FC Zlaté Moravce - FK Senica 2:0

Góly: 58. Marques De Souza (pen.), 86. Marko Perisić

Zlaté Moravce privítali dve kolá pred koncom celok, ktorý na jar ešte nevyhral. ViON so Senicou získal všetky tri body, keď o víťazstve 2:0 rozhodol gólmi po polčase.

V dvanástej minúte sa do brejku hnali domáci. V poslednej chvíli si Krznaric hodil loptu príliš ďaleko, a tak mohol brankár Plach úspešne vybehnúť. V 25. minúte sa Slančík dokázal presadiť individuálne cez brániaceho hráča. Jeho ľavačka nenarobila veľa škody a strelu z nej zneškodnil hosťujúci gólman. V 28. minúte sa Senica prekombinovala do pokutového územia. Zakončoval Čunta a brankár Kováč stál tam, kde bolo treba. V 31. minúte sa zoči-voči Kováčovi ocitol Leško, ale Kováč ho úspešne vychytal. V 33. minúte sa uvoľnil Kuzma, no aj jeho snahy skončili na brankárovi Plachovi. V 36. minúte centrovaná lopta prepadla na zadnú žrď na Dolného. Ten to skúsil z veľkého uhlu, ale jeho pokus bol pokrytý. V 42. minúte nastal pred bránou Senice veľký zmätok. Kontár zastavil loptu na bránkovej čiare a domáci avizovali ruku. Hlavný arbiter Marhefka nepískol, hralo sa ďalej. Po jednej nadstavenej minúte prvý polčas skončil.

Minútu po obrátke tvrdá strela Majkica minula bránku Senice. V 48. minúte chybu hostí v rozohrávke nepotrestal Školník. Plach ho v priamej konfrontácii vychytal. Práve brankár hostí však v 54. minúte dostal červenú kartu, keď poslal v šestnástke k zemi prenikajúceho Kuzmu. Gól z pokutového kopu strelil de Souza - 1:0. V 69. minúte prešiel cez svojich protihráčov Majkic, no následne vyslal nie veľmi dobrú strelu. Tá však brankárovi Junasovi vypadla a takmer skončila v bránke. V 83. minúte napálil do brvna Orávik. O dve minúty nato Perišič nedal strelou spoza šestnástky hosťujúcemu brankárovi šancu - 2:0. V nadstavenom čase sa do dobrej príležitosti dostal ešte de Souza, hlavičkoval však z ofsajdu.

ViON Zlaté Moravce nedovolil vyhrať Senici ani tentoraz a získal tri body po víťazstve 2:0 (0:0).

AS Trenčín - MŠK Žilina 5:2

Góly: 12. Martin Šulek, 24. Gino van Kessel, 31. Gino van Kessel, 50. Gino van Kessel, 61. Gino van Kessel - 38. Nikolas Špalek, 63. Nikolas Špalek

Gólové hody na Sihoti, veľké veci sa v predposlednom kole Fortuna ligy diali aj v zápase Trenčína so Žilinou. Istý majster sa z osláv až na jednu výnimku vrátil v plnej paráde späť pred vlastných fanúšikov a potešil ich päťgólovým prídelom do siete šošonov. Exceloval pritom Gino Van Kessel, ktorý sa štyrmi gólmi predral na prvé miesto tabuľky strelcov.

To bol výkon, aký sa na majstra patrí. AS Trenčín v predposlednom kole rozdrvil Žilinu 5:2, pričom štyrmi gólmi sa prezentoval Van Kessel. Ale poďme pekne poporiadku. Hralo sa ofenzívne už od prvých minút a diváci si prišli na svoje. Hostia ešte chceli zabodovať o Európsku ligu, ale pri chuti bol úspešný obhajca. Veď už po pár minútach mal šancu Guba, ale dobrú možnosť do dokonalosti nedotiahol. Rohový kop ale o niečo neskôr zužitkoval Šulek a bolo 1:0, o pár minút zase neuspel v šanci Bero. Po polovici prvého dejstva začal úradovať Van Kessel. Parádne si poradil s obranou a do prázdnej brány upravil na 2:0. Nesebeckosť potom prejavil Bero po polhodine hry, keď si poradil s obranou a hoci bojuje o kráľa strelcov, gól doprial opäť Van Kesselovi - 3:0. Čas v prvom polčase prišiel ešte opäť aj pre Žilinčanov, veď Špalek stihol prudkú loptu tečovať do siete, aby znížil na 3:1. Ešte lepšie to zo strany hostí mohlo byť v závere polčasu, lenže Králik hlavou trafil len brvno.

Reklamu na futbal videli diváci aj po zmene strán. Stále bolo o čo hrať a ráznym krokom sa o korunu kráľa strelcov hlásil aj Van Kessel. Udrieť síce mohlo do siete domácich, lenže Haskič Chovana neprekonal po spolupráci s Káčerom. No o pár minút už bolo vymaľované a bol pri tom kto iný ako Van Kessel. Volešáka si vychutnal, Guba si pripísal prihrávku a Holanďan týmto zavŕšil hattrick - 4:1. V tomto momente mal s Berom 15 gólov na konte. Špalek na druhej strane mohol znížiť, ale Chovan drámu nepripustil. Po hodine hry si navyše Van Kessel vychutnal lobom chybu obrany a predral sa na čelo tabuľky strelcov - 5:1. Skvelý večer rýchlonohého útočníka zaklincoval štvrtým gólom v zápase. Hoci o minútu znížil peknou strelou Špalek, výsledok 5:2 bol aj tak viac ako nečakaný, ale pre AS zaslúžený. A to ešte z hranice šestnástky mohol pridať Van Kessel aj piaty zásah, no mieril tentoraz iba do brvna. AS tak skvelým spôsobom zničil Žilinu a má šancu uchmatnúť aj tretiu trofej - pre najlepšieho kráľa strelcov. Pred posledným kolom ligy k tomu však nemá bližšie Bero, ale Van Kessel.