Liga Portugal - souhrn 32. kola: Benfice chybí poslední krůček

12.05.2023, 23:15, aktualizováno 15.05.2023, 23:16
Petar Musa (© AFP)

Benfica má na dosah titul, vyhrála v Portimonense, slavit však ještě nemůže, neboť Porto si porazilo Casa Pia. Gil Vicente má po pátečním večeru jistou záchranu. Braga zvítězila nad Santa Clarou a upevnila si třetí příčku. Guimarães získal alespoň dočasně navrch nad Aroucou v boji o poháry...

Sporting CP - CS Marítimo 2:1

13.05.2023 21:30

Góly: 85. Matheus Costa (vl.), 90+3. Sebastián Coates - 10. Vítor Costa

Sporting CP otočil špatně vyvíjející se zápas Marítimem a díky obratu v dramatickém závěru bere tři body. Hosté šli v prvním poločase do vedení, ale Sporting díky vlastnímu gólu Costy a vítězné brance Coatese výsledek otočil. Přesto drama trvalo do posledních vteřin a Marítimo sahalo ještě po bodu.

Tým z Madeiry bojuje o přežití v lize a podle toho také k utkání přistoupil. Pětičlenná obrana byla připravená uzavřít prostor před brankářem Carnem a situace z 10. minuty tomu jenom napomohla. Correia totiž využil Coatesovy chyby, uvolnil se na hrotu s míčem a vyslal do úprku na levém křídle Costu, který na nic nečekal a přesnou střelou poslal Marítimo do překvapivého vedení.

Sportingu se proti zataženému obrannému bloku nehrálo dobře a za celou úvodní půli si nevypracoval nebezpečnější šanci. Většina pokusů končila mimo tři tyče a centry směřující do pokutového území pohodlně sbírala zkušená obrana hostů.

Teprve v 66. minutě se po Edwardsově přistrčení dostal k nebezpečné střele z hranice pokutového území Ugarte, ale potvrdil, že střelba není jeho nejsilnější stránkou a poslal míč těsně mimo bránu. Do střelecké pozice se nakonec o necelých deset minut později dostal i Edwards, ale pouze napodobil svého spoluhráče.

Utrápenému Sportingu, který kráčel za překvapivou prohrou, nakonec spadla vyrovnávací branka do klína. Goncalvesův přízemní centr z levé strany totiž patou nešťastně tečoval střídající Costa a poslal míč kuriózním způsobem do vlastní brány.

Domácím hráčům vyrovnávací gól rozproudil krev v žilách a svého soupeře v závěrečných minutách zatlačili. Ve třetí minutě nastaveného času poslal Edwards přesný centr do šestnáctky na Paulinha, který přiklepl míč hlavou ke Coatesovi a ten ve skluzu poslal míč do prázdné brány.

Sedmá a poslední minuta nastavení si však přichystala ještě pořádné drama. Nuno Santos riskantně kličkoval u vlastního pokutového území a o míč ho obral Winck, který ho poslal volnému Riascosovi a ten v dobré šanci skóroval. Na hřišti ale po gólu vznikly zmatky - pomezní rozhodčí totiž signalizoval faul na Santose, ale hlavní rozhodčí Martins faul neviděl a gól uznal. Domácí brankář Adán poté za protesty viděl druhou žlutou kartu a musel opustit hřiště. Po kontrole videa nakonec Martins gól odvolal a Sporting s útočníkem Paulinhem v bráně dokráčel k velmi šťastné výhře 2:1.

Portimonense SC - SL Benfica 1:5

13.05.2023 19:00

Góly: 38. Pedrão - 4. Alex Grimaldo, 28. Filipe Relvas (vl.), 45. Gonçalo Ramos, 87. Petar Musa, 89. Petar Musa

Fotbalisté Benficy neponechali na půdě Portimonense nic náhodě a soupeře ze spodní části tabulky přejeli 5:1. Potvrdili tak svou suverénní pozici na čele ligy, kde mají momentálně sedmibodový náskok na druhé Porto, které má ještě zápas k dobru. V příštím předposledním kole soutěže ale může Benfica v derby se Sportingem slavit mistrovský titul.

Benfica přijela do Portimãa jako favorit a tuto roli od úvodního hvizdu svědomitě plnila. Už ve druhé minutě mohl svůj první gól za áčko vstřelit s přispěním Relvasovy teče mladík Neves, ale jeho střela skončila pouze na tyči.

Už o dvě minuty později ale našel Aursnes centrem na zadní tyč nabíhajícího Grimalda, jehož zakončení sice brankář Nakamura vyrazil, ale až za brankovou čáru. To po chvilce zmatků potvrdila branková technologie a sudí Soares Dias ukázal na středový kruh - 0:1.

Hráči hostujícího celku mezi obránci Portimonense lítali a zmatená obrana domácích nemohla najít žádnou odpověď. V 9. minutě rozvlnil podruhé síť Mário, ale během zmatků v pokutovém území si nepohlídal ofsajdové postavení a gól nebyl uznán.

To ale nemuselo hráče Benficy dlouho trápit. Na hřišti byli totiž dominantní, a přestože Ramosova střela v 15. minutě orazítkovala pouze tyč, bylo otázkou času, kdy přidají další gól. Dočkali se ve 28. minutě, kdy se Relvas ve skluzu snažil zabránit přízemnímu centru, ale srazil si míč do vlastní brány.

Domácí se během celé úvodní půle jen bránili. Ve 38. minutě ale dostali šanci v podobě standardní situace a naplno této příležitosti využili. Pedrão se v pokutovém území zorientoval rychleji než jeho krajan Morato a propadnutý centr poslal za záda Vlachodimose.

Gól do šatny si ale nakonec po dynamickém úvodním dějství odneslo Portimonense. V poslední minutě prvního poločasu prostrčil Neres míč do pokutového území na Ramose, který si kličkou poradil s bránícím hráčem a přesnou střelou prolomil své sedm zápasů dlouhé čekání na gól.

Bezprostředně po změně stran tempo hry nezvolnilo. Hned ve 49. minutě vystřelil Aursnes zpoza pokutového územím a Nakamura míč špatně zkrotil, což byla možnosti pro Silvu, který volný míč doklepl do brány. V momentě střely ale Silva byl v těsném ofsajdu a gól nakonec nebyl uznán.

Benfica ale v druhém poločase hlavně hlídala pohodlné dvougólové vedení. Až v 87. minutě využila otevřené obrany domácích k protiútoku. Silva uprchl všem obráncům a z pravého křídla našel v pokutovém území volného Musu, který po necelé minutě na hřišti ve stoprocentní šanci nezaváhal a navýšil vedení hostů na 4:1.

Poslat chorvatského útočníka na poslední minuty na hřiště bylo dobrý tahem od trenéra Schmidta. Musa totiž v 89. minutě potrestal Nakamurovo špatné zpracování centru a přidal svůj druhý gól v zápase. Benfica tak hladce vyhrála na hřišti Portimonense, a pokud v příštím kole vyhraje v derby, bude slavit mistrovský titul.

Casa Pia AC
Góly: 57. Mehdi Taremi, 90+3. Danny Namaso - 45+5. Evanilson (vl.)
14.05. 19:00
SC Braga
5:3
Santa Clara
Góly: 10. Ricardo Horta, 35. Sikou Niakaté, 45+5. Abel Ruiz, 87. Bruma, 90+4. Pizzi - 17. Matheus Babi (pen.), 70. Matheus Babi (pen.), 85. Kennedy Boateng