Ruská Premier Liga - souhrn 25. kola

23.10.2010, 11:45, aktualizováno 24.10.2010, 18:42
Lokomotiv si v neděli odvezl tři body z Permu. CSKA ve šlágru remizovalo doma s Kazaní 0:0. Všechny body z Machačkaly neveze ani Zenit. Stejným výsledkem skončilo i utkání mezi Alanií Vladikavkaz a Dinamem Moskva a Sibiru se Spartakem. Nalčik porazil Tomsk 2:1. Saturn Moskva si gólem Sapety zajistil výhru nad Těrekem.

FK Rostov - Křídla Sovětů Samara 1:2

24.10.2010 16:45

Góly: 37. Roman Adamov - 10. Nenad Đorđević, 70. Pavel Jakovlev

Křídla Sovětu zvítězila v Rostovu, posunula se tak na 12. příčku a vzdálila se od sestupové zóny na čtyři body. Samařané sice mají koncem sezóny složitý los, ale výsledky v posledních zápasech má tým víc než dobré, Křídla totiž neprohrála čtyři utkání po sobě.

Do zápasu vstoupili lépe hosté, kteří byli více soustředění na bodový zisk. První střelu vyslal Savin už ve druhé minutě. Amelčenko balón chytil. Poté měl hostující tým dvě příležitostí. První nevyužil střílející Leilton, podruhé však Djordjević lehkým dotekem hlavy umístil Samsonovův centrovaný balón do brány. Následovala šance Jakovleva, který obehrál dva obránce a vystřelil, jenže Amelčenko byl připravený.Následující útok Jakovlev zakončil pasem na Savina, ale tomu se nevyvedla střela.

Na konci poločasu se začali snažit i domácí. Dokonce se jim podařilo vyrovnat. Pavlenka zastavili při jeho průchodu do pokutového území, jenže Gatcan poslal pas na pravou stranu, kde čekal Lebeděnko. Lobos ještě dokázal lehce tečovat letící míč, ale na dorážku Adamova neměl nárok.

V druhém poločase začala být hra příliš chaotická. K vidění byla spousta soubojů, ovšem bez pořádných šancí na jedné či druhé straně. V 64. minutě po centru Leiltona mohl skórovat Savin, avšak to by se musel trefit do brány. Nakonec vsítil gól Jakovlev. Fotbalista, kterého si křídla půjčili ze Spartaku, obehrál při průniku do šestnáctky Chaguše a poslal míč do vzdálenějšího horního rohu. Jelikož Samaru čekají zápasy s Rubinem, CSKA, Spartakem Moskva, Dinamem a Zenitem, plný počet bodů z Rostova může mít cenu zlata.

Anži Machačkala - Zenit Petrohrad 3:3

24.10.2010 14:30

Góly: 3. Jan Holenda, 80. Nicolae Josan, 90. Michail Bakajev - 8. Danny, 40. Konstantin Zyrjanov, 63. Danny

Zenit opět nedokázal vyhrát, když pouze remizoval v Machačkale. I když lídr od třetí minuty prohrával, dokázal třemi góly ztrhnout vedení na svou stranu. Ovšem tři body mu nakonec utekly.

Anži se hned od počátečního hvizdu vrhla do útoku a tato snaha nesla ovoce. Corajev poslal pas na Holendu, ten nastavil nohu a míč přeletěl přes Ževnova.Puštěný gól nikterak Zenit neodradil od útočných snažení. Zprvu Abajev tak tak předstihl dotírajícího Dannyho a pak přišla první gólová chvíle Portugalce, kdy se jeho nahrávačem stal Bucharov. Danny měl snadnou práci a lehce poslal míč do vzdáleného rohu.

Zenit postupně získal nadvládu na hřišti. Ve 28. minutě z pravé strany vtrhl do pokutového území Bucharov a v pádu se ještě snažil pokořit Abajeva. Neúspěšně. Potom přišla slabá chvíle machačkalského brankaře. Po střele Lukoviče vyboxoval míč před sebe, takže Zyrjanov neměl těžkou přáci s dopravením balónu do brány.

Druhý poločas začali domácí opět aktivně. Arziani se pustil po levém křídle a po jeho centru málem skóroval Holenda. Dannyho odpověď byla o dost nebezpečnější, přičemž ve chvíli střely byl Portugalec udeřen do nohou, avšak Kolobajev penaltu nepískl, protože útočník Zenitu dohrál svou akci. Nakonec se Dannymu přece jen podařilo vstřelit druhý gól. Portugalský útočník převzal míč na levém křídle, obehrál dva obránce a pak vyslal tvrdou a přesnou střelu do vzdálenějšího úhlu.

Zdálo se, že už není o co hrát, jenže střídající Žosan na to měl jiný názor. Pěknou střelou z boční linie pokutového území překvapil Ževnova a zmenšil rozdíl na pouhý jeden gól. Vyrovnávací branka přišla v 90. minutě. Denisov sestřelil útočícího Corajeva, Tagirbekov ze standardní situace střílel do skrumáže hráčů, kde se nejlépe zorientoval Bakajev a srovnal na konečných 3:3.

CSKA Moskva - Rubin Kazaň 0:0

24.10.2010 12:10

Góly: -

CSKA Moskva v bojovném utkání remizovalo bez branek s Rubinem Kazaň. Blíže gólu byli Armějci, ale několik slibných šancí v druhém poločase nedokázali proměnit v kýženou branku. Rubin tak udržel v tabulce druhé místo, stále má však před třetím CSKA dva zápasy k dobru.

Od začátku zápasu bylo patrné, jaké bude mít utkání charakter. Oba soupeři si nedali ani centimetr prostoru, více drželi míč hráči CSKA, Rubin hrál na protiútoky. Důrazné obraně Kazaně se dařilo odstřihnout ze hry ofenzivní mašinu CSKA včetně kanonýrů Doumbii a Vágnera Lovea. Ani hosté se vepředu příliš neprosazovali, Martins se nepotkal pořádně s míčem a akce Kasajeva s Eduardem končily před šestnáctkou. Nejlepší možnost ke gólu měla hostující Kazaň, obránce Bocchetti nejvýše ze všech vyskočil na rohový kop a hlavou pálil vedle. Armějci odpověděli kolmicí Vágnera na Doumbiu, na poslední chvíli reprezentanta Pobřeží slonoviny zastavil Navas.

Ve druhém poločasu se výkon CSKA směrem dopředu mírně zlepšil a první vážnou hrozbou bylo pro Rubin Kazaň nastřelené břevno Chilanem Gonzalezem z přímého kopu. Vážně zahrozil Vágner Love, který po dlouhém výkopu Akinfejeva utekl svému strážci Bocchettimu, ale pokus o přehození Ryžikova mu nevyšel. Z rohového kopu hlavou jen těsně přestřelil branku Vasilij Berezuckij. Branku mohl vsítit dokonce nový muž na hřišti Tomáš Necid, po centru Mamajeva do pokutového území zaváhal brankář Ryžikov a míč nohou poslal před českého reprezentanta, ten na to ale nebyl vůbec připraven a propásl možnost stát se hrdinou zápasu.

A co Rubin na druhé straně? Tým z hlavního města Tatarstánu se ani přes oživení ofenzívy Medvěděvem a Gökdenizem před brankou CSKA vůbec neprosadil. Poslední šanci tohoto utkání mělo opět armádní mužstvo, proti střele Gonzaleze ale vytáhl bravurní zákrok Ryžikov, a tak utkání skončilo remízou 0:0.

Amkar Perm - Lokomotiv Moskva 1:2

24.10.2010 10:00

Góly: 22. Andrej Topču - 78. Oleksandr Alijev (pen.), 88. Rodolfo

Amkar Perm dlouho sahal proti Lokomotivu po bodovém zisku. Železničářům se však povedl závěr utkání a dvěma brankami otočili nepříznivý vývoj ve svůj prospěch a odváží si z Uralu tři body za vítězství 2:1.

Perm se musel v obraně obejít bez diskvalifikovaných Fedoriva s Bělorukovem, od prvních minut se však domácí nemuseli soustředit na obranu, protože se při každé příležitosti hnali dopředu. Už v 6. minutě hlavou rozvlnil síť útočník Amkaru Ristić, ale sudí správně zaznamenal ofsajd. O něco později zahrozil opět Perm, Pejev jen těsně minul branku. Perm byl lepší a dočkal se branky, osamocený Topču si naběhl na centr Ristiće a z prvního doteku překonal Guilherme v brance Loko.

Lokomotiv se v prvním poločase nezmohl vůbec na nic, dokonce ani jednou neohrozil prostor mezi třemi tyčemi Amkaru Perm. V posledních deseti minutách sice Loko kontrolovalo míč, ale bylo mu to k ničemu.

Po změně stran se Moskvané zlepšili. Alijev přidal na aktivitě a vítr v obraně Permu dělal nový muž na hřišti Gatagov. Nicméně šance si hosté pořád nedokázali vypracovat, a tak trenér Semin v průběhu druhého poločasu poslal do hry dva Brazilce - Charlese a Rodolfa. Druhý jmenovaný obránce šel na hrot a tato taktika se vyplatila. V 70. minutě mohl dostat Perm do dvoubrankového vedení střelec první branky Topču, ale Guilherme tentokrát svůj tým podržel.

V 79. minutě byla Lokomotivu darována penalta za údajný faul Čerenčikova na Syčeva. Pokutový kop proměnil Oleksandr Alijev a na světelné tabuli svítil stav 1:1. Zbývalo deset minut a Lokomotiv přidal na obrátkách. Perm začal odpadávat fyzicky a také psychicky poté, co inkasovali branku po velmi kontroverzním rozhodnutí sudího Pettaje. V 86. minutě Čerenčikov hrubě fauloval Brazilce Rodolfa a hosté měli výhodu standardní situace, Wagner na zadní tyči vrátil míč do středu pokutového území, kde souboj s Popovem vyhrál Rodolfo a vsítil vítěznou branku. Lokomotiv po výhře 2:1 zvýšil své šance na účast v evropských pohárech.

FK Saturn - Těrek Groznyj 1:0

23.10.2010 16:30

Góly: 79. Aleksandr Sapeta

Saturn udělal významný krok k záchraně. V napjatém utkání 25. kola Premier Ligy svěřenci trenéra Andreje Gordějeva porazili díky brance Sapety Těrek Groznyj.

Utkání mezi Saturnem a Těrekem bylo velice důležité pro hostitele, kteří se po nepřesvědčivých výkonech opět zapletli s bojem o záchranu. Saturn začal utkání domácím způsobem: vládl nad míčem a měl územní převahu, šance si ale nevypracoval. K ohrožení se dlouho nedostal ani hostující Těrek, který stejně jako domácí tým selhával zpravidla na finálním provedení. Oba celky se řídily heslem: Když to nejde fotbalově, budeme to muset oddřít. Hrálo se v bojovném duchu a sudí Jeskov čas od času musel emoce uklidnit žlutými kartami. Snad nejhezčí moment prvního poločasu přišel až v samotném nastavení. Asildarov z levé strany vnikl do pokutového území Saturnu a našel Asildarova, toho však zradila slabší levá noha a brankář Kinský míč bez obtíží zpacifikoval.

V přestávce nahradil Asildarova Bracamonte, střídali i domácí, místo Kopúnka šel Vorobjov. Scénář hry se ale nezměnil. Brzy trenér mimozemšťanů Gordějev sáhl k dalšímu střídání, útočníka Kiričenka vyměnil za Topiče. Ale ani Topič pod kotlem nezatopil. Utkání nemělo spád, týmy vyslaly pár nepřesných pokusů a až teprve v 70. minutě se někomu z aktérů dnešního utkání podařilo trefit prostor mezi třemi tyčemi, střela Zelaa ale byla slabá. Utkání spělo k bezbrankovému konci, ale v 79. minutě jeden z nejaktivnějších hráčů domácího mužstva Sapeta hlavou překonal Džanajeva v brance Těreku.

Těrek brzy dostal šanci na vyrovnání, pěkný centr Ucijeva zakončil Brazilec Mauricio, ale opora Saturnu Antonín Kinský předvedl skvělý zákrok a stal se hrdinou okamžiku. Závěr se domácímu Saturnu povedl, hráčům se podařilo udržet míč a nedovolili tak Těreku nadechnout se k závěrečnému tlaku. Saturn zvítězil 1:0 a vzdálil se sestupovým starostem.

Spartak Nalčik - Tom Tomsk 2:1

23.10.2010 14:15

Góly: 59. Vladimir Ďaďun, 90. David Siradze - 55. Jevgenij Starikov

Spartak Nalčik za minutu dvanáct vybojoval vítězství nad Tomi a pokračuje v boji o účast v evropských pohárech.

Rozdíl mezi oběma týmy v tabulce nebyl v prvním poločase vůbec patrný. Koneckonců hrál se dnes sport, který byl fotbalu velmi vzdálený. Prázdné tribuny, špatná kvalita trávníku, žádné šance, hra bez tempa, velké množství faulů a zkažených přihrávek. První moment, který se dá nazvat gólovým, se udál ve24. minutě, domácí tým vysunul do střelecké pozice Ďaďuna, ale brankář Parejko byl u míče dřív. O čtyři minuty později zahrozil Tomsk prostřednictvím přímého kopu Petkoviće z dobrých 40 metrů, Kolinko míč vyrazil na roh. Byla to vůbec první, a jak se ukázalo i poslední střela na branku v prvním poločasu.

V 38. minutě se blýskl ruský Američan Starikov. Útočník Tomi si pohrál s obráncem Nalčiku, ale míč poslal pouze do rukou lotyšského brankáře Kolinka. Ve 44. minutě se po individuální akci prosadil pro změnu Vladimir Ďaďun na druhé straně, útočník Nalčiku vystihl přihrávku Gogui na levé straně, obehrál dva obránce a na zadní tyč pálil jen těsně mimo.

Na začátku druhého poločasu o sobě dal poprvé výrazně vědět Artem Dzjuba, který prožívá nejlepší sezonu ve svoji kariéře. Dzjuba se odpoutal od svého strážce Vasjanoviče, vnikl do šestnáctky, ale Parejko jeho střelu vytáhl na roh. Hosté pokračovali v útočení a v 55. minutě se dostali do vedení, Starikov poslal po centru z pravé strany hlavou koníka přes padajícího Kolinka. Nalčik ale zareagoval rychle a v 59. minutě svítil na světelné tabuli stav 1:1, nikým nehlídaný Ďaďun využil přihrávky z levé strany a rozvlnil síť.

V průběhu dalších minut sáhli oba trenéři ke střídáním a nakonec se ukázalo, že šťastnější ruku při střídání měl domácí trenér Jurij Krasnožan. V 90. minutě totiž nový muž na trávníku David Siradze vyhrál souboj s náhradníkem sibirského mužstva Chataženkovem a za pomocí teče Kudrjašova vstřelil vítězný gól zápasu.

Alanija Vladikavkaz - Dinamo Moskva 0:0

23.10.2010 12:00

Góly: -

Moskevské Dinamo nedokázalo zvítězit ve třetím zápase za sebou, když pouze remizovalo ve Vladikavkaze. I když Anton Šunin opět nebyl pokořen, moc práce stejně neměl.

Ze začátku byli aktivnější domácí, především jejich pravá strana. Ovšem v 15. minutě se předvedl Samedov, když poslal pas do šestnáctky samotnému Kuranyimu, avšak ten nedokázal zklidnit balón. A po rozehrání rohu málem skóroval Epureanu. Hra pokračovala, domácí se snažili, ale dopouštěli se příliš mnoha nepřesností. Do konce poločasu se hostům podařilo předvést několik útočných akcí. Kuranyi nedokázal pořádně vystřelit z dvanácti metrů, Chochlov se dlouho rozhodoval, kam pošle míč. Nakonec jeho centr Samedova nenašel.

Po změně stran se na pravé straně domácích objevil Chubulov, po jehož průniku vyslal nebezpečnou střelu Mašukov. Postupně se však hra opět zpomalila a k viděni byla spousta chyb a faulů. Po hodině hry se nedokázal v pokutovém území prosadit Chochlov, který ani nevystřelil a po vystřídání jeho místo obsadil Jakubko. Kapitánskou pásku si navlékl Kuranyi. Pak na pole vyběhli Rebko s Voroninem. Soubojů však na hřišti bylo více, než fotbalu. V 72. minutě dostal šanci ze standardní situace vystřelit Gabulov, ale míč se dokutálel přímo do Šuninovy náruče.

Díky Voroninovi se hostům podařilo aktivně dokončit zápas. Po hře rukou Bulgarua u svého pokutového území střílel do zdi Samedov. Domácí poněkud nesmyslně zdržovali, protože remíza pro ně nic neřeší. Poslední střela šla z kopačky Voronina. Ovšem trochu nepřesně.

Sibir Novosibirsk - Spartak Moskva 0:0

23.10.2010 09:45

Góly: -

Moskevský Spartak nedokázal porazit venku Sibir. Červenobílí hráli bez šesti hráčů základní sestavy. Navíc se zranil kapitán moskevského klubu Sergej Paršivljuk.

První minuty zápasu oba týmy hrály ve vysokém tempu, ale postupně se hra uklidnila. Míč ovládali spíš hosté, ovšem nebezpečí pro Petra Vaška to nepředstavovalo. Maximum znamenala standardní situace, kterou vybojoval McGeady a neúspěšně realizoval Maidana. Kolem třetiny poločasu si první vyloženou šanci vytvořili domácí. Po rozehrání přímého kopu se k balónu dostal Nagibin a z pětadvaceti metrů vyslal tvrdou střelu. Míč proletěl těsně kolem tyčky.

Spartak se snažil hrát na rychlé pasy, ale Sibiřané rychle obsazovali všechny prázdné zóny a nutili soupeře k nakopávaným míčům. Uprostřed poločasu měl Sibir dvě stoprocentní šance. Dvakrát se Kanjas z bezprostřední vzdáleností pokusil překonat Dikana, který dvakrát vytáhl fantastický zákrok. První pološance červenobílých přišla ke konci poločasu, kdy ve skrumáži Ari málem dotlačil balón za brankovou čáru. Hned na to po perfektním Ananidzeho pasu patou nebezpečně vystřelil McGedy.

Druhý poločas začal zvesela, protože se na hřiště dostal fanoušek a honit ho museli příslušníci milice. Exces ukončil jeden z milicionářů efektním skokem na narušitele. Co se týče předváděného výkonu, tak ten zůstal naprosto stejný. Jen s tím rozdílem, že se hostům o něco lépe dařilo v závěrečné fázi. Zprvu McGeady málem pokořil brankaře a pak Ari mohl jít po pasu Žana sám na brankaře. V 60. minutě trenér hostí Karpin provedl dvě střídání. Místo Žana s Maidanou vyběhli na hřiště Kombarov s Wellitonem. Hra červenobílých se hned zlepšila, ale k nebezpečným situacím pořad nedocházelo. Pak se zranil Paršivljuk a musel opustit hřiště s pomocí doktorů.

Nějakou myšlenku do hry chtěl vnést snad jen McGeady. Ke konci zápasu souboj gradoval a zvítězit mohla jak jedna, tak druhá strana. Avšak nakonec se skóre neměnilo. Sibir tak dokázal neprohrát čtvrtý zápas za sebou. Spartak prodloužil svou neproherní sérii na 6 zápasů, ovšem remíza z toho dnešního ani Sibiřany a ani červenobílé rozhodně nepotěší.