Eredivisie souhrn - 1. kolo

18.08.2007, 22:58, aktualizováno 19.08.2007, 17:59
V Nizozemsku o víkendu vyhrávali favorité. Jži v sobotu snadno zvítězil Alkmaar, na který v neděli navázali další členové velké čtyřky. Posílený Feyenoord odvezl tři body z Utrechtu, PSV Eindhoven vyhrál v Heraclesu a Ajax deklasoval De Graafschap...

Čest zahájit nový ligový ročník měli fotbalisté Heerenveenu a Tilburgu. Fanoušci si na své nakonec nepřišli a utkání skončilo bezbrankovou remízou. Možná také proto, že se na hřišti neobjevil brazilský kanonýr Alfonso Alves, který dohání tréninkové manko.

Alkmaar šel doma za vítězstvím hned od úvodu. Na branku Agustiena navázal Ferreira, tentýž hráč pak po změně stran zvýšil již na 3:0. Domácí byli pány na hřišti a jejich triumf v 79. minutě ještě podtrhl Medunjanin.

Twente loni statečně bojovalo o Ligu mistrů, o což se svými góly poctivě činil kanonýr N'Kufo. Tomu vyšel první zápas náramně, proti Excelsioru zaznamenal dvě branky a zařídil tak výhru svého týmu 2:0.

Ještě o branku více dal venku Groningen, který snadno zvítězil v Bredě. Domácí nezvládli závěry obou poločasů, chvíli po změně stran navíc soupeři ulehčil situaci svým vyloučením Mtiliga.

Nijmegen měl doma proti Rodě Kerkrade blízko k tříbodovému zisku, nakonec se musí spokojit jenom s jedním bodem. V 86. minutě rozhodl o konečné remíze 1:1 Lamah.

Ve středu Ajax branku nedal, v neděli však naděloval. Hráči amsterdamského klubu si v De Graafschapu otevřeli střelnici a vyhráli 8:1. Nejpilnějším střelce byl Huntelaar, který sám dal čtyři góly.

Podle výsledku by se mohlo zdát, že vítězství PSV Eindhoven bylo z těch pohodovějších, opak je ale pravdou. Úřadující mistr o tříbodovém zisku rozhodl až v závěrečné desetiminutovce, kdy se trefili Affelay a Zonneveld.

Daleko jasnější utkání sehrál Feyenoord vedený novým koučem Bertem van Marwijkem. Celek z Rotterdamu veze tři body z Utrechtu, poslední trefu dala velká posila Feyenoordu Roy Makaay.

V neděli zvítězily všechny čtyři hostující celky, dohromady se v prvním kole zrodilo šest dvojek. Mezi onu většinu se zařadil i Arnhem, jemuž se vyplatilo hrát až do konce. Ještě patnáct minut před koncem Vitesse na půdě Sparty Rotterdam prohrávalo 0:1, nakonec však dokázalo utkání otočit na 2:1.