Liga Portugal - souhrn 24. kola: Sporting jde do čela

01.03., 23:14, aktualizováno 04.03., 23:13
Galeno (© AFP)

Sporting si poradil s Farense a posunul se na první místo o bod před Benficu, která si odvezla potupného bůra z Porta. Vítězství na hřišti Estorilu přineslo Guimarãesi navýšení náskoku na páté příčce. Moreirense totiž ztratilo remízou s Rio Ave. Braga se díky úspěchu s Estrelou drží na dosah třetího místa.

FC Porto - SL Benfica 5:0

03.03.2024 21:30

Góly: 20. Wenderson Galeno, 44. Wenderson Galeno, 55. Wendell, 75. Pepê Aquino, 90. Danny Namaso

Co mají společného Silvestre Varela, Radamel Falcao a Hulk s Wendersonem Galenem, Wendellem, Pepêm Aquiňem a Dannym Namasem? Všichni tito hráči jsou střelecky zapsáni u největších debaklů Benficy ve slavném O Clássicu. Současní hráči Porta zopakovali čtrnáct let starý husarský kousek svých slavných předchůdců a porazili svého úhlavního soupeře 5:0.

Zápas, který doprovázel prudký déšť a bouřlivá atmosféra na Estádio do Dragão začal mnohem aktivněji domácí tým. Velké problém dělal Moratovi na levé straně obrany velmi aktivní Francisco Conceição, přes jehož stranu vedla většina útoků domácího celku v prvním poločase.

První a vlastně i poslední velkou šanci zápasu zaznamenali hosté už ve 13. minutě utkání. Di María poslal centr za obranu přímo do náběhu Tengstedtovi, ale dánský útočník selhal v koncovce. O minutu později ale velkou šanci zazdil na druhé straně Galeno, který netrefil ideálně propadnutý míč v pokutovém území.

Brazilský křídelník ale vše napravil ve 20. minutě. Conceiçãův centr z rohového kopu jen lízl Moratovu hlavu a propadl na zadní tyč k nikým nehlídanému Galenovi, který přesnou střelou z voleje rozjásal vyprodaný stadión.

Hráči Porta působili živěji, vyhrávali souboje, získávali odražené míče a mnohem jistější byli i v kombinaci. Krátce po prvním gólu nebezpečně stříleli Conceição a Pepê Aquiňo, ale proti oběma střelám dokázal zasáhnout brankář Trubin. Další gólový zásah si tak domácí pošetřili až na závěr úvodní půle. Evanilson přiklepl centr na zadní tyč hlavou ke Galenovi, který si poradil s nedůrazným Silvovým bráněním a bezprostřední blízkosti svým druhým gólem v utkání zvýšil na 2:0.

Změna stran nepřinesla takřka žádnou změnu obrazu hry. Naopak hráči Benficy působili ještě odevzdaněji a hned po deseti minutách hry inkasovali potřetí. Galeno našel zpětnou přihrávkou těsně za hranicí šestnáctky Wendella, který míč přes blokujícího Florentina poslal za brankovou čáru.

V 60. minutě se pak již zdály všechny naděje na fantastický obrat ztraceny. Hostující kapitán Otamendi zastavil nedovoleným zákrokem na polovině hřiště unikajícího Pepêho a uviděl od rozhodčího Pinheira druhou žlutou kartu.

V naprosté pohodě hrající Porto využilo početní převahy poprvé v 75. minutě. Nico González během rychlého přechodu do protiútoku vytvořil střeleckou pozici proti Pepêho Aquiňa a brazilský ofenzivní záložník propálil na první tyči nepozorného Trubina.

O tom, že se historicky 255. O Clássico zapíše mezi ostatní tučným písmem, bylo rozhodnuto v poslední minutě základní hrací doby. Střídající Jorge Sánchez našel přesným centrem v pokutovém území svého kolegu z lavičky náhradníků Dannyho Loadera, který hlavou zaokrouhlil skóre na konečných 5:0. Porto vyrovnáním historicky nejvyššího vítězství nad Benficou z roku 2010 ztrácí na druhé místo už jen pět bodů a zůstává v boji o mistrovský titul.

Sporting CP - SC Farense 3:2

03.03.2024 19:00

Góly: 11. Daniel Bragança, 29. Viktor Gyökeres, 53. Pedro Gonçalves - 32. Mohamed Belloumi, 50. Zé Luís

Fotbalisté Sportingu splnili roli favorita a vyhráli na domácí půdě utkání 24. kola Ligy Portugal proti Farense. Už po půlhodině hry vedli domácí díky trefám Bragançy a Gyökerese o dva góly, ale vzápětí snížil Belloumi a krátce po změně stran vyrovnal Zé Luís. Vyrovnaný stav ovšem nevydržel dlouho, protože vítězný gól nakonec vstřelil domácí Pedro Gonçalves.

Sporting s pohárovým derby s Benficou za sebou a osmifinále Evropské ligy před sebou nastoupil v obměněné sestavě, což v úvodních minutách nešlo příliš poznat. Už v 11. minutě nedokázala obrana Farense odvrátit přízemní centr z pokutového území a míč se dostal k Bragançovi, který nádherným angličanem poslal Sporting do vedení.

Poté Sporting zahrozil až ve 24. minutě, kdy po centru z rohového kopu hlavičkoval do tyče St. Juste. O pár vteřin později zachránila brankáře Velha branková konstrukce podruhé, když si Santosův centr málem srazil do vlastní brány Talys.

Domácí si tak na druhý gól museli počkat do 29. minuty, ale nutno poznamenat, že čekání stálo za to. Gonçalves poslal z levé strany hřiště centr do malého vápna, kde se před obránce nacpal Gyökeres a krásným dotekem posunul míč za brankářova záda.

Dvougólové vedení ovšem Sportingu vydrželo pouhé tři minuty. Farense díky aktivnímu napadání obralo domácí hráče o míč při rozehrávce, Zé Luís narazil před pokutovým územím míč Belloumimu a alžírský fotbalista skvělou střelou upravil skóre na 2:1.

Na začátku druhého poločasu byli domácí fotbalisté ještě hlavami v kabinách a hráči Farense to dokázali potrestat. Ve 48. minutě ještě zachránilo brankáře Israela před Zé Luísovým zakončením břevno, ale kapverdského záložníka mohla neproměněná šance mrzet jen dvě minuty. Zkušený kapverdský útočník si totiž nejvýše vyskočil na Baldého centr z rohového kopu a hlavou vyrovnal na 2:2.

Velká euforie hostujícího týmu nevydržela moc dlouho. V 53. minutě Edwards s Esgaiem přečíslili pravou stranu hřiště a druhý jmenovaný poslal Gonçalvesovi přesný míč do malého vápna, odkud se ofenzivní tahoun "Lvů" nemýlil.

Po vedoucím gólu Sporting značně zvolnil tempo zápasu a snažil se hlavně držet míč co nejdál od své brány. To se mu povedlo, a když střídající Paulinho v 78. minutě neproměnil svou velkou šanci, skončilo utkání vítězstvím lisabonského celku nad Farense v poměru 3:2.

SC Braga - Estrela Amadora 3:0

02.03.2024 21:30

Góly: 57. Simon Banza (pen.), 84. Bruma, 90+3. Roger Fernandes

Favorizovaná Braga navázala na nedávné vysoké vítězství v Portu s Boavistou (4:0) a tentokráte i přes značný odpor zachraňujícího se nováčka z Amadory znovu zvítězila celkem hladce po výsledku 3:0. Díky dalšímu tříbodovému zisku tedy zůstává v Primeira Lize na čtvrtém místě s devětačtyřiceti body o pět bodů před pátou Vitórií a jen o skóre za třetím Portem. Estrela naopak nevyhrála v lize potřetí za sebou a zůstává na patnácté příčce s dvaadvaceti body.

Domácí favorit se v tomto střetnutí rozjížděl pozvolněji. První solidní možnost si vytvořil krátce po odehrané čtvrthodině, nicméně hlavičku Rogera Fernandese skvěle zneškodnil brankář Bruno Brígido. SC do konce prvního poločasu zahrozilo ještě jednou a to v nastaveném čase, ale Brígido i v tomto případě parádně zasáhl, protože ránu Borjy směřující přímo pod břevno odvrátil na rohový kop.

Asi nejdůležitější okamžik tohoto sobotního utkání byl k vidění zhruba deset minut po přestávce. Pedro Mendes totiž ve vlastní šestnáctce podrazil potenciálně zakončujícího Simona Banzu a rozhodčí Hélder Malheiro po přezkoumání videozáznamu ukázal na penaltový puntík. K pokutovému kopu se postavil právě faulovaný Banza a s přehledem ho proměnil technickou střelou doprostřed branky, díky osmnácté trefě v tomto ligovém ročníku se navíc vyhoupl do čela tabulky střelců celé soutěže.

Hosté s přibývajícím časem začali hrát na stále větší riziko a v závěrečné desetiminutovce inkasovali ještě dvakrát - v 84. minutě pojistil náskok Bragy střídající Bruma, když se po rychlé akci středem hřiště opřel do míče z dvanácti metrů a pohotově ho usměrnil pod horní tyčku poloprázdné branky. Domácí definitivně pojistili svůj náskok ve třetí nastavené minutě, neboť Roger Fernandes nejprve napálil svou bombou ze čtrnácti metrů levou konstrukci, při dorážce však byl ještě přesnější a z deseti metrů chladnokrevně zavěsil pod břevno.

Vitória SC
Góly: 67. João Marques (pen.) - 8. João Mendes, 22. Jota Silva, 42. Nélson Oliveira