SOUHRN KVALIFIKACE - 6.6.

07.06.2007, 01:21
Fotbalisté Německa v naší kvalifikační skupině D zdolali Slovensko 2:1 a dál neohroženě kráčí za postupem. Ani další favorité nezaváhali, Anglie bez potíží vyhrála v Estonsku, stejně tak Španělsko v Lichtenštejnsku a Itálie v Litvě, Francie jen těsně přehrála Gruzii. Důležitý souboj Chorvatska s Ruskem gól nepřinesl, jediné výraznější překvapení se událo v Arménii, odkud se s prázdnou vrací Poláci.

Skupina A

Arménie - Polsko   1:0
Branka:  66. Hamlet Mkhitaryan

Poláci si nečekanou prohrou na půdě Arménie značně zkomplikovali cestu na evropský šampionát. Na druhé Portugalsko i třetí Srbsko sice mají naši sousedé pětibodový náskok, ovšem jak Portuglaci, tak Srbové mají na svém kontě o dva odehrané zápasy méně. Arménie se díky třem bodům posunula na pátou příčku skupiny před Belgii.

První a také jediný přesný střelecký pokus mezi tři tyče skončil gólem. Domácí Hamlet Mchitarjan se parádně trefil do rohu Borucovy brány z přímého kopu v 66. minutě a rozhodl tím celé utkání. Otřesení Poláci už nedokázali odpovědět. Hosté sice byli aktivnější co se týče střeleckých pokusů, ale fotbalisté Arménie byli výrazně efektivnější.

Branky:  31. Shaun Maloney, 35. Garry O'Connor

Skotové si vezou z Faerských ostrovů zaslouženou dvoubrankovou výhru a proti domácímu outsiderovi si připsali důležité tři body. Vítězství si hosté zajistili během čtyř minut v prvním poločase. Nejprve se v 31. minutě trefil z trestného kopu Maloney, který vstřelil svou první reprezentační branku, a v 35. minutě se hlavou prosadil útočník O´Connor. Skotové si tak udrželi šanci na postup. Faerské ostrovy stále zůstávají ve skupině bez bodu.

Litva - Itálie   0:2
Branky:  31. Fabio Quagliarella, 45. Fabio Quagliarella

Mistři světa zvládli i druhý zápas na hřišti soupeře během čtyř dnů. I tentokráte dali dva branky a obě měl na svědomí jeden muž, místo Filippa Inzaghiho tentokráte zaskočil Fabio Quagliarella.

Po náznaku Inzaghiho a ráně nad od Perrotty se do první vážné šance dostal Di Natale, který nedokázal usměrnit do sítě chtrou přihrávku Pirla. Za domácí odpověděl Savenas, jehož střela jen těsně minula pravou tyč brány Gianluigiho Buffona.

Ve 31. minutě přišel první důležitý moment, Quagliarella se zbavil Morinase a nechytatelnou střelou nedal Grybauskasovi šanci - 0:1.

Itálie po vstřelené brance trochu polevila v koncentraci a povolila šance Kalonasovi a Stankeviciusovi, ti však neuspěli a tak přišel trest. V poslední minutě první půle se k míči v pokutovém území dostal znovu Quagliarella a přesnou ranou definitivně zlomil litevský odpor.

Definitivně rozhodnout mohl v 58. minutě Di Natale, podobně jako na druhé straně Kalonas ale nemířil přesně. V poslední zajímavé šanci pak pálil nad Danilevicius.

Francie - Gruzie   1:0
Branka:  33. Samir Nasri

Chudé vítězství zaznamenala Francie, nejtěsnější výhra 1:0 proti dobře bránící Gruzii ale znamená tři body a udržení prvního místa.

V systému 4-5-1 se na hrotu opět objevil pouze Nicolas Anelka a pořádně o něm bylo vědět. Útočník Boltonu se ocitl v prvních dvou slušných šancích, nejprve nedosáhl na centr Riberyho, po centru Maloudy ho pak vychytal Lomaia.

Další dva neúspěšné pokusy vyslal Toulalan, udeřilo však až ve 33. minutě. To se povedenou akcí blýskl Ribery a po jeho centru dal svou první reprezentační branku ve třetím zápase mladíček Nasri - 1:0.

Domácí byli jasně lepší, v první půli ještě hlavičkoval po rohu Nasriho mimo Malouda, krátce po změně stran pak nedokázal usměrnit míč do sítě Clerc. V 68. minutě opět zamotal hlavy obráncům Ribery a Lomaia měl práci s ranou Anelky.

Na hřiště se ve druhé půli dostal také Cisse a měl poslední příležitost Francouzů, když ze střední vzdálenosti pálil mimo.

Branky:  30. Angelos Charisteas, 90. Nikos Liberopoulos - 80. Viorel Frunza

Domácí Řekové díky povedené koncovce infarktového zápasu zvýšili náskok na čele své kvalifikační skupiny. Obhájci evropského zlata z Portugalska se dostali do vedení po půlhodině hry, když se prosadil hlavou kanonýr Charisteas. Deset minut před koncem utkání vyrovnal na 1:1 Moldavan Frunza. Stadion v Irakliónu vybuchl nadšením až v páté nastavené minutě díky trefě Liberopulose.

Norsko - Maďarsko   4:0
Branky:  22. Steffen Iversen, 57. Daniel Braaten, 60. John Carew, 78. John Carew

Německo - Slovensko   2:1
Branky:  10. Ján Ďurica (vl.), 43. Thomas Hitzlsperger - 20. Christoph Metzelder (vl.)

Německo si poradilo se Slovenskem a udělalo zřejmě definitivní krok k postupu na šampionát. V tabulce skupiny D má na třetí Irsko již šestibodový náskok, čtvrtí Slováci ztrácejí bodů hned deset.

První poločas příliš bohatý na šance nebyl, když už se ale nějaká urodila, padla z ní branka. V desáté minutě fatálně zaváhala hostující obrana v čele s brankářem Čontofalským a pohromu dokonal Ďurica, který vlastencem usnadnil práci Klosemu.

Vlastní branka byla k vidění i na druhé straně. Ve 20. minutě se okolo Metzeldera prohnal Krajčík, domácí obránce ho sice dostihl, na místo du autu však poslal míč na vlastní svatyni a zkoprnělý Lehmann již nestačil reagovat - 1:1.

Německo bylo lepším týmem a těsně před odchodem do kabin šlo znovu do vedení. Ve 43. minutě vybojoval míč Klose, Lahm našel na zadní tyči zcela volného Hitzlspergera a ten přesně umístěnou hlavičkou nedal Čontofalskému šanci - 2:1.

Po změně stran na sebe dvakrát upozornil Fritz, s oběma jeho pokusy si Čontofalský poradil. Poté se domácí marně dožadovali penalty, to když si Krajčík v šestnáctce přidržel Gomeze, který tak nemohl ideálně zakončit. Slovensko potřebovalo vyrovnat, nemělo ale z čeho. Žádnou vážnější šanci si totiž nevypracovalo a z Hamburku si odváží porážku 1:2.

Branky:  37. Toto Tamuz, 53. Roberto Colautti

Hosté splnili roli favorita a dokázali zvítězit na hřišti Andorry 2:0. Izrael je tak stále ve hře o postup na ME, jelikož se drží v kontaktu s favority skupiny Chorvatskem a Ruskem. Andorra je bez bodu poslední.

Do vedení dostal hosty v 38. minutě Tamuz, který povedenou hlavičkou překonal domácího gólmana. Druhý, uklidňující gól vstřelil osm minut po změně stran kanonýr Colautti, když v pádu hlavou doklepl do branky vyražený míč. Domácí mohli v závěru utkání alespoň snížit, ovšem Sánchez neproměnil pokutový kop.

Chorvatsko - Rusko   0:0

Tolik očekávaný zápas, který měl hodně napovědět o dalším vývoji celé skupiny, skončil bezbrankovou remízou. Chorvatsko zůstává první, Rusko je po výhře Izraele v Andoře třetí.

Domácí začali lépe a v první pětiminutovce dvakrát zahrozil Šimunič. Již v osmé minutě skončilo utkání pro zraněného Srnu, jehož místo zaujal Leko. Po nepřesné střele Modriče pak ve 22. minutě přišla největší šance domácích v první půli. Centr Modriče prolétl až k Eduardovi, ovšem ten z malého vápna vysoko přestřelil.

Rusové se šancemi řádně šetřili a v jejich jediné v první půli střílel po samostatné akci Keržakov.

Ani po změně stran se obraz hry příliš nezměnil a Chorvatsko i nadále útočilo. V 50. minutě hlavičkoval mimo Corluka, o osm minut později pak byl velice blízko Eduardo. Ten dokonce obešel brankáře, jeho slabou střelu však uklidil do bezpečí Ignaševič. Následoval rohový kop a po hlavičce Kranjčara pomohlo Rusům břevno.

Trenér Chorvatů Bilič vycítil šanci a na hřiště poslal třetího útočníka, Mladena Petriče, byli to však hosté, kdo měl další šanci. Z trestného kopu pálil Ignaševič a Pletikosa měl plné ruce práce. Osm minut před koncem pak neuspěl ani Petrič, jeho střelu Malafejev vyrazil, dorážky Leka a znovu Petriče se pak nedostaly na místo určení přes obětavé obránce.

Estonsko - Anglie   0:3
Branky:  37. Joe Cole, 54. Peter Crouch, 62. Michael Owen

Návrat Davida Beckhama s sebou pro Angličany nese samá pozitiva. Už v přátelském utkání s Brazílií záložník Realu Madrid ukázal, jak platným je členem, a hodně vidět byl i v souboji s Estonskem.

V šesté minutě zahrozil jako první právě Beckham, když mířil nepřesně z trestného kopu. Neuspěli ani jeho spoluhráči King a Lampard, na druhé straně pálil Terehhov nad. Pořádně oddechnout si Angličané museli ve 25. minutě, v níž Lampard zbytečně ztratil míč a od pohromy Albion ubránil pouze včasný zákrok Terryho.

Jinak to ale byli hosté, kdo udával tempo hry a po dvou nepřesných pokusech Beckhama se zasloužené odměny dočkali ve 37. minutě. Centr Bridge sklepl Crouch k nohám do té doby neviditelného Colea a ten dokázal dostat míč do sítě - 0:1.

O chvíli později centroval znovu Bridge a Lampard tentokráte hlavičkoval těsně mimo. Tečku za prvním poločasem pak udělala zblokovaná střela Gerrardaa hlavička Crouche.

I po změně stran se hrálo podle anglických not. V 54. minutě ukázal svou genialitu Beckham, který krásně našel Crouche a útočník Liverpoolu zvýšil již na 0:2. Beckham si nakonec připsal ještě jednu gólovou přihrávku, v 62. minutě našel přesným centrem Owena a ten zatloukl třetí hřebíček do estonské rakve - 0:3.

V 68. minutě nahradil Beckhama za obrovského potlesku Dyer, po jehož přihrávce nechal jenom vyniknout Pooma Downing. Anglie si závěr utkání již pohlídala a připsala si důležité tři body. V tabulce jí sice stále patří až čtvrtá příčka, vzhledem k remíze Chorvatska a Ruskem si ale na postup mohou brousit stále čtyři týmy.

Švédsko - Island   5:0
Branky:  11. Marcus Allback, 42. Anders Svensson, 45. Olof Mellberg, 50. Markus Rosenberg, 51. Marcus Allback

Švédsko si s chutí zastřílelo proti outsiderovi z Islandu. Hosté si odvezli hned pět branek a domácí si tak výborným výkonem spravili chuť po zápase s Dánskem, které bylo předčasně ukončeno pro inzultaci rozhodčího. Švédové jsou ve vedení a s druhým Španělskem mají shodně patnáct bodů. Island zůstavává na páté příčce se čtyřmi body.

Kanonádu načal zkušený útočník Allbäck již v 11. minutě, když doklepl do sítě Linderothův přímý kop. Nešťastný Island pak těsně před koncem první půle inkasoval ještě od Svenssona a Mellberga. Druhý poločas začali lépe opět domácí a v 49. minutě protlačil míč zblízka do sítě Rosenberg počtvrté. Dílo zkázy pro hosty pak dokonal o dvě minuty později opět Allbäck, který přidal svůj druhý přesný zásah v zápase.

Lichtenštejnsko - Španělsko   0:2
Branky:  8. David Villa, 14. David Villa

Španělsko vyhrálo již čtvrtý zápas v řadě a upevnilo si druhou příčku. O vítězství na půdě fotbalového trpaslíka rozhodl tým z Pyrenejského poloostrova již v úvodu utkání.

Pod obě branky zápasu se posepsal David Villa. Kanonýr Valencie se nejprve nemýlil v osmé minutě po přihrávce Fabregase, o šest minut později pak zužitkoval nádhernou kombinaci s Fabregasem a Silvou.

Tím ale pramen gólových zápisů vyschl, Španělé se s rychlým náskokem spokojili a přestali proměňovat šance. Po třiceti minutách spálil obrovskou Iniesta, Xabiho Alonsa pak parádním zákrokem vychytal Jehle.

Po změně stran Španělsko ještě přidalo a Jehle se měl co ohánět. Jednu velkou šanci neproměnil Silva, po dvou neúspěších si na své konto připsali Luis Garcia, Soldado a Villa. Ten dokonce v nastaveném čase neproměnil pokutový kop.

Bulharsko - Bělorusko   2:1
Branky:  10. Martin Petrov, 40. Chavdar Yankov - 5. Roman Vasiluk (pen.)

Bulhaři využili přestávky nizozemského celku a díky hubené výhře nad Běloruskem se vyhoupli do čele skupiny. O bod méně má v tabulce Nizozemsko s Rumunskem.

Vše podstatné se událo už v první půli. Namlsané diváky v Sofii umlčel už po pěti minutách hry Bělorus Vasiljuk, jenž proměnil penaltu nařízenou za faul brankáře Ivankova na Hleba. Hosté se však radovali pouze pět minut. V 10. minutě se trefil z přímého kopu Stilian Petrov. Domácí dostali Bělorusy pod tlak, ze kterého nakonec vytěžili vítěznou branku utkání. Pět minut před koncem prvního dějství zužitkoval přihrávku Telkijského Jankov.

Rumunsko - Slovinsko   2:0
Branky:  40. Adrian Mutu, 70. Cosmin Contra

Lucembursko - Albánie   0:3
Branky:  25. Ervin Skela, 36. Edmond Kapllani, 72. Edmond Kapllani