Liga Portugal - souhrn 14. kola: Sporting zpátky před Benficou

15.12.2023, 23:17, aktualizováno 18.12.2023, 23:31
Viktor Gyökeres (© AFP)

Sporting v pondělním šlágru udolal Porto a vrátil se na první místo před městského rivala Benficu, která ovládla jiný šlágr s Bragou...

Sporting CP - FC Porto 2:0

18.12.2023 21:15

Góly: 11. Viktor Gyökeres, 60. Pedro Gonçalves

Sporting CP prolomil prokletí posledních let a porazil v důležitém ligovém utkání FC Porto 2:0. Výhru domácích nastartoval v úvodu zápasu švédský kanonýr Gyökeres, po změně stran a vyloučení hostujícího kapitána Pepeho přidal druhou trefu Pedro Gonçalves.

Utkání, které mělo rozhodnout o tom, kdo bude před vánočními svátky na čele tabulky, zahájili mnohem lépe a aktivněji domácí. Už v 11. minutě se po kratším tlaku zbavil Gyökeres v pokutovém území kličkou Pepeho a střelou na bližší tyč překonal Dioga Costu.

Po vstřeleném gólu se Sporting nijak nezatáhl a pokračoval v aktivní hře. Velkým šancím se však první poločas od vstřeleného gólu vyhýbal až do svého konce. Ve 44. minutě nastartoval z vlastní poloviny protiútok po levém křídle stoper Quaresma, který prudkým centrem našel Gyökerese, a ten rybičkou navýšil vedení domácích. Bohužel pro domáucí našel videorozhodčí při Quaresmově úniku sporný nedovolený zákrok na Mária, který nakonec hlavní sudí Almeida po kontrole potvrdil a svým přísným rozhodnutí gól Sportingu odebral. To mohlo "Lvy" v závěru prvního poločasu velmi mrzet, ale proti Galenově hlavičce vytáhl Adán skvělý zákrok.

Živelná rivalita současných kádrů Sportingu a Porta už se pár let táhne a výjimkou nebyl ani tento zápas. Už v prvním poločase byla hra kvůli tvrdým zákrokům hodně rozkouskována a podobným způsobem se pokračovalo i po změně stran. Ve 48. minutě totiž do Pepeho rozehrávky nepřímého volného kopu provokativně vstoupil Reis a hostující kapitán se proti němu ohnal a udeřil ho do obličeje. Sudí Almeida poté dlouho kontroloval video, aby nakonec udělil zkušenému stoperovi červenou kartu.

Situace se pro Porto v oslabení ještě více zkomplikovala a Sporting, který měl už za vyrovnaného počtu hráčů herně navrch, definitivně převzal otěže hry. V 58. minutě vyslal nebezpečnou střelu Edwards, proti ní ovšem perfektně zasáhl brankář Costa. O dvě minuty později již vyslal Gyökerese přihrávkou za obranu do samostatného úniku Geny, švédský útočník stíhaný dvěma obránci zachoval klid a poslal míč volnému Gonçalvesovi před prázdnou bránu, kterou zkušený záložník bez problému trefil - 2:0.

Jen o pár minut později mohl Gonçalves přidat i svůj druhý gól v zápase, nicméně jeho střelu i následnou Moritovu dorážku zpacifikoval Costa. Portu se poté v 74. minutě povedlo na krátký moment snížit, když po Taremiho přihrávce trefil odkrytou bránu Evanilson, nahrávající útočník se však do šance dostal díky ofsajdu a gól nebyl uznán. V nastaveném čase ještě jeden gól domácích vstřelil Paulinho, předcházel mu na každý pád tentokrát Bragancův faul.

Sporting tak porazil Porto na domácí půdě 2:0 a stráví vánoční svátky na prvním místě Ligy Portugal.

SC Braga - SL Benfica 0:1

17.12.2023 21:30

Góly: 3. Casper Tengstedt

Lisabonská Benfica po dvou ztrátách s nováčky navázala na svůj poslední zápas v Lize mistrů a získala velmi cenné tři body z půdy čtvrté Bragy. O výhře obhájce titulu na horké půdě rozhodl jediným gólem v úvodu utkání Casper Tengstedt.

Jednalo se o vůbec první nebezpečnou akci utkání a hosté se už radovali z gólu. Mário dobře využil zmatené rozehrávky Bragy a vybojoval ve středu hřiště míč pro Kokcua, který neváhal a vyslal do úniku Tengstedta. Mladý dánský útočník svou šanci využil skvěle a ve 3. minutě poslal Benficu do vedení.

Hosté měli v první půli jednoznačně navrch a ještě v první čtvrthodině to mohlo být o dva góly. Rafa Silva totiž krásně přeloboval Matheuse v bráně domácích, a přestože rozvlnil síť, jeho trefa nebyla kvůli ofsajdovému postavení uznána. Vzápětí toho, že si nepohlídal postavení, mohl litovat, když Djaló nebezpečně pálil z hranice pokutového území, avšak jeho střelu vyrazil pohotový Trubin.

Nic to ovšem neměnilo na tom, že se v první polovině zápasu útočilo hlavně na bránu Bragy. V 19. minutě zkusil technický obstřel Di María, nicméně jeho gólové radosti zabránilo břevno. Střelu argentinského záložníka z přímého kopu pak zase vyrazil Matheus.

I po změně stran se útočilo hlavně na východní bránu Estádio Municipal de Braga. Artur Jorge totiž měl nejspíš o poločasové přestávce povedený motivační proslov, neboť domácí celek vstoupil do druhého dějství jako vyměněný. Po Máriově neproměněné šanci ze začátku druhého poločasu převzala iniciativu Braga a v 57. minutě měla velkou šanci ke skórování. Banza však po rychlé výměně míče s Djalem nezakončil razantně a v dobré pozici jen trefil připraveného Trubina.

V 68. minutě už se povedlo domácím rozjásat solidně zaplněný stadión. Moutinho průnikovou přihrávkou za obranu zachytil Hortův náběh a zkušený ofenzivní hráč zakončil přesně. Veškerou radost nakonec Braze překazil praporek pomezního rozhodčího, který signalizoval Hortův těsný ofsajd.

Největší možnost na vyrovnání měla každopádně Braga až v závěrečné fázi zápasu, v bráně Benficy ovšem stál skvělý Trubin. Ten prvně v 77. minutě vychytal Banzovu hlavičku i následnou Hortovu dorážku. V nastaveném čase pak ještě skvěle vykopl Banzovu střelu, a zachránil tak svůj tým před třetí ztrátou v řadě.

Portimonense
Góly: 23. Maracás, 25. Madson, 84. André Luis, 89. Kobamelo Kodisang, 90+2. Matheus - 40. Sylvester Jasper, 74. Filipe Relvas