IFAB chce zkrátit zápasy na 60 minut či zakázat dorážky z penalt

18.06.2017 15:59 - Aktuality
 
Mezinárodní pravidlová komise IFAB se bude zabývat návrhem na zkrácení zápasů na dva půlhodinové poločasy, během kterých by se zastavoval čas. Další možnou změnou je zrušení dorážek po pokutových kopech, kdy by se po neproměněné penaltě odkopávalo od branky, či povolení driblinku ze standardek...

Od zkrácení zápasů z devadesáti na šedesát minut si IFAB slibuje omezení zdržování. "Spoustu lidí štve, že z devadesáti minut je míč ve hře prakticky jen šedesát minut," uvedla komise. "Tohle by nám umožnilo omezit zdržování a zrychlit hru," dodala.

Návrh na sociální síti twitter ocenil například gólman Petr Čech z Arsenalu nebo bývalý italský reprezentant Gianfranco Zola. "Viděli bychom víc fotbalu. V současnosti se v každém poločase hraje asi jen pětadvacet minut," uvedl Čech. "Líbí se mi to. Spousta týmů toho totiž zneužívá a když vedou, tak zdržují. Nebylo by to špatné pravidlo," přidal Zola.

Kvůli zdržování přišla IFAB také s několika doporučeními, které by se daly zavést okamžitě bez změn v pravidlech. Rozhodčí by měli mnohem přesněji počítat nastavené minuty, takže by si měli zastavovat stopky při penaltě, střídání, vstřeleném gólu, přerušení kvůli ošetření, při udílení karet a při přímých kopech. Také by měli mnohem přísněji hlídat, jestli brankáři nedrží míč déle než povolených šest sekund.

Vedle zrušení dorážek při pokutových kopech bude IFAB projednávat i další možné změny v pravidlech. Je mezi nimi například i tzv. self pass, tedy možnost rozehrát od branky nebo při rohovém a volném kopu sám sobě. Zrušit by se mohlo rovněž současné pravidlo, kdy musí míč při rozehrání přímého kopu stát na místě.

Rozhodčí by také nově mohli ukončit zápas pouze při přerušení hry, čímž by se zamezilo opakování incidentu z mistrovství světa 1978, kdy rozhodčí Clive Thomas ukončil střetnutí mezi Švédskem a Brazílií zrovna, jakmile Zicova potenciálně vítězná hlavička mířila do sítě.

Zjednodušit by se měl i výklad pravidel hraní rukou. Jednou z probíraných novinek je udělení červené karty hráči, který vstřelí gól rukou. Vyloučen by byl i bránící hráč, který brance zabrání rukou, rozhodčí by navíc v takovém případě mohl gól automaticky uznat. Dále by se mohla nařizovat penalta, pokud by brankář chytil do ruky malou domů nebo autové vhazování.

Technický ředitel IFAB David Elleray mimo jiné adresoval také nedávno ozkoušenou novinku v podobě videorozhodčího (VAR), která se má postupně šířit. "Testy jdou obecně nesmírně dobře. Z 52 zápasů mistrovství světa do 20 let v Jižní Koreji se pomocí VAR učinilo pouze dvanáct rozhodnutí, takže to hru nenarušuje," míní bývalý sudí.

Videorozhodčí zároveň podle Elleraye slouží také jako záruka lepší kázně aktérů na hrací ploše. Poté, co byl mladý Argentinec v utkání s Anglii vyloučen za nebezpečnou hru loktem, další takový incident se prý neopakoval, protože si fotbalisté dávali pozor.
Autor: ČTK, Tomáš Daníček / thetimes.co.uk
Počet zobrazení: 4538
Komentáře (328 / 0 nových)
Komentáře k článku naleznete zde
Našli jste v článku chybu? Můžete nám ji oznámit.