Corgoň liga - souhrn 12. kola

28.09.2013, 18:02, aktualizováno 29.09.2013, 16:29
Slovan potvrdil roli favorita a veze body z Dunajské Stredy. Dvanácté kolo slovenské ligy dále přineslo těsné výhry Trnavy a Banské Bystrice. Ružomberok uspěl v Žilině, Trenčín veze jenom bod z Nitry...

DAC Dunajská Streda - Slovan Bratislava 1:2

29.09.2013 14:30

Góly: 63. Michal Gašparík (pen.) - 45+1. Marko Milinković, 53. Pavel Fořt

Slovan Bratislava si v dohrávke 12. kola Corgoň ligy pripísal povinné víťazstvo na pôde Dunajskej Stredy. Každopádne sa však očakával vyšší náskok belasých, ktorí na Žitnom ostrove triumfovali iba 2:1. Slovan si vďaka tomuto víťazstvu upevňuje umiestnenie na čele tabuľky, kde má už šesťbodový náskok.

Posledná Dunajská Streda od úvodu nastúpila proti lídrovi tabuľky veľmi agresívne. DAC mal v úvodných minútach prevahu, ale nedokázal z nej nič vyťažiť a postupne sa hra vyrovnávala. Slovan strelil gól v 25. minúte, ale Kladrubského zakončenie po Fořtovej hlavičke bolo z postavenia mimo hry. V nasledujúci minútach sa na ihrisku nič vážne nedialo, no optickú prevahu mali hosťujúci hráči. Tým sa do prestávky ešte podarilo dostať do vedenia - v 45. minúte strelil gól do šatne presnou hlavičkou srbský stredopoliar Marko Milinković - 0:1. Favorizovaný Slovan teda po prvej polovici hry vyhrával na pôde Dunajskej Stredy 1:0.

V úvode druhého polčasu mohol Vittek navýšiť vedenie Slovana, ale v dobrej príležitosti neuspel. Čo sa však nepodarilo skúsenému slovenskému útočníkovi, to sa podarilo českému kanonierovi Pavlovi Fořtovi, ktorý v 53. minúte s prehľadom doklepol Halenárovu prihrávku za Belicov chrbát - 0:2. DAC znížil vedenie Slovana o desať minút neskôr, kedy Gašparík bezpečne premenil nariadený pokutový kop po faule Gorosita - 1:2. V nasledujúcich minútach mal Slovan niekoľko príležitostí na zvýšenie skóre, no to sa do záverečného hvizdu už nemenilo. Dunajská Streda teda na domácej pôde po bojovnom výkone napokon podľahla lídrovi tabuľky 1:2.

MŠK Žilina - MFK Ružomberok 2:3

28.09.2013 17:30

Góly: 32. Jaroslav Mihalík, 90+1. Viktor Pečovský - 45+2. Tomáš Ďubek, 68. Miloš Lačný, 84. Adam Zreľák

Ružomberok vybojoval po vyše siedmich rokoch víťazstvo na pôde Žiliny, ktorá sa síce prezentovala sympatickým futbalom, no efektívnejší boli Liptáci a tí sa radujú z veľkého víťazstva 3:2.

Úvod zápasu nebol príliš zaujímavý, obe mužstvá sa v podstate iba oťukávali. Bohužiaľ chabá bola aj divácka kulisa, počuť bolo akurát hlasivky verných priaznivcov hostí. Prvá vážnejšia príležitosť nastala v 17. minúte, kedy musel Dúbravka zasahovať po pokuse Lačného. Žilina sa po nie príliš vydarenom úvode predsa dostala do vedenia. Podarilo sa jej to v 32. minúte, kedy sa po Majtánovom centri presadil Mihalík - 1:0. V 43. minúte mohol vedenie domácich zvýšiť Škvarka, ale jeho pokus z priameho kopu bravúrne zneškodnil Nikolić. Následne sa potvrdilo staré známe príslovie nedáš-dostaneš! Hostia totiž strelili gól do šatne, o ktorý sa postaral presnou strelou kapitán Tomáš Ďubek - 1:1.

V úvode druhého polčasu boli aktívnejší hráči žilinského MŠK. V 54. minúte sa ďalekonosným pokusom prezentoval Pečovský, ale Nikolić podržal svoj tím. V polovici druhého polčasu mohol domácich znova poslať do vedenia Majtán, ale ten mieril po Škvarkovom centri hlavou nad bránku. V 68. minúte sa do vedenia naopak dostali hostia, za ktorých po defenzívnej chybe skóroval Miloš Lačný - 1:2. Žilinčanov tento inkasovaný gól zaskočil, no neostávalo im nič iné ako bojovať a otvoriť obranu. Hostia definitívne rozhodli zápas v 84. minúte, kedy sa presnou hlavičkou po rohovom kope prezentoval Adam Zreľák - 1:3. V nadstavenom čase oživil nádeje šošonov gólom z hranice šestnástky Viktor Pečovský - 2:3. V úplnom závere bol v skvelej pozícii Mabouka, no bol ale v postavení mimo hry. Ružomberok teda prelomil dlhodobú smolu pod Dubňom a od 13. mája 2006 si v Žiline konečne pripísal tri body na svoje konto.

FC Zlaté Moravce - MFK Košice 1:1

Góly: 64. Michal Pintér - 73. Martin Bukata

Po jednom bode si rozdelili hráči Zlatých Moraviec s Košicami, pre hostí je to menší zázrak. Stalo sa tak napriek tomu, že inkasovali a to je pre nich na ihrisku súpera často neriešiteľná úloha. Napokon sa po takmer 900. minútach hry predsa len presadili a zaknihovali remízu.

Pekný futbal čakal divákov od začiatku zápasu, prvú šancu musel hasiť hosťujúci Tofiloski. Zachránil strelu z priameho kopu od Pintéra. Ten istý hráč potom ale musel pomáhať obrane svojim, keď nedovolil skórovať Ostojičovi. Nedal šancu potom ani domáci Obročník, spoza vápna mieril nad. Diváci nevideli gól následne ani po šanci Diabyho. K tomu, aby otvoril skóre mu po centri do vápna chýbal ešte kúsok. Kuciak sa zapotil o niečo neskôr, keď vytesnil strelu Bukatu. Szabo neskôr po peknej akcii nedal veľkú možnosť, dobre zapracovali aj Mazan s Pribulom. Ich spoluhráč bol pred brankárom sám a to môže hostí mrzieť ešte doteraz. Keďže sa v závere polčasu nepresadil po strele gól ani Duda, priamy kop Kuciak ani nemusel riešiť. Do kabín sa tak šlo za bezgólového stavu.

Po zmene strán sa tímy chvíľu len oťukávali, ale ak mal padnúť v zápase gól, často to mohlo byť po štandardnej situácii. Napríklad po tej Bašistovej, ale Kuciak si s jeho pokusom nerobil problémy. Jeho spoluhráči na opačnej strane ihriska nepochodili taktiež, Babic si nerozumel s kolegom a na bránu v ideálnej pozícii ani nevystrelil. Domáci však boli aktívnejší a drali sa dopredu čoraz častejšie. Pintér neskôr neprekonal Tofiloského pre zmenu hlavou, už bežala takmer hodina hry. Lenže ten istý hráč to nemusel ľutovať, hlavičkou sa predsa len presadil po centri Orávika a bolo 1:0. Nahrávač mohol zvýšiť po pase Bolinhu, ho Tofiloski už tentoraz tím podržal. Tesne vedľa následne mieril po ďalšej štandardke Obročník. A tak prišiel trest na druhej strane. Z diaľky napriahol Bukata a prelomil streleckú smolu svojho tímu. Kuciakovi nedal šancu a bolo vyrovnané. Ten istý hráč mohol dokonca upraviť stav aj na 1:2, ale tentoraz Kuciak vyrazil na roh. Macedónsky brankár v radoch vraňarov podržal svoj mančaft taktiež a to po šanciach Bernátha a Chrena. V závere sa už činili obrany na oboch stranách a preto sa body napokon delili.

FC Nitra - AS Trenčín 1:1

Góly: 8. Adrián Čermák - 43. Gino van Kessel

Nitra získala ďalší dobrý bod, hoci mohlo byť aj viac. Odskočili teda DAC-u aspoň na jeden bod, Trenčín nevyhral vonku už druhý zápas po sebe.

Koníkovci mali raketový nástup a súpera začali žmýkať hneď od začiatku. Nedali mu dýchať a ohrozovali bránu zo všetkých strán. Vyplatilo sa to v 6. minúte, keď Cleberov center do siete z vápna dopravil Čermák. To, pochopiteľne, namlsalo Trenčín a snažili sa vyrovnať hneď na to. Nevedeli sa však cez kvalitnú obranu dostať na dostrel brány, poradilo sa im to až po polhodine hry. Alves de Oliveira mohol vyrovnať po centri Hajradinoviča, ale mieril to nad bránu. Vyrovnaná hra mala následne hluché momenty a brankári sa museli nudiť. No iba do záveru polčasu, hlavne teda ten domáci. So šťastím sa podarilo vyrovnať van Kesselovi, keď Perniš neudržal center a začínalo sa odznova - 1:1.

Podobne začal aj druhý polčas, domáci sa tlačili dopredu a snažili sa ohrozovať súpera pohľadnými akciami. Po jednej z nich, konkrétne v 56. minúte mohol premeniť na gól Cleber, ale krásnou strelou minul bránu len tesne. Volešák potom podržal svojich kolegov po šanciach Bagiho a Vestenického, naopak, obrane Zoborčanov zatápali legionári. Pohybom hýril van Kessel a snažil sa pridať aj ďalší gól na svoje a trenčianske konto. Obrana si ho však postupne viac všímala a kvalita v zadných radoch sa prejavovala aj na výsledku. Ten sa naďalej nemenil, hoci čas pokročil. V 76. minúte Malec s van Kesselom nepredrali strely cez obranu a brankár tak ani nemal čo riešiť. Vestenický o päť minút nedal svoje sólo, vydýchli si pre zmenu hostia. Tri minúty pred koncom ten istý hráč neprekonal Volešáka ani v ďalšom nájazde, proti bola aj obrana, hoci strela skončila na brankárovi. Aj preto sa body napokon delili.

Rozhodnúť mohol napokon v 87. min Vestenický, ale jeho sólo na Volešáka sa skončilo na trenčianskom brankárovi.

Spartak Trnava - FK Senica 1:0

28.09.2013 16:00

Góly: 78. Peter Štepanovský

Senica vonku opäť padla, tentoraz nestačila na domácu Trnavu a zase nevsietila ani jeden gól. Spartak potvrdil zlepšujúcu sa formu a stúpa tabuľkou čoraz vyššie.

Pritom mohlo byť všetko inak. Po piatich minútach sa z rohu mohol presadiť Hiago, ale úplne sám na zadnej žrdi nepochodil. Zaskvel sa zákrokom Janečka. Po štvrťhodine hry pre zmenu pohrozil Procházka, no Šulla perfektne vyrazil, Mikovič potom dorážal už zbytočne. Pískal sa faul. Piroška následne mohol z dobrej šance, z nepriameho kopu, otvoriť skóre, ale nedal. Adámik mal tak šťastie, že sa po jeho faule sieť nevlnila. Šulla predviedol výborný zákrok aj po polhodine hry, keď zmaril šancu Augustíniho. Svoj tím teda opäť bravúrne podržal. V ofenzíve však hosťom chýbal pokoj i presnosť a preto nemal jeho náprotivok Filipko príliš veľa práce. Roh domácich v ďalšej časti hry pre zmenu nedal hlavou Adámik, mieril vedľa. V závere polčas ešte mohol otvoriť skóre aj Diviš, ale po peknej akcii mieril mimo brány. Tsoumou v nadstavenom čase hneď na to zase trafil iba bočnú sieť a tak sa šlo do kabín za nerozhodného stavu.

Po zmene strán sa tímy oťukávali a hral sa opatrný priebeh hry. Nikto nechcel spraviť chybu a preto mali brankári dlhšiu dobu pokoj. Desať minút po hvizde rozhodcu domáci zakombinovali, na konci akcie sa ocitol Štepanovský. Z hranice vápna strieľal nad bránu Šullu, ten v tomto prípade ani nemusel zasahovať. Šachová partia medzi šestnástkami však pretrvávala, hostia by zrejme boli radi aj za bod. Veľkú šacu mal až v 70. minúte Piroška, ale po pohľadnej akcii opäť mieril vedľa brány, resp. pohladil žrď. Štepanovský potom na opačnej strane pre zmenu trafil brvno, keď mu perfektne naservíroval loptu do šance Grabež. Nemuselo ho to všk mrzieť, pretože v 77. minúte sa presadil aj tak. Aj so šťastím usmernil do siete v zmätkoch loptu po centri Grabeža k žrdi, na ktorú Šulla nestihol zareagovať a bolo to 1:0. Hodek mohol rozhodnúť hneď an to, ale druhý gól po lobe nepridal, pretože mieril iba do brvna. Ten istý hráč potom mieril vedľa brány aj po odrazení lopty od jeho tela a tak si tri body andeli zaknihovali po tesnej výhre 1:0.

Dukla Banská Bystrica - Spartak Myjava 1:0

28.09.2013 15:30

Góly: 74. Patrik Vajda

Banská Bystrica dokázala prelomiť päťzápasové čakanie na výhru, ktorej sa dočkala v domácom stretnutí proti Myjave. Zápas bol síce pomerne vyrovnaný, no vojaci boli v koncovke efektívnejší a tešia sa z trojbodového úlovku.

Prvá vážnejšia príležitosť stretnutia nastala v 11. minúte, kedy sa po priamom kope dostal k hlavičke Kosík, no Boroš s problémami jeho pokus napokon kryl. V polovici prvého polčasu mohol otvoriť skóre domáci útočník Pavol Jurčo, Solnička však podržal svoj tím. Vzápätí mohol na druhej strane skórovať Kukoľ, ale ten po skvelej prihrávke Šuleka mieril iba do rúk Boroša. Desať minút pred koncom mohol chybu hosťujúcej defenzívy potrestať Jurčo, no jeho pokus Solnička zneškodnil. O dve minúty neskôr si hostia takmer strelili po priamom kope domácich vlastný gól, ale Solnička bol na mieste. Do konca prvého polčasu sa už nič vážne neudialo, v prvej polovici hry sme teda gól nevideli.

Dukla hneď v úvode po Jurčovej akcii skórovala, no Slančíkov gól pre avizovaný ofsajd neplatil. Tesne po hodine hry sa mohli vedenia ujať kopaničiari, no Pekárov pokus z rohu šestnástky mieril do žrde. V 70. minúte mal po Ľuptákovej prihrávke stopercentnú príležitosť Jurčo, no skúsený útočník nedokázal prekonať Solničku. O tri minúty sa však domáci radovali z úvodného gólu stretnutia. Postaral sa oň netradičný strelec Patrik Vajda, ktorý poslal za Solničku presný center Považanca - 1:0. V závere stretnutia sa Myjava snažila o vyrovnanie, no to sa im aj napriek niekoľkým sľubným akciám nepodarilo dosiahnuť. Banská Bystrica teda zvíťazila nad kopaničiarmi tesným rozdielom 1:0.